KDY: 9. 12. 2016 od 8.30 do 16hod KDE: Country Life, Melantrichova 15, 110 00 Praha 1-Staré Město, 1. posch.
Budeme se věnovat ohlédnutí za našimi sezónami a také společnému odbytu a působení v rámci spotřebitelsko-zemědělského družstva, které v prosinci už také založíme. Po obědě bychom se setkali se zástupci českých velkoobchodníků. Je pozvané Pro bio, Country life, bio nebio, fresh bedýnky, abychom se zamysleli nad společnými styčnými body, na kterých by se dala postavit budoucí spolupráce.
Srdečně zdraví Jaroslav Lenhart
Zprávy z KPZek
Vyšla nová příručka Zapoj se do KPZ!
Kompletní příručku ke čtyřem vzdělávacím seminářům výukového programu o komunitou
podporovaném zemědělství, která přináší komplexní informace o základech, vzniku a udržování systémů KPZ naleznete zde.
Více informací o celém projektu se dozvíte na webu www.kpzinfo.cz.
Komunitou podporované zemědělství v Evropě
Český překlad zprávy participativního výzkumu evropských KPZek obsahuje souhrnnou zprávu o stavu systému KPZek v Evropě a podrobné zprávy z ČR, Slovenska, Polska, Německa a Rakouska. Přečíst si ho můžete zde.
Celý výzkum, kde naleznete zprávy ze všech ostatních zemí EU 27 lze nalézt v Angličtině zde.
Reportáž z III. celoevropského setkání zastupitelů hnutí komunitou podporovaného zemědělství (KPZ), které proběhlo v září v Ostravě,je k přečtení zde.
Jak (si) zkrátit cestu k jídlu Text Markéty Vinkelhoferové z Ekumenické akademie o III. Evropském setkání KPZek v Ostravě si přečtěte zde.
Ve dnech 25.10.-30.10. 2016 si v rumunském univerzitním městě Kluž dali dostaveníčko sedláci, rolníci, rybáři, pastevci a chovatelé, ale i vědci, studenti, odboráři a potravinoví aktivisté z celé Evropy. Přečtěte si o Evropském fóru potravinové suverenity více zde.
České studentky vymyslely designový pytlík na ovoce, který patří na kompost Frusack, jak sáček nazvaly, je vyráběn z českých materiálů, vzniká v chráněné dílně v Meziboří a dá se prát. Více si o Frusacku přečtěte zde.
Méně spěchat, zato více vnímat přírodu kolem sebe. Jak najít cestu nejenom k přírodě, ale taky sám k sobě a k lidem v mém okolí. Pomůže nám v tom příroda a na oplátku my tak pomůžeme životnímu prostředí?
Nad těmito tématy diskutovali spoluzakladatel KZ Kuchyňka Jan Valeška a ředitel neziskové organizace Tereza Petr Diviš v pořadu Dobrá vůle. Poslechněte si vysílání Českého rozhlasu Plus z 29.10.2016 (22:05).
Přes čáru: Ovoce a zelenina se dá sehnat i jinde než jen v regálech nebo na trzích Pavel Holubec z KPZ Klinika byl v září pozván do rádia Wave na rozhovor o KPZ (spolu s Františkem Marčíkem z iniciativy Na ovoce). Poslechněte si je zde.
Projekt Smetanka žije v programu ČSOB pomáhá regionům Komunitní zahrada Smetanka svůj boj s MČ Praha 2 bohužel prohrála, a musí se přestěhovat. Naštěstí se podařilo najít nedaleký prostor k dlouhodobému pronájmu. Potřebují však finance na vybudování nového zázemí, proto se přihlásili o grant do programu ČSOB. Projekt byl nominován do hlasování o Divokou kartu, což znamená, že pokud tento projekt obdrží dostatek hlasů, bude podpořen. Hlasovat můžete zde!
Vydání zpravodaje finančně podpořili Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí. Informace v něm uvedené nemusejí odpovídat postojům těchto institucí a nenesou za ně žádnou odpovědnost.