Copy

Biuletyn Informacyjny URBACT
styczeń-luty 2020

Facebook
Twitter
Website
Email
W numerze:
Jakie praktyki rozwijające świadomość ekologiczną i pozwalające zrozumieć rolę przyrody w życiu człowieka opracowano w Bydgoszczy? Jak oświatowe systemy informatyczne wspierają komunikację między szkołą, uczniem i rodzicami? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w numerze Biuletynu styczeń-luty 2020.

Prewencja - w Tallinie eKool pomaga w komunikacji między szkołą, uczniem i rodzicami 

Artykuł źródłowy: 
https://urbact.eu/prevent-tallin-ekool-helps-communication-beetween-schools-pupils-and-parents


eKool (eSchool) to oparta na rolach aplikacja internetowa używana przez 98% szkół w Tallinie do śledzenia ocen, otrzymywania zadań domowych, umożliwienia komunikacji rodziców ze szkołą i monitorowania obecności uczniów w szkole. 

eKool przekazuje uczniom i rodzicom informację zwrotną na temat ich postępów. Pozwala rodzicowi zobaczyć jak rozwija się jego dziecko i osobiście uczestniczyć w procesie jego nauki. 

Uczeń może szybko dowiedzieć się o swoich wynikach, zadaniach domowych i innych wiadomościach od nauczycieli. Dyrektor szkoły regularnie otrzymuje raport o frekwencji i wynikach uczniów z poszczególnych klasach.  

eKool umożliwia również przekazywanie informacji publicznie (do wszystkich użytkowników) lub personalnie. W 2002 roku było oczywiste, że dzienniki szkolne w formie papierowej oraz tamtejszy system wymiany informacji nie mogą być już dłużej takie same.  

eKool dąży do stworzenia współpracy, która przyczyni się do rozwoju dziecka. Aplikacja pozwala również usystematyzować informacje o szkole i stworzyć łatwy, internetowy dostęp do tych informacji. Wykorzystanie „ról” umożliwia dystrybucję informacji tylko do tych użytkowników, którzy są uprawnieni do ich oglądania. Nauczyciele przedmiotowi oraz wychowawcy klasy to te osoby, które przekazują istotne informacje. Istnieje również forum na którym rodzic lub uczeń może zabrać głos w dyskusji.

Możliwe jest także otwarcie dyskusji, w której rodzice mogą omawiać tematy którymi są zainteresowani a w które mogą zostać również zaangażowani nauczyciele.

Nowością w eKool jest możliwość przeprowadzenia rozmów o rozwoju osobistym między nauczycielem, uczniem i rodzicem w celu współpracy na rzecz rozwoju dziecka. Przed rozmową, do ucznia i rodzica zostaje wysłany kwestionariusz który pozwala nauczycielowi lepiej przygotować się do rozmowy. W jej trakcie zostaje omówione czy cele ostatniej rozmowy zostały osiągniete. 

W rezultacie tworzy się pisemne streszczenie, w którym zostają określone opinie i nowe cele dla rozwoju osobistego ucznia. Rozmowy dot. rozwoju osobistego oraz ich streszczenie są poufne. Dyrektor szkoły jest twórcą kwestionariusza i analitykiem wyników rozmów rozwojowych (podsumowania może zobaczyć w aplikacji). 

Oprócz harmonogramu szkolnego, planu zajęć, informacji o klasach i wynikach powinno być więcej materiałów do nauki, e-podręczników i innych przydatnych materiałów dla nauczycieli. 

eKool jest dziś niezbędnym narzędziem nowoczesnej szkoły. W Tallinie 98% szkół korzystało z systemu eKool w 2013 roku. Nie ma już papierowych dzienników, a po uzgodnieniu ze szkołą - żadnych papierowych certyfikatów. Wszystkie informacje będą archiwizowane cyfrowo i wymieniane z estońskim krajowym systemem informacji edukacyjnej EHIS. 

Pozytywne jest to, że w każdej chwili uczeń i rodzic mają dostęp do ważnych informacji i informacji zwrotnych dotyczących szkoły swojego dziecka. 

Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
+1 +1
Share Share

Nauczanie najmłodszych dbałości o środowisko naturalne sprawi, że każda ulica Twojego miasta się zazieleni

Artykuł źródłowy: 
https://urbact.eu/teaching-youth-take-care-environment-will-green-each-street-your-city

 

Działanie przyjazne środowisku jest kluczowym celem każdego nowoczesnego miasta. Jest to długi i dynamiczny proces zaszczepiania świadomości ekologicznej w sposobie myślenia każdego mieszkańca, ale jego pierwszym krokiem jest przestrzeganie zasady „Primum non nocere” (po pierwsze, aby nie wyrządzać szkody). Na przykład przedszkola, szkoły, organizacje pozarządowe itp. stosują różne metody nauczania, takie jak warsztaty, wycieczki, gry terenowe i inne, aby osiągnąć ten cel. Szkolenie międzypokoleniowe jest najskuteczniejszą strategią angażowania wszystkich grup społecznych jeśli chodzi o ekologiczną świadomość i edukację, a Miasto Bydgoszcz z Polski opracowało kilka dobrych praktyk w tej dziedzinie. 

 

Rozwój świadomości ekologicznej i rozumienie znaczenia przyrody w życiu człowieka są procesami długotrwałymi i dynamicznymi. Ich przebieg zmienia się wraz z rozwojem człowieka i zależy od jego indywidualnych cech i zainteresowań oraz czynników społecznych. Dlatego bardzo ważne jest, by świadomość ekologiczną i wrażliwość przyrodniczą kształtować już u dzieci, możliwie najwcześniej, w czasie kiedy umysły nie są jeszcze ograniczone uwarunkowaniami społecznymi i kulturowymi. Początkowym, najważniejszym etapem jest wpojenie, wpisanie w sposób bycia, właściwych, uniwersalnych zachowań w stosunku do przyrody. Kolejnym krokiem w rozwoju świadomości ekologicznej są konkretne informacje przyrodnicze.

Podstawowym celem edukacji ekologicznej powinno być wpojenie zasady: Primum non nocere („po pierwsze nie szkodzić”) – jak postępować, jak żyć, żeby zachować i chronić bogactwo przyrody w najbliższym otoczeniu, w rzeczywistej strefie oddziaływania człowieka. Jak to osiągnąć?

Niestety w większości wypadków podstawa programowa realizowana w przedszkolach i szkołach mało uwagi poświęca w praktyce tym zagadnieniom, a także wyjątkowej roli owadów zapylających i ich znaczeniu dla człowieka. 
 
Dlatego bardzo ważne są indywidualne
inicjatywy nauczycieli oraz ukierunkowana
działalność podmiotów zajmujących się ochroną
przyrody: organizacji pozarządowych, ogrodów
botanicznych i zoologicznych, domów kultury,
ale także urzędów itp.



Cenną, bo skuteczną metodą dydaktyczną są warsztaty. W odniesieniu do owadów zapylających zawsze dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z udziałem pszczelarza, możliwością ubrania elementów stroju pszczelarza, połączone z oglądaniem ula i obserwacją pracy pszczół. Bezpośrednie doświadczenie znacząco utrwala wiedzę. Wzmacnia schematy zachowań wypracowane w czasie warsztatów.


Warsztaty z pszczelarzem dla dzieci i dorosłych


Wycieczki i gry terenowe są okazją do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, połączonego z bezpośrednim poznawaniem przyrody. Świetną, bo wywołującym wiele emocji i zabawy, jest terenowa, planszowa „Gra o miodek”.


„Gra o miodek” – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy


Obchody pszczelich dni, festyny połączone z atrakcjami dla dzieci i degustacją miodu są świetnym sposobem kształtowania postaw i budowania świadomości ekologicznej nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Dorośli chętnie przysłuchują się pogadankom i biorą udział w rodzinnych grach terenowych. Włączają się w dyskusje. Bardzo ważne jest, aby osoba prowadząca zajęcia miała wiedzę przyrodniczą i umiała dzielić się nią w sposób prosty, stosując poziom dostosowany do potrzeb i wiedzy słuchaczy.

Niezwykle cennym elementem takich spotkań jest zwykła rozmowa o przyrodzie.

Atrakcyjną formą aktywnego wypoczynku, będącą jednocześnie formą edukacji jest beewatching. Zajęcia można poprowadzić w miastach na terenie parków i skwerów. Beewatching można łączyć z zajęciami z makrofotografii, fotografii przyrodniczej, a także rysunku.


Obchody Dnia Pszczoły w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Smakowanie miodu.


Wsparciem dydaktycznym dla nauczycieli są przyrodnicze ścieżki wyznaczone na terenach zieleni urządzonej i w lasach, opatrzone oznaczeniem i tablicami dydaktycznymi oraz przewodniki zawierające szczegółowe opisy walorów przyrodniczych na danym terenie. Bardzo ważne jest, aby po wyznaczeniu ścieżki zorganizowