Copy
 PODPORA DEMOKRACIE A UDRŽITELNOSTI OBČANSKOU SPOLEČNOSTÍ V ŠIRŠÍM KONTEXTU

Newsletter číslo 10/2020 (18.6. - 3.7.2020)

Dotazník

Vážené čtenářky a vážení čtenáři,

dosavadní výsledky dotazníku ukazují, že více než celkovým přehledem (71%) je pro Vás newsletter NeoN doplněním kontextu a zajímavých informací (obojí 86%) v tématech demokracie (93%), občanské společnosti (79%) a EU (50%). Polovina čtenářů si přeje, aby byl kratší a vycházel 1x za 2 týdny. Měl by být dostupný komukoliv z neziskového sektoru (79%), angažovaným partnerům (57%) a veřejnosti (50%).

Velmi nás těší, že více než 86% respondentů, ponejvíce z jednotlivých organizací, hodnotí newsletter 4 nebo 5/5 bodů a 70% je ochotných zvážit nějakou formu příspěvku. Zatím se nám však sešly odpovědi jen od necelé pětiny z Vás. Je dost možné, že právě Vy to vidíte jinak. A tak ty, co zatím nehlasovali, ještě naposledy laskavě žádáme o vyplnění DOTAZNÍKU ZDE (cca 5 min). 

Jako poděkování za Váš zájem a podporu - a kompenzaci cca 3 týdenního intervalu o prázdninách - nabízíme v tomto čísle speciální sekci o médiích (a nové logo NeoN) :-). 

Newsletter neváhejte přeposlat dále do Vašich sítí (zatím tak činí 36% z respondentů).

Krásné léto!  

Tým Glopolis

Demokratické principy a právní stát

Od plošných omezení k lokálním opatřením a individuální odpovědnosti: Od 1.7. nemusíme nosit roušky ve vnitřních prostorách a veřejné dopravě. Restaurace mohou běžet i po 23h. V regionech s vyšším výskytem nemoci (Moravskoslezský kraj, Praha) budou  roušky povinné v kinech, divadlech či na hromadných akcích (a v metru). MZd aktualizuje každodenně mapu rizikových regionů, při zhoršení situace se vybraná opatření opět zavedou.

Vyloučení A. Babiše z jednání o rozpočtu EU, než OLAF dokončí své šetření, žádá Evropský parlament, protože ho považuje stále za konečného vlastníka Agrofertu. Také vyzývá Komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k vytvoření systému jejich odhalování a potírání. Z majetkového přiznání A. Babiše vyplývá, že k loni vydělaným 114 mil. Kč mu přispěly i Agrofert a Imoba z  jeho svěřenského fondu.

A. Babiše podpořili de facto jen Orbánovi a Kaczynského lidé: Schválením rezoluce 19.6. (510 pro, 53 proti, 101 se zdrželo) ztratil v europarlamentu podporu své vlastní liberální frakce. Prohlásil, že jde o politický a mediální tlak na českou justici a vměšování do vnitřních záležitostí. Česká vláda se ohradila s tím, že rezoluce narušuje presumpci neviny. Top 09 chce reakci vlády řešit ve Sněmovně

Transparentnost a efektivita vládní pomoci trpí v 88 % nedostatky: Koronavirové programy zcela opomněly 5 skupin lidí, chybí jim koncepčnost, jednoduchost a možnost měření účinnosti. Byrokracie zpomaluje vyplácení peněz - na pomoc hůře dosáhnou ti, kteří se rychle dostali do problémů a nemohou řešit složité žádosti. 

Vznikla Síť k ochraně demokracie: SKOD propojuje experty, spolky, firmy a vůbec všechny, kdo jsou ochotni se zastat základních hodnot, na kterých demokracie stojí. Monitoruje politické dění, rizika pro demokracii, nabízí řešení a slouží jako svobodný prostor pro výměnu názorů. Připojit se můžete zde.

Média (speciální rubrika)

Finanční skupina CITIC koupila většinu Médey: jedné z největších mediálních agentur. Experti se obávají, že to otevírá dveře k prosazování státních zájmů Číny, neboť česká média jsou na příjmech z inzerce často závislá.

