Copy
Märts 2018
 
 
kaal
Kuidas mõjutab uni füüsilise trenni ja kehakaalu tulemusi!

Kui järgite dieeti ja harjutate usinasti spordiklubis, aga ei näe soovitud tulemusi, siis loogilise vastusena tundub teile treeningute intensiivsuse suurendamine ja toidulaualt teatud hulga kalorite ärajätmine. Kõige tõhusamaks abivahendiks võib aga osutuda hoopis uni, mis on optimaalse ainevahetuse, endokriinsüsteemi normaalse funktsioneerimise ja söögiisu kontrolli üks tähtsamaid toetajaid. Tõsi on, et optimaalne tervis ei alga alati vaid spordisaalis või köögis.

Peamised põhimõtted
Inimese elu jooksul unevajadus muutub: orientiiriks on enamasti võetud vanus. Riikliku unefondi (National Sleep Foundation) soovituste kohaselt peaksid vastsündinud magama kuni 17 tundi ja täiskasvanud 6–8 tundi ööpäevas. Väga aktiivse eluviisiga inimestel soovitatakse uneaega veelgi pikendada. On olemas ka terve rida soovitusi, mis aitavad unest maksimaalset kasu saada. Kõige uuemad soovitused on näiteks päevaune ärajätmine, et hoida normaalset päevarütmi, liigsete stimulaatorite vältimine õhtusel ajal ja kindla magamamineku kellaaja kehtestamine. Üks olulisemaid põhimõtteid, mida tasub meeles pidada ja mille suhtes on eksperdid võtnud ühtse seisukoha, on see, et magamata jäänud und järele magada ei ole võimalik. Isegi kui alguses on väljapuhanud tunne, hakkab magamatus koos pideva haigutamisega lõpuks inimese bioloogilist rütmi mõjutama ja muudab normaalse päevarežiimi taastamise keerulisemaks. Nii nagu tervisliku toitumise ja liikumise puhul sõltub ka une tõhusus selle regulaarsusest. 
Unepuuduse mõju
Unepuudus võib oluliselt mõjutada ainevahetus- ja sisesekretsioonsüsteemi ning need mõjud võivad vähendada või hoopis nullida kehakaalu jälgimiseks tehtud jõupingutuste tulemusi. Organismi vastumehhanismi ehk nn võitle-või-põgene-reaktsiooni käivitumisel erituv kortisool ehk stressihormoon on üks olulisemaid tegureid nii rasvkoe vähendamisel kui ka lihaskoe kasvatamisel. Ühe hiljutise uurimuse tulemused näitasid, et asjatundlikult koostatud dieete järgivad ja füüsilise treeninguga tegelevad osalejad ei suutnud tegelikult kaalust alla võtta, kui neil puudus normaalne unerežiim. Kortisooli tase organismis mõjutab keha struktuuri, takistab amiinohapete ümbertöötamist, vähendab kasvuhormoonide moodustumise võimalust, halvendab veresuhkru taset organismis ja raskendab erinevate dieetide pidamist. 2010. aastal tehti kindlaks, et inimestel, kes kannatavad pikemat aega unepuuduse käes, on kortisooli tase organismis päeva jooksul kõrgem ja see takistab neil oma kehakaalu sobivas suunas muuta. Kui te seisate silmitsi samasuguste probleemidega ega suuda täita püstitatud eesmärke, siis tuleb ehk teha korrektiive oma suhtumises une kvaliteeti.
Viimased uuringud on näidanud, et vähene uni võib avaldada negatiivset mõju ka inimese suutlikkusele dieeti pidada. On kindlaks tehtud, et vähem kui kuus tundi kestev uni suurendab näljatunnet ja magusaisu ning võib lõpuks kajastuda suurenenud kehakaalus. Vähese unega inimestel esineb sagedamini mitmesuguseid sisesekretsioonihäireid, mis on otseselt seotud isu ja kehakaalu regulatsiooniga. Unepuudus võib suurendada nn näljahormooni ehk greliini vallandumist, mis reguleerib teatavate toiduainete söömisest saadavat küllastus- ja rahulolutunnet. Tundub, et une puudujääk suurendab kalorite tarbimist  läbi kahe erineva mehhanismi- tõstes aju küllastustunnet kaloririkaste toiduainete tarbimise suhtes ja ajendades inimest sööma rohkem, et korvata kulutatud energiat enne magamaminekut. Seega kui tunnete, et teil on raskusi oma dieedi järgimisega, võib süüdlaseks olla hoopis unepuudus.
Une pikkus ja kvaliteet võivad mõjutada ka treeningute efektiivsust. Üks hiljutine uuring näitas, et lühike uni vähendab oluliselt organismis energiat ja kahjustab südame-veresoonkonna tegevust. Pärast ühte magamata ööd olid uuringus osalejatel sümptomid, mis sarnanesid ületreenitusega. Teises uuringus tuvastati, et unerežiimi rikkumine mõjub negatiivselt kognitiivsetele funktisoonidele ja reaktsioonikiirusele, mis võivad omakorda põhjustada ülekoormuse riski füüsiliste harjutuste tegemisel.
Peale selle on tõestatud, et unepuudus on ebasoodne organismi vigastustest taastumise protsessis. Kui te ei jõua täna tegelda füüsilise tööga või täheldasite, et teie tööjõudlus pole piisav, siis esimene, mis on soovitatav ette võtta, on hea uni. Sportlike eesmärkide saavutamine ei nõua ainult pingelist tööd ja pühendumist vaid ka head puhkust.
Eeterlike õlide kasutegurid unele
Üheks eeterlike õlide eeliseks, mida on ka kõige rohkem uuritud, on nende rahustav ja lõõgastav toime. Eeterlike õlide lisamine unerituaalidele võib saada oluliseks faktoriks kehakaalu ja füüsiliste eesmärkide optimaalsuse saavutamiseks. Paar tilka lavendliõli voodilinadele ja õhku pihustatud rahustav Balance-segu valmistavad teid uneks ette ja loovad atmosfääri, mis aitab organismil taastuda.

Und soodustavad eeterlikud õlid ja segud

Lavendel, Vetiver, Peace ja rahustav segu Serenity.

Soovitatavad kasutusviisid

Iga lõhna keemilised koostisosad põhinevad emotsionaalsel diagrammil. Tõhusaim meetod eeterlike õlide kasutamiseks hea une soodustamisks on selle aroomi sisse hingamine, lisades mõned tilgad eeterlikku õli padjale, peopessa või difuuserisse. Õhku paisatud eeterlike õlide molekulid jõuavad haistmismeele kaudu erinevatesse aju osadesse ja mõjutavad psüühikat. Eeterlikke õlisid reflektoorsetele punktidele määrides jalataldadel või mujal jõuavad nende molekulid läbi naha raku tuumani ja käivitavad ridamisi raku tervenemise protsesse. 

***Välispidisel kasutamisel on eeterlikke õlisid soovitav lahjendada rafineerimata baasõliga. dōTerra fraktsioneeritud kookosõli sobib selleks imehästi. Laste puhul alates kolmandast elukuust 1 spl baasõli kohta 1 tilk eeterlikku õli, alates teisest eluaastast 1 spl baasõli kohta 2-4 tilka eeterlikku õli, alates kuuendast eluaastast 1 spl baasõli kohta 4-6 tilka eeterlikku õli.

Vihje toimetajatelt- Lastele meedlib tavaliselt kõige enam Serenity! See lõhnab magusalt nagu pulgakomm. 

Liitu meie grupiga Facebookis!
Saada meile E-mail
Share
Tweet
Forward
+1
Read Later
Pin

Sinu kogemus, lood ja juhtumid seoses Doterra toodetega on teretulnud!

Saada meile email! 

Käesolev uudiskiri on kokku pandud vabatahtlike inimeste poolt, kes ei ole professionaalsed tõlkijad ega toimetajad, vabandame võimalike keelevigade pärast. Toimetanud Maria Piik, Piia Mäesaar ja Kersti "Amira" Dennis. Uudistekiri sündis esmakordselt aastal 2014 Eestis toimunud Doterra eeterlike õlide koolituse läbinud osalejate palvel ning eestikeelse info puudusest sellealasel teemal. Selle sisu eesmärk on harida, edendada ja tõsta teadvust alternatiivmeditsiinist. Siinne teade on puhtalt informatiivne, see ei garanteeri tulemusi ega asenda arstide nõuannet. 

Copyright © 2018 , All rights reserved. 

 
Kas soovid emaili aadressi muuta?
 
 






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Belly Productions LLC · po box 30833, las vegas, NV 89173 · Las Vegas, Nv 89103 · USA

Email Marketing Powered by Mailchimp