Copy


Eesti NATO Ühingu uudiskiri

November 2019
Gümnaasiumi küberkaitse valikkursuse digiõpik on valmis saanud
 
Oktoobri lõpus valmis gümnaasiumi küberkaitse valikkursuse digiõpik koos õpetaja materjaliga. Õpiku valmimist toetas Haridus- ja Teadusministeerium ning õppematerjalid on loonud koostöös Eesti NATO Ühing, TalTech, Eesti Informaatikaõpetajate Selts ja Kehtna Kutsehariduskeskus. Tutvuda on võimalik digiõpiku ja õpetaja materjaliga lähemalt SIIN. NB! 18. osa on õpetaja materjal. Sisenemine parooliga. Kui kellegil on huvi, siis palun ühendust võtta Eesti NATO Ühinguga. Vaata digiõpikut tutvustavat videot SIIN.
Ajateenija blogi
 
Ajateenija Jolanta kirjutab oma 4. sissekandes nii füüsilisest vormist kui ka ajateenistuse vabast ajast. Jolanta blogi saab lugeda SIIN. 
Riigikaitsekohus, kas ja kuidas
 
Oktoobri lõpus toimus Riigikogu konverentsikeskuses sümpoosium, mille korraldasid Eesti Reservohvitseride Kogu, Eesti NATO Ühing ja riigikaitsekomisjon. Arutuse all oli küsimus «Riigikaitsekohus, kas ja kuidas». Loe artiklit ja vaata klippi SIIN.
Eesti venekeelse õppekeelega koolide õpilaste ja õpetajate reis Brüsselisse
 
13.-18. oktoobril käisid Eesti venekeelse õppekeelega koolid õpetajad ja õpilased reisil Brüsselis, kus külastati Euroopa Parlamenti, Euroopa Komisjoni, Eesti alalist esindust EL-i juures ja NATO peakorterit. Tegemist on hea traditsiooniga, milliele pandi alus juba viie aasta eest: al. 2015. a veebruarist on juba üle saja õpetaja ja õpilase tutvunud kohapeal NATO tööga. Külaskäigul NATO peakorterisse tutvuti Eesti alalise esinduse tööga. Esinesid esinduse juht suursaadik Kyllike Sillaste-Elling, tema asetäitja Siiri Köningsberg ning sõjaline esindaja kommodoor Igor Schvede. Peagi liitus ka avaliku diplomaatia osakonna juhtivtöötaja Robert Pszczel, kellega arutati teemasid nagu NATO-Venemaa suhted, Ukraina konflikti rahvuvaheline mõju, hübriidsõda kui uus sõjaline strateegia, väikeriigid suures poliitilises mängus ning Balti riikide ja Põhjamaade julgeolek. Ühiselt tõdeti, et NATO näol ei ole tegemist vaid abstraktse sõjalis-poliitilise organisatsiooniga, mille tegevuse kontekstis peaks meid huvitama  vaid rahuoperatsioonidest osavõtt, õhuturve ja 5. artikkel. See on tegelikult ei miski muu kui euroopalike väärtuste tugevaim kaitsekilp. Meie neljakümne liikmelike grupp oli aruteludes väga aktiivne ning küsimusi esitati julgesti. Sellest võiks järeldada, et taoliste visiitide väärtust on raske üle hinnata ning riigikaitse temmatika on õpetajatele ja õpilastele vägagi südamelähedane. Kavatseme nüüd oma koolides rohkem Euroopast ja selle julgeolekust rääkida mitte üksnes nende mõistete ajaloolises või geograafilises dimensioonis, vaid eeskätt väärtuste paradigmast lähtudes. Õppereis toimus Euroopa Parlamendi kutsel ja raha toel ning selle korraldas Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium ja Juudi Kooli õpetaja Dmitri Rõbakov. Olgu edasi öeldud suur tänu ka Eesti esinduse pressiametnikule Mirjam Sutropile, kes külaskäigu programmi aitas kokku seada. 

Artikli autor: Dmitri Rõbakov
10 sammu "Naised, rahu ja julgeoleku" rakendamiseks
 
GAPS käivitas "Naised, rahu ja julgeoleku" nädala raames ÜRO Julgeolekunõukogu avalikul debatil "10 sammu: kohustustest kuni rakendamiseni" aruande. Aruanne käivitati GAPS-i, Rahvusvahelise Rahuinstituudi (IPI), Ühendkuningriikide, Lõuna-Aafrika ja Saksamaa ühismissioonil. Aruanne sisaldab 10 sammu, kuidas "Naised, rahu ja julgeolek" agendat saab ka päriselus rakendada. See koondab enam kui 200 organisatsiooni 11-st erinevas riigis peetud "Naised, rahu ja julgeoleku" konsultatsioonide ja intervjuude tulemusi. Erinevate konsultatsioonide tulemusi saab kasutada, et anda juhiseid valitsustele, rahvusvahelistele mittetulundusühingutele ja kodanikuühiskonna organisatsioonidele "Naised, rahu ja julgeloeku" rakendamiseks. 

Aruandega on võimalik tutvuda SIIN
Euroopa strateegiline autonoomia: võtmesõna fuktsionaliseerimine
 
Kolmapäeval, 13. novembril esitlesid Rahvusvaheliste Kaitseuuringute Keskuse endine vanemteadur Dr. Pauli Järvenpää, Saksamaa rahvusvaheliste ja julgeolekuküsimuste instituudi vanemteadur Dr. Claudia Major ja Rahvuvaheliste Kaitseuuringute Keskuse juht Sven Sakkov uut ja tihti vastuolulist aruannet Euroopa strateegilistest autonoomiast (European Strategic Autonomy SEA). 

Aruandest on võimalik rohkem lugeda SIIN.

Hoia silm peal meie sotsiaalmeedia kanalitel! 
 
Facebook:  Eesti NATO Ühing / Estonian Atlantic Treaty Association
Instagram:  #eestinato
Twitter:       @EstonianATA
EATA ja üritused

Novembris toimunud ja toimuvad üritused
  • 7.-8. november - Atlantic Treaty Association (ATA) aastakoosolek Brüsselis, NATO peakorteris
  • 11. november - Saksa NATO Ühingu konverents "NATO talk around Brandenburger Tor"
  • 15. november - NATO 70 Meistriklass ja simulatsioon TÜ Narva Kolledžis
  • 18. november - NATO 70 Meistriklass ja simulatsioon Välisministeeriumis
  • 29. november - Eesti NATO Ühingu aastalõpuüritus 
Tulevastest ja hiljuti toimunud üritustest saab lähemalt lugeda meie kodulehel www.eata.ee. Rohkem infot ürituste kohta: info@eata.ee 
Liikmetele

Eesti NATO Ühing ootab liikmetelt kaastöid uudiskirja! Kõikidel liikmetel on võimalus avaldada igakuises uudiskirjas väike artikkel hetkel aktuaalsetel ja olulistel teemadel. Artiklid palume saata info@eata.ee

* Ei ole veel EATA liige? Rohkem infot liikmeks astumise kohta leiab SIIT, kus saab täita ka liikmeavalduse vormi. 
Copyright © 2019 Eesti NATO Ühing, All rights reserved.

info@eata.ee
www.eata.ee






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Eesti NATO Ühing · Valge 13 · Tallinn 11415 · Estonia

Email Marketing Powered by Mailchimp