Noví členové “hrotí” radu ČT: Seškrtali prémie ředitele P. Dvořáka, ačkoliv výzkum hodnotí ČT a ČRo jako nejdůvěryhodnější média v zemi (výši poplatků považuje za přiměřenou či nízkou 84 % lidí u ČRo a 81 % lidí u ČT). 

Kontroverzní Xaver: V. Moravec se silně ohradil vůči kritice OVM L.X. Veselým. Jeho odvolání požaduje Mezinárodní tiskový institut kvůli útoku na novinářku a porušení zákona o ČT i petice J.X. Doležala. Podle předsedy  M. Kolovratníka volební výbor řeší výroky Veselého i Z. Šarapatky. On sám byl mezitím hostem v pořadu ČRo Xaver a host. Kauzu prý výbor probral, ale zatím “nemá pevný postoj“.

Politický tlak: by mohl snížit chystaný zákon na ochranu ČT a ČRo - zapojením Senátu do volby radních. Hlídací pes shrnul snahy ČT i ČRo dlouhodobě “opečovávat” své radní a dopřávat jim benefity i přesto, že pro ně nemají zákonnou oporu.

Občanský sektor a udržitelný rozvoj 

Od státu nejvíc dostávají sportovní neziskovky:  Sportovní svazy tvoří 11 z 20 největších příjemců dotací, tradičně vede Fotbalová asociace ČR. Hlídací pes si od MF vyžádal rozbor financování NNO, které do roku 2017 pro vládu zpracovávalo Centrum pro výzkum neziskového sektoru. Finanční toky v neziskovém sektoru zobrazuje interaktivní mapa. Vláda na zasedání 22.6. schválila hlavní oblasti státní dotační politiky vůči NNO pro rok 2021.

 























Rok 2019 a výdaje na neziskový sektor, zdroj: Ministerstvo finací ČR

Dárcovství během nouzového stavu: dle nových dat z dubna a května 2020 v ČR vzrostlo (a stále pomalu stoupá) i bez kampaní zaměřených na boj s covid-19. Oblasti jako Práva zvířat, Životní prostředí a Prosazování společenských změn však meziročně stagnují.

Jak ve školách předávat kompetence: je hlavním bolavým místem Strategie vzdělávací politiky ČR 2030+. Návrh textu představený ministerstvem školství stále zápasí s naplňováním jednoho ze dvou hlavních cílů “Zaměřit vzdělávání více na získávání kompetencí potřebných pro aktivní občanský, profesní i osobní život”. Zveřejněním dokumentu vrcholí proces, který započal na začátku roku 2019

Dětský/á ombudsman/ka: by mohl/a v Česku začít působit po polovině příštího roku. Na 6 let by ho/ji volila Sněmovna. Vyplývá to z návrhu zákona, který předložili poslanci 6 stran v čele s vládní zmocněnkyní pro lidská práva H. Válkovou.

Primátor podpořil Prague Pride: Festival sexuálních menšin proběhne na začátku srpna, ale bez tradičního průvodu městem. Akci, která je součástí online projektu Global Pride 2020 s řadou celebrit, podpořil i Z. Hřib. Pravidelné hodnocení práv LGBT komunity v Evropě letos řadí na nejnižší příčku Polsko (27.), nízko je také Lotyšsko, Maďarsko a ČR (21.).

Návrh stavebního zákona ignoruje klimatické změny: upozorňuje aliance občanských organizací. Místo tlaku na inovace v oblasti úspor energie, hospodaření s dešťovou a šedou vodou a ochrany nezastavěných území se soustředí výhradně na rychlost povolovacího procesu a odebírání práv účastníkům povolovacích řízení.

Nerovnost v odměňování mužů a žen a nevyvážené zastoupení žen v rozhodovacích orgánech soukromých společností představuje porušování Evropské sociální charty ze strany Česka (a 13 dalších zemí). H. Válková bere rozhodnutí Evropského výboru pro sociální práva jako upozornění a na podzim chce kabinetu předložit návrh nové vládní strategie rovnosti žen a mužů.

Ekonomické dopady a řešení 

Komunisté podpoří rekordní schodek rozpočtu: ve výši 500 mld. Kč. Chtějí ale přidat zdravotním sestrám a jednat o druhé sazbě daně z příjmu právnických osob, která by se mohla týkat těch, kteří získali výhody v privatizaci. Při 2. čtení (30.6.) se sešlo 30 pozměňovacích návrhů, konečné hlasování proběhne 8.7. Rozpočtový výbor doporučil schválit pouze pozměňovací návrhy KSČM a požádal vládu o zpracování koncepce konsolidace veřejných financí a její předložení Sněmovně do konce září. 

Neudržitelnost veřejných financí: D. Nerudová ze skupiny KoroNERV-20 kritizovala vládu, že v souvislosti s deficitem nepředložila makroekonomickou prognózu. Chybí analýza poklesu příjmů, neproběhla diskuse o tom, co se skrývá za zvýšenými výdaji, není solidní seznam investičních. Podle zprávy Národní rozpočtové rady veřejné finance nejsou schopny čelit obdobným šokům, doplněným o zvýšení důchodů od ledna. Pro udržitelnost veřejných financí je zásadní především reforma důchodového systému.

Schillerová se chystá na „grilování“: Na zjištění ze série Daňové peklo o tom, že berní úředníci některé občany deptají a jiné nechávají proklouznout, budou 3.7. reagovat ministryně financí A. Schillerová a šéfka Finanční správy T. Richterová na schůzi rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny. A už odhalily svou obrannou strategii.

Další vládní programy: 26.6. se rozběhl program COVID nájemné. Spuštění složitého a opět byrokratického programu doprovázely i pochybnosti, zda o podporu mohou požádat firmy, které již čerpají z programu Antivirus. Vláda schválila podporu pro tzv. „dohodáře“ (DPP nebo DPČ) budou moci požádat o kompenzační bonus za období od 12.3. do 8.6. ve výši 350 Kč za den. Návrh musí ještě schválit parlament.

Videokonference k zelenější ekonomice nestačí: Podle Mezinárodní energetické agentury (EIA) se naděje na zelené oživení nenaplní, pokud vlády nespustí investice do zelené energetiky. Zpráva EIA předpovídá, že poptávka po ropě by příští rok mohla růst raketovým tempem a situace může rychle vrátit do předkrizového stavu.  

Obavy z druhé vlny pandemie zvedají ceny zlata: Ty se blíží hodnotám z roku 2012 poté, co WHO zaznamenala nejvyšší počet onemocnění za jeden den. Virus se začal rychleji šířit i v Německu a po uvolnění opatření nemocných přibývá na řadě míst v USA. Apple v pátek oznámil uzavření svých prodejen ve 4 státech. Obava z nákazy zřejmě odradila i účastníky prvního Trumpova mítinku od pandemie.

Evropská unie

Německo předsedá EU: Během svého pololetí se chce zabývat řešením situace kolem migrace a všechny státy by v této otázce měly prokázat solidaritu. Dalšími prioritami budou obnova EU po pandemii koronaviru, uzavření jednání o víceletém finančním rámci Unie na roky 2021 až 2027 a nalezení dohody o budoucích vztazích s Velkou Británií.

Hlavní námitky proti navrženému fondu obnovy a rozpočtu EU 2021-2027: sesbíral během summitu EU 19.6. předseda Evropské rady, aby mohl připravit kompromisní materiál pro summit v půlce července. Jde o 1) poměr grantů a půjček, 2) snížené příspěvky do rozpočtu (tzv. rabaty) pro šetrnou 4 (Rakousko, Nizozemsko, Švédsko a Dánsko) a Německo, 3) klíč a podmínky pro čerpání (hlavní výtka Česka) a 4) zavedení nových daní (i zde je ČR proti), z nichž by EU měla svůj dluh splácet.

USA opustily jednání s EU o digitální dani: Washington vyčítá zemím (včetně ČR), které se rozhodly zavést vlastní podobu digitální daně, že nečekají na mezinárodní dohodu. Podle původního plánu OECD měla být dohoda, na jejímž dojednání se podílí 140 zemí světa, hotová do konce roku. Vzhledem k přerušení jednání s USA a nadcházejícím americkým prezidentským volbám je však takový výsledek nepravděpodobný.

Nový Evropský pakt o migraci a azylu: který připravuje Evropská komise, by měl urychleně nabídnout dlouhodobé řešení ve světle rostoucího napětí mezi Řeckem a Tureckem a dosud bezprecedentního nárůstu nuceně vysídlených (79,5 milionu lidí ke konci roku 2019). Podle zprávy UNHCR je postiženo více než 1 % lidstva a stále méně uprchlíků je schopno navracet se do svých domovů. Relokační kvóty by v novém paktu mohla nahradit možnost zapojit se do pomoci postiženým státům jiným způsobem, ale shoda v EU není na obzoru.

Obyvatelé EU si přejí více spolupráce: navzdory zklamání u většiny respondentů (v jižních státech dosahující až 90 %) z toho, jak Unie reagovala na koronavirovou krizi. Výzkum v 9  zemích ukázal, že většina z nich vnímala v průběhu pandemie EU jako irelevantní a že v řadě zemí se zhoršilo i vnímání USA. 

Členské státy EU se snaží koordinovat otevření evropských hranic: vytvořili seznam 15 zemí, z nichž by bylo možné opět cestovat do EU. Na seznamu není například USA, Brazílie či Rusko. ČR se rozhodla na svůj seznam zařadit jen 8 ze navržených 15 zemí. Kromě počtu nakažených hraje roli i geopolitika. Některé státy mají problém zakázat vstup občanům USA, ale otevřít hranice pro Čínu, kde pandemie začala.

Regionální a mezinárodní kontext

Nekonečná zdravotní krize: Maďarský parlament ukončil stav ohrožení, který byl spojen s výjimečnými vládními pravomocemi, jež nepodléhaly parlamentní kontrole. V platnosti však zůstala přechodná ustanovení, podle nichž může vláda bez schválení parlamentem vyhlásit zdravotní krizi a vládnout pomocí dekretů až šest měsíců a zdravotní krizi opakovaně prodlužovat.  

Maďarský zákon diskriminující nevládky financované ze zahraničí: je v rozporu s právem Evropské unie, rozhodl Evropský soudní dvůr. Vláda však trvá na tom, že registrace a požadavky vyplývající z maďarského práva organizacím financování a fungování neztížily.

Solidarita proti solidaritě: slovenský ministr hospodářství R. Sulík ostře kritizoval evropský fond obnovy. Společné zadlužení označil za morální hazard a bláznovství. Nelíbí se mu, že největší část podpory má dostat Itálie, která „produkuje největší dluh a dělá nejmenší reformy“. Sulíkova strana Svoboda a Solidarita v roce 2011 odmítla prodloužení dočasného Evropského nástroje finanční stability, kvůli čemuž padla vláda I. Radičové

Zvýšit informovanost a volební účast uživatelů Facebooku: má před prezidentskými volbami v USA za cíl Informační centrum pro voliče. Společnost skrze něj ukáže, kdo platí za politickou inzerci a pokud tento druh reklamy nebudou chtít uživatelé dostávat, budou jej moci zablokovat. Rovněž ztrojnásobila počet zaměstnanců odhalujících zahraniční vměšování do předvolební debaty. Facebook ale nebude blokovat Trumpova nepravdivá tvrzení o podvodech souvisejících s korespondenčním hlasování, protože jde o legitimní diskusi o spolehlivosti různých volebních metod.

Změnu ruské ústavy a neomezenou vládu V. Putina - výjimku schovanou v jednom z desítek dodatků z jinak systémového omezení prezidentského mandátu na 2 volební období - podle oficiálních údajů schválilo 78%, 21% bylo proti. Plebiscitu se zúčastnilo 65% právoplatných voličů. Přestože podle ruského publicisty a „kremlologa“ K. Eggerta je stále větší část Rusů Putinem unavena a touží po změně.

Předchozí čísla 

Všechna dosavadní čísla newsletteru NeoN jsou k dispozici v PDF formátu zde.

Přímý odběr a Vaše vstupy

Kontakt: Kateřina Vrbová, vrbova@glopolis.org

Děkujeme za Váš zájem, podporu a zpětnou vazbu!

Tým Glopolis

Copyright © 2020 Glopolis, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp