Copy
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

vítejte u dalšího vydání měsíčního newsletteru Domu zahraniční spolupráce, který se zaměřuje na mezinárodní vysokoškolské vzdělávání. Evropská komise představila návrh rozpočtu Evropské unie na další léta. Jaké investice považuje za prioritní a co to znamená pro program Erasmus+? Léto ještě nezačalo, ale už je pomalu čas myslet na zimní semestr. Alespoň pokud byste rádi vycestovali s programem CEEPUS.  Kdo se stará o to, aby se o českých vysokých školách v zahraničí vědělo? Seznamte se s týmem Study in. Máme pro Vás i výběr zajímavých zpráv ze světa mezinárodního vzdělávání a na závěr pozvánku na jednu zajímavou akci.

Příjemné čtení Vám za celý DZS přeje
tým Informačního a komunikačního oddělení

info@dzs.cz
 ZPRÁVY Z DZS
ERASMUS+
Senát PČR považuje program Erasmus, kterého se za více než 30 let jeho fungování zúčastnilo přes 9 milionů osob, za jeden z největších úspěchů evropské spolupráce a intergrace, a i v budoucnu by měl být jednou z priorit EU. Přečtěte si celé usnesení Výboru pro záležitosti Evropské unie ke střednědobému hodnocení Erasmu.

Evropská komise se rozhodla zdvojnásobit rozpočet programu Erasmus+ na období 2021 - 2027 a navrhuje přidělit na zahraniční studijní pobyty  a stáže 30 miliard EUR. Odpověď na to, proč je prioritou investovat do lidského kapitálu a co to znamená finančně, najdete v dokumentu EU budget for the future.


Mezi podpořenými projekty by měla být  i iniciativa tzv. Evropských univerzit. Cílem je propojit novou generaci Evropanů, kteří budou spolupracovat v různých jazycích, napříč hranicemi a disciplínami.  Více informací najdete na stránkách Evropské komise.
 
CEEPUS
CEEPUS National Meeting 2018: zveme Vás na již 7. ročník akce určené pro všechny akademické pracovníky se zájmem o program CEEPUS. Akce se koná 23. května v Praze, těšit se můžete na zajímavé hosty a jejich zkušenosti. Celý program proběhne tentokrát v ČJ. Registrační formulář a další informace najdete na stránkách DZS.

Blíží se termín pro podávání přihlášek na zimní semestr. Studenti a akademičtí pracovníci zaměstnaní na VŠ na plný úvazek mohou podávat přihlášky do 15. června prostřednicvím portálu www.ceepus.info, kde zároveň najdou všechny potřebné informace. 
STUDY IN THE CZECH REPUBLIC
Počet Ukrajinců studujících na vysokých školách v České republice stoupl za posledních 10 let více než trojnásobně. Study in the Czech Republic na tento zájem reagovalo a ve spolupráci s Českým centrem a Velvyslanectvím ČR připravilo již podruhé pro největší ukrajinský veletrh zahraničních studijních příležitostí, který se konal v dubnu v Kyjevě, český stánek. Svou nabídku zde představili zástupci 13 českých vysokých škol. Podívejte se na fotky z veletrhu.

Pravidelný přehled zahraničních vzdělávacích veletrhů, konferencí a workshopů najdete zde. Dokument obsahuje různé nabídky pro vysoké školy a týkají se například získávání zahraničních studentů, možnosti spolupráce  nebo inzerce v zahraničních médiích. Informace průběžně aktualizujeme.

Představujeme tým Study in: kdo se stará o propagaci českého vysokého školství v zahraničí, podporuje české vysoké školy v jejich zahraničních aktivitách a připravuje pro Vás informační servis mj. v podobě tabulky výše? Seznamte se s týmem Study in, který je součástí Oddělení internacionalizace studia v ČR a v posledních týdnech prošel velkou personální obměnou.

ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY A ČESKÁ CENTRA INFORMUJÍ

Velvyslanectví ČR v Manile zve vysoké školy k účasti na European High Education Fair, který se bude konat 10. října 2018. ZÚ zároveň nabízí participujícím VŠ pomoc  se zprostředkováním schůzek na místních univerzitách. S případnými dotazy je možné se obracet na paní Janu Peterkovou, zástupkyni velvyslance, jana_peterkova@mzv.cz, tel.: +632/8111155.

Velvyslanectví ČR v Bangkoku zve vysoké školy k účasti na mezinárodní výstavě OCSC International Education Expo, která se koná 10. - 11. listopadu 2018. Nebude-li možná účast zástupce VŠ, je možné v případě zájmu o propagaci zaslat příslušné materiály přímo na ZÚ. S dalšími dotazy se můžete obracet na pana Aleše Vytečku, zástupce velvyslance, ales_vytecka@mzv.cz, tel.: +66 2 250 9223, ext. 13.
VLÁDNÍ STIPENDIA

3. dubna byly Komisí pro vládní stipendia projednány žádosti uchazečů z rozvojových zemí o přiznání stipendia a doporučeno obsazení 134 stipendijních míst  od akademického roku 2018/19. Výběr 94 uchazečů ke studiu v českém jazyce a 40 uchazečů ke studiu v anglickém jazyce MŠMT potvrdilo. Více informací o příjímání cizinců ke studiu v ČR najdete na stránkách DZS.
VOLNÁ MÍSTA
Nastal čas na změnu? Nabízíme zajímavou práci na plný úvazek v centru Prahy, možnost aktivního využití AJ, pružnou pracovní dobu a řadu dalších benefitů. Nabídku všech volných míst najdete na webu DZS.
Nenechte si ujít příležitost a přihlaste se do výběrového řízení na pozici Vedoucí oddělení VŠ mobilit a projektů, program Erasmus+ vysokoškolské vzdělávání. Nabídky přijímáme do 18. května, další informace najdete zde.
Hledáme kolegu, kerý bude mít na starosti administraci programu Fondy EHP (finanční podpora z Islandu, Lichtenštejnska a Norska) pro projekty z oblasti vzdělávání. Nabídky přijímáme do 30. května, další informace najdete zde.
ZPRÁVY ZE SVĚTA MEZINÁRODNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ

V dubnu se na Univerzitě Palackého za účasti významných hostů z celého světa konal prestižní Times Higher Education (THE) Summit zaměřený na téma excelence ve vědě a výzkumu v „nových“ zemích EU, tedy v 13 zemích, které se staly součástí EU po roce 2004. Jedním ze závěrů summitu bylo i to, že základním předpokladem pro zvýšení kvality výzkumu je internacionalizace. Součástí akce bylo také slavnostní zveřejnění nového žebříčku THE zaměřeného právě na tuto část Evropy „Best Universities in New Europe“, ve kterém české univerzity výrazně uspěly – v první desítce se objevily hned tři – Univerzita Karlova na 4. místě, Masarykova univerzita na 7. místě a Univerzita Palackého na 10. místě. V celém žebříčku bodovalo celkem 13 českých univerzit následovaných 12 polskými a sedmi maďarskými. České vysoké školy tak prokázaly, že patří mezi lídry v regionu východní části EU.

V dubnu se v Praze konala zatím historicky největší EAIE Academy, a to za velké účasti (18 reprezentantů) českých vysokých škol. Podívejte se na fotky z akce na  facebooku EAIE.

Vyšlo jarní vydání členského časopisu Forum, na téma Our gendered world,  a přináší různé pohledy  na to, jakou roli hraje pohlaví v kontextu internacionalizace. Výběr z obsahu najdete na stránkách EAIE.

What happened and what is next: střednědobé hodnocení programu Erasmus+
 na blogu EAIE
.
Mezinárodní vzdělávání je klíčové pro budoucí pracovní uplatnění, shodli se odborníci, kteří se sešli na konferenci APAIE minulý měsíc v Singapuru. Konference mj. zdůraznila rostoucí poptávku po tzv. měkkých dovednostech, celý text najdete zde

Nepodceňujme roli rodičů při plánování marketingových kampaní, radí expertka z marketingové firmy Carnegie Global, která se zaměřuje na nábor studentů. Celý text na stránkách PIE News.
Plánujete představit nový mezinárodní studijní program? Přečtěte si zajímavý článek publikovaný na studyportals, který Vás celou přípravou provede krok za krokem.
Capacity building days and youth in action: zajímavá nabídka školení na téma evropské kulturní dědictví pro VŠ studenty, učitele a další odborníky v oboru kulturního managementu, kteří chtějí vědět více o programech a strategiích  v oblasti kultury a vzdělávání. Akce se koná v Praze 17. -19. května a bezplatná registrace je otevřena do neděle 13.května.
 
Copyright 2018, Dům zahraniční spolupráce
Zde můžete aktualizovat své preference nebo se odhlásit z odběru Newsletteru.
Email Marketing Powered by Mailchimp