Copy
 
Milí přátelé,
v novém newsletteru Vám nabízíme aktuální zprávy o programu LIFE. Důležitá jsou pro Vás dvě data: 23. březen, kdy byla vyhlášena národní výzva, a 28. duben, den vyhlášení evropské výzvy. V následujících článcích se dozvíte aktuální informace, které potřebujete znát, abyste se mohli zapojit do programu LIFE a získat peníze na financování Vašich nápadů s pozitivním dopadem na životní prostředí.
Váš tým LIFE
 

Padesát tři miliony korun pro žadatele z programu LIFE
 
Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo výzvu k předkládání žádostí o spolufinancování tzv. tradičních projektů podpořených v rámci řádné výzvy programu LIFE vyhlašované Evropskou komisí. Součástí výzvy je také podpora přípravy a zpracování projektové dokumentace.

Potenciální předkladatele projektových návrhů se snaží Ministerstvo životního prostředí maximálně motivovat a nabízí možnost částečného spolufinancování podpořených žádostí LIFE a finanční dotaci na úhradu vzniklých výdajů spojených s přípravou projektových žádostí.

Pro tyto účely MŽP vyčlenilo na rok 2017 ze svého rozpočtu celkem 53 milionů korun. Z této částky je alokováno 50 milionů korun na spolufinancování tradičních projektů a 3 miliony korun na přípravu projektové dokumentace. „Na MŽP se snažíme český žadatelům nabídnout každý rok něco navíc. Proto jsme finanční podporu přípravy projektů v letošním roce upravili,“ říká ředitel odboru finančních a dobrovolných nástrojů MŽP Ing. Tomáš Kažmierski.  A pokračuje:Vyšli jsme žadatelům vstříc a tuto částku navýšili o 50 000 korun na jeden projekt. Tedy z loňských 150 tisíc na letošních maximálně 200 tisíc korun na jeden projekt.“

Pokud jde o spolufinancování projektů, žadatele, kteří uspějí v národní a následně i evropské výzvě, podpoří Ministerstvo životního prostředí za stejných podmínek jako při vyhlášení loňské výzvy. „To znamená, že nejvyšší míra spolufinancování i nadále činí maximálně 15 % z celkových způsobilých nákladů projektu, a zároveň ne více než 10 milionů korun na jeden projekt,“ dodává Ing. Tomáš Kažmierski.

Přihlášku do národní výzvy lze podat do 6. dubna 2017. Následný rozpracovaný koncept lze předložit do 5. května 2017, zatímco rozpracovaný projektový návrh musí žadatel předložit do 22. června 2017. Výsledky vyhodnocení národní výzvy budou uchazečům sděleny písemně nejpozději do 10. srpna 2017.

Rok 2016 je pro české projekty v programu LIFE rekordní

Program LIFE již čtvrt století poskytuje podporu projektům v oblasti životního prostředí a klimatu v Evropské unii. Od roku 1992 bylo v EU zrealizováno více než 4 600 projektů za 5 miliard eur. V České republice bylo v programu LIFE od roku 2004 , kdy jsme vstoupili do EU, schváleno 14 projektů, které mají pozitivní dopad na životní prostředí.

Toto číslo nás dosud řadilo k horšímu evropskému průměru. Ministerstvo životního prostředí, jako národní kontaktní místo pro program LIFE v České republice, proto zesílilo systémovou podporu všem zájemcům. Ta nespočívá jen v možnosti kofinancování projektů a příspěvku na zhotovení projektové žádosti. Pracovníci Národního kontaktního místa také průběžně informují o programu a realizovaných projektech, poskytují poradenství a osobní konzultace zájemcům o LIFE, pořádají informační semináře pro žadatele v různých městech ČR a administrují vyhlašování a hodnocení národní výzvy.

I proto se v roce 2016 čísla výrazně zlepšila. V České republice byl v rámci národní výzvy ze sedmnácti podaných projektů udělen příslib kofinancování šesti, které dosáhly nejvíce bodů a zároveň splnily předpoklad, že uspějí v evropské výzvě. Pokud tyto projekty Evropská komise definitivně schválí, čeká na ně vedle finanční podpory od EU i příspěvek od Ministerstva životního prostředí ve výši 48 miliónů korun.

Na základě dnes známých informací lze očekávat, že Evropská komise nakonec podpoří 4-5 českých projektů v celkovém objemu rozpočtu 427 mil. Kč. Pokud se tento předpoklad v evropské výzvě naplní, půjde o rekordní počet schválených projektů českých žadatelů v jedné výzvě.  Česká republika se tak posune v počtu schválených projektů do horních pater pomyslné evropské tabulky. Přiblížíme se zemím jako např. Itálie nebo Španělsko, které jsou tradičně nejúspěšnější, a dostaneme se na úroveň Francie, Německa nebo Řecka, za nimiž jsme ještě nedávno značně zaostávali.

Výrazně zvýšený počet schválených žádostí potvrzuje, že finanční podpora a systematická práce se žadateli se vyplácí. Národní výzva se stala jedním z významných motivačních nástrojů, který vede ke zvyšování počtu projektových žádostí předkládaných do řádné výzvy programu LIFE.


Na zlepšení životního prostředí jde 373 milionů eur
 
Na konci minulého týdne EU vyhlásila novou výzvu v rámci programu LIFE. Evropská komise vyhlašuje výzvu k předkládání žádostí do programu LIFE každý rok. Zájemci z řad podnikatelských subjektů, veřejné správy, neziskových organizací i všech ostatních právnických subjektů mohou žádat o finanční podporu pro tradiční, přípravné a integrované projekty LIFE.

Žádosti musí předkladatelé adresovat přímo Evropské komisi, která zajišťuje i jejich hodnocení. Pokud projekt uspěje, činí míra kofinancování projektů LIFE z EU 60-75 % způsobilých výdajů. Zbývající výdaje musí být uhrazeny z jiných zdrojů příjemců. Evropská výzva trvá do začátku září letošního roku. Na hodnocení podaných projektů má Evropská komise zhruba osm měsíců, podpořené projekty tedy budou známy na jaře 2018. Nejčastější doba realizace projektu činí 3 až 6 let a rozpočet typického projektu dosahuje až 3 milionů eur.  

Program LIFE je otevřen všem právnickým osobám. Projekty mohou zájemci podávat samostatně nebo v partnerství s jinými subjekty. Žadatelem, tzv. koordinujícím příjemcem, může být jakákoli veřejná či soukromá právnická osoba zřízená v Evropské Unii.

Pro tzv. tradiční projekty jsou stanoveny projektová témata či politické priority, které vymezují oblast podpory. Důležité je, aby všechny projekty vykazovaly evropsky přidanou hodnotu, byly udržitelné a uplatnitelné v jiných regionech či zemích Evropské Unie.

Českým žadatelům poskytuje služby a konzultace při přípravě projektových návrhů Národní kontaktní místo, kterým je Ministerstvo životního prostředí.
Copyright © 2017 Ministerstvo životního prostředí, All rights reserved.
Newsletter programu LIFE

Our mailing address is:
Ministerstvo životního prostředí
Vršovická 65
Prague 100 10
Czech Republic

Add us to your address book


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp