ČSA za tu nejdražší korunu
Že přímá pomoc Smartwings či odkup Český aerolinií za korunu zpět pod stát není rozumné řešení, to je jasné. Mnohem lepší by bylo (pokud vůbec) pomáhat letecké dopravě prostřednictvím dotace na vybrané klíčové linky, aby se udržel co největší provoz na pražském letišti - což na rozdíl od ČSA už strategický státní podnik opravdu je.
Když jsme se ale v Partii o případné koupi ČSA přeli s panem vicepremiérem Karlem Havlíčkem, tak mě zaujala jeho věta, že má přesně spočítáno, jak na tom ČSA, respektive Smartwings jsou. Tak jak? To už ovšem neřekl, jen opakoval, že pomoc je designovaná na miliardu a půl a je to odůvodněné, protože aerolinky tuto krizi nijak nezavinily.
Tak pomalu: Nejprve se podívejme na čísla, která v celé debatě - na rozdíl od mnoha hausnumer - tak bolestně chybí.
Variant je více od plného odkupu ČSA za korunu po podílnictví ve Smartwings. Z poslední výroční zprávy ČSA za rok 2018 vidíme, že aerolinky měly 17 letadel na leasing. A splátky věru nejsou malé. Celkem 13,9 milionu eur a 21,1 milionu dolarů (první obrázek).
To je to, co dostane případně český stát za jednu korunu – dlouhodobé a drahé závazky vůči lessorům, poskytovatelům leasingu, které je nutné doplatit.
Podobně je pod leasingem mateřská společnost Smartwings a rozhodně neplatí vicepremiérova teze, že kalamita se na Smartwings snesla až s koronavirem. Z poslední výroční zprávy za rok 2018 vyplývá jasně, že neštěstí nechodí po horách, ale po letadlech: Po leteckých neštěstí zkrachovaly mnohé leasingy. A když chtěl Šimáně a spol navýšit základní jmění, Číňané byli proti, což byl problém, protože na to potřebuje 60 procent hlasů a ty už Šimáně nemá (druhý obrázek).
Smartwings tedy opravdu neublížila až koronakrize. A rozhodně tedy není nutné vymýšlet speciální programy pro jednu firmu.
|
|
Kandidáti, plaťte
V zákulisí politických stran se finalizují první místa pro kandidátky do podzimních krajských voleb. A o zvraty není nouze. Starostům se podařilo zlanařit plzeňského hejtmana Josefa Bernarda, který za sebou prásknul dveřmi v ČSSD a o několik známých jmen se ještě rozhoduje o svém osudu do července, kdy se kandidátky uzavřou.
Kde je ale už rozhodnuto, tam již musí kandidáti otevřít peněženku. Někdejší zemanovec, poradce prezidenta a vlivný šéf Svazu měst a obcí František Lukl kývnul také Starostům a už poslal svému novému mateřskému hnutí v půlce dubna 150 tisíc.
Platí se i v ČSSD od těch, kteří tam ještě zbyli. Největší naděje oranžoví vkládají do hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka, že ten by jako lékař a nestraník snad mohl udržet alespoň jedno vedení kraje. A Běhounek na tuto akci mohutně přispívá – na přelomu dubna a května zaslal straně dvakrát 300 tisíc.
Neplatí jen jednotlivci za „umístěnku“, ale skládají se už první finance na koaliční kandidátky. V Karlovarském kraji například s ODS bude kandidovat KDU-ČSL a ta už počátkem května občanským demokratům na kampaň zaslala 300 tisíc.
Hodně zajímavý je příběh Trikolóry. Hnutí Václava Klause není ani rok staré a rozhodlo se přesto jít do krajských i senátních voleb, které jsou nákladné. Peníze však zjevně nejsou problém, o mnoha darech jsem zde už informoval, celková suma příjmů je zatím 12 milionů, což by Klausovi mohla závidět lecjaká větší strana.
Pro Zlínský kraj se šikuje spolupráce Klause se Soukromníky a Nezávislými. Soukromníci už poslali Trikolóře dar 450 tisíc. Ve skutečnosti jde o peníze hazardního krále Ivo Valenty, který všechny zmíněné subjekty (a ODS) už dlouho sponzoruje.
Ale stále se ještě objevují další a další příznivci z éry Klause seniora – v dubnu 30 tisíc poslala někdejší poslankyně ODS Eva Dundáčková, kterou kdysi prezident Klaus tlačil na post ombudsmana.
Jen u ANO a SPD se zatím nic moc neděje, jak je to u zcela privatizovaných stran konec konců přirozené.
|
|
Až produktivita zaklepe
Na vládu jde z ministerstva práce výroční „Analýza vývoje příjmů a výdajů domácností ČR v roce 2019 a predikce na další období“, kterou mám k dispozici. Jde vlastně o popis posledního tučného roku, než do Česka vtrhl koronavirus.
Pro současnou situaci je nejdůležitější tabulka vývoje reálné mzdy a produktivity práce: „Přírůstek kupní síly výdělků byl v hodnoceném období vyšší než vykázaná produktivita práce. Dynamika úhrnné produktivity práce (v pojetí hrubého domácího produktu ve stálých cenách na 1 pracovníka v národním hospodářství) vzrostla ve sledovaném období meziročně o 1,8 % a zaostala o 2,4 p. b. za dynamikou průměrné reálné mzdy,“ shrnuje zpráva.
Co to znamená? Na grafu je dobře vidět, jak jinak vstupujeme do koronavirové krize oproti velké finanční krizi před deseti lety. Odborářská kampaň tu roky slavila úspěchy s mohutným přidáváním, ale produktivitu novým know-how a novými technologie či postupy nikdo vzhůru nepopohnal.
Z tohoto pohledu může být aktuální krize horší, než ta před deseti lety. Mzdová očekávání jsou stále vysoká, úroveň ekonomiky tomu dle produktivity ale neodpovídá a nacházení ekvilibria bude možná mnohem bolestivější, než jsme si nyní ochotni přiznat.
|
|
Zeť na nákupech
V současné době je trh korporátních dluhopisů zcela zamrzlý, nikdo neví, co bude. Ovšem brněnská investiční skupina DRFG poptává miliardy, jako by se nechumelilo.
Za skupinou stojí zeť ministryně financí a sponzor ANO David Rusňák. V dubnu ČNB schválila prospekt DRFG Investment Management, kde předkladatel popisuje mnohá vysoká rizika. Nyní se i přidává Czech Home Capital (o prospektu informovala jako první E15).
Málokterá skupina má nyní tak dobré vazby na vládu. David Rusňák je v rodině ministryně financí, hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda v Národní ekonomické radě vlády, kde usilovně tlačí zrušení daně z nabytí nemovitosti. A v Czech Home Capital řediteluje i Martin Gillar, někdejší šéf pražského dopravního podniku, kterému další výstup v eráru překazila až přílišná blízkost k Jaroslavu Faltýnkovi.
Morava asi definitivně dobyla Prahu.
|
|
Rotschildové v Bruselu
Vláda na konci dubna odsouhlasila dvě ze tří základních smluv s ČEZ o dostavbě pátého bloku Dukovan. Nyní tak nastupuje klíčový okamžik pro poradenskou firmu N.M. Rothschild & Sons Limited, kterou si stát za 40 milionů najal. Tedy najít cestu, jak obhájit faktickou státní podporu pro polostátní ČEZ před Evropskou komisí, což není nic lehkého.
Z doplněného dubnového rozpisu rámcové smlouvy mezi státem a Rothshildy vyplývá, co vše mají pro stát udělat. 50 hodin se Rothshildové mají věnovat vytvoření „strategického dokumentu, který zhodnotí aktuální stav projektu nových jaderných zdrojů v lokalitě Dukovany zejm. z pohledu slučitelnosti s pravidly vnitřního trhu EU a navrhne optimální taktiku, postupy a konkrétní kroky pro úspěšnou prenotifikaci, notifikaci a další spojené procesy, zejm. jednání s EK a přípravu relevantních dokumentů. Součástí plnění bude i setkání v Praze za účelem projednání dokumentu a dalších kroků.“
20 hodin se mají věnovat na lobbování v Bruselu, tedy k „předpokládanému jednání na EK (DG Compet) v dubnu, resp. květnu (v případě pokračujících restrikcí v souvislosti s koronavirem bude řešeno písemně, ev. telekonferencí). Počítá se s účastí jedné osoby za dodavatele, rozpočet je navržen rámcově tak, aby umožnil ev. účast jedné osoby dodavatele na více jednáních“.
A 35 hodin mají věnovat na to, aby celou konstrukci pak státní úředníky a politiky v Praze naučili, tedy nabídli „prezentace zkušeností a know-how Rothschild & Sons při procesu notifikace NJZ v orgánech EK určený pro širší okruh osob, které budou zapojeny do přípravy a zajištění procesu. Součástí je i briefing pro p. ministra, ev. premiéra k roli členům vlády při vyjednáváních s EK.“
Tak uvidíme...
|
|
Přejmenovaná Pařížská
A místopisná drobnost na závěr. Pařížská ulice, kde sídlí Daniel Křetínský se svým vějířem firem a nemovitostí, se přejmenovává na Ulici staré královny. Křetínský založil novou střešní firmu na pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor a pojmenoval ji Old Queen Street.
A to prý že je frankofil!
|
|
A teď budete platit!
Tady vždy nabízím k podpoře nějakou podle mě důležitou neziskovku či projekt.
Zajímají vás praktické tipy, jak se chovat trochu více zeleně a šetrně? Zajímavé tipy na webu Zajímej.se, na provoz můžete přispět zde.
|
|
Přihlaste si odběr newsletteru.
Čtěte, doporučujte, pište mi tipy a polemiky. Starší vydání v archivu.
Tak zase za týden!
|
|
|
|