Krásné ráno!

John Locke má narozeniny, co by asi řekl na dnešní Británii? Jak by se kovboj z reklamy na Marlboro tvářil na zahřívací cigaretové alternativy a různé zákazy? A jak dlouho by se šéfové Bayeru popadali za břicho, kdybychom jim onehdá pověděli, že to s tím Monsantem možná nebude taková výhra?

Nic z toho už se nedozvíme, tak se pojďme zaměřit na budoucnost  čerstvé Espresso je tady!

Máte 1 minutu?

BoJo úřaduje. Britský premiér Boris Johnson si došel ke královně pro povolení k tomu, zavřít na pět týdnů parlament. A dostal ho. Ve druhém zářijovém týdnu se tak zasedání až do 14. října přeruší, což bude nejdelší přestávka od roku 1945. Část opozice tvrdí, že si tímto krokem blonďatý ministerský předseda chce zvýšit šance na to, aby Británie opustila Evropskou unii k 31. říjnu, a to, jak dříve prohlásil  „s dohodou, nebo bez ní“. On však takové nařčení odmítá s tím, že prý času k jednání bude i tak dost.

Bacha na zlato. Zatímco falešné zlaté cihly, vyrobené z levnějšího kovu a pouze pozlacené, jsou relativně snadné na rozpoznání, tak se poslední dobou rozmohl na trzích jiný nešvar. Čím dál víc se objevují cihličky, které sice ze zlata jsou, ale nevydala je žádná renomovaná společnost zaměřující se na jejich rafinaci. Švýcarský punc, jímž jsou tyto cihličky často „obrandované“, je falešný. A to je problém, protože vykukové tímto obcházejí regulace, dostávají na trh zlato z problémových zemí a perou peníze.

Místo revoluce insolvence. Startupy se pod vodu z principu věci dostávají často, ale případ firmy Faraday Grid, která za půl roku spálila 600 milionů korun a skončila, přece jen za pár řádků stojí. Její pompézní rétorika slibovala postavit energetický sektor vzhůru nohama, své aktivity rozvíjela i v Česku a hlavním investorem nebyl nikdo jiný než zakladatel WeWorku Adam Neumann.
partner Forbes Espressa
Poznejte jedinečný prostor, který roste s Vaším úspěchem. MICROOFFICE QUADRIO je originální modulární zasedačka, kterou v případě potřeby zvětšíte jednoduchým skládáním panelů za sebe. Ikonický design a revoluční ventilační systém pak dotvoří prostor s maximální mírou soukromí pro Vaše jednání.
Více o MICROOFFICE

Máte 5 minut?

Kuřáků ubývá, zisky klesají a legislativní tlak stoupá. Zlaté časy tabákových společností jsou ty tam, a tak velikáni oboru dumají, čím se z toho vykroutit. Poslední dny se spekuluje o možném mergeru Altrie a Philip Morris International, což se sice může zdát logické, ale podle střelců z Foolu je to nápad vskutku mizerný. Altria je v klíčových metrikách daleko za svým bývalým bratříčkem, roste jí dluh a má menší marže. Investoři PMI by tak prý možné spojení měli odmítnout.

Dámy single, zisk na cestě. Takový výkřik lze interpretovat různě, ale tentokrát se za ním skrývá pozoruhodný fundament. Chytré hlavy v Morgan Stanley totiž tvrdí, že do roku 2030 bude ve Spojených státech zhruba 45 % žen ve věku 25 až 44 let single, což má být největší poměr v historii. Kromě jiných konsekvencí to má i jednu byznysovou výrobci sportovního oblečení a doplňků by z toho měli profitovat. Ženy bez partnera totiž údajně stráví dramaticky více času týdně cvičením a protože některé sportovní brandy se na ně víc a víc soustředí, může to udělat pěknou hokejku v jejich grafech.

457 621 korun už přinesl Národní Galerii impresionistický absint Martina Žufánka. V online aukci na alkohol.cz totiž bylo vydraženo prvních dvacet z celkově čtyřiceti láhví. Nejlevněji k absintu z mimořádné limitované edice, kterou Žufánek vydestiloval podle tajných receptů na první komerční absint světa Dubied a věnoval u příležitosti mimořádné výstavy světových impresionistů v galerii v Paláci Kinských, přišel dražitel láhve číslo 7 podařilo se mu jí koupit za 17 167 korun. Víc než dvojnásobek naopak zaplatil dražitel láhve s pořadovým číslem 18 aukce se vyšplhala na cenu 40 tisíc korun za půllitr světově ojedinělého absintu. V online aukci bude teď dalších dvacet láhví. Posledních deset láhví z padesáti lahvové edice se bude dražit 9. září přímo v Paláci Kinských a Forbes bude u toho.

Máte 10 minut?

Au. Obří obchod, v němž koncern Bayer za 63 miliard dolarů koupil americké Monsanto, je podle serveru Wall Street Journal jedním z nejhorších korporátních dealů poslední doby. Od jeho uzavření se akcie Bayeru propadly o třetinu a tržní kapitalizace firmy dosahuje cifry, kterou německý obr za Monsanto zaplatil. Potíže odstartovaly s problémovým herbicidem Roundup, který podle amerického soudu způsobuje rakovinu, a pokračují dále.

Odhal potenciál. Od formulování legendární zásady známé jako Peterův princip uběhlo 50 let, stále je však nanejvýš aktuální firmy totiž pořád nepřestaly zaměstnance povyšovat podle toho, co učinili v minulosti. Tím však, jak tvrdil Laurence J. Peter, dosáhnou toho, se každý „úspěšný“ pracovník v určitý moment dostane do situace, kdy nebude pro novou pozici dostatečně kompetentní. Kolegové z Harvard Business Review proto rozebrali, proč byste měli najímat lidi podle toho, co dokázat mohou, nikoli co už mají za sebou.
Úspěšný závěr týdne!
Zdravko, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2019 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči