Copy
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
 
vítejte u Vaší měsíční porce informací z oblasti mezinárodního vzdělávání zaměřené na vysokoškolský sektor. Máme pro Vás výběr novinek z Domu zahraniční spolupráce i ze světa a nechybí ani tradiční přehled zahraničích vzdělávacích veletrhů, konferencí a workhopů.
Poslední měsíc jsme nezaháleli, vyšla zbrusu nová Mozaika, ve spolupráci s Honest Guide jsme natočili nové video pro zahraniční studenty, naladili jsme se na letní vlnu a vyhlásili letos již jubilejní desátou Fotosoutěž...

Příjemné čtení Newsletteru nebo třeba nové Mozaiky Vám za celý DZS přeje
tým Informačního a komunikačního oddělení

info@dzs.cz
 ZPRÁVY Z DZS
Vyšlo letní číslo čtvrtletníku MOZAIKA, a to ve zcela novém grafickém provedení!  Zdvojnásobili jsme počet stran a upravili velikost. Další důležitou změnou je samotný obsah. Od nynějška bude každé vydání zaměřeno vždy jen na jedno specifické téma související se současnými trendy v mezinárodním vzdělávání. Letní číslo se zaměřuje na digitální technologie, na podzim se zase můžete těšit na články o evropském kulturním dědictví. Ještě Mozaiku neodebíráte, nebo jste se zapomněli přeregistrovat? Zde si můžete zdarma objednat jak elektronickou, tak tištěnou verzi.
Minulý měsíc se v prostorách DZS konalo setkání zástupců MŠMT a DZS s prorektory a vedoucími zahraničních oddělení vysokých škol. Hlavním tématem bylo využívání finančních prostředků státního rozpočtu na podporu internacionalizace v kombinaci s prostředky na mobility v rámci programu Erasmus+. Dále byly reprezentantům vysokých škol představeny novinky a plány týkající se evropských programů a hovořilo se i o vízovém režimu Student.
ERASMUS IS GOING DIGITAL
Tak znělo téma květnové mezinárodní konference v Budapešti, organizované European University Foundation, které se účastnili i zástupci DZS.  Byl představen proces digitalizace programu Erasmus,  v současnosti se testuje několik projektů, jejichž cílem je zjednodušit a zefektivnit správu zahraničních studijních pobytů. Jedná se např. o iniciativu Erasmus Without Paper, který má ambici vytvořit bezplatnou infrastrukturu  na administraci výjezdů nebo o projet Online Learning Agreement (OLA), který má za cíl nahradit papírování spojené s vyřizováním studijních smluv. Od letošního února funguje platforma Erasmus Dashboard, která VŠ usnadňuje vyřizování OLA, od minulého roku pak mobilní aplikace Erasmus+ App. Digitální technologie ve vzdělávání jsou zkrátka velké téma, je jim proto věnované celé nové vydání časopisu DZS Mozaika.
MOBILITY WINDOWS
Zástupci DZS se zúčastnili prvního mezinárodního meetingu na téma Mobility windows ve vysokoškolském sektoru. Prezentace byly zaměřeny na problematiku uznávání výsledků zahraničních studijních pobytů v kontextu ECTS kreditů, snižující se zájem studentů o mobilitní programy v zahraničí a možnosti řešení problému právě s využitím MWs. Více informací o konceptu MWs najdete například v publikaci ACA.
ERASMUS: WHAT IS NEXT
Italská národní agentura programu Erasmus uspořádala v Římě mezinárodní konferenci s názvem Erasmus: What´s next?, zaměřenou na prezentaci studentských návrhů budoucího vývoje programu Erasmus+. Více než měsíc před konáním samotné akce byli vybraní studenti, kteří mají zkušenost s programem Erasmus+, rozděleni do šesti tematických on-line pracovních skupin a na diskusním fóru rozebírali dílčí témata a problémy. Na základě těchto diskusí vznikla série návrhů a doporučení pro budoucnost programu.
ERASMUS BUDE JEŠTĚ LEPŠÍ
Evropská komise oznámila, jak plánuje rozdělit navýšený rozpočet programu Erasmus pro období 2021-2027. Zdvojnásobené dotace umožní podpořit až 12 miliónů lidí, tedy třikrát tolik než v současném období. Jaké další cíle sleduje návrh Komise a proč bude Erasmus ještě lepší? Dozvíte se v tiskové zprávě.
V květnu proběhl v Praze letošní CEEPUS National Meeting, akce určené pro všechny akademické pracovníky se zájmem o tento program. O postřehy z hodnocení se přišel podělit i doc. Ing. Pavel Novák, PhD. z VŠCHT. A proč si podle něj z nabídky možností zahraničního studia vybrat právě CEEPUS?  "Program má jednoduchou administrativu. Pokud se studenti připojí k již existující síti, je vše ještě jednodušší - přesně ví, koho kontaktovat a do čeho se mohou zapojit. Zkrátka jdou již do prošlapaného...." Uzávěrka podávání přihlášek pro letní semestr v rámci sítí je 31. října. Pokud chcete vycestovat jako freemover, je to 31. listopadu. Prezentace ze setkání se všemi důležitými informacemi najdete na stránkách DZS.
NAFSA 2018
DZS již tradičně zajišťuje český stánek na veletrhu a konferenci NAFSA, největším světovém setkání profesionálů zabývajících se vzdělávacími výměnami. Letos se v americké Filadelfii sešel na stánku Study in historicky největší počet českých vysokých škol, přijeli zástupci hned z 16 univerzit. Podívejte se na fotky z veletrhu a video na našich FB stránkách.
NOVÉ VIDEO LÁKÁ ZAHRANIČNÍ STUDENTY DO ĆR
Oblíbený Honest Guide natočil nové video zaměřené na zahraniční studenty  a studentský život v ČR. Tentokrát se štáb vydal natáčet do Brna a video od svého zveřejnění nasbíralo již přes 45 000 zhlédnutí. Najdete ho na YouTube nebo na FB Study in the Czech Republic. Video natočené vloni v Praze, které vidělo již bezmála 100 000 lidí, najdete na Youtube zde.
PRAHA A BRNO V TOP 10
V rámci žebříčku QS Best Student Cities existuje i kategorie studentské perspektivy, kdy společnost mezi studenty globálně zjišťuje, jaká města jsou podle nich nejlepší. Letos se mezi prvními desíti v této kategorii umístily dokonce hned dvě česká města Praha na 4. a Brno na 9. místě. Honest Guide si místo svého natáčení nemohl vybrat lépe!
MASARYKOVA UNIVERSITA JE SKOKAN ROKU
Masarykova universita si meziročně polepšila ve specializovaném žebříčku společnosti Times Higher Education - Emerging Economies University Rankings 2018, který se zaměřuje na země s rozvíjejícími se ekonomikami. Do letošního přehledu se dostalo 51 univerzit ze středo- a východoevropských zemí, ale jen tři z nich dosáhly oproti loňsku lepšího umístění. Více informací najdete na stránkách Muni nebo na stránkách THE.
PLATFORMA AMBASADORŮ
Existuje lepší propagace než osobní doporučení? Akademický rok se blíží ke konci a naše platforma ambasadorů je připravená na nové přírůstky! Prohlédnout si ji můžete pod následujícím odkazem. Nyní máme v databázi celkem 19 studentů a absolventů. Svou ochotou asistovat potenciálním uchazečům a budoucím studentům při výběru školy a oboru Vám mohou ambasadoři pomoci zvýšit počty zahraničních studentů a propagovat vysoké školy. Už jsou mezi nimi i Vaši studenti? Neváhejte a podělte se o tuto možnost s Vašimi úspěšnými zahraničními studenty či absolventy.   
PŘEHLED ZAHRANIČNÍCH VZDĚLÁVACÍCH VELETRHŮ, KONFERENCÍ A WORKSHOPŮ Dokument obsahuje i různé nabídky pro vysoké školy a týkají se například získávání zahraničních studentů, možnosti spolupráce  nebo inzerce v zahraničních médiích. Informace průběžně aktualizujeme.
FOTOSOUTĚŽ: STOPA ČLOVĚKA V DĚJINÁCH LIDSTVA


