Copy
Това е бюлетинът на Red Paper Plane - програми за деца, родители и учители, базирани на дизайн мислене.
Вижте този имейл в браузъра
Weekly Wonders
от Цвети Камова

идва всяка събота.

Здравейте, всички!

Това е Weekly Wonders с избрани от мен текстове, линкове и интересни неща, които да споделите с децата си. Идва всяка събота, директно в пощата ви.

През последните две седмици моите деца работят върху учебните си проекти за праисторическата ера и появата на човека. Заедно с тях, и аз се пренесох десетки хиляди години назад и открих толкова интересни неща!

Ето ги и моите пет праисторически фаворита за тази седмица:
 
1. Дъщеря ми Ани работи върху темата за превозните средства на първобитните хора. Тя откри, че първите хора са преминали през няколко етапа на транспорт. Първо са ходили пеш и така е останало за доста дълъг период от време. След това са търсили начини да преминават реките, до които традиционно са живеели или да ловуват вътре в тях. Така са измислили първите лодки - в началото на плаващ дънер, след това от слама, после от дърво, а накрая лодки от кожа. Няколко хиляди години след това хората са усетили нуждата да преминават по-дълги разстояния, за да стигат по-далеч. Сетили са се, че животните са по-издръжливи от нас - хората, но първо е трябвало да ги опитомят (одомашнят), защото наоколо е имало само диви животни. Първо за транспорт сме опитомили коня, след това тура (днешните бикове) и накрая и камилата. И сега сигурно си мислите, че след като сме се нучили да яздим коне, веднага сме изобретили и каруцата, за да превозваме тежки товари и повече хора по-надалеч. Но! За да имаме каруци, какво е трябвало да сме измислили? Ахааа, да - кръглото колело, което да движи каруцата. И когато сме успели, каруците са станали незаменима част от живота ни - даже се използват и до днес. За Ани любимата част от проекта бяха кончетата, за които научихме три много любопитни неща: 1) праисторическите коне изобщо не са изглеждали като днешните; 2) днес все още се срещат диви коне на някои места по света - и изглеждат така; 3) създали сме много породи коне - всичките са различни, но все пак си остават коне :)

2. Сони работи върху темата за изкуството за праисторическите хора. Беше изключително интересно и аз с интерес следях какво ново добавя към проекта си. Той откри, че откакто ни има като вид, все сме имали нужда да творим и така да разказваме истории за себе си, за мечтите си и света около нас. Първо сме рисували по стените на пещерите, в които сме живеели, след това сме започнали са създаваме съдове и грънци и сме искали да ги украсим. След това сме създавали малки фигурки и статуетки. Станали сме добри и сме започнали да създаваме украшения и бижута. Но древните хора, които са живеели в различни части из света, не са били еднакво развити, затова ако едни от тях са можели да рисуват върху керамичните си чинии, други все още са рисували със сажди и охра по стените на пещерите. Но когато сме се срещали, (което е било по-рядко, отколкото сега, защото из света е имало много много малко хора, отделени на много големи разстояния), тогава сме обменяли идеи и техники за творене. Ето 10 наистина впечатляващи пещерни рисунки. 

3. Като споменах, че хората в различните части на света са си приличали, интересно е да си помислим и за еволюцията на човека. В момента всички хора, които живеем на планетата, сме един вид. Да, може да сме с различен цвят на кожата, косата, очите и да говорим различни езици, но мозъкът ни е еднакъв и може да прави едни и същи неща. Но не винаги е било така през историята на човека. Имало е моменти в праисторията, когато на Земята са ходили шест различни вида човеци и знаем това от костите и черепите, които сме намерили. В Националния природонаучен музей в Лондон има голяма и впечатляваща схема на различините видове човеци. Препоръчвам да разгледате целия им сайт с човешката еволюция, ще откриете още много любопитни неща. А ето тук можете да намерите един чудесен плейлист с няколко видеа за еволюцията на Хомо Сапиенс (отидете директно на частта "Evolution of Homo Sapiens" - там има серия от десет видеа; а в Settings на плейъра можете да настроите субтитрите на автоматичен превод на български, който е добър).

4. Ето и нещо хубаво за древните епохи в добрия стар книжен вид - "Енциклопедия на динозаврите и праисторията" (ако пуснете заглавието в Google, я има и във всички големи онлайн книжарници). Пълна е с приятно поднесена информация и чудесни илюстрации - децата вкъщи постоянно я разглеждат и им беше доста ценна за проектите.

5. Когато бях дете, имах любимо детско за праисторическите хора и дълбоко вярвах, че наистина нещата са изглеждали така назад във времето (вкл. че динозаври и хора са живели заедно, което не е съвсем така ;). "Яба-даба-дууууууууу" - кой от вас се сеща? Дааа, "Семейство Флинстоун", разбира се :) Сега е чудесен момент да си ги припомните заедно с децата. Тук можете да намерите няколко епизода.


Весел уикенд на всички! Пазете се и бъдете здрави!
Цвети
 
Прегледайте предното издание Weekly Wonders #70.
Някой ви препрати този имейл?
Регистрирайте се тук, за да го получавате и вие всяка събота.
Цвети Камова е създател на Red Paper Plane. Тя адаптира метода за креативност и решаване на проблеми "дизайн мислене", като създава готови проекти (мисии) за директно прилагане у дома с децата, както и в клас от учителя. Те се играят в семейства из целия свят и се правят от повече от 4500 деца в най-различни училища от повече от 270 учителя. Майка е на две прекрасни деца, обича да пътува и ценѝ много времето със семейството си.
Желаете да опитате нещо различно за вас и детето ви? Разгледайте нашата нова семейна програма "Дизайн откриватели" за деца 4-10 г.
⭐️
Искате да развивате уменията на децата в клас? Кандидатствайте за програмата ни "Дизайн шампиони" за учебна среда.
Website
Facebook
Twitter
Instagram
Medium
© 2020 Red Paper Plane, всички права запазени. 

Получавате този имейл, защото сте се абонирали за нашия мейлинг лист от сайта на Red Paper Plane. Можете да промените настройките или да прекратите абонамента си.