Lifehacky.cz

{ složitě jednodušší }

Milí přátelé,

dlouho jsme si nepsali. Většina z nás poslední týdny řešila větší problémy než je ladění spánkového rytmu; srdečně doufám, že se máte v rámci možností dobře, a taky že se doba drobných zlepšováků brzy vrátí.

Co se mi zde nastřádalo za zajímavosti a doporučení?

Začnu hardwarem

  • 19. října 2019 jsem objednal maličkou 3D tiskárnu Prusa MINI. Dorazila až v březnu 2020 – takový byl o ni zájem. Jsem rád, že ji stihli vyrobit před hrdinným Průšovým nasazením do boje s Covidem, protože bych možná čekal dodnes. Jako mnohaletý majitel modelu MK2.5i, na němž jsme doma už vytiskli kdeco, MINI vřele doporučuji. Pokud po 3D tisku pokukujete a je vám sympatická obrovská open-source komunita nadšenců, je pro vás tato levná, rychlá, skladná, spolehlivá tiskárna skvělým startovacím bodem. TIP: určitě přijdete i na to, jak ji využít ve firmě, víte jak to myslím. :)
  • Náramků, hodinek a prstenů měřicích různé biometrické údaje je spousta. Většina z nich ale vaří pořád ze stejné vody: pohyb, tepová frekvence, výjimečně teplota. Pokud by vás zajímal jeden, který si nehraje na módní doplněk a je zaměřen sportovně, měří navíc i SpO2 (nasycení krve kyslíkem) a výkon analyzuje podobně podrobně jako Oura, zkuste Biostrap. Pokud si připlatíte, můžete přidat i senzor na nohu, Biostrap pak dobře pozná i celotělovou aktivitu. Testuji ho už měsíc a zdá se mi velice přesný a konzistentní. Pozor, jak už víte z mého článku, z uvedených biometrik ani náhodou nevyčarujete spánkové fáze. Nevěříte-li mi, zde je jiný podobně skeptický článek kardiologa o tom, jak Oura blafuje. A mimochodem, pozor i na domněnku, že vám měření SpO2 pomůže „předpovědět“ Covid. Se screeningem apnoe to bude ovšem lepší.
  • Po vypuknutí coropokalypsy se moje hladina úzkosti dočasně zvýšila a já v tomto oslabení udělal klasickou chybu a učinil impulsivní nákup. Pořídil jsem si čelenku slibující stimulací (pomocí magnetických vln) ovlivnit mozkové vlny a dosáhnout tak člověku stavu, který si vybere z nabídky v aplikaci. Jedná se o NeoRhytm. Rychle jsem pročetl dostupné studie odvolávající se na starší technologii, laicky se mi to zdálo validní a bezpečné... a věcička už byla v košíku. Shrnutí po třech týdnech: nulový efekt. Mně to nepomáhalo. Ani nesnižovalo úzkost, ani neenergizovalo (rozhodně ne víc než šálek slabého čaje). Čelenka sjížděla z hlavy, takže přinášela nepohodlí. Poté jsem si vzpomněl na reklamační podmínky, věc zase zabalil a v 60denní lhůtě poslal zpět. Byli milí, peníze vrátili.
  • Chybu jsem ovšem v žádném případě neudělal s Magic Keyboard od Applu. Jde o novou klávesnici pro iPad Pro. Co mě naprosto dostává, je design „vznášejícího se displeje“, robustní materiály, uživatelsky vstřícný touchpad s geniálním ovládacím řešením na straně iOS (ne šipka myši, jen chytře se měnící focus-point), podsvícené klávesy na klávesnici (konečně!!), a pokud jde o klávesnici, z hlediska mého pocitu při psaní je to asi nejlepší mechanika, kterou kdy Apple vyrobil. Taky miluju možnost nabíjet iPad pomocí konektoru USB-C umístěného na protější straně (vlevo) k současnému nabíjecímu konektoru iPadu. Ach!
  • Jak víte, jsem trochu geek a tak vždy hrozí, že podcením styl; že se neobleču tak, abych se líbil ... své ženě Kateřině. Hlídám si to. Pokud máte, pánové co-geekové, podobný problém, doporučuju před létem prostudovat tento jednoduchý návod.

