Copy
TAB 2019
Fotopäis: TAB 2015 Installatsiooniprogrammi võidutöö. Autorid: Sille Pihlak and Siim Tuksam ©T. Tunnel

TAB 2019 Installatsiooniprogrammi võistluse esimesse vooru laekus 137 rahvusvahelist portfooliot, millest teise vooru valiti 12.

5. Tallinna Arhitektuuribiennaali TAB 2019 Installatsiooniprogrammi võistlusele „Hütid ja elukeskkonnad“ esitati kokku 137 rahvusvahelist portfooliot, millest žürii valis välja 12, kes jätkavad Installatsiooniprogrammi teises voorus. Avatud kaheetapiline konkurss pakub osalejatele loomingulist võimalust luua avaliku ruumi installatsioon Eesti Arhitektuurimuuseumi ette ning ühtlasi on konkursi eesmärgiks toetada sünergia tekkimist Eesti puidutööstuse ning uuenduslikult mõtlevate disainerite ja arhitektide vahel.
 
Konkurss tekitas rahvusvaheliselt silmatorkavalt elavat huvi, tuues osalejaid nii Ameerika Ühendriikidest, Itaaliast, Tšiilist, Belgiast, Hispaaniast, Suurbritanniast, Venemaalt, Taanist, Eestist, Lätist, Leedust, Lõuna-Ameerikast, Šveitsist, Austraaliast, Jaapanist, Prantsusmaalt, Portugalist ja Saksamaalt.
 
Võidutöö installatsioon püstitatakse järgmise aasta augustis Tallinna südamesse, Eesti Arhitektuurimuuseumi ette ning jääb sinna 2021. aastani. Kõiki teise etappi jõudnud projekte esitletakse TAB 2019 raames Installatsiooniprogrammi näitusel.
 
TAB 2019 Installatsiooniprogrammi võistluse teise vooru 12 edasipääsenut tähestikulises järjekorras:
 
CITA, str.ucture (Taani/Saksamaa); Déborah López, Hadin Charbel, Patrick Donbeck (Tai); Ephemeral Research (Jaapan/Tšiili); Grimshaw (Suurbritannia); Manuel Jimenez Garcia (Suurbritannia); Plethora Project-Jose Sanchez (USA); Raul Kalvo (Eesti); Rehm, Ishida ja Lutz (USA); SET Architects (Itaalia); SomePeople (USA); SoomeenHahm Design Ltd (SD), Igor Pantic ja Fologram (Suurbritannia); SPORTS (USA)
 
TAB 2019 Installatsiooniprogrammi rahvusvahelissee žüriisse kuuluvad: Philippe Block (Šveitsi Riiklik Tehnoloogia Instituut, Zürich; Rahvusvaheline Kompetentsi Uurimiskeskus, Šveits), Areti Markopoulou (Kataloonia Kõrgema Arhitektuuri Instituut, Barcelona) ja Mihkel Tüür (Kadarik, Tüür. Arhitektid, Eesti).
 
Žüriiekspertide rollis on: Gilles Retsin (TAB 2019 Installatsiooniprogrammi kuraator), Yael Reisner (TAB 2019 peakuraator) ja Sille Pihlak (PART arhitektuuribüroo asutaja ja TAB 2017 Installatsiooniprogrammi kuraator).
 
Žüriiliige Mihkel Tüür ütles võistluse tulemuste kohta järgmiselt: ‘‘Väljavalitud tööde puhul sai kaalukeeleks varasemate tööde omanäolisus. Žürii eelistas töid, kes ei ole pelgalt globaalsete trendide järgijad, vaid ka omanäolised loojad. Valikusse jäid autorid, kelle lähenemine ruumiloomele on iga töö puhul eristuv ja ootamatu. Žüriile saabus väga kõrgetasemeline valik portfoolioid. 137st 12  parima väljavalimine oli keerukas kuna tugevaid autoreid oli märksa rohkem kui tosin.‘‘
 
Žüriiekspert Sille Pihlak lisas: ‘‘Järjekorras teine TABi installatsiooniprogramm, mille eesmärgiks on tugevdada koostööd uurimusliku arhitektuuri ja kohaliku võimeka puidutööstuse vahel, tõi žürii lauale üllatuslikult kõrgetasemelised portfooliod. Üheti näitab see uut sirguvat seltskonda arhitekte, kes püüavad ehituskunsti üldiseid muutusi sisse viia, hoidudes kommertslikust "äraehitamisest", otsides erinevaid lahendusi loomisprotsessi ja tootmismeetodite uuendamises, kombineerides neid traditsiooniliste ehitusvõtetega. Teisalt on näha, et sarnased installatiooniprogrammid on oluliseks hüppelavaks arhitektidele, mis on hädavajalik järgmise sammu - hoone - ehitamiseks. Jään ootama finalistidelt põnevaid ideelahendusi, milline võiks olla Eesti puitarhitektuuri tulevik.‘‘

Järjekorras viies Tallinna Arthitektuuribiennaal TAB 2019 avanädal toimub 11.-15. september 2019.

Fotopäis: TAB 2015 Installatsiooniprogrammi võidutöö. Autorid: Sille Pihlak ja Siim Tuksam ©Tõnu Tunnel


www.tab.ee


You can update your preferences or unsubscribe from this list