Copy
View this email in your browser
ZPRAVODAJ                                            ČERVEN 2020

Obsah:

  • Vážení čtenáři
  • Co bylo? Co je? Co bude?
  • Kam tedy zamířit v červnu?

Vážení čtenáři,


zatímco minulý Zpravodaj sestával především z úvodníku, červen, který nám zbyl jako jediný nadějný pozůstatek jarní sezóny, už přeci jen slibuje nějaké ty živé akce nejen v podobě koncertů. Bude milé znovu se setkat mimo online svět.

O to, co Covid-19 způsobil a ještě možná způsobí, byly napsány snad už roky čtiva. Často se v něm probírá, jaké poučení si z nastalé situace lze vzít a zda se svět, resp. chování lidí na světě, nějak změní. Mám dojem, že až na oblast školství, v níž aktuálně panuje přesvědčení, že čím víc obrazovek, tím víc pokroku, se na léto, kdy se smí chodit ven, všichni spíše těší. Ve vzduchu cítím jistou touhu po bližších dálavách, setkávání tváří v tvář a přemýšlení, jak si ten život trochu zpomalit, zjednodušit. Snad tahle příjemně optimistická nálada a chuť jen tak nevyvanou.

A jsem rád, že se ve Zpravodaji můžeme vrátit ke koncertním tipům. Při psaní tohoto textu mě tahle občas „pásová výroba“ těší nejvíc.
Příjemné hudební zážitky a audioinspirace Vám přeje

Petr Ferenc
šéfredaktor

Co bylo? Co je? Co bude?


V Hudebním informačním středisku už dobře měsíc máme otevřeno pro veřejnost. Pilně se tam mj. připravuje nové číslo Czech Music Quarterly. Na HIS Voice jsme červen zahájili recenzemi titulů jiné hry na klavír a harfu a ohlédnutím za bohatým posmrtným životem britského dua Coil.

Matěj Kratochvíl v květnu srovnával alba přibližující hudebně-geografickou mytologii Horňácka a Sedmihradska a recenzoval staronový titul Meredith Monk. Petr Ferenc se loučil s kraftwerkovským Florianem Schneiderem, Jan Hocek s nejlepším afrobeatovým bubeníkem Tonym Allenem a své Zápisky melomanovy obohatil o připomínku hudby vznikající a hrané za války v terezínském ghettu. Hisvoicí autorskou premiéru slavil Michal Kořán textem o společném albu bratří Rogera a Briana Enových. Boris Klepal se nebál psát o proměřování internetu, Jan Faix o novince Jana Hammera.

Na červen chystáme profil čím dál proslulejších Opening Performance Orchestra, rozhovor s hudebníkem, vydavatelem a stavitelem nejrůznější snímací audiotechniky Jonášem Gruskou a profil u příležitosti jednoho jubilea francouzských avant(ne)rockerů Art Zoyd.

A v řadě Composer Portraits, kterou Hudební informační středisko vydává, chystáme novinku – profilové CD Petra Cíglera. Sledujte www.musica.cz, už brzo se tam objeví.

Kam tedy zamířit v červnu?


V žižkovském Punctu nás 10. června čeká akce s lákavým názvem Smuteční mše za novou kazetu projektu Jasnovidec.

Brno Contemporary Orchestra se činil online během karantény, ale na závěr sezóny se opět zhmotní v offline světě. 11. června v Konventu Milosrdných bratří zahraje skladby Olgy Neuwirth, Alexeje Frieda a Györgye Ligetiho.

K těm, kdo se plánují vrátit ke koncertnímu provozu, patří sdružení Konvergence. To má na 16. června naplánován koncert, na němž vystoupí Trio Helix se skladbami Marka Kopelenta, Alberta Breiera, Tomáše Pálky, Valentina Silvestrova, Paula Rhena a Petera Grahama.
 
Do světa offline se vrací i orchestr Berg. 22. června dopoledne pořádá v prostoru DOX+ workshop pro děti a následující den tamtéž i regulérní koncert. Zopakuje na něm hned dvakrát tutéž skladbu, Gougalon od Unsuk Chin. Což je koncept, který orchestr již dříve úspěšně otestoval a díky němuž se posluchači mohou do hudby zahloubat důkladněji.
 
Pardubické Divadlo 29 zve 26. června na „přehlídku písničkářů pohybujících se mimo hlavní proud“ Rondelfest. Pozor, nekoná se v divadle, ale na zámku.
A pokud byste si chtěli číst dál, všechna starší čísla HIS Voice jsou zdarma k mání v našem online archivu
Copyright © 2020 Hudební informační středisko, All rights reserved.


unsubscribe from this list    update subscription preferences 

Email Marketing Powered by Mailchimp