Copy
Ei näita pilte? Vaata uudiskirja brauseris.

Kriminaalpoliitika uudiskiri

Uudised

Oktoobris sai rahastusotsuse justiitsministeeriumi eeldefineeritud projekt Alaealiste erikohtlemise süsteemi loomine, mida rahastatakse Norra finantsmehhanismi kaudu. Vaata lisaks: alaealiste erikohtlemine.


Kriminaalpoliitika põhialuste eelnõu aastani 2030 on jõudnud riigikogusse. 



Justiitsministeerium on sõlminud lepingud vanglast vabanenutele ajutise majutusteenuse pakkumiseks Laitses, Haapsalus, Pärnus ja Jõhvis. Teenust finantseerib Euroopa Sotsiaalfond. Lisainfo www.kriminaalpoliitika.ee/tugiteenus

 
Juulis 2019 kiitis valitsuskabinet heaks lähisuhtevägivalla tegevuskava 2019-2022. Täpsem info siit.


 
Koos käib ÕSA arendamise töörühm, mille eesmärgiks on luua uudne ja kaasaegne kuritegevuse ja menetlusstatistika keskkond, mis võimaldaks paremini ja kasutajamugavalt andmeid analüüsida ning avalikustada.


 
3. veebruaril tuleb taas Eestisse rahvatervise ja ennetuse valdkonna tippekspert Gregor Burkhart (EMCDDA), et jätkata diskussiooni justiits-, sise-, sotsiaal- ning haridus- ja teadusministeeriumi asekantsleritega, kuidas ehitada Eestis üles tõhus ennetussüsteem.
 
04. detsembril võttis Riigikogu vastu karistusseadustiku ja teiste seaduste muutmise seaduse (EL finantshuvide kaitse direktiivi ja alaealiste menetlusõiguste direktiivi ülevõtmine). Lähemalt vaata siit



Kriminaalpoliitika osakond jätkab teist aastat Paide ja esimest aastat Viimsi gümnaasiumis kriminaalpoliitika valikkursust. Kursusele kaasatakse õigusvaldkonna praktikuid prokuröridest kohtuekspertideni.



Siseministeeriumi juhtimisel on käimas küberkuritegude uuring „The future of cybercrime in light of ICT developments SRSS/C2018/092“.
 


Justiitsministeerium pikendas ÜKT lepingut ja on partneriks kriminaalhooldusele üldkasuliku töö pakkujana. Loodame, et ka teised asutused saavad sellest julgustust ja katsetavad sama.
 


Sotsiaalkindlustusamet otsib vabatahtlikke lepitajaid. Vaata üleskutset siit.  

 

Justiitsministeerium otsib eakatele tasuta õigusabi pakkujat. Novembri lõpus kuulutas justiitsministeerium kuulutas välja konkursi, et leida järgmiseks aastaks eakatele tasuta õigusabi andmiseks koostööpartner. 

 

Statistika, analüüsid, uuringud

Statistikaamet avalikustas augustis laste heaolule keskenduva kogumiku. Väljaanne keskendub laste subjektiivsele heaolule, lastelt andmete kogumisele ja kvalitatiivsete andmete väärtusele, laste turvalisusele, perekonnale ja koolile. Kogumikuga saab tutvuda siin.
TAI avaldas kooliõpilaste tervisekäitumise uuringu, mis näitas, et Eestis alustavad noored suitsetamisega hiljem, vähenenud on vesipiibu tarbimine ning kasvanud on õpilaste osakaal, kes ei ole proovinud alkoholi. Uuringu tulemused on tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaasis, standardtabelite kogumik on Tervise Arengu Instituudi veebilehel.

Inimesed

Karistusõiguse ja menetluse talituses alustas augustis tööd nõunik Reido Vasser, kes tegeleb kogu süüteomenetluse õiguskaart hõlmava digitaliseerimise protsessi koordineerimise ning digitaliseerimise eesmärki toetavate analüüside ja ettepanekute koostamisega.



Karistusõiguse ja menetluse talitust juhib nüüd Markus Kärner. Ta on justiitsministeeriumis töötanud alates 2014. aastast. Lisaks õpetab ta Tartu ülikooli õigusteaduskonnas karistusõigust. 


Justiitsminister nimetas alates 25. oktoobrist viieks aastaks ametisse patendiameti juures tegutseva tööstusomandi apellatsioonikomisjoni (TOAK) alaliseks liikmeks ja esimeheks Tanel Kalmeti, kes enne juhtis karistusõiguse ja menetluse talitust.
 

 

Üritused

16. detsembril toimus traditsiooniline KPO heategevuslik jõululaat. Kogu tulu läheb Doktor Klounile, kes teeb haiglas laste tuju heaks. Eelnevatel aastatel oleme kogunud ligi 3000 eurot tema toetamiseks.   



11. detsembril toimus rahvusraamatukogus seminar teemal vägivald ja taastav õigus. Ettekannetega esinesid eksperdid Eestist ja välismaalt.
 


9. detsembril toimus Pärnus konverents #KAMP2019, kus tutvustati Eesti häid praktikaid ning maailmas kasutatavaid mõjusaid meetodeid noortekampade ennetamiseks. Täpsem info ja ettekannete salvestused leiad siit.
 


26. novembril toimus rahvusvaheline koolitusseminar „Terve spordi eest. Väärkohtlemise ennetamine spordis“, kus anti ülevaade laste ja noorte füüsilise, vaimse ja seksuaalse väärkohtlemise olemusest ja tunnustest, nõuandeid ennetustegevusteks ja tutvustati tugiteenuseid. Seminari materjalid leiab siit.
 


25. novembril tähistati rahvusvahelist naistevastase vägivalla vastu võitlemise päeva. Sel päeval käsitleti naistevastase vägivalla teemat mitmetes ajaleheartiklites, telesaadetes ja seminaridel.
 


Novembri lõpus toimus taastava õiguse nädala tähistamine. Taastava õiguse nädala raames toimus palju erinevaid üritusi ja koolitusi. Lähemalt vaata siit.


Hiljuti viidi läbi veebikursus eakatevastase vägivalla teemal. MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskus koostöös Tartu Ülikooli ja teiste partneritega on projekti TISOVA raames välja töötanud online-kursuse (inglise keeles), mis käsitleb eakate vastast vägivalda. Tutvuge kursust tutvustava videoga siin.
 
Ka sel aastal linastus lapse õiguste programm PÖFFi Just Filmi laste ja noorte filmifestivali raames. Lapse õiguste programm kandis sel aastal koondnimetust „Lapse õigus olla mina ise“ ja filmid linastusid nii Tallinnas kui Tartus 15. novembrist 1. detsembrini. Järgmisel aastal on Just Filmi juubel ja lapse õiguste programm käivitub PÖFFil kümnendat korda.



7. oktoobril korraldas justiitsministeerium koostöös Eesti hotellide ja restoranide liiduga koostööseminari vastutustundliku ettevõtluse teemadel tööalase ekspluateerimise ennetamise vaates. Seminari kohta leiab info siit


24. septembril toimus konverents „Alkoholi liigtarvitamine: geenid, keskkond ja motivatsioon". Konverentsi ettekanded on leitavad siit.


 
Tervise Arengu Instituut viis taas septembris läbi kampaania Võta alkoholist puhkust. Loe täpsemalt siit.
 


12. septembril toimus alaealistele spetsialiseerunud kohtunike ja prokuröride alaealiste erikohtlemise ümarlaud, mille korraldas Riigikohtu koolitusosakond.



30. augustil 2019 toimus Riigikogu Arenguseire Keskus ja Õiguskantsleri Kantselei seminar „Laste heaolu indikaatorid: praegune seis ja võimalused laste olukorra kirjeldamisel”. Täpsem info siit.
 


27.-29. augustil 19 toimus Tartus rahvusvahelise laste heaoluindikaatorite võrgustiku (ISCI) rahvusvaheline konverents. Konverentsi veebilehel on võimalik tutvuda ka ettekannete lühitutvustustega.
 


