Krásné ráno!

V Hongkongu chtějí nakupovat, v Saúdské Arábii upisovat a v Americe měnit. Prolétněte to hlavní v dnešním kosmopolitním Espressu.

Máte 1 minutu?

Koupíme vás, zní z Hongkongu směrem do Londýna. Konkrétně jde o nabídku hongkongské burzy převzít za 32 miliard liber (přes 900 miliard korun) londýnskou LSE. Pokud by k obchodu došlo, vznikl by globální finanční kolos roztahující se od Asie přes Evropu až k USA. „Nevybíráte si načasování, ale to, co je správné udělat,“ řekl šéf hongkongské burzy během středečního konferenčního hovoru. Otázkou zůstává, jak moc správné by to celé bylo vzhledem ke zvyšujícímu se čínskému vlivu směrem k semiautonomnímu finančnímu hubu.

BoJo mimo zákon. Parlamentní „přestávka“, kterou s (pravděpodobným) cílem umlčet debatu o brexitu na konci srpna vyhlásil s posvěcením královny britský premiér Boris Johnson, je nezákonná. Alespoň tak tedy rozhodl skotský odvolací soud. Vláda se pochopitelně odvolá k britskému nejvyššímu soudu, který k věci zasedne příští týden. Modleme se za návrat rozumu na ostrovy!

Chystá se bomba. Saúdský národní ropný poklad Aramco dělá další krůčky vstříc megalomanskému IPO. Zdroje obeznámené se situací Reuters včera sdělily, že si firma najala již devět bank, které by měly největší burzovní úpis světa koordinovat. A jsou tam všichni od Morganů přes Goldmany až ke Credit Suisse a HSBC. Úpis Aramca je pro korunního prince Muhammada a jeho snahy diverzifikovat národní ekonomiku naprosto klíčový.
partner Forbes Espressa
Dokonale čistá podlaha jedním tahem. Tyčový bezdrátový vysavač Philips SpeedPro Max Aqua 3v1 vysaje díky vysokému sacímu výkonu jakýkoliv povrch, sbírá nečistoty i při pohybu zpět a dokonce umí vysávat a vytírat zároveň. Při plném nabití vydrží pracovat až 75 minut a jeho součástí je i přenosný ruční vysavač a vestavěné příslušenství.
Více informací

Máte 5 minut?

iPhony nic moc, Apple Watch na koni. Parta z Cupertina nepředstavila nic revolučního, přesto jasně ukazuje celému trhu, jak pomalu vylepšovat vlastní produkty a přitom udržet své zákazníky, aby si je dál spokojeně užívali, píše ve svém komentáři Petr Mára. Podle něj se jablečné hodinky stávají tím Apple produktem, který sice pomaleji než iPhone, ale přesto získává na důležitosti a konkurence zatím neumí nabídnout nic, co by jej sesadilo z trůnu. Ale pozor, v Česku do nich operátoři pořád neumí (či nechtějí) dát LTE.

Google Express (skoro) zavírá krám. Že nevíte, oč jde? Google Express byl pokusem o vybudování konkurenta Amazonu v online nákupech, kdy jste si na webu, v mobilní aplikaci, nebo dokonce pomocí Google Assistant mohli objednat zboží od tisíců retailerů, a to včetně Walmartu, Targetu či Best Buy. Službě se ale ani po několika letech nepodařilo získat potřebnou trakci, zmínění maloobchodníci začali postupně budovat svá vlastní fulfillment centra a v několika případech se dokonce z Google Express stahovat. Služba nyní migruje pod souhrnný brand Google Shopping, ale je zřejmé, že se o žádný úspěch nejedná.

Nejlepší investor v Praze! A kdo ho přiveze? No přece Forbes na konferenci NEXT Big Thing! Jan Hammer je partnerem fondu Index Ventures, který investoval do firem jako Dropbox, Slack, Skype, TransferWise, Revolut, ale i do českých Socialbakers a Productboardu. Hledání „další velké věci“ má tenhle rodák ze Svitav, který poslední roky žije a pracuje v Londýně, evidentně v krvi, tak si ho nenechte ujít.

Tip Forbes Espressa. Symfonický orchestr Českého rozhlasu přivítá v nové sezoně mimořádné umělecké osobnosti. Jedna z nich, houslový mág Sergej Chačatrjan, se představí v rámci zahajovacího koncertu už 27. 9. v Rudolfinu. V listopadu orchestr vystoupí s famózním jazzmanem Avishaiem Cohenem, další hvězdou sezony bude i americká houslistka Leila Josefowicz.

Máte 10 minut?

Teenager bez chytrého telefonu? The Atlantic otiskl výpověď píšící matky manažerky, která svým dětem dosud nekoupila chytré telefony, ačkoli je jednomu z nich už 14 (!) let. Daná dáma věří, že jsou smartphony příliš dostupné příliš brzy a dětské ruce si na nich zbytečně vytvoří silnou závislost „one notification at a time“. Zajímavý pohled, který stojí za přečtení.

Pořádná otočka. Kalifornský senát schválil zákon, který ostrým šípem trefuje společnosti podnikající v oblasti takzvané gig-economy, u nás občas mylně označované jako sdílená ekonomika. Každopádně jde o Uber, Lyft a další podobné služby využívající nezávislé kontraktory. Právě ti by měli, míní kalifornský senát, získat status zaměstnanců. Pokud by zákon dostal zelenou i ve druhé komoře, začne platit v lednu příštího roku a výše zmíněným společnostem způsobí značné (nejen nákladové) otřesy.
Pátek je za dveřmi!
Zdravko, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2019 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči