Copy
Zobrazit email v prohlížeči

 

Přetahovaná o výjimky je u konce. I díky Vám bude registr smluv dál fungovat BEZ plošných výjimek pro státní, městské a krajské firmy!
Hra o výjimky ze zveřejňování smluv státu je na čas dobojována. Představíme vám tedy její hlavní hrdiny a padouchy. Přečtěte si i o tom, co chystáme k volbám, a co říkají členové naší platformy ke kauze Čapí hnízdo.

HLAVNÍ POSTAVY BITVY O REGISTR SMLUV
Kompromisní novela zákona o registru smluv vyšla ve sbírce zákonů. Registr utrpěl jisté šrámy (tedy celkem za 18 miliard korun ročně), ale vyhnul se těm za 150 miliard korun každý rok. Na Slovensku trvalo přijetí zákona tři měsíce, u nás jsme na to potřebovali víc než pět let. Bez vaší pomoci by to nešlo. Ještě jednou tedy obrovský dík Vám všem, kteří jste se do snah o zachování silného zákona jakkoli zapojili!

Před volbami je také dobré si připomenout, kdo se v posledních dvou letech zapojil do bitvy o výjimky ze zákona o registru smluv a co pro přijetí zákona nebo proti němu udělal.
 

Neúnavný obhájce: Jan Farský (TOP09/STAN)

Navrhovatel zákona a jeho "duchovní otec". Nevynechal snad žádnou příležitost k jeho obhajobě, účastnil se většiny jednání, vysvětloval jeden mýtus za druhým, hledal cesty ke kompromisům.

Vyjednavač o nápravě: Jiří Mihola (KDU-ČSL)

Když to v únoru vypadalo se zákonem bledě (i díky hlasům poslanců z jeho strany) inicioval obrat KDU-ČSL pro zachování zákona a odmítnutí plošné výjimky pro smlouvy všech státních a městských firem.
 

Autor kompromisu: Radek Vondráček (ANO) 

Inicioval vznik finální verze novely zákona, která zákon ohlodala o smlouvy za kompromisních 18 miliard ročně namísto hrozících 150 miliard ročně.

Největší ze Zatmívačů: Milan Urban (ČSSD) 

Autor návrhů na nejrozsáhlejší výjimky ze zákona - které mu navíc předepsali na ministerstvu průmyslu. Celkem čtyřikrát porušil svůj slib o podpoře zákona.
 

Mistr bonmotů: Jan Klán (KSČM)

“Koho totiž zajímají smlouvy v registru smluv? Zajímá to jen soukromý kapitál a jím placené analytiky a právníky,” je jedna z mnoha peprných hlášek dlouhodobého kritika tohoto zákona.

Schováme se za Budvar?: Jan Bartošek (KDU-ČSL)

Jeden ze tří poslanců, kteří navrhli výjimku pro Budvar a vypustili  z lahve džina s návrhy na další výjimky. Sám pak přidal jednu z těch nejrozsáhlejších.

Bytostný odpůrce: Radko Martínek (ČSSD)

Prosazoval několikrát zrušení celého zákona, který je podle něj “největším útokem na státní firmy od dob kupónové privatizace.”  Ohlásil, že na zákon podá stížnost k Ústavnímu soudu.
Podrobněji si o hlavních postavách posledních "bitev o registr" můžete přečíst na našem webu.

VOLBY SE BLÍŽÍ: PŘIPRAVTE SE NA NĚ S NÁMI!
Předvolební kampaň se dostává do horké fáze. Bude gradovat během září a října. Podívejte se, co jsme před volbami zatím udělali a co ještě chystáme:
  • sledujeme průběh kampaně i fungování nového Úřadu pro dohled nad financováním stran. Setkali jsme se zástupci úřadu a domluvili se na tom, jak budeme moci s úřadem spolupracovat,
     
  • na začátku září spustíme aplikaci, která vám jednoduchým způsobem na pár kliknutí v telefonu umožní dát úřadu vědět o porušení pravidel kampaně (pokud třeba narazíte na anonymní kampaň nebo na nepřiznaný dar či podporu straně),
     
  • připravujeme volební noviny, ve kterých shrneme, jak všichni poslanci a senátoři plnili či neplnili své sliby o podpoře protikorupčních zákonů.
     
Čím víc politiků, kteří drží ve slovo, ve sněmovně bude, tím větší bude šance, že prosadí další důležité protikorupční zákony - někdy o nich rozhoduje jen pár hlasů. Díky Vašemu daru dáme co nejvíce voličům vědět, kdo z politiků dodržoval své sliby a zaslouží si ve volbách preferenční kroužky.
 
Chci podpořit

MINUTOVÉ ČTENÍ o transparentnosti a dobrém vládnutí

  • Českou politikou právě vře kauza Čapí hnízdo. Exministr financí Andrej Babiš schoval vlastníky své f(a)irmy při žádosti o dotaci za anonymní akcie - ty jsou i díky naší společné snaze od roku 2013 zrušené. Kauze se věnoval člen naší platformy L. Wagenknecht a garanti Rekonstrukce státu k ní už vloni v březnu napsali, že politik, kterého se kauza týká, by neměl být ve střetu zájmů a mít vliv na její vyšetření.
     
  • Jeden z garantů, Jiří Skuhrovec, ve svém aktuálním blogu upozorňuje, že dotace a zakázky v ČR dodnes získávají i stovky dalších firem s utajenými vlastníky. Pozornost soustředěná na to Čapí je vhodnou příležitostí, jak do budoucna předejít podpoře z veřejných peněz i pro další podobná neprůhledná hnízda.
     
  • Registr smluv ukázal na tři firmy vlastněné členy pražské ČSSD. Ty za posledních 10 let získaly od pražských městských firem zakázky za víc než 1,5 miliardy - shodou okolností hlavně tam,kde je jejich strana na radnici. 
     
  • “Letošní podzim by mohl být zlomový: poprvé proběhnou volby, kde nepůjde čistě o to, kdo na ulici dostane více billboardů. Všechny strany pravidla limitují stejně - musí propagovat své kandidáty a šířit svůj program výhradně skrze transparentně financovanou kampaň,” píše v reakci na skeptický komentář politologa B. Pečinky Vít Šimral z Frank Bold. 
     
  • Ředitel think tanku Good governance a člen naší platformy Lukáš Wagenknecht píše o tom, jak poslanci těsně před prázdninami zazdili dvě možnosti k transparentnějšímu nakládání s veřejnými penězi
     
  • Rozšíření působnosti NKÚ poslanci do voleb definitivně nestihnou projednat. Podívejte se, kdo z poslanců tento zákon nejvíce podporoval kdo nejvíce brzdil
     

Podpořte nás
 


 
Děkujeme za všechnu podporu! Jen díky soukromým darům můžeme společně dosáhnout odpovědnějšího a férovějšího prostředí, v němž korupce a klientelismus nebudou mít místo.
 
Zapojte se i vy, právě teď.
 

Přejeme Vám příjemný zbytek léta.

Václav Zeman 



CC-BY-SA Rekonstrukce státu 2016
Kontaktujte nás: info@rekonstrukcestatu.cz
 



Zde se můžete odhlásit z odběru tohoto newsletteru.






This email was sent to <<Email>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Rekonstrukce státu · Drtinova 557/10 · Praha 150 00 · Czech Republic