Copy
View this email in your browser
ZPRAVODAJ                                            ÚNOR 2020

Obsah:

  • Vážení čtenáři
  • Co bylo? Co je? Co bude?
  • Hudební 3
  • Kam ještě zamířit v únoru?
  • Soutěž

Vážení čtenáři,


dějiny uměleckých žánrů a soukromé historie jejich protagonistů jsou plné všelijak nedokončených příběhů – obecenstvo i protagonisté tak nějak touží po tom, aby konec vypadal, jak vypadat má (nejlépe s potleskem i ponaučením), a ono se to ne vždycky povede.

Při psaní tohoto Zpravodaje jsem se dozvěděl, že zemřel Ivan Král, český rocker, který to dokázal v mezinárodním kontextu. V půlce sedmdesátých let byl u toho, když se v newyorském klubu CBGB‘s rodila americká podoba punku a jeho tvář se usmívala (nejen) na krajany z obalů desek Patti Smith Group, pro niž složil hit Dancing Barefoot. Říkalo se, že mu o vlas uniklo členství v Rolling Stones, prý byl ale ve srovnání s dvojicí ústředních hvězd moc vysoký.

V devadesátých letech se Ivan Král každopádně stal načas žádaným producentem českých rockových desek a všudypřítomným navrátilcem na domácí scéně. Pomohl do krásy mnoha titulům (od Jiřího Suchého po veleúspěšnou třetí desku Lucie, s níž Stounům alespoň předskočil na Strahově), své sólovky ladil spíš do komorních, nenápadných hávů.

Ta první se jmenovala Nostalgia a ten pocit jsem měl tak trochu z celého Králova českého působení. Nakonec se nenápadně vytratil zpět do americké domoviny a zanechal po sobě jednu výraznou, byť asi nedokončenou kapitolu porevolučního bigbítu.

Příjemné čtení a na ně navázané hudební zážitky

Petr Ferenc
šéfredaktor

Co bylo? Co je? Co bude?


Boris Klepal kvitoval, že se Česká filharmonie přestává bát nové hudby. Lukáš Jiřička pořídil exkluzivní rozhovor s Otomom Yoshihidem. Matěj Kratochvíl se na případu Islandu zamyslel nad tím, zda lze v lokální hudbě nalézt ducha té které země. Jan Faix ocenil pokračování debutu Eine Stunde Merzbauten. Jiří Špičák referoval o tom, jak se natáčí folk na rybářské lodi. Jozef Cseres zavítal do Kolína nad Rýnem, kde bylo znovustvořeno Cageovo představení Reunion. Petr Ferenc zjihl při otevření Plastových oken.

A co nás čeká v únoru? Třeba zamyšlení nad legendárním seznamem „divných hudebníků“, který před čtyřiceti lety zveřejnili Nurse With Wound. Sarah Hennies, Alvin Curran a Jon Rose v Kardiostimulátoru. A hezkých pár koncertů v Hudební 3.

Hudební 3


V našem prostoru pro koncerty a jiná hudební setkávání mezi Kampou a Petřínem se v únoru uvidíme často.

Jan Štolba, Štěpán Pečírka a Josef Straka jsou básnické duše – recitátoři, básníci, literární teoretici i provozovatelé. Pod nenápadnou hlavičkou Interpretace textů: Štolba, Straka, Pečírka provozují pásmo recitace a zpěvu textů vlastních i půjčených v kombinaci s filmy a saxofonem. Je to báječně poetické a v dobrém tak trochu starosvětské. Na podzimním Wakushoppu to byla bomba, proto je zveme do Hudební 3. Vystoupí 11. února.

Bernského hráče na gramofony Christopha Hesse, který si říká Strotter Inst., asi není nutné obsáhleji představovat. Díky časopisu HIS Voice nalezl Strotter cestu i na tuzemská pódia, kam se opakovaně vrací v nejrůznějších konstelacích. Nedávno mu byl v časopise věnován také obsáhlý text. V Hudební 3, komorním prostředí naší scény, mistrovi uvidíte pod ruce opravdu zblízka. Což bude v jeho případě nepochybně zajímavé. Strotter Inst. v Hudební 3 ve čtvrtek 20. února nevystoupí sám, jelikož je na společné šňůře s Rajenem Bhattem. Tento bostonský hudebník a šéf vydavatelství Divergent Series, vládne pod značkou FRSKE smyčkám, analogovým propojovadlům a věcem hlukovým.

