Copy
Fakulteta za organizacijske študije, Ulica talcev 3, 8000 Novo mesto                                           Razvijamo vašo ustvarjalnost.

E-novice (julij 2018)  
Letnik: 10    Številka: 3                                          

Napotki menedžerjem na začetku njihove karierne poti
  
Današnji razmislek se mi je porodil ob izpolnjevanju anketnega vprašalnika za potrebe diplomske naloge ene od naših študentk. Bil sem naprošen za osebni pogled na ključne gradnike oziroma vrline, za katere osebno menim da bi jih moral upoštevati vsak menedžer na začetku svoje karierne poti.
Imam habilitacijo za področje menedžmenta, proučujem različne vidike organizacije in menedžmenta, imam večletne praktične izkušnje na tem področju, spremljam primere dobrih praks, poskušam razumeti vodilne avtorje iz tega področja…..toda vseeno me je to enostavno vprašanje postavilo v nelagodno situacijo. Čutil sem soočenje s prvinskim izzivom.
 

Nisem bil vprašan kaj o tem predavam in kaj o tem kdo piše. Niti ni študentke zanimalo kakšni so izsledki raziskav iz tega področja. Zanimalo jo je moje osebno mnenje. Enostavno vprašanje in pričakovanje enostavnega odgovora od »profesorja«. Čisto pravično. Tako kot postavim na izpitu vprašanje jaz, sedaj študentka postavlja vprašanje meni. Pričakuje odgovor. Čutim pritisk omejenosti časa za odgovor. Ob spoznavanju dejstva da se s tem študentje srečujejo na vsakem izpitu, razmišljam o strategiji odgovora. Ni mi vseeno. Reši me razlaga mojega osebnega prepričanja oziroma razlaga mojih osebnih izkušenj, ki pretežno izhajajo iz moje »izjave o osebnem poslanstvu«.
 

Moji napotki  menedžerjem na začetku njihove karierne poti so: 
  • Čim prej oblikujete lastno izjavo osebne odličnosti in internalizirajte vrednote:
    • Odličnost
    • Človeški odnosi
    • Znanje
    • Ustvarjalnost
    • Odgovornost
    • Lojalnost
    • Verodostojnost
    • Agilnost/proaktivnost
  • Delo oziroma ustvarjalnost posvojiti kot vašo ključno vrednoto.
  • Čim prej čim in čim celovitejše spoznajte stroko vaše organizacije.
  • Šolajte in usposabljajte se ob delu.
  • Poskrbite za odličnost vašega osebnega razvoja (telesno, umsko, duhovno in duševno).
  • Iščite, razumite in izkoristiti najboljše prakse izven vaše organizacije.
  • Pridobiti čim več mednarodnih izkušenj.
  • Vzpostavite čim širše socialno omrežje.
  • Negujte etičnost razmišljanja in delovanja.
prof. dr. Boris Bukovec
dekan

Samo-upravljanje v avtopoietski organizaciji –
tematika 3. znanstvene konference NPOT


24. aprila 2018 je bila v Šmarjeških Toplicah uspešno izvedena 3. znanstveno konferenco Nove paradigme organizacijskih teorij 2018. Letošnji podnaslov konference je bil Samo-/so-upravljanje v avtopoietski organizaciji, v okviru katerega so uveljavljeni strokovnjaki tako iz stroke kot tudi prakse razpravljali o pomenu upravljanja organizacij, ki delujejo po načelih avtopoietskega vodenja. S predstavljenimi prispevki so avtorji ugotovili, da se z vnašanjem življenja v humano organizacijo in s tem pooblaščanje članov delujočih skupnosti ne povečuje le njene fleksibilnosti, ustvarjalnosti in potenciala učenja, temveč tudi odličnost posameznikov in njihova osredotočenost v samo-/so-organiziranje. Pri tem so vlogi in pomenu samo-/so-upravljanja pripisali odločilno pomembnost.

Udeležencem so bile predočene razsežnosti samo-/so-upravljanja v avtopoietski organizaciji, predstavljeno pa je bilo akademsko razmišljanje, ki sprejema različnost kot priložnost za nove ustvarjalne ideje.

