Copy
2017 BALANDŽIO NUMERYJE


   

10 BŪDŲ, KAIP MOTYVUOTI VAIKUS MOKYTIS


Dėl prastų mokymosi rezultatų gali būti kalti tam tikri sutrikimai, tačiau dažniausiai vaikams tiesiog trūksta motyvacijos. Kartais nepadeda jokios priemonės – nei apdovanojimai, nei bausmės. Ar yra veiksmingesnių būdų motyvuoti vaikus geriau mokytis? Štai keletas patarimų, kuriuos galite išbandyti.

1. Puoselėkite vaiko pomėgius. Leiskite jam ištyrinėti dominančią sritį. Jei jūsų sūnus domisi dinozaurais, nupirkite jam knygų apie dinozaurus, nuveskite į gamtos muziejų. Jei dukrai patinka muzika, nupirkite muzikinį instrumentą (žaislą) ar užrašykite į muzikos būrelį. Jei auginate mažą mokslininką, padovanokite jam knygų apie mokslą ir atitinkamų žaidimų. Vaikai, kuriems sudaromos galimybės ištyrinėti savo pomėgius, yra smalsesni ir geriau mokosi.

Skaityti plačiau

A. LANDSBERGIENĖ PATARIA, KAIP MOTYVUOTI VAIKĄ MOKYTIS


Didžiausia visų tėvų svajonė - kad vaikui sektųsi. Darželyje, mokykloje - visur. Tačiau šie norai kartais ima ir sudūžta į didesnius ar mažesnius gabaliukus. Iš pradžių atžala nesutinka monotoniškai skaičiuoti iki 100, paskui, užuot mokiusis pažinti raides arba atlikti mokytojos užduotus namų darbus, prisėda prie kompiuterio arba įsijungia televizorių. Ir užsimiršta. Juk nei skaičiai, nei raidės niekur nedings...

Edukologijos mokslų daktarė Austėja Landsbergienė išskiria dvi motyvacijos mokytis puses: išorinę - kai tėvai bando vaiką įtikinti, kodėl mokytis apsimoka, reikia arba būtina, ir vidinę - kai vaikas pats suvokia mokymosi naudą bei svarbą ir niekieno neverčiamas neria į pažinimo pasaulį. Tačiau pašnekovė pabrėžia, kad geriausia būtų, jog abi šias motyvacijas mokytis sudėjus ant svarstyklių, lygiųjų niekada nebūtų. Pasak jos, tikslas yra ne išorinė motyvacija, o vidinė - kad vaikas pats būtų motyvuotas. „Jau Lietuvoje turime didelę problemą - žmogus piršto nepajudins, jeigu nematys naudos. Sakai darbuotojui: „Pabaik darbus, liko valandėlė“, bet tas: „O kas man iš to? Juk už tai niekas nemoka“.

Skaityti plačiau

PATIRTINIS MOKYMASIS LEIDŽIA MOKINIAMS ĮSISAVINTI ŽINIAS PER REALIĄ GYVENIMIŠKĄ PATIRTĮ


Jau 7-erius metus Suomijos pradinio ugdymo srityje dirbanti lietuvė Eglė Bogvilaitė pasakoja, jog šios šalies mokyklose yra plačiai naudojama patirtinio mokymosi praktika: „Mokytojas sudaro mokiniams konkrečios situacijos sąlygas ir pateikia užduočių planą, kurį reikėtų įgyvendinti situacijos metu. Mokiniai, savo ruožtu, tvarkosi su užduotimi, ieško įvairių sprendimo būdų. Galiausiai, rezultatų aptariamo metu yra analizuojamos stipriosios ir silpnosios vietos, klaidos. Bendrai ieškoma sprendimų, kaip išvengti panašių klaidų ateityje.

Mokiniai, savo ruožtu, tvarkosi su užduotimi, ieško įvairių sprendimo būdų. Galiausiai, rezultatų aptariamo metu yra analizuojamos stipriosios ir silpnosios vietos, klaidos. Bendrai ieškoma sprendimų, kaip išvengti panašių klaidų ateityje. Patirtiniame mokyme naudojama daug vaizdinės ir garsinės medžiagos. Skatinamas vaikų kūrybingumas, nuomonės išsakymas, argumentavimas, motyvacijos išlaikymas. Įsiklausoma į kiekvieno vaiko sugebėjimus ir poreikius.“ E. Bogvilaitės pastebėjimu, patirtinis mokymas laikomas įprastu mokymo stiliumi Suomijoje. Suomijoje tai laikoma ekonomiškai pažengusios valstybės privalumu, nes tokiam švietimui reikalingos nemažos lėšos: įvairios išvykos, naujausios technologijos bei mokytojų tobulėjimui skiriami resursai. 4-ios priežastys, kodėl tai veikia?