Argentinský skladatel, improvizátor, sound-designer a teoretik oblastí zvukových Alan Courtis (někdy si říká Anla) je už desítky let hudebním světoběžníkem. 25. února nás čeká projekce snímku o legendární argentinské experimentální kapele Reynols, kterou Courtis spoluzakládal v roce 1993 coby Burt Reynols Ensemble (název byl zkrácen o tři roky později kvůli žalobě), a následná beseda. Reynols vedeni bubeníkem Miguelem Tomasinem, trpícím Downovým syndromem, se proslavili nejen divokými improvizacemi, ale i řadou vysoce konceptuálních počinů, jako je symfonie pro deset tisíc kuřat, album, z nějž zní jen prázdné pásky, či album „dematerializované“ hudby (což byl prázdný CD box). A aktuální DVD, jež je kapele věnováno, promítneme 25. února v Hudební 3. Následuje beseda. Den poté Alan Courtis odehraje i koncert, to ale bude jinde v Praze.

Víc o účinkujících přinesla nedávná Videa na víkend.
 

Kam ještě zamířit v únoru?


Orchestr Berg ve středu 5. února opět doprovodí zkoušku sirén, tentokrát s hudbou Františka Chaloupky v budově Centra architektury a městského plánování. Bergovský update: "Je to tak, že ve středu sirény nezní, akce v IPR se ale uskuteční! Jen to bude bez přímého přenosu Českého rozhlasu i bez videa na FB. Nicméně platí, že ve světové premiéře uvedeme novinku Štěstí Františka Chaloupky, takže to bude událost a navíc příjemné polední osvěžení."

Členy dua Rant jsou kytarista Torsten Pappenheim a bubenice Merle Bennett. Torsten se pohybuje mezi melodičností a noise, Merle kombinuje spíše jazz s rockem. Druhé duo, které 5. února v rámci cyklu Pohyby-Zvuky-Prostory můžete vidět v ostravské galerii výtvarného umění, se jmenuje Bushwac a oba zúčastnění hráči ovládají amplifikované strunné strunné i dřevěné dechové nástroje.

7. února bude mít v Národním divadle Brno premiéru opera Marka Ivanoviće Monument.

6., 7. a 8. února má Česká filharmonie v plánu zajímavou kombinaci: vedle Beethovena a Bartóka to bude relativně čerstvý Steve Reich a jeho Hudba pro ansámbl a orchestr (2018).

Brno Contemporary Orchestra pořádá 9. února v brněnském krematoriu koncert s lákavým názvem Po popukání pokání, aneb cesta do země zaslíbené. Na programu je Salavatore Sciarrino, Pavel Zemek Novák, Witold Lutoslawski a Krzysztof Penderecki.

15. února se v pražském Cafe v lese opět objeví Legendary Pink Dots. Čtyřicítku slaví vynikajícím albem Angel in the Detail (HIS Voice referoval) a znít jim to možná bude takhle.

A2+ ve svém 96. pokračování nabízí 20. února dvě podoby hluku ve dvou dvojicích: Mikko Savela & Paul Gründorfer (SWE/AT) a TM (AUS). Punctum, Praha - Žižkov.

Album Postforever v Punctu 27. února pokřtí dramaticky zasněná a odvážná Ai Fen.

Nadžánrové trio s hypnotickým crossoverem world music, ambientu, jazzu a elektroniky, to jsou Tellemarkk (Dora Barová – violoncello, live looping, zpěv; Pavel Hrubý – soprán saxofon, basklarinet, hlas; Tomáš Reindl – live electronics & processing, tabla, trombón, hlas). Přesvědčte se 26. února v pardubickém Divadle 29.

Soutěž


Tentokrát o vstupenky na první letošní koncert orchestru Berg. Koná se 9. března v DOXu a nese podtitul „norská tradice v novém“. Na programu je Lasse Thoresen a česká premiéra jeho kusu Løkk og Linjer. A vy můžete být u toho, zodpovíte-li otázku: Celovečerní skladba norského skladatele Lasse Thoresena vznikla přímo pro zpěvačku Berit Opheim, která dílo společně s Orchestrem BERG v Praze představí. Lasse Thoresen oslavil vloni v říjnu pěkné kulaté narozeniny. Kolik mu je let? Pište do 25. února na info@hisvoice.cz.
A pokud byste si chtěli číst dál, všechna starší čísla HIS Voice jsou zdarma k mání v našem online archivu
Copyright © 2020 Hudební informační středisko, All rights reserved.


unsubscribe from this list    update subscription preferences 

Email Marketing Powered by Mailchimp