Copy
31. oktoober 2018

 

SELGUS PÖFFI TÄNAVUNE FOOKUS: 100-AASTASED!

Saja aasta eest kujundas Esimese maailmasõja lõpp radikaalselt ümber Euroopa poliitilise kaardi ning mõranenud impeeriumide varemeilt idanes rida uusi rahvusriike. Ehkki paljud toona tärganud riigid pidid 20. sajandi jooksul oma iseseisvuse nimel korduvalt võitlema ja nii mõnedki neist kaotasid osa oma kunagisest hiilgusest, kujutab 1918. aasta nende jaoks omamoodi nullpunkti, uue ajaarvamise algust.

Sel puhul toob Pimedate Ööde filmifestival ekraanile 12 riigi – Eesti, Läti, Leedu, Ukraina, Poola, Tšehhi, Slovakkia, Rumeenia, Ungari, Gruusia, Austria ja Islandi – 12 filmi, mis on nende maade kultuuris omandanud märgilise tähenduse, sündides sageli ebasoodsate ühiskondlik-poliitiliste olude kiuste.

Fookus on pühendatud Eesti riigi sajandale sünnipäevale ja seda esitlevad PÖFF, Eesti Vabariik 100 ja Rahvusarhiivi filmiarhiiv.

LOE LÄHEMALT


DEBÜÜTFILMIDE VÕISTLUSPROGRAMMI SOOVITUSED

28. november kell 21 Tallinna kino Sõprus
29. november kell 17 Tartu kino Cinamon

"Tere, Arsi!"

Oria keeles filmitud „Tere, Arsi!“ on Sambit Mohanty esimene ja kahjuks ka viimane film (Mohanty suri 2017. aastal vahetult pärast võtete lõppu). Elutarkusest ja õrnast tundelisusest paktavas loos on tunda igatsust mineviku järele ja püüdlusi leida teineteist olukorras, kus tehnoloogia ja tööstuse areng sunnivad meid aina rohkem endasse kapselduma. Me kuuleme filmis pidevalt looduse helisid, aga loodust ennast näeme harva. Seal, kus varem laius mets, on nüüd tehas ning aina uued ja uued teed.

Suurem osa tegevusest leiab aset autos – üks naine ja mees sõidavad ja vestlevad. Nad räägivad kõigest ja mittemillestki, jutustavad teineteisele lugusid iseendast ja ajast, mil seda teed veel olemaski polnud. Sest mida muud ongi üks inimene, kui mitte palju väikeseid ja suuri rääkimata lugusid? Keerulisemaks läheb asi aga siis, kui rääkida tuleb oma tunnetest. „Tere, Arsi!“ on paeluv ja õrn mõtisklus inimeseks olemisest ja suhetest ning elust üleüldisemalt.
AVA OMA SÜDA
27. november kell 21 Tallinna kino Sõprus
28. november kell 19.15 Tartu kino Cinamon

"Kronofoobia"
 
Kaks peategelast on aega kinni jäänud: naine, kes on kaotanud oma elu armastuse, ja mees, keda rõhub talumatu süütunne. Kumbki neist ei suuda oma sisemise maailmaga rahu sõlmida, seepärast eelistavad nad elada väljapoole, vahetades avalikkuse ees maske – tegelikult aga elavad nad valedes, takerdudes välisesse rutiini. Mees – Michael – on üksildane tüüp, kes on pidevalt liikumises. Ta reisib läbi Šveitsi, inkognito või uusi identiteete luues, hinnates poodides ja hotellitubades klienditeeninduse kvaliteeti, öösiti aga jälgib ta salaja ühe naise, Anna elu. Õige pea õpivad nad teineteist tundma, kuid nendevaheline habras tasakaal puruneb, kui Anna avastab Michaeli sünge saladuse.

Filmi pealkiri tähendab hirmu aja möödumise ees, kuid see silmapaistav debüüt ei mõnule masenduses, vaid valib mängulisi, ülimalt originaalseid ja ootamatuid radu, loob ainulaadse kujuteldava maailma ning tekitab arenguid, mis panevad vaataja pidevalt pead murdma, milline on järgmine sotsiaalne kamuflaaž.
SISENE FOOBIASSE


PÕHIVÕISTLUSPROGRAMMI SOOVITUSED

30. november kell 18 kino Coca-Cola Plaza 
1. detsember kell 17.30 Tartu Elektriteater

 
"Lambakari"

Tohoh, Iraani gangsteridraama? Midagi väga erilist ka Iraani kontekstis – riigis, kus valmib 150 filmi aastas. Fajri festivali rahvusliku filmikonkursi ülekaalukas publikuauhind ainult tõestab seda. 

Aastate eest lapsendatud valjuhäälne vennike Shahin üritab end maksma panna perekonnas, mida juhib tema raudse käega narkoparunist vend. Kui ringlema hakkab telefoniga filmitud video nende õest, kes näitab võõrale mehele oma juukseid – sealses ühiskonnas suur patt –, läheb asi päris metsikuks. 

Põneva sotsiaalse alltekstiga film, milles meie vana hea tuttav Navid Mohammadzadeh – käis mullu ka Tallinnas – sooritab sellise uskumatu ümberkehastumise triki, mille eest antakse tavaliselt Oscareid. Tema vastuoluline tegelaskuju tekitab korraga viha ja haletsust – tõeline näitlemise meistriklass! Kas või selle pärast tasub võimalik eelarvamus Iraani filmikunsti suhtes kõrvale jätta. Teil on ainult võita! 
VALMISTU MÄRULIKS
24. november kell 16.15 Tallinna kino Coca-Cola Plaza
25. november kell 17 Tartu Elektriteater

"Kaks Fridat"

See ei ole järjekordne tavaline Frida Kahlo biograafia – „Kaks Fridat“ on poeetiline film, mis põhineb kuulsa Mehhiko kunstniku ja teda viimastel aastatel hooldanud Costa Rica meditsiiniõe Judithi suhetel.

Realismi ja sürrealismiga mängiva ning unenägude ja hallutsinatsioonide vahel pendeldava linateose üks peamisi väljakutseid on pugeda Frida-nimelise ikooni pealispinna alla, tuues fookusesse tema põetaja ja nende kahe lummava suhte ning andes seda edasi keerulise, kuid meisterliku mälupiltide jadana reaalsuse ja ajaloo eri dimensioonidest. Kõike ühendab omavahel elegantne režii, silmapaistev operaatoritöö ja õrn kunstilisus. Ja ärge muretsege, ka Frida fännid ei pea pettuma: film ei väldi tema rikast fantaasiamaailma, vaid peegeldab lisaks Frida menukale esteetilisele kunstile ka moodsat kunsti ja Mehhiko mütoloogia laia valdkonda.
SISENE SÜRREAALSUSESSE


TÄNA KUMUS

31. oktoober kell 18
Kumu auditoorium


"Jaar, Lament of the Images"

Olgu see Rwanda genotsiid või Tšiili putš, Alfredo Jaari vahe kunstnikupilk on alati kohal.

Tšiili režissööri Paula Rodríguez Sickerti film „Jaar, Lament of the Images” on esimene põhjalik sissevaade selle terava sotsiaalse närviga kunstniku mõttemaailma ja loomingusse. Juba mitukümmend aastat uurib ta oma installatiivsetes töödes võimusuhteid, ühiskondlikke ja poliitilisi erinevusi, tegeleb migratsiooni ja diskrimineerimise teemadega. Jaari looming on selge, mõtestatud ja väga mõjus. Missiooniga kunstnik, nagu on tema kohta öeldud.

„Kunst on maailma viimane vabaduse kants,” kuulutab Jaar ise.

2010. aastal käis kunstnik ka Eestis, esitledes siin oma filmi „Pasolini tuhk”. Filmi muusikaline saade pärineb Jaari pojalt Nicolaselt, kes on üks tuntumaid elektroonilise muusika artiste maailmas.

Filmi juhatab sisse kunstiteadlane ja -kriitik Maria-Kristiina Soomre. Sissepääs tasuta.
VAATA TREILERIT


MÜÜGIL ON PIIRATUD KOGUS BLACK CATWALKI PILETEID!

27. novembril aset leidev moeüritus „PÖFF: Black Catwalk” pani müüki piiratud koguse pileteid. Ürituse tänavune alapealkiri on "Talk to me, I'm watching". Uuenenud rõhuasetusega moe-show võtab ühelt poolt fookusesse kostüümikunsti ning pöörab filmitegijate pilgud noorte Eesti moeloojate poole. Teiselt poolt seatakse olulisele kohale kunstiline lavastus – filmi, moe ja liikumise tervik, mis on kummardus kõigile nendele kunstivormidele.

Ajakava:
19:00 uksed avatakse
19:30 filmi- ja kostüümikunsti teemaline paneel
20:00 Black Catwalk

Moeetenduse videopartneriks on Out of Sight Visuals, soengupartneriks Balmain Paris Hair Couture Estonia ning meigipartneriks Make-Up Atelier Paris Estonia.
OSTA PILETEID SIIT


ASTU PÖFFI KLUBISSE!

PÖFF avas tänavu uue filmisõprade klubi, mis kannab nime Hundikari.

Lõime Hundikarja selleks, et filmifänne festivalile veelgi lähemale tuua ning ka omavahel ühendada, pakkudes neile mitmesuguseid hüvesid alates eelisvõimalusest osta PÖFFi pileteid ning lõpetades soodsamate piletihindade ja auhinnamängudega. Meile annab see parema ülevaate, millised filmid teile meeldivad, et saaksime seda edaspidi programmi koostamisel arvesse võtta.

Hundikarjaga liitumine on tasuta ning igale liitujale hakkavad automaatselt kehtima piletisoodustused. Suurimatele fännidele soovitame aga hakata Hundisõbraks, mis annab võimaluse osta pileteid veel soodsama hinna, vaid 5 euro eest, või soetada endale Hundipass, mis maksab 120 eurot ja garanteerib sissepääsu 30 seansile.
LOE LÄHEMALT JA ASTU KARJA
Facebook
Twitter
Instagram

 

TUTVUSTAME MEIE PARTNEREID: SHIFT72

SHIFT72  on meie ametlik online-videopartner. Nemad hoolitsevad selle eest, et PÖFFi videoteek, kus filmindustegelased ja ajakirjanikud saavad vaadata festivali programmis olevaid filme, toimiks turvaliselt ja ilma tõrgeteta.

Külastage nende kodulehekülge: www.shift72.com!
 
Meie Aadress:
MTÜ Pimedate Ööde filmifestival
Telliskivi 60a, 10412 Tallinn
+372 5620 8308
info@poff.ee