Copy
 
Vážení čtenáři a příznivci programu LIFE,
v novém newsletteru najdete informace o ukončené národní výzvě, která byla letos opět rekordní. Na Ministerstvu životního prostředí se k 22. červnu sešlo
37 projektových žádostí. To je zatím nejvyšší číslo v historii programu LIFE v ČR. Svědčí to nejen o rostoucím zájmu o tento program, ale také o kvalitní práci národního kontaktního místa, které letos výrazně pomohlo žadatelům s přípravou projektové dokumentace do národní výzvy programu LIFE.
Váš tým LIFE
 
Národní kontaktní místo, Ministerstvo životního prostředí, vyhlašuje FOTOSOUTĚŽ pro realizátory projektů programu LIFE!

V rámci 25. výročí programu LIFE pořádáme fotosoutěž o nejzajímavější fotografické oko, které nabídne neobvyklý pohled nebo nečekaný úhel pohledu na projekty LIFE.

Soutěž o nejlepší fotografie, které představí již uzavřené nebo probíhající projekty LIFE na území České republiky, má uzávěrku 31. srpna 2017.

Na adresu life@mzp.cz mohou koordinující příjemci ve spolupráci s partnery posílat 3 fotky z každého projektu. Fotografie posílejte v tiskové kvalitě, ve formátu JPG.

Posuzována bude technická i obsahová stránka došlých fotografií. Hlavním kritériem hodnocených fotek pak bude schopnost představit projekt co nejméně tradičním způsobem. Porota ocení především neobvyklý obrazový nápad, neotřelý pohled na výsledky projektu, případně netradiční technické zpracování fotografie.
Porota složená z členů týmu Czech LIFE vybere tři nejlepší fotografie, které budou zveřejněny na FB a webových stránkách MŽP a na FB a webu programu LIFE. Autoři vítězných fotek získají rovněž propagační předměty programu LIFE.
Své fotografie zasílejte na e-mail: life@mzp.cz

Národní výzva byla uzavřena 22. června

Ministerstvo životního prostředí uzavřelo 22. června národní výzvu k předkládání žádostí o spolufinancování tzv. tradičních projektů programu LIFE. Součástí výzvy byla také podpora přípravy a zpracování projektové dokumentace.

K 22. červnu dorazilo na MŽP 37 projektových návrhů, které splnily všechny podmínky nezbytné k přijetí a předání k jejich dalšímu posouzení. To je výrazné zvýšení oproti loňskému roku, kdy bylo přijato 17 projektů.

Pro účely národní výzvy vyčlenilo ministerstvo životního prostředí na rok 2017 celkem 53 milionů korun. Z této částky je alokováno 50 milionů korun na spolufinancování tradičních projektů a 3 miliony korun na přípravu projektové dokumentace. Žadatelé, kteří uspějí v národní a následně i evropské výzvě, podpoří Ministerstvo životního prostředí v realizaci projektů za stejných podmínek jako při vyhlášení loňské výzvy. To znamená, že nejvyšší míra spolufinancování i nadále činí maximálně 15 % z celkových způsobilých nákladů projektu, a zároveň ne více než 10 milionů korun na jeden projekt.

Odbornou a formální stránku žádostí teď budou hodnotit odborníci z Ministerstva životního prostředí a přizvaní externí hodnotitelé. Jejich bodové hodnocení slouží jako podklad pro hodnotící komisi MŽP, která na základě jejich doporučení a vlastního rozboru nakonec rozhodne o příslibu kofinancování projektům, které dosáhly nejvíce bodů.
 
Výsledek obdrží všechny projekty nejpozději do 10. srpna tohoto roku. Uspějí-li následně v evropské výzvě, uvolní MŽP schválené finanční prostředky z národní výzvy.

Boj o krásu krkonošských luk

Květnaté horské louky vznikaly společnou rukou přírody a člověka stovky let. Dnes na řadě z nich roste v Krkonoších přes dvě stě druhů rostlin a žije mnohonásobně vyšší počet živočichů. Například na Sluneční stráni, na jedné jediné louce, nalezli 167 druhů brouků.
 