Skaityti plačiau

ABĖCĖLĖ TĖVAMS: KAIP ĮKVĖPTI VAIKĄ MOKYTIS?


„Mano sūnus šaunus ir protingas vaikas, tačiau mokykloje jam nesiseka, ir jis gauna blogus pažymius“, – šiuos žodžius neretai galima išgirsti iš nusivylusių tėvų. Pastarieji, susidūrę su vaikų motyvacijos mokytis stoka ir nebežinantys, kaip su tuo kovoti, dažnai griebiasi drastiškų priemonių: draudžia arba riboja pramogas, kerta per kišenę ar imasi gąsdinimų. Specialistų teigimu, tai nėra veiksmingi būdai, siekiant įkvėpti vaikus mokytis.

Motyvacijos trūkumo problema kyla ne tik dėl paties formalaus ugdymo proceso, atsakomybę čia derėtų prisiimti ir tėvams. Jie geriausiai pažįsta savo vaiką, mato, kas iš tiesų jį domina, įtraukia ir gali surasti smagių būdų sužadinti atžalos smalsumą, paskatinti veiklai.

Tėvų dėmesiui – patarimai, kaip motyvuoti savo vaiką mokytis ir kokių priemonių šiuo klausimu reikėtų vengti.

Skaityti plačiau

KAD VAIKAI NORĖTŲ MOKYTIS, REIKIA ŽINOTI 3 ESMINIUS DALYKUS


Vaikų ir paauglių psichologė straipsnyje atsako į klausimą, kaip motyvuoti vaikus mokytis: ko reikia, kad mokymasis jiems taptų patrauklus ir jie norėtų mokytis?

„Kartais užtenka vieno saulės spindulio. Malonaus žodžio. Pasveikinimo. Glamonės. Šypsenos. Tiek mažai, kad tie, kurie yra šalia mūsų, taptų laimingesni.“ (Bruno Ferrero) Vaikų ir jaunimo psichologė Aurelija Ananjevaitė. Praėjusį kartą aptariau tikslų, gebėjimo pasirinkti ir problemų sprendimo įgūdžių svarbą vaikų motyvacijai mokytis. Šį kartą norisi atkreipti dėmesį į vaikų poreikius ir ką dažnai pamirštame mokydami ar ragindami juos mokyti.

Skaityti plačiau

13 ŽINGSNIŲ, KAIP TAPTI GERU MOKYTOJU


Atsiprašau visų už savo įžūlumą ir tokios didžiulės galios sau suteikimą, tačiau visos savaitės patirtys: mokymų apie patyčias ir užsiėmimo moksleiviams vedimas, prisidėjimas prie standartizuotų testų administravimo mokykloje ir dalyvavimas geriblogai.lt paskaitoje paskatino didžiulę minčių ir jausmų audrą, ką reiškia būti mokytoju. Tad šiandien sau leisiu pasidalinti trylika žingsnių, kurie būtini, bet nebaigtiniai, siekiant tapti geru mokytoju/lektoriumi/dėstytoju.

Skaityti plačiau

AR APSISPRENDĖTE, KAIP MARGINSITE MARGUČIUS?


Tradiciniai margučiai XXI amžiuje. 1 dalis: vaškavimas
Tradiciniai margučiai XXI amžiuje. 2 dalis: daža
Velykos. Šilku dažyti kiaušiniai.
Spalvų išgavimas iš naturalių gamtos produktų
Velykiniai margučiai: tradicijos ir modernass

MOKOMIEJI FILMAI MOKYTOJAMS


Mokomasis filmas „Ką sako mokytojo kūno kalba?“

„Ką sako mokytojo kūno kalba?“

Mokomasis filmas „Kaip prisistatyti?“

„Kaip prisistatyti?“

Mokomasis filmas „„Mokytojų perdegimas“. Kaip jo išvengti? Kaip sau padėti?“

„Mokytojų perdegimas“. Kaip jo išvengti? Kaip sau padėti?“

Mokomasis filmas „Standartizuoti testai“

„Standartizuoti testai“

Mokomasis filmas „Mokytojai ir konfliktai“

„Mokytojai ir konfliktai“

Turite minčių?  Naujienų?  Norite pasidalyti pavykusia pamoka? Mielai priimsime ir kitus pasiūlymus su komentarais bei rekomendacijomis sekantiems naujienlaiškiams. Lauksime jūsų laiškučių! Rašyti Kristinai Vyšniauskienei: kristevi@yahoo.com
 
Thank you for forwarding this newsletter to those who might be interested. If you'd like to review past issues of this newsletter, please visit our website www.svietimotaryba.org.






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
JAV LB ŠVIETIMO TARYBA · 3016 Stowe Lane · Mahwah, NJ 07430 · USA

Email Marketing Powered by Mailchimp