A přesouváme se k softwaru

  • Pokud byste tedy nezařadili vlněnou přikrývku do hardwaru :) Vzhledem k hmotné povaze by to šlo, ale to mi v případě přikrývky Besky vůbec nesedí :) Jde českou značku vyrábějící z mimořádně kvalitně zpracované ovčí vlny. Přikrývku od nich používám už několik let a nechápu, proč jsem o tom nepsal už dřív na blogu nebo ve skupině Proč spíme. Je to spánkový lifehack jak poleno. Ten materiál je úžasný: přírodní, vzdušný, nenasává vlhkost, dobře se udržuje (ideálně hodit ven do vlhka a zimy – jo, ovečky!). Pod tou pokrývkou trávím nejen zimy, ale i většinu letních nocí (až na úplně největší horka, to používám prostěradlo). V teple chladí, v zimě hřeje. Pokud máte péřové přikrývky či péřový spacák, tak víte, že peří báječně hřeje, dokud nenatáhne vlhkost. Tuhle negativní vlastnost ovčí vlna nemá. Jediná mně známá nevýhoda je, že zpočátku šustí, ale i to postupně přešlo. Na cestě z eshopu mám nyní přikrývku z jejich nejměkčí Premium vlny, kterou plánuji využít i v horkém létě. Takže: hardware, nebo software? Je to softwear!
  • Navážu důležitou věcí, která souvisí s chytrou karanténou a likvidací Covidu: nainstalujte si Mapy.cz a hlavně novou eRoušku (ta je nyní konečně i pro iOS). Aby šla uvolnit plošná opatření a mohli jsme se bezpečně potkávat, radovat a podnikat, je důležité, aby appky používalo kolem 60 % populace. Appky prosím šiřte mezi blízké, dejte ji svým dětem do školy na mobil, nainstalujte kamarádům, blízkým seniorům a kolegům. PS: co soukromí? Na základě prostudování toho, jak aplikace funguje, zdrojáku i způsobů zajištění bezpečnosti případně nasdílených dat považuju riziko „ztráty soukromí“ za menší než malé a zde proto irelevantní (mnohem víc mé soukromí trpí tím, že jsem na sockách, bloguju, mám mobil, podnikám a vůbec nežiju v lesích v zemljance). Apriorní obavy považuju za projev malého zasvěcení do fungování těchto appek (lenost? povrchnost? jiná agenda?) a za ztrátu proporcí při vyhodnocování reálných rizik. Někdy mám na sockách až dojem, že apriorní odmítači tohoto chytrého řešení jsou (myslím u nás v ČR) často bezdětné osoby žijící zcela bez obav o sebe a nejvíc ohrožené lidi, starající se ovšem o tom, aby nikdo ani na vteřinu neviděl jejich digitální stopu. Proč asi? Cov-SARS-2 není rýmička, víme o té potvoře stále málo! Lidstvo se statisíce let vyvíjelo, učilo a pracovalo, takže dnes umí pomocí svých nejlepších vynálezů potlačit šíření prakticky neviditelného viru něčím zdravotně neškodným, co všichni nosíme stále u sebe. Není to úžasné? Co by za to dali oběti Španělské chřipky... Pokud někdo má obavy, nechť si nejdříve opravdu podrobně prostuduje, jak to celé funguje (např. že k omezenému sdílení údajů dochází ex-post, a to jen v případě vyhodnocení zpětné možnosti nakažení – a to jen po souhlasu dotyčného, a to jen omezeně). Je podle mě naprosto nezodpovědné zveličovat dočasné riziko narušení soukromí nad míru toho, jaké to riziko reálně je ve srovnání s jinými riziky, která denně dobrovolně podstupujeme. Howgh.
  • Typický příklad aplikace, kde svěřujete cizímu (zahraničnímu a ne věrohodně zaštítěnému) subjektu doslova kus sama sebe, je appka Misü pro macOS. Misü pomocí kamery v pravidelných intervalech analyzuje vaši náladu a zejména míru úzkosti, vše krásně vizualizuje; data pak můžete párovat a korelovat s dalšími hodnotami, které měříte například pomocí jiných zařízení a biometrik. Tuto appku testuju vyloženě na vlastní nebezpečí, ale jsem velice zvědavý, k jakým výsledkům se doberu – dat ke korelaci mám totiž spoustu.
  • V Melvilovi jsme hledali appku pro dálkové vedení tzv. autorských sprintů. K nim je potřeba nástěnky (flipchartu), na který se lepší lístečky a kreslí fixami. Digitální tabule. Po rešerši jsme dospěli k závěru, že nejvíc našim potřebám vyhovuje aplikace Miro. Robustní, intuitivní, stabilní a má nativní appky pro velké platformy. Použít lze také Jamboard od Googlu, je také robustní a rychlý, ale chyběla nám větší flexibilita funkcí. Trochu jiným směrem jde aplikace Padlet, u níž mě zaujala možnost využití předpřipravených dynamických šablon. Připadá mi, že Padlet se ale hodí spíše na finální sdílení než na kooperaci při tvorbě.
  • Pokud chcete tu a tam nasdílet obsah aplikace chytrého telefonu, který překračuje hranici jedné obrazovky na výšku, musíte udělat víc screenshotů a slepit je dohromady. Dělat to ručně je peklo. K plně automatickému slepení skvěle slouží různé appky. Už dřív jsem tu doporučil naprosto totálně jednoduchý Tailor pro iOS, který je navíc (už) zdarma. Nicméně jeho vývoj se asi zastavil a tak jiné appky zaujímají jeho místo a inovují. Tou nejlepší, co pro iOS znám, je PicSew. Je mnohem komfortnější, umí slepované screenshoty různě upravovat, a především: dokáže udělat nudli z videa, kdy jen prolistujete patřičným obsahem na telefonu shora dolů.
  • Často mě rozčiluje, když hledám ten správný emotikon pomocí prohledávání vizuálního katalogu (ať už pomocí emoji klávesnice na iOS, anebo Cmd-Ctrl-Space na macOS). Jsem muž klávesnice. Používám proto různé finty a appky, jak namísto skrolování nabídkou emotikonů hledat pomocí slovního popisu (neva, že v angličtině). Jak na to?
    1️⃣ používám Alfred, kde lze pomocí hledacího příkazu prohledávat tzv. snippets (zkratky). Když si tam naimportujete Alfred Emoji Pack, není nic jednoduššího, než zadat anglický název emoji… kdybych měl víc času, přeložil bych tento Alfred Emoji Pack do češtiny, včetně synonym a nasdílel :)
    2️⃣ je-li na vás Alfred trochu moc geeky, GlyphFinder pro macOS udělá podobnou práci za 8 dolarů (navíc je i součástí předplatného přes Setapp)
    3️⃣ a konečně: na iOS můžete s téměř stejným efektem použít klávesnici (aplikaci) EmojiFinder. A nejspíše jsou i další podobné i pro Android.

Na zdraví!

  • Doplňky stravy sice „nemají nahradit zdravou a vyváženou stravu“, na druhé straně si občas při pohledu na svou dlaň plnou malých válečků a tabletek myslím, že by mi ji klidně nahradit mohly – už pouze objemem :) – kde kupuji kvalitní doplňky a jakých značek? Pokud to jde, kupuju
    1️⃣ jednodruhové doplňky 
    2️⃣ na základě vyšetření (genetických dispozic SNP + případně dle hladin z krve),
    3️⃣ ideálně přírodního, ne syntetického původu kvůli lepšímu vstřebávání.
    Kde? Nejdřív hledám v českých eshopech. Můj nejoblíbenější je Grizly, protože tam mají slušný výběr a vedou i špičkové značky jako Viridian, Solgar a další, ale u některých doplňků si vystačím buď s lékárnou, nebo Pilulkou, která má zase velmi pohodlnou appku pro rychlé objednání. Pokud potřebuji nějakou specialitu, která v českých eshopech není k mání, zaskočím do Super-smartu. Jedná se o francouzský eshop (umí i anglicky) a současně o výrobce doplňků s prověřenou kvalitou. Seženete tam skutečně téměř vše v čisté podobě, včetně NR, NMN a dalších (o tom brzy více :). Když chytnete slevovou akci, dostanete se na solidní cenu i u zboží, které stejně jinde neseženete. PS: Nyní tam probíhá slevová akce na vybrané zboží.

Knižní superhacky – tentokrát čistě melvilí

Tak jo, tentokrát dojde na větší zmínku o mých oblíbených tématech a tipech, které logicky zrcadlí produkci Melvila. Přiznávám, že navíc potřebujeme pomoci s cash-flow, protože kamenné obchody zatím jedou se zataženou ruční brzdou; takže pokud se jednoho dne v budoucnu chcete přestat vzdělávat, vydržte, nedělejte to v dalších měsících, naopak teď přidejte. :) Ostatně je to investice do vás samotných:

  • v prvé řadě, ještě pár dní poběží akce, kdy s kuponem COCIST19 koupíte jakoukoli e-knihu či audioknihu v eshopu www.melvil.cz s 30% slevou
  • díky podpoře fanoušků nakladatelství vyšly ve všech třech formátech (papír/e-kniha/audio) Atomové návyky Jamese Cleara; přes noc se stala bestsellerem a není divu: lepší a praktičtější návod, jak hacknout a zvládnout cokoli, hned tak nenajdete; doporučuju také autorův blog a newsletter; také znovu upozorňuju na elegantní appku Everyday.app, kterou lze použít pro sledování návyků; můj odkaz vám zlevní případné předplatné (jde to i bez něj) o 10 %; jo, a k Atomovkám jsem založil skupinu Atomovky, tak šup do ní;
  • v žebříčku nám dál trenduje také mnou již dříve zmíněná novinka Kód života; dokonalá kniha jako úvod do problematiky dědivosti psychologických vlastností (jojo, je to horší, než si myslíte) a využití genetických testů (SNPs – 23andMe, MyHeritage, SelfDecode apod.) pro hackování osobního rozvoje; 
  • firemní hack zvaný paperfunding nám pomohl vybrat na Atomové návyky, ale i nadále potřebujeme pomoct formou předobjednávek s tiskem novinek; mezi ně patří:
    1️⃣ Rozcházení o tom, jak hacknout rozchod/rozvod, aby byl méně bolestný;
    2️⃣ Bulbem záchranáře o superhrdinech v nás, s návody k první pomoci, plná skutečných příběhů ze záchranky o lidech, kteří přežili (ale i ne) a ilustrací (které nepřežijete);
    3️⃣ a konečně chystáme další knihu plnou hacků k učení se cizího jazyka: Navždy plynule; autor knihy Gabriel Wyner je operní pěvec a také autor jakyk-učící aplikace Fluent Forever postavené na neurovědě; na Kickstarteru na ni vybrali miliony.

To tedy byla pořádná dávka. Děkuji za podporu během krize a současně vám držím vám palce a těším se, že se s mnohými z vás brzy budu moci potkat při různých příležitostech i osobně, třeba na nějaké přednášce či konferenci! Nevadí, že s rouškou na obličeji a eRouškou v kapse. 

Hezké dny

Tomáš

Pište mi na:
Tomáš Baránek
Roubalova 13
Brno 60200
Czech Republic

Přidejte si mě do adresáře


Odhlásit se zde.