LIFE CORCONTICA pro barevný domov

Bez správně obhospodařovaných luk je pro mnohé rostliny i živočichy život obtížnější. Někteří luční obyvatelé jsou navíc vzácní a chránění, jako třeba zvonek český. Květnaté luky potřebují motýli k jídlu nebo kladení vajíček. Ptákům zase slouží louky jako místo k ukrytí hnízd a výchově mláďat. A také lidem se určitě více líbí rozkvetlé louky než stráně bez barevných květů. Ale zdaleka ne všechny krkonošské louky jsou jimi v létě poseté.  „I přes rostoucí zájem místních hospodářů pečovat o krkonošské louky totiž ještě stále dochází k pozvolné degradaci některých neobhospodařovaných luk,“ říká Mgr. Alena Bartošová, PR koordinátor PR projektu LIFE CORCONTICA a pokračuje: „Na rozdíl od drobných bylinných druhů vyhovují opuštěné louky dominantním trsnatým druhům trav. Tyto trávy s úspěchem vytváří pro ostatní luční rostliny neproniknutelný koberec. S každoročním rozšiřováním těchto travních „koberců“ tak dochází i k úbytku rozkvetlých luk.“

Správa Krkonošského národního parku proto ve spolupráci s Institutem aplikované ekologie DAPHNE ČR a MŽP realizuje od roku 2012 projekt LIFE CORCONTICA, který si klade za cíl zlepšit péči o nejcennější horské louky, které dlouhodobě ztrácí svou bohatost, zarůstají a zanikají.

Dárcem 75% finančních prostředků na realizaci tohoto projektu je Evropská komise v rámci programu LIFE. Celkový rozpočet projektu je 3 588 573 €, tedy necelých 90 milionů korun.

Vedle záchrany stanovišť luk a pastvin projekt podporuje i dva ohrožené druhy – hořeček mnohotvarý český (Gentianella praecox subsp. bohemica), který se v současnosti vyskytuje pouze v Albeřicích a drobnou rybku vranku obecnou (Cottus gobio), jejíž populace v krkonošských tocích stagnuje. S projektem se budou návštěvníci Krkonoš setkávat až do roku 2018, ale jeho výsledky s nimi budou žít mnohem déle. „Pracovníci Správy KRNAP zmapovali krkonošské louky a vybrali 29 nejcennějších horských lučních enkláv, kterým je díky projektu LIFE CORCONTICA věnována dlouhodobější péče, jako je sečení luk, výřez náletových dřevin a likvidace invazivních druhů rostlin,“ pokračuje Alena Bartošová a dodává: „O tyto louky pečují především soukromí hospodáři. Nezanedbatelnou část stanovišť  obhospodařují místní chovatelé pastvou ovcí, koz a skotu.“
 

Stezky s vůní květin a domácího jídla

Novou aktivitou Správy KRNAP, která je rovněž součástí projektu LIFE CORCONTICA, jsou farmářské stezky, která se otevřely během letošního jara. Stezky - arniková, orchidejová, hořcová a smilková – vedou po krkonošských loukách, které Správa KRNAP spolu s DAPHNE před letní sezónou připravila pro návštěvníky hor. Jmenují se podle význačných lučních druhů, které cestou návštěvníci mohou vidět. Na místních farmách mají také možnost zakoupit výrobky vyprodukované na tamních loukách.

Krkonošské farmářské stezky vznikly ve snaze propojit tři důležité fenomény života v Krkonoších - vzácné krkonošské louky, hospodáře, kteří se o ně starají a hospodaří na nich, a návštěvníky Krkonoš. Mnozí z místních hospodářů vyrábějí vlastní produkty, např. sýry, jogurty či uzeniny, které z těchto horských luk pocházejí. Jiní nabízejí ubytování na farmě či provozují restauraci s kuchyní z vlastních surovin. Pomocí Krkonošských farmářských stezek je možné spojit tyto služby a nákup produktů s výletem, na kterém se návštěvníci dozvědí o významu luk, kterými procházejí a díky nimž jsou tyto služby poskytovány.

Jednotlivé stezky jsou představeny na webových stránkách louky.krnap.cz a louky.daphne.cz. Kromě informací o hospodářstvích a loukách, přes které stezky vedou, zde zájemci také najdou informace o náročnosti stezky, přítomnosti cyklostezky a vhodnosti terénu pro kočárek.

Připraveno s použitím materiálů KRNAP a LIFE CORCONTICA.

 
Newsletter najdete na našich webových stránkách nebo Vám ho můžeme pravidelně zasílat v elektronické podobě. Stačí se přihlásit v rubrice Přihlášení k odběru novinek, kde jen zadáte svou mailovou adresu.
Copyright © 2017 Ministerstvo životního prostředí, All rights reserved.
Newsletter programu LIFE

Our mailing address is:
Ministerstvo životního prostředí
Vršovická 65
Prague 100 10
Czech Republic

Add us to your address book


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp