Copy

     
Svim učenicima i prijateljima Ateliera želimo sve najbolje u novoj godini. Želimo vam puno radosnih trenutaka, zdravlja, uspjeha i francuskog :)


Noël au balcon, Pâques au tison
francuska izreka

Mala lekcija iz francuskog

Što imaju zajedničko nouveau (nov), beau (lijep), vieux (star), fou (lud) i mou (mekan)? Zbog lakšeg izgovora muški obliku jednini navedenih pridjeva postaju nouvel, bel, vieil, fol, mol ispred imenica koje počinju na samoglasnik.
Izgovaraju se kao ženski pridjevi kojima samo treba dodati nastavak –le).

Naprimjer:
Mon nouvel appartement       no množina Mes nouveaux appartements
Mon nouveau pull                       množina Mes nouveaux pulls
pogledajte ostatak vijesti >>

Širimo horizonte – crtice o francuskoj kulturi

Božićna tradicija bogata je u svim francuskim regija. Na jugu, u Provansi, tijekom tri dana počevši od Božića goste na blagdanskom stolu dočekuju 13 deserta koji simboliziraju Isusa i 12 apostola. Iako postoje varijacije u vrsti deserata od kraja do kraja, najpoznatiji su 4 mendiants (prosjaci): grožđice koje predstavljaju dominikance, orasi ili lješnjaci augustince, suhe smokve franjevce, a bademi karmelićanke. Među desertima se obično nalazi sviježe i kandiranoi voće (naranče, madarine, grožđe, zimska dinja), bijeli i crni nugat, calissons d’Aix (slastica na bazi kandirane dinje i badema), pâte de coing ( kandirana dunja) te pompe à huile (pogača s maslinovim uljem i narančinim cvijetom).


 
pogledajte ostatak vijesti >>

Logos, -logija,…- kako su nastale riječi

Dok je Božić u hrvatskom došao kao umanjenica za Boga, u romanski jezicima ( fr. Noël, tal. Natale, špa. Navidad) dolazi iz latinskog natalis (koji se odnosi na rođenje) i nativitas (rođenje). U eng. Christmas sufiks –mas dolazi od staroengleskog masse, a znači sveti dan.
pogledajte ostatak vijesti >>

Nije francuski sve što sja

Koji jezikom govori Djed Božičnjak ili je on “omniglot”? Po mjestu stanovanja, rekli bismo finski, jedan od nekolicine europskih jezika koji ne pripada indoeuropskoj skupini jezika. Finski jezik ili suomi se zajedno s mađarskim i estonskim ubraje u ugro-finsku skupinu. U njegovoj abecedi nalaze se slova ä, ö, å, ima 15 padeža te 12 posebnih za tvorbu priloga.

U finskom ne postoje:
  • glagol imati ( izražava se prilozima)
  • članovi ispred imenica
  • gramatički rod ni razlika roda u 3.licu jedine ( hän = on = ona :))
  • poseban oblik za tvorbu futura.
pogledajte ostatak vijesti >>
Pogledajte ostatak naše ponude
Radionice
Uz redovnu nastavu organiziramo i tematske radionice (ateliere). One su svojevrsna dodatna nastava kojom ćemo obuhvatiti teme vezane uz francuski jezik i kulturu. Sigurni smo da ćete u izboru različitih tema i gostujućih predavača pronaći nešto za sebe - bilo da želite produbiti svoje već stečeno znanje ili naučiti nešto novo!

Radionice su otvorene za sve. Osvježite ili produbite svoje znanje francuskog, bez obzira pohađali tečaj ili ne.
Tečajevi
Jezični atelier nudi tečajeve svi stranih jezika.
Istaknuli bismo tečajeve ruskog jezika za koje upisujemo i visoke stupnjeve te tečaj norveškog jezika za kojeg zanimanje sve više raste.
Pogledajte našu detaljniju ponudu na: http://jezicniatelier.com






This email was sent to <<Email adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Jezicni Atelier · Andrije Žaje 54 · Zagreb 10000 · Croatia

Email Marketing Powered by Mailchimp