Obvestilnik IDŠ
april 2017
Se sporočilo ne prikazuje pravilno?
Odpri ga v svojem brskalniku
Torek, 18. april
Vprašanja levice: naborništvo?
18.00 Pritličje, Ljubljana
FB dogodek >>

Desetletje in pol za tem, ko je Slovenija služenje obveznega vojaškega roka povsem opustila, se vprašanje naborništva vrača v programe predvolilnih kampanj in na anketne vprašalnike javnomnenjskih raziskav. Izstop iz NATA ali povečanje njegovih sredstev? Poklicna vojska ali naborništvo? Obvezni vojaški rok kot breme ali ustavna pravica? Večja vključenost državljanov v lastno skupnost ali nepotrebni rezi v že tako preobremenjeni javni sektor? Večje oboroževanje kot zagotovitev nacionalne varnosti ali nepotrebna provokacija?

Dileme, ki tresejo tla pod nogami še tako zagretim zagovornikom egalitarnih in demokratičnih stališč, se ponavadi odpravijo z argumentom več kot potrebne »trde roke«, ki bo popravila uničujoče posledice liberalne vzgoje in v življenje razvajenih milenijcev vnesla nekaj reda in discipline. Mi bomo stopili korak nazaj, se za trenutek pomudili pri strukturnih težavah, ki porajajo omenjene dileme same in skozi še posebej negotove leve perspektive poskusili odkriti ali lahko naborništvo pomeni kaj več kot disciplinski ukrep.

Gostje: dr. Marko Kržan, dr. Tadej Troha
Dogodek bo moderirala Lea Kuhar, članica programskega odbora IDŠ.
Četrtek, 20.4.
Aleš Bunta: Štirje portreti oblasti
19.00 Živko Skvotec, Tovarna Rog, Ljubljana
FB dogodek >>

Sodobna oblast ni nagnjena k svojemu upodabljanju; ne naroča portretov. Če je v večini oblastnih modelov preteklosti podoba vladarja ali voditelja, obeležena z vsemi značilnimi emblemi, igrala centralno vlogo znotraj njenega izvajanja, se danes dogaja ravno nasprotno: direktorji in lastniki korporacij se ne pojavljajo pogosto, če pa že, se lastnik korporacije, podobno kot sodobni politik, poskuša predstaviti le kot še eden izmed svojih tipičnih uslužbencev, ki v ničemer ne izstopa; eden izmed »nas samih«. A obstajajo izjeme. V predavanju se bomo osredotočili na gradiva – njihov razpon je širok: od zavarovalniške reklame, »biopolitične glasbe«, prek obscenega prizora iz nekega morbidnega stripa, pa vse do dejanskega portreta vplivnega politika –, ki izmuzljivo dinamiko sodobne oblasti in njeno specifično razliko, hote ali nehote, zamrznejo v sceno, ki nam lahko služi kot idealna platforma raziskave. Na podlagi tega relativno stabilnega in konkretnega reza bomo pojasnili nekatere bistvene poudarke Foucaultove biopolitične teorije, se soočili z nekaterimi zadržki in pokazali, zakaj je, po predavateljevem mnenju, v samem jedru sodobne oblasti in kot njeno gonilo potrebno razbrati inverzno formo sadistične perverzije. 

Dr. Aleš Bunta je raziskovalec na Filozofskem inštitutu Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti ter predavatelj na Podiplomski šoli ZRC SAZU. Je avtor večih teoretskih člankov iz področja biopolitike, pornologije, kartezijanskega cogita ipd., med drugim so pri Analecti izšle tri njegove knjige: Magnetizem neumnosti (2010), Uničiti nič (2007) in A-Cogito (2017).
Gáspár Miklós Tamás: pogovor z avtorjem ob izidu knjige Komunizem po letu 1989
Posnetki s preteklih srečanj
Gáspár Miklós Tamás
Pogovor z avtorjem ob izidu knjige Komunizem po letu 1989
29.3.2017 Trubarjeva hiša literature, Ljubljana
Več >>
IDŠ potrebuje vašo pomoč za uspešno izvedbo letošnjega programa.

Donacije lahko nakažete na:
Prejemnik: Inštitut za delavske študije, Miklošičeva 38, Ljubljana.
Račun: SI56 0201 4026 1433 685.
SWIFT: LJBASI2X.
Sklic/referenca: SI00 2017.
Namen nakazila je donacija.

Vnaprej hvala!

Inštitut za delavske študije
Miklošičeva 38, 1000 Ljubljana
info@delavske-studije.si

Letnik predavanj IDŠ je naslednik projekta Delavsko-punkerska univerza (DPU), ki je med leti 1998 in 2013 potekal v okviru Mirovnega inštituta.
 
Email Marketing Powered by Mailchimp