24.4. Světový Den Sauvignonu blanc   | 
Pokud se Vám email nezobrazuje správně, klikněte sem.

Naši milí přátelé ve víně,


jednou z nejtěžších otázek ve víně je zároveň ta, co dostávám nejčastěji: "Jaké víno mám nejraději?" Já mám ale ráda (asi skoro) všechny! Všechny barvy, všechny styly, všechny novoty i divnosti... Vysledovala jsem ale, že se u mě střídají odrůdová období. To znamená, že v rámci chutnání všeho možného tíhnu v daném období k nějaké odrůdě. Aktuálně jsou to Veltlíny! (-> JISTOTA VELTLÍNŮ).

V průběhu své desetileté kariéry jsem ale také vysledovala, že se mi má odrůdová období cyklicky střídají, takže očekávám, že v nejbližší době přepnu na Sauvignony. Asi je nás takových po světě víc, protože právě 24. duben je vyhlášen svátkem odrůdy SAUVIGNON BLANC.

Včera jsem se proto probírala různými Sauvignony, abych vám mohla představit skvělou předváděcí kolekci sauvignonových stylů z celého světa -> SVĚTOVÉ SAUVIGNONY. Je to jedna ze základních tématických kolekcí Víno-klubu, na které jsme náš zábavně-edukační byznys stavěli, jejímž cílem je ukázat jednu odrůdu ve světle různých tradic, podmínek a zvyklostí.

A ještě jednu věc vám na sebe musím prozradit ;-) U většiny vín nemám čas si zapsat všechny konkrétní degustační vjemy, proto si chutě a vůně vín popisuji barvami. A později, když k nim tvořím popisky, se mi k těm barvám v představách přiřazuje nějaké ovoce. Musí mi to ale k té zapsané barvě (a tedy i chuti) ladit.

Naše kolekce SVĚTOVÝCH SAUVIGNONŮ obsahuje, dle mých degustačních zápisků, tóny od hráškově zelené po bonparově fialovou. Přeneseně jsou to tedy tóny od mladých lístků černého rybízu až po zralé černorybízové kuličky. A všechno jsou to vína jedné odrůdy!

Průřezová kolekce SVĚTOVÝCH SAUVIGNONŮ:
  • Ochutnávání zahajujeme na Novém Zélandu, kde produkují ty nejsvěžejší a nejaromatičtější Sauvignony, díky kterým se tato země zapsala na světovou vinařskou mapu.
     
  • Dále navštívíme německý Pfalz, kde vinař Marcus Schneider na novozélandský styl svého vína odkazuje i jeho názvem. Své jméno "Krejčí" na jeho etiketu napsal v maorštině "Kaitui". Kaitui má novozélandskou vůni a pověstnou německou mineralitu v dochuti. 
     
  • Jihoafričtí vinaři říkají, že jejich vína jsou tím nejlepším kompromisem mezi svěžím novosvětským (Nový Zéland, Chile) a tradičním minerálním evropským stylem (Francie, Itálie). Ochutnejte sami. Třeba je tato zlatá střední sauvignonová cesta právě pro vás!
     
  • Pahorkatá krajina severní Itálie dává vzniknout aromatickým vínům se silnou minerální linkou. Snoubí se v nich křehkost ovoce (slupky josty) s drsností kamenného podloží a proměnlivého počasí. Vynikající gastronomická vína...
     
  • Sauvignonovou klasikou jsou vína z francouzských oblastí v Údolí řeky Loiry, které ale marketingově až tak nepřispívají této odrůdě nýbrž dvěma městečkům na protilehlých březích Loiry - Sancerre a Pouilly Fumé. Jen zasvěcení sauvignonový znalci vědí, že za těmito názvy na etiketách se ukrývají pěkně zralé, mnohovrstevnaté a minerální Sauvignony, které umí dále zrát i v lahvi.  


O jednotlivých Sauvignonech se mnohem víc dočtete v textu naší kolekce -> SVĚTOVÉ SAUVIGNONY

SVĚTOVÉ SAUVIGNONY - koupit hned (minus 130 Kč)
NOVOZÉLANDSKÝ SAUVIGNON JAKO IKONA

Novozélandský Sauvignon je etalonem této odrůdy. Vinaři na něj často odkazují (viz Markus Schneider a jeho Kaitui). A když se někomu na Moravě povede vyrobit voňavý Sauvignon, tak svolává partu do sklepa k ochutnání "teho mojeho novozélanďana".

Novozélandský Sauvignon je výrazný a odrůdově přímočarý. Je jednoduché se na něm sauvignonové charakteristiky naučit, proto ho mají rádi zejména vínomilní začátečníci. Někdy je tomuto typu Sauvignonu vyčítána až přílišná jednoduchost, tenkost a krátkost chuti. Ale znáte to, jsou dny, kdy nechcete řešit nic komplikovaného, zejména ne ve své skleničce!

I mezi novozélandskými Sauvignony ale existují drobné a zajímavé nuance, proto jsme jim ke svátku věnovali jednu speciální kolekci -> NOVOZÉLANDSKÉ SAUVIGNONY
 
NOVOZÉLANDSKÉ SAUVIGNONY - koupit hned (minus 101 Kč)
DVA VZÁCNÉ SAUVIGNONY PRO VZÁCNÉ PŘÍLEŽITOSTI:

Mám to štěstí, že se při své práci, kterou miluju, dostávám k mimořádným vínům. Mezi taková vína, která si budu celý život pamatovat, patří tyto dva velké Sauvignony:
  • Sancerre Blanc Cuvée Pierre Etienne z rodinného vinařství Joseph Mellot, jejichž vinařská historie sahá až do roku 1513. Hrozny pro své nejlepší víno vybírají na vrcholcích svých nejlepších vinic. Jeho mimořádně plná chuť je tak koncentrovaná i proto, že víno nefiltrují. Plní ho do tradičních starofrancouzských lahví s obrovskou výdutí dna, kde se ukládají případné usazeniny. Každá lahev je navíc očíslovaná. A kdo znáte mou číselnou obsesi, tak vězte, že mám uložen ročník 2010 s číslem lahve 1234 ;-)

    Zajímavostí je, že César Mellot byl od roku 1698 hlavním poradcem krále Ludvika XIV. pro nákup vína, takže toto jejich Sancerre se určitě pilo i na francouzském královském dvoře.

     
  • Sauvignon Voglar od Petra Dipoliho.
    Když jedete na Tramín do Alto Adige, nečekáte, že zde objevíte jeden z nejlepších Sauvignonů, co jste kdy pili. Ano, to se nám (účastníkům lyžařsko-vinařského zájezdu) stalo vloni s Voglarem 2012. A fakt, že tento Sauvignon umí zrát nám Peter dokázal otevřením jinak vyprodané magnum lahve ročníku 2004! Byl skvělý, i když jsme mu nestačili potřebný čas na vydýchanou.

    Aktuální Voglar 2013 byl v žebříčku průvodce Espresso, které vydává Asociace italských someliérů, vyhlášen úplně Nejlepším vínem oblasti Alto Adige! Zásoby ale rychle ubývají. V ČR nyní nejvíce mizí ve skleničkách vyhlášených pražských italských restaurací.
   
POZOR, tohle ale nejsou žádní "zelenáči". Ani stylově, ani ročníkově. Nedají se pít jen tak na žízeň. Samozřejmě, že úplně nejlépe vyniknou vedle jim důstojného pokrmu. Sancerre je ideálním vínem k čerstvým ústřicím. Voglar jde samozřejmě k rybám nebo ke chřestu. Osvědčenou specialitou, která se s Voglarem spojí v nadpozemský chuťový zážitek, jsou plněné artyčoky (petrželkou, strouhankou, sušenými rajčaty a salsicciou).
 
VELKÁ DEGUSTACE SAUVIGNONŮ
čtvrtek 18.5. od 19 hod

Společně se podíváme na Sauvignony různých stylů a oblastí, a to včetně výjimečných vín jakými jsou Mellotův Sancerre 2014 a Dipoliho Voglar 2013.

Svá místa si prosím rezervujte na emailu: ochutnavky@vino-klub.cz 

Více info zde.
SOUTĚŽ: O DVA VSTUPY NA NAŠI
VELKOU DEGUSTACI SAUVIGNONŮ
ve čtvrtek 18.5. od 19 hod

Každý, kdo si koupí kolekci Světové Sauvignony do jejich svátku, tj. do 24.4. včetně, a do poznámky zákazníka nám uvede heslo: "CHCI CHUTNAT", bude zařazen do slosování o DVA VOLNÉ VSTUPY na Velkou degustaci Sauvignonů dne 18.5.

Více info zde.
MINI-DEGUSTACE SAUVIGNONŮ
od zítřka (20.4.) na našem baru
a dále v pracovních dnech 12 - 21 hod


MINI-DEGU 1: Zelené Sauvignony za 95 Kč
MINI-DEGU 2: Fialové Sauvignony za 135 Kč
MINI-DEGU 3: Novozélandské Sauvignony za 105 Kč

Více o MINI-DEGU zde.


Na zdraví zdraví

a jaro i zdraví sobě i vám

přeje


Veronika z Víno-klubu
KORKO-KONTO: Aktuálně máte na svém kontě: <<Korky>> bonusových korků

NOVÁ FUNKCE - VYPITO:
Víte, co už jste u nás všechno ochutnali? Po přihlášení to zjistíte na www.vino-klub.cz/vypito.asp

 
Copyright © 2017 Vino-klub.cz, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.


Tento náš vínomail byl odeslán na adresu: <<E-mail>>

Odhlásit si nás můžete kliknutím na tento odkaz |  Změňte své doručovací preference