Dům zahraniční spolupráce vyhlašuje 10. ročník fotosoutěže, letošní téma navazuje na Evropský rok kulturního dědictví. Prohledejte své archivy a podělte se s ostatními o své zážitky! 13 vítězných fotografií uveřejníme v kalendáři DZS pro rok 2019. Snímky do soutěže je možné vkládat do 9.září 2018 na fotosoutez.dzs.cz, kde najdete i všechny potřebné informace.
ZAJÍMAVOSTI Z EURYDICE
Narazili jste někdy na tituly CSc. či DrSc. a nejste si jisti, co přesně znamenají? Zajímá vás, ve kterém období a na základě čeho u nás byly udělovány? A věděli jste, že inspiraci při jejich zavádění čerpali tehdejší zákonodárci v bývalém Sovětském svazu? Přečtěte si článek od našich kolegyň z Eurydice, informační sítě, která zpracovává informace o vzdělávaích systémech a vzdělávací politice v Evropě.
VOLNÁ MÍSTA
Nastal čas na změnu? Do oddělení bilaterálních a multilaterálních programů hledáme kolegy na pozice odborný referent/ka Akademické informační agentury a odborný referent/ka programu Fondy EHP. Nabízíme zajímavou práci na plný úvazek v centru Prahy, možnost aktivního využití AJ, pružnou pracovní dobu a řadu dalších benefitů.

Nabídku všech volných míst najdete na webu DZS.
ZPRÁVY ZE SVĚTA MEZINÁRODNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ

NÁVRH KOMISE TÝKAJÍCÍ SE UZNÁVÁNÍ VÝSLEDKŮ STUDIA

V květnu vydala Evropská komise nový návrh pro doporučení Rady EU týkající se podpory vzájemného uznávání středoškolských a vysokoškolských diplomů a kvalifikací a rovněž výsledků studia v zahraničí. Cílem je zajistit, aby do roku 2025 v rámci Evropského vzdělávacího prostoru již toto uznávání fungovalo automaticky.

EUROBAROMETR PROVEDL PRŮZKUM ZAMĚŘENÝ NA MOBILITY A VÝUKU JAZYKŮ

90% mladých Evropanů se domnívá, že zkušenost ze zahraničí je důležitá, přesto většina z nich podobné zkušenosti nemá. 91% by považovala automatické uznávaní výsledků studia ze zahraničí za užitečné, 77% by se rádo naučilo nový jazyk. Za největší přínos pobytů v zahraničí považují zlepšení jazykových dovedností a možnost seznámit se s jinýmy kulturami a zvyky...... A další velmi zajímavé informace najdete ve výsledcích nového šetření Eurobarometru, prezentace ke stažení zde.

BUDOUCÍ KARIÉRA HRAJE PŘI VÝBĚRU KURZŮ DŮLEŽITOU ROLI

Podle čeho si zahraniční studenti vybírají kurzy, univerzity a země, kde chtějí studovat? Jaká kritéria posuzují při hodnocení kvality výuky? A mnohem více najdete v International Student Survey: Harnessing Opportunities in Global Higher Education.

POLOVINA STUDENTŮ SE NECÍTÍ "GLOBÁLNĚ"

Podle nového průzkumu se polovině studentů během jejich studia nedostává "global education experience". Respondentům z UK, Irska, Belgie a Německa chybí komunikační dovednosti, znalosti cizího jazyka, sociální a akademická integrace a globální dovednosti a podpora. Více v článku The PIE News. 

AFRICKÁ STUDENTSKÁ ASOCIACE SDRUŽÍ STUDENTY Z AFRICKÝCH ZEMÍ V ĆR

Afričtí studenti českých vysokých škol založili sdružení African Student Assotiation Czechia. Cílem sdružení je vzájemná výpomoc a podpora v komunitě studentů z Afriky, kteří studují na českých vysokých školách, a to zvláště v obtížné době příjezdu do České republiky a při začátku studia.

PROGRAM NA PODPORU SPOLUPRÁCE MEZI UNIVERZITAMI
Ministerstvo pro vědu, výzkum a umění Bádenska-Württemberska a organizace Baden-Württemberg International představuje nový program, který usiluje o prohloubení spolupráce mezi tamními univerzitami a univerzitami mimo jiné v ČR. První část programu proběhne 5. - 9. listopadu 2018, druhá v listopadu 2019. Cílem projektu je výměna kvalifikovaných pracovníků z oblasti vedení vysokých škol, výměna zkušeností a navázání spolupráce. Uzávěrka přihlášek je 16. července 2018Více informací včetně předběžného programu naleznete zde.

 
Copyright 2018, Dům zahraniční spolupráce
Zde můžete aktualizovat své preference nebo se odhlásit z odběru Newsletteru.
Email Marketing Powered by Mailchimp