Copy
Mõtleva õpetaja nädalakiri
MESILANE


Kahekümne kolmas

 

Magnetid looduses, laboris ja meie peas. Üks lendav konn. Üks igati eeskujulik loeng.

Mitte ainult füüsika!

Kastist välja
magnetilised
Magnetid ja magnetväli: mitte ainult füüsika

Tegelikult oli lihtsalt plaan teha Mesilast magnetitest ja magnetväljadest. Pakkuda midagi praktilist, avardada silmaringi. Aga traditsiooniliste füüsikute teemade avardamine viib paratamatult näideteni, mis (loodetavasti) puudutavad ka keemikut, bioloogi ja geograafi.

Niisiis, mis on magnetilised termiidipesad ja kuidas on need seotud  termoregulatsiooniga?

Lugema ...
Hea kogemus
kõlar
Kui vooluga juht on magnetväljas

Füüsikud tegelevad loodusseadustega, mis on universaalsed. Aga mitte alati ei õnnestub neid seaduseid puhtal kujul koolitunnis rakendada ... saati siis veel põnevate liikuvate masinate ehitamiseks ... saati siis veel kujul, mis laseb õpilastel pisut pingutades asjast ka aru saada. 

Lugema ja vaatama ...
1961
Puust ja punaseks

Hariduses on kombeks elada pidevate uuenduste tuultes. Uus on parem, vana on vana. Ja siis satud peale iidsele filmile, kus keeruline teema lihtsalt ja loogiliselt selgeks tehakse. Kusjuures kasutatud on visualiseerimise meetodeid, mida me ka tänases arvutiajastus harva realiseerida suudame.

Teemaks on magnetmaterjalide kasutamine mälu- ja loogikaelementidena.  Väga värskendav ja õpetlik!

Vaatama...
magnetid
Magnetid füüsikaklassi kappides

Need ajad, kui kõigis koolides olid olemas ühesugused kooli tüüpi magnetid, on möödas. Aga kui tugevad on meie magnetid? Proovime arvutada.

Vaatama ...
Lugemist

diamagneetiline
Mina ja magnetväli

Elusorganismide tavaline side magnetismiga on midagi, mida me nimetame diamagneetiliseks. Nõrgas magnetväljas ei pane me oma magnetilisi omadusi tähele. Aga kui magnetväli muutub piisavalt tugevaks ...

Lugema...
MEG
Mis meie peas küll toimub

Jah, hirmsasti tahaks teada.

Sellel fotol kujutatud aparaat suudab registreerida magnetvälju, mis tekivad inimese ajutegevuse käigus ja  aju aktiivsusjaotust saab siduda inimese tegevusega. Kuid ajus ei ole magnetilisi materjale? Kuidas on siis võimalik registreerida magnetvälja?

Lugema ...
Viimane veerg

viimane veerg
Digirikkust kasvatades

Mesilane osales HITSA ja INNOVE korraldatud tööseminaril, mille teemaks oli "Digipädevused õppekavades". Mõtlesime välja näiteid, kuidas digivahendite abil õpetada ja digirikastasime õppeprotsessi kirjeldusi. Seminar andis ka võimaluse kolleegidega suhelda ja digiasjade üle järele mõelda. Täname selle võimaluse eest.

Ja soovime jõudu ning läbinägelikkust neile, kes läbi tarkade tellimuste Eesti hariduse digitulevikku kujundavad.  

"Ei saa loota, et kõik õpetajad on ise digitaalsete õppematerjalide autorid. Seega on tegemist valdkonnaga, mis vajab väga selgeid riiklikke prioriteete ja strateegiat. Vähemalt kahe aasta jooksul tuleb jõuda lahenduseni, kus on olemas riiklikele õppekavadele vastav digitaalsete õppematerjalide baas."

Ene Koitla, PM 08.04.2014, http://arvamus.postimees.ee/2755082/ene-koitla-poordepunkt-hariduses
 
Kontakt: Kaido Reivelt, TÜ koolifüüsika keskuse juhataja
opik@fyysika.ee
, +372 5143349
Copyright ©  2016 Tartu Ülikooli koolifüüsika keskus
õpik.füüsika.ee

update your preferences  unsubscribe from this list