28. augustil toimus justiits-, sise-, sotsiaal- ning haridus- ja teadusministeeriumi asekantslerite kohtumine valdkondade ülese ennetuskontseptsiooni teemadel, kus ettekandega esines Euroopa rahvatervise ja ennetuse valdkonna tippekspert Gregor Burkhart (EMCDDA).

29.-31. mail 2019 toimus teine Digiriigi Häkaton, millel otsiti lahendusi ka JuM tõstatatud probleemipüstitusele: töötada välja digilahendus, et pakkuda perevägivalla ohvrile ühest kohast asukohapõhiselt kiiret juurdepääsu veebiteenustele, otseühendust kriisiabi või häirekeskusega ning võimalust pidada turvaliselt vägivalla logiraamatut, kuhu salvestada turvaliselt vägivalla kohta tõendeid (nt sõnumeid, pildi- ja helifaile). Sotsiaalkindlustusamet teeb äpi käivitamiseks eeltööd.  
 


26. märtsil 2019 toimus Lääne politseiprefektuuri, Sauga avatud noortekeskuse ning teiste partnerite koostöös seminar Sattusin kampa. Praktikaid ja kogemusi jagasid nii ettevõtjad, noorsootöötajad, politseinikud Eestist ja Soome edulugu tutvustati Aseman Lapset projektide näitel.
 

Varia

Valminud on korruptsioonialane e-koolitus kikidele avaliku sektori töötajatele, kus on võimalik lühivideode käigus saada teadmisi korruptsioonivastasest seadusest ning kontrollida oma teadmisi. Täpsem info: koolitusmaterjalid.



Omavalitsused saavad nüüd kasutada keskset enesehindamise keskkonda korruptsiooniriskide tuvastamiseks.
 


Inimkaubanduse ennetamiseks
on valminud õppevideo, mille leiab siit. Õppevideo valmis menetlejate ühiskoolituseks, mis toimus 18.-19. septembril ja mille eesmärgiks oli inimkaubanduse juhtumite menetlemisel koostöö tõhustamine.
 


Valmimas on Läänemeremaade nõukoguga koostöös inimkaubanduse selgitav sõnastik. Inglisekeelne versioon on siin, eesti keelde tõlkimine ja kohandamine on käimas.



Sotsiaalkindlustusamet uuendas kinnise lasteasutuse teenusele suunamise juhist. Lähemalt vaata siit.



Novembri lõpus algas TAI kampaania, mis tutvustab abivõimalusi narkootikumide tarvitamisest loobumiseks. Täpsemat infot veebilehelt https://www.narko.ee/.
 
Juulis algas kodanikualgatusena sündinud kampaania #meieajakangelane, mille eesmärk on anda perevägivalla ohvritele jõudu ja julgust abi küsida. Kampaania veebileht: www.meieajakangelane.ee



Justiitsministeeriumi eestvedamisel avati oktoobri lõpus kuriteoohvriks langenud inimestele veebipõhine tagasiside andmise vorm, kus ohvritel on võimalik anonüümselt teada anda, milline oli nende kogemus riigiga suhtlemisel ja kuidas neid koheldi. 



Seksuaalvägivalla üleelanud saavad lisaks riigi õigusabile taotleda tasuta õigusnõustamist Eesti Naiste Varjupaikade Liidu kaudu. Nõustamist toetab Justiitsministeerium. Vaata lähemalt eesti keeles või vene keeles.



Valminud on eesti- ja venekeelne juhendmaterjal lapsele, kes annab kohtus tunnistusi. Lähemalt loe siit.

Aitäh lugemise eest!

8ead0789-4bf5-47a3-a584-a0eb12282c66.png
Kriminaalpoliitika uudiskiri on kõigile neile, kelle tööd või huvisid see poliitikavaldkond ühel või teisel viisil puudutab.
Ettepanekud ja mõtted uudiskirja asjus on oodatud aadressile uudiskiri@just.ee.

Kui Te ei soovi edaspidi saada Kriminaalpoliitika uudiseid, siis võite loobuda uudiskirjast.








This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Justiitsministeerium · Suur-Ameerika 1 · Tallinn 10122 · Estonia

Email Marketing Powered by Mailchimp