Copy
Zobacz w swojej przeglądarce.
KOD-Montreal

Sprawozdanie

Zebranie członków, sympatyków i gości KOD-Montreal

26-go listopada 2016 r
(opracował Marek Tucholski)
 
W zebraniu wzięło udział 13 osób w tym: 5-ciu członków KOD-Montreal, 2-ch sympatyków KODu i 6-ciu gości. Goście dowiedzieli się o spotkaniu z naszej akcji ulotkowo/ogłoszeniowej.
  1. Rozmowy i dyskusje zaczęły się od wysłuchania i odpowiadania na pytania gości:
    1. Co to jest KOD i po co istnieje?
    2. Przykłady nie demokratycznych lub/i nie konstytucyjnych działań obecnej władzy, przykłady łamania prawa i kłamliwej lub oszczerczej propagandy prowadzonej przez rządowe media i osoby związane z władzą (nie były gościom znane lub nie były dla nich oczywiste).
    3. Możliwości spotkań dyskusyjnych z różnymi grupami montrealskiej Polonii jak np.Gazety Polskiej (grupami niekoniecznie sympatyków KODu) – temat został zapamiętany do późniejszego rozważenia.
    4. Sposoby przekazywania informacji do szerszego grona Polonii (także tej nie związanej z KODem). Okazuje się, że większość starszych przedstawicieli Polonii nie tylko nie posiada konta na Facebook’u ale także nie posiada emaila lub z niego z różnych powodów nie korzysta (czyli nie może otrzymywać NewsLetters od KOD-Montreal). Za to wszyscy posiadają jakiś komputer czy tablet i potrafią wchodzić na strony internetowe.
       
  2. Dwie osoby spośród gości opuściły (bardzo grzecznie) spotkanie tłumacząc się brakiem czasu. Może i tak było ale też te dwie osoby były najbardziej kontrowersyjne; jedna (pani) podnosiła kilkakrotnie sprawy „smoleńskie” jako nie załatwione przez poprzednią ekipę rządową oraz nie do końca wyjaśnione i wątpliwe, drugi (pan) twierdził, że nie ma po co bronić demokracji – demokracja jest złym rozwiązaniem i nigdzie (wg niego) się nie sprawdza i nie działa. Inni goście (4-ch) pozostało do końca zebrania.
     
  3. Rozmowy członków i sympatyków przy obecności pozostałych gości:
    1. Podkreślanie roli KODu w propagowaniu kultury dyskusji (bez osobistych ataków, grzebaniu w życiorysach itd. itp.)
    2. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Polonii pojawił się pomysł (Kuba Makaruk – sympatyk) zrobienia prostej strony internetowej KOD-Montreal i ew. dodatkowo Facebook Fan Page. Strona Web (i Fan Page) będą łatwo dostępne dla wszystkich (nasza strona FB: "KOD-Montreal" jest dostępna tylko dla członków). Pomysł został zaakceptowany. Na tej stronie będziemy mogli podawać informacje o nas samych oraz podawać linki (np. do koduj24.pl, ruchkod.pl) które są ciągle edytowane, i mogą być źródłem informacji o codziennej sytuacji w Polsce. Przedstawiciele Polonii nie zawsze sami wchodzą do takich stron czy mediów (jak TVN) bo z takich czy innych powodów (często zasłyszanych) uważają je za co najmniej mało wiarygodne. Jeżeli będą one z naszego polecenia – od ludzi których znają, z którymi rozmawiają – będą tam zaglądać i polecać je innym. Może w ten sposób zasiane zostanie ziarno rzetelnej informacji (oraz nieufności do rządu), której najwyraźniej tutejszej Polonii brakuje. Z powodu braku takiej informacji opierają się oni w swoich działaniach (np. wybory) i opiniach na tych tylko źródłach które są dla nich dostępne – a które, jak wszyscy wiemy, są bardzo zafałszowane. Rzetelna i prawdziwa informacja jest warunkiem każdej „pracy u podstaw”, którą KOD propaguje.
    3. Stroną zajmą się Marek Tucholski i Kuba (Jakub) Makaruk. Będzie gotowa i funkcjonalna do Świąt Bożego Narodzenia.
    4. Dotychczasowe działania informacyjne jak ogłoszenia w Biuletynie Polonijnym, ulotki oraz Newsletters będą kontynuowane. W ogłoszeniach będziemy podawać tylko adres naszej strony internetowej – a tam już będą umieszczone dalsze informacje o Facebook’u, emailach itd.
    5. Pytania członków i sympatyków KOD-Montreal do zarządu KOD w Polsce i Kanadzie (Bogumił Pacak Gamalski).
      KOD nie jest (i nie będzie) partią polityczną i nie powinien być utożsamiany z żadną z nich. Ale pojawiły się pytania co do programu KOD:
      Czy KOD będzie wykonywał działania w kierunku „klejenia” ruchów (partii) opozycyjnych w Polsce czy też tylko oczekiwał poparcia tych partii dla ruchu KOD?
      Czy KOD nie powinien wypracować jakiś bardziej konkretny (niż obecnie) program (niestety, jak każdy musi się on ocierać o politykę) jak np:
      I.  niepopularny (wśród konserwatystów) temat związków partnerskich - jakie zdanie ma KOD (+ podobne tematy, nie tylko zdania poszczególnych członków ale całego KODu jako stowarzyszenia z wybranym demokratycznie zarządem – co nastąpi w niedalekiej przyszłości)?
      II.  w zbliżających się wyborach samorządowych (które też mogą być traktowane jako wstępne do wyborów parlamentarnych)  - czy KOD będzie prowadził jakieś działania w tym temacie i czy KOD w ogóle, wzorem „Solidarności” (starej), będzie chciał i mógł wystawiać swoich własnych kandydatów (jakie jest prawo w tym względzie i jaka opinia KODu).
      Powyższe pytania pojawiły się w związku z wieloma dyskusjami tu i w Polsce (2 osoby niedawno stamtąd wróciły po dłuższym pobycie) w trosce o siłę i efektywność KODu.
      Aby nie tylko „walczyć” demonstracjami i pracą u podstaw. Bo o ile są to bardzo ważne i istotne działania – to nie załatwią spraw jeżeli np. dojdzie do wyborów. Wielu ludzi nie bardzo chce głosować na poprzednie ekipy (partie). także na te nowe (jak Nowoczesna). KOD nie jest i nie będzie partią. W związku z czym mamy próżnię, którą chętnie wykorzysta i zagospodaruje PIS.
      (być może są dostępne artykuły czy wypowiedzi na powyższe tematy - o linki do których byśmy prosili, aby ułatwiło nam to przyszłe dyskusje)
       
  4. Zostały zebrane dobrowolne składki pieniężne na podstawowe wydatki KOD-Montreal
Copyright © 2016 Obywatele bez Granic, All rights reserved.