Konference so se udeležili tako doktorandi in doktorji znanosti, ki so zaključili študij v zadnjih petih letih kot tudi raziskovalci FOŠ in ostalih slovenskih fakultet, ki raziskujejo na področjih novih paradigem znanosti, umetnosti in visokih tehnologij, udeležili pa so se je tudi predstavniki tako gospodarskega kot tudi negospodarskega sektorja.

Poletna šola 2018: PO - Poslovna odličnost

Poletna šola 2018 Fakultete za organizacijske študije v Novem mestu, je bila namenjena vsem študentom, ki so želeli hitreje napredovati, pridobiti ECTS kreditne točke izven svojih matičnih zavodov ter mentorjem delovne prakse z namenom pridobivanja kompetenc iz poslovna odličnosti. S Poletno šolo smo želeli prispevati k promociji Fakultete za organizacijske študije v Novem mestu, izboljšati zadovoljstvo naših študentov ter povečati njihovo pripadnosti fakulteti. Prav tako smo želeli povečati vpetost fakultete v okolje in spodbuditi njeno sodelovanje s strokovnjaki iz gospodarstva in negospodarstva kot tudi s sorodnimi visokošolskimi zavodi.

V Poletni šoli 2018 so se prepletala najsodobnejša teoretična spoznanja številnih predavateljev kot tudi najnaprednejše praktične rešitve, ki jih organizacije uporabljajo na svoji poti do kakovosti in odličnosti. Ker je bil v Poletni šoli ključen poudarek na pridobivanju praktičnih znanj na podlagi praktičnih študij primerov najodličnejših organizacij v Sloveniji (TPV d.o.o. in Upravna enota Novo mesto) smo prepričani, da so (oz. še bodo) udeleženci Poletne šole izboljšali tudi svojo zaposljivost.

Nov mandat dekanu in članom Senata FOŠ

Na seji Akademskega zbora FOŠ, ki je potekala 14. junija 2018, je bil za novo mandatno obdobje dveh let ponovno izvoljen dosedanji dekan, prof. dr. Boris Bukovec. Na seji Senata, ki je sledila seji akademskega zbora, je bilo izvedeno tudi njegovo imenovanje.

Na isti seji Akademskega zbora so bili za člane Senata v mandatnem obdobju med 1. 10. 2018 in 1. 10. 2020 izvoljeni:

  • zasl. prof. dr. Štefan Ivanko
  • zasl. prof. ddr. Marija Ovsenik
  • prof. dr. Milan Ambrož
  • prof. dr. Boris Bukovec
  • prof. dr. Rok Ovsenik
  • prof. dr. Robert Vodopivec
  • izr. prof. dr (PhD, ZDA) Annmarie Gorenc Zoran
  • doc. dr. Ljupčo Krstov
  • doc. dr. Tatjana Mlakar
Študentska tribuna

V četrtek, 21. junija 2018 je potekala tradicionalna 8. Študentska tribuna, ki jo je organiziral Študentski svet FOŠ. Vsebina je bila kot vsako leto namenjena predvsem analizi poteka obstoječega študijskega leta in oblikovanju predlogov za izboljšanje študija na FOŠ. Na podlagi izpolnjenih anket študentov vsake stopnje so predstavniki posamezne stopnje strnili rezultate in pripravili krajše izsledke, ki so jih predstavili predstavniki članov Študentskega sveta FOŠ, in sicer za visokošolski študij Uroš Pavlin, za magistrski Robert Ajdič in za doktorski Mari Božič. Zaključni predstavitvi je sledila odprta diskusija, v okviru katere so predvsem študentje FOŠ iskali priložnosti za izboljšanje, kar je bil tudi glavni namen samega dogodka.

Izpostavljeni primeri so za fakulteto zelo pomembni in na podlagi slednjih bo pripravila seznam ukrepov, s katerimi bo zagotovila še boljšo izvedbo študija v prihajajočem študijskem letu. 

Študentski piknik v Novem mestu je uspel
 
V petek, 25. maja se je na pikniku prostoru pri kmetiji Kastelic odvil tradicionalni študentski piknik novomeških fakultet. Zabavno druženje ob koncu študijskega leta je bilo nadvse zabavno.
ZAGOVORI DIPLOMSKIH NALOG

V torek, 29. maja je svojo diplomsko nalogo z naslovom Organizacijski vidiki vzpostavitve nastanitvenih kapacitet v Sloveniji zagovarjala Ema Plut. Pripravila jo je pod mentorstvom doc. dr. Lee-Marije Colarič-Jakše. 
Torek, 19. junij je bil poseben dan kar za dva naša študenta. Najprej je svojo diplomsko nalogo predstavila Nina Zupan. Naslov njene naloge je Motiviranost udeležencev delavnice Prej-Potem, pripravila pa jo je pod mentorstvom izr. prof. Annmarie Gorenc Zoran. Sledil je zagovor Antona Rusa, ki je pripravil nalogo z naslovom Pridobivanje in trženje energentov v podjetju Petrol d.d., pod mentorstvom dr. Mateja Jevščka.

Vsem trem čestitamo in želimo uspešno pot še naprej.
ZAGOVOR DOKTORSKE DISERTACIJE - LEA ŠUC
 
V ponedeljek, 9. julija je svojo doktorsko disertacijo z naslovom Model organizacije delovne terapije v vzgojno-izobraževalnem procesu za kakovostno vključevanje otrok s posebnimi potrebami v večinske osnovne šole uspešno zagovarjala Lea Šuc. Izdelala jo je pod mentorstvom prof. dr. Borisa Bukovca in somentorstvom prof. dr. Damirja Karpljuka.
 
Ob pridobitvi novega naziva ji iskreno čestitamo in želimo vse dobro v prihodnje.
Erasmus+ izmenjave in konec razpisnega leta 2016

Konec maja 2018 se je zaključil projekt izmenjav za pogodbeno leto 2016. V dvoletnem projektu sta bili izvedeni dve študentski izmenjavi za namen študija, pri čemer je bila ena izvedena na Hrvaškem, druga pa v Romuniji. Na področju izmenjav osebja je bilo le teh  izvedenih devet, in sicer v Romunijo, Slovaško, Litvo, Grčijo in Slovaško, prav tako pa je bila fakulteta gostiteljica treh visokošolskih učiteljev iz grške, slovaške in turške partnerske univerze.
Na ravni fakultete sta trenutno odprta 2 razpisa za nove Erasmus+ izmenjave študentov in osebja. Vse zainteresirane vabimo k prijavi.
Erasmus+ mobilnost osebja - Larissa (Grčija)
 
V tednu od 20. do 25. maja 2018 sta sodelavki Katja Krevs in Vesna Grabnar odšli na Erasmus+ izmenjavo mobilnosti osebja v grško Larisso na  Technological Education Institute (TEI) of Thessaly. Namen izmenjave je bil spoznavanje načina dela fakultete, izmenjava dobrih praks izvajanja študijskega procesa in okrepitev sodelovanja med obema institucijama, obenem pa tudi spoznavanje tamkajšnje države in njne kulture. Sodelavki sta bili na fakulteti lepo sprejeti, izvedli sta predavanje s predstavitvijo Slovenije, Novega mesta in delovanja naše fakultete.

Nad grško klimo in kulturo sta bili navdušeni, z novimi dogodivščinami in spoznanji, ki sta ju obogatili pa bosta spodbujali tudi ostale k izkušnjam Erasmus+ izmenjave.
Izšli sta novi številki revij RUO in IP
 
Majsko številko revije Izzivi prihodnosti lahko preberete na naši spletni strani.
Izšla je tudi druga številka Revije za univerzalno odličnost, ki obsega kar osem člankov in si jo prav tako lahko ogledate na naši spletni strani.


Prijetno branje in obilo novih spoznanj vam želimo.
Tri nove znanstvene monografije
 
V juniju sta izšli dve znanstveni monografiji v elektronski obliki.
Avtorica prve je Tanja Balažic Peček, z naslovom Kvalitativno raziskovanje koncepta avtopoieze v organizaciji. Druga je monografija z naslovom Management varnosti pri delu, delovne razmere in gospodarska učinkovitost  avtorjev Mirana Pavliča in Mirka Markiča.

V začetku julija je iz tiskarne prišla še ena znanstvena monografija Tanje Balažic Peček in Borisa Bukovca z naslovom Temelji avtopoieze v organizaciji: Avtopoietska 4.0 (r)evolucija človeka. Naročite jo lahko preko spletnega obrazca ali dobite osebno na FOŠ.
P​rojekt Digitalizacija šahovskega društva

Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu je na Javnem razpisu ​ Projektno delo z negospodarskim in neprofitnim sektorjem – Študentski inovativni projekti za družbeno korist 2016–2020 za študijsko leto 2017/2018, pridobila sofinanciranje projekta z naslovom Digitalizacija šahovskega društva. V projekt, katerega vodilni partner je Fakulteta za organizacijske študije,  ​so vključeni študentje iz različnih visokošolskih zavodov po Sloveniji in ​strokovni sodelavec  iz negospodarskega sektorja, in sicer iz Šahovskega društv​a​  Krka Novo mesto.

Namen izvedbe projekta je spodbujanje krepitve sodelovanja in povezovanja visokošolskega sistema z okoljem, izvajanje modelov odprtega in prožnega prehajanja med izobraževanjem in gospodarstvom ter družbenim okoljem. Ob partnerskem sodelovanju visokošolsk​ega​ zavoda  z negospodarstvom bo ​vključenih ​študentov pridobilo konkretne in praktične izkušnje že med izobraževanjem. Mladi bodo razvijali znanja, potrebna za neposredno udejstvovanje pri uresničevanju idej, razvijali bodo podjetnost in ustvarjalnost. Z navedenimi aktivnostmi se bodo študenti opremili s kompetencami, potrebnimi za lažji prehod iz izobraževanja na trg dela.

Vodja projekta je prof. dr. Boris Bukovec.


Operacija se izvaja v okviru Operativnega programza izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014–2020, v okviru prednostne osi 10 »Znanje, spretnosti in vseživljenjsko učenje za boljšo zaposljivost«, prednostne naložbe 10.1 »Izboljšanje enakega dostopa do vseživljenjskega učenja za vse starostne skupine pri formalnih, neformalnih in priložnostnih oblikah učenja, posodobitev znanja, spretnosti in kompetenc delovne sile ter spodbujanje prožnih oblik učenja, tudi s poklicnim svetovanjem in potrjevanjem pridobljenih kompetenc«, specifičnega cilja 3 »Spodbujanje prožnih oblik učenja ter podpora kakovostni karierni orientaciji za šolajočo se mladino na vseh ravneh izobraževalnega sistema«.
Projekt je vreden 
​9.888,00€, ki ga sofinancira​ta​ ​Republika Slovenija  in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
ODPRTA AKDEMIJA ZA INOVATIVNI TURIZEM
ODMEVNE AKTIVNOSTI V OKVIRU PROJEKTA
 
Fakulteta za organizacijske  študije v Novem mestu v sodelovanju z Visoko šolo za upravljanje podeželja GRM Novo mesto, Termami Krka d.o.o., Grmom Novo mesto – centrom biotehnike in turizma, Kompasom Novo mesto d.o.o. in Turistično informacijskim centrom Novo mesto izvaja projekt Odprta akademija za inovativni turizem, ki nastaja v okviru uresničevanja ciljev Strategije lokalnega razvoja na območju LAS Dolenjska in Bela krajina 2014 – 2020. Projekt sega na področje, ki ga pokriva Evropski sklad za regionalni razvoj in za katerega je pristojno Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo. V pomladnem obdobju so po območju Dolenjske in Bele krajine potekali brainstormingi z deležniki iz področja turizma in ustvarjalnice inovativnega turizma z odličnimi strokovnjaki in akademiki, ki so bile dobro obiskane in odmevne, na katerih  so udeleženci pridobili nova znanja za razvoj lastnih podjetniških dejavnosti. V soboto, 9. junija 2018 je v Hotelu Bela krajina v Metliki potekalo sklepno dejanje, kjer so udeleženci ustvarjalnic predstavili inovativne proizvode in nove vsebine iz področja turizma. Dogodek, ki so ga s plesnimi in glasbenimi ritmi prepletli Nina Šalamon, Jernej Šuštaršič in Plesna skupina Harlekin, je moderirala doc. dr. Le-Marija Colarič-Jakše, vodja projekta Odprta akademija za inovativni turizem, po sledečem programu:
 
ODPRTI FORUMI INOVATIVNEGA TURIZMA
Odprli smo forume inovativnega turizma na temo Organizacija atraktivne prireditve, Oblikovanje in predstavitev privlačne zgodbe, Vzpostavitev dodatne in dopolnilne dejavnosti na podeželju ter Umetnost sožitja vin in kulinarike, kjer so udeleženci ustvarjalnic predstavili nove turistične proizvode. Animatorji forumov so bili Lucija Kuntarič, doc. dr. Julij Nemanič, doc. dr. Marija Turnšek Mikačić in Vesna Hrovat. Ustvarjalne naloge in predstavitve podjetniških idej je spremljala in ocenjevala strokovna komisija v sestavi prof. dr. Boris Bukovec, Simona Mele, doc. dr. Jože Podgoršek, Helena Jurše Rogelj in doc. dr. Lea-Marija Colarič-Jakše.
 
STROKOVNA KONFERENCA ODPRTE USTVARJALNICE ZA INOVATIVNI TURIZEM
Na strokovni konferenci na temo Odprte ustvarjalnice za inovativni turizem so sodelovali prof. dr. Boris Bukovec s predavanjem: Pomen organizacije, odličnosti, kakovosti in inovativnosti pri oblikovanju turističnih proizvodov, zasl. prof. ddr. Marija Ovsenik s predavanjem: Obvladovanje sprememb in komunikacija kot paradigma odnosov za vzpostavitev uspešnega turizma in Verica Marušič iz TV Vaš kanal s predavanjem: Turizem je živa zgodba in doživetje.
 
SLOVESNA PODELITEV CERTIFIKATOV IZ USTVARJALNIC INOVATIVNEGA TURIZMA IN ZAKLJUČKI ODPRTE AKADEMIJE ZA INOVATIVNI TURIZEM S STRANI PARTNERJEV V PROJEKTU
Aktivnim udeležencem ustvarjalnic, ki so ustrezno izdelali ustvarjalno nalogo ter predstavili inovativni turistični proizvod, so bili podeljeni certifikati. Tako imamo 16 certificiranih Organizatorjev turističnih prireditev, 17 Pripovedovalcev zgodb, 16 Nosilcev dodatne in dopolnilne dejavnosti na podeželju in 16 Vinskih svetovalcev. Ob zaključku so vtise iz ustvarjalnic predstavili tudi partnerji v projektu, in sicer prof. dr. Boris Bukovec, doc. dr. Jože Podgoršek, Mateja Šafar in Helena Jurše Rogelj.
Drugi prijavni rok za vpis
od 2. julija do 27. avgusta 2018

Prijavo lahko oddate v času prijavnega roka preko 
spletnega portala eVŠ.
PRIJAVI SE ZDAJ
Študentke in študente FOŠ obveščamo, da bo referat med 16. julijem in 17. avgustom zaradi dopusta ZAPRT. Za vse nujne zadeve pišite na info@fos.unm.si (odgovorili vam bomo v najhitrejšem možnem času). Knjižnica FOŠ bo zaprta med 30. julijem in 31. avgustom 2018.

Ekipa FOŠ vam želi prijetne počitniške dni.
Copyright © 2018 Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu.
 
FOŠ e-novice izdaja vodstvo Fakultete za organizacijske študije v Novem mestu praviloma vsak mesec. S FOŠ e-novicami želimo izboljšati informiranje članov akademskega zbora in vseh ostalih notranjih in zunanjih sodelavcev fakultete. Prejemniki FOŠ e-novic so vsi člani akademskega zbora, študenti in ostali posamezniki, ki so izrazili pripravljenost za sodelovanje s fakulteto. 

Urednica: Vesna Grabnar

Naš elektronski naslov:
info@fos-unm.si

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.






This email was sent to <<Elektronski naslov>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu · Ulica talcev 3 · Novo Mesto 8000 · Slovenia

Email Marketing Powered by Mailchimp