Copy
Kerékfy Pál hírlevele
View this email in your browser
Tudunk védekezni a telefonunk elvesztése vagy ellopása ellen? Meg tudjuk találni? Visszakapjuk? Fel tudunk készülni?
 

Mekkora kár ér, ha eltűnik a mobil telefonunk? Megpróbálok egy listát készíteni a veszteségről:

  • maga a telefon, amit pótolni kell (és újra be kell állítani, hogy kézre álljon), ez pénz, idő, utánjárás;

  • a telefonszám megtartása, új SIM kártya: pénz, idő, utánjárás;

  • elszalasztott fontos hívások;

  • elveszett telefonszámok (család, barátok, munkatársak, ügyfelek, …);

  • fényképek, videók, zenék;

  • szoftverek, appok;

  • email;

  • naptár;

  • SMS;

  • egyéb feljegyzések.

A lista nem mindenkinek ugyanaz….

Mit tehetünk a veszteség csökkentésére, megelőzésére?

Első pont: vigyázzunk a telefonra, ne essen ki a zsebünkből vagy a táskánkból, ne lehessen könnyen kiemelni. Ne hagyjuk szanaszét, az esti kocsmázás közben ne tegyük a pultra!

Mit tehetünk, ha elveszett? Próbáljuk megkeresni! Hogyan? Ha be van kapcsolva a telefon és hálózat is van, elérhetjük. Hogyan? Például felhívhatjuk, és megkérhetjük, azt, aki felvette, hogy adja vissza… Tolvaj vagy nem becsületes megtaláló esetén nincs szerencsénk, de léteznek becsületes megtalálók is - én már találkoztam olyanokkal :-) Azzal is segíthetünk a becsületes megtalálónak, ha ráírjuk a telefonra, hogy hol tud elérni minket (egy másik telefonszámot vagy egy email címet).

Az iOS, a Windows és az Android is tud segíteni a telefon megtalálásában. Ehhez előre engedélyezni kell a “Find My iPhone”, a “Telefon nyomon követése”, illetve az “Android Eszközkezelő” alkalmazást, és tartsuk bekapcsolva a telefonon a GPS-t meg a mobil internetet és a WiFi-t. Sok mindent tudnak ezek a szoftverek:

  • megmutatják térképen a telefon helyét (az iOS és a Windows a korábbi helyeit is),

  • le lehet zárni a billentyűzetet,

  • meg lehet csöngetni a telefont (akkor is, ha le van véve a hang),

  • ki lehet írni egy üzenetet a megtalálónak, sőt meg lehet adni a másik telefonszámunkat, amin fel tud hívni,

  • le is lehet törölni a készülék tartalmát.

Annak érdekében, hogy ne veszítsünk el fontos dolgokat, amiket a telefonon tárolunk, előkészületeket kell tennünk!

Nemrég leírtam, hogy mit tegyünk a telefonszámaink érdekében.

A fényképekkel elég egyszerű a dolgunk. Csak annyi a feladat, hogy megengedjük a telefonnak a képek mentését. Hova? Széles a lehetőségek tárháza: iCloud, OneDrive, Google Drive, Dropbox, … A saját felhőjébe mindegyik telefon szívesen ment - tényleg csak az engedélyünkre vár. Ha van Dropbox-unk, azt is beállíthatjuk a fényképek mentési helyének - akár két helyre is menthetjük őket, ha nagyon akarjuk… Ugyanez érvényes a videó felvételeinkre (bár méretkorlátok lehetnek).

A zenékkel általában nincs sok tennivalónk - eleve nem a telefonon keletkeznek. Újra le tudjuk tölteni, amit elveszettünk. Ugyanez érvényes a szoftverekre, azokat is újra le tudjuk tölteni.

Ha a levelezésre és a naptárunkra valamilyen “felhőt” használunk (pl.: Google, Microsoft, hotmail, freemail), akkor minden megvan a felhőben, semmit se vesztünk el a telefonnal együtt. Ha feljegyzéseket is írunk a telefonon, arra is használjunk valamilyen felhőt (pl.: Evernote), és mindenünk biztos helyen lesz.

Ha nem szeretnénk, hogy a megtaláló élvezkedjen a telefonon tárolt levelezésünkben és a fényképeink között, akkor nehezítsük meg azt a számára! Hogyan? Például egy elég hosszú kóddal, amit a lezárt képernyő feloldásához be kell írnia (és, persze, záródjon le a képernyő automatikusan néhány perc után). Hú, ez egy újabb macera! Igen, valóban az. El kell döntenünk, hogy mi a fontosabb: a kényelem vagy a biztonság...

Kinek jutott eszébe a biztonság? Mi lesz ezzel a sok jó dologgal a felhőben? Jó a kérdés! Ha elég jó jelszavakat használunk és bevetjük a kétlépcsős azonosítást is, akkor nagy biztonságban tudhatjuk a felhőben tárolt cuccot. Megjegyzés: a biztonság nem csak azt jelenti, hogy más nem jut hozzá ahhoz, ami a miénk. Azt is jelenti, hogy nekünk magunknak mindig meglesz!

Na, adtam elég sok munkát, ugye?

Még egy fontos tanács: Ha meg akarjuk keresni vagy le akarjuk törölni az eltűnt telefont, akkor ne tiltsuk le a szolgáltatónál! A letiltás után sehogy se tudjuk elérni!
 

Köszönöm a figyelmet. Szép napot kívánok!
Feliratkozás a további hírlevelekre.
 
Copyright © 2014 Kerékfy Pál, All rights reserved.


unsubscribe from this list    update subscription preferences 

Email Marketing Powered by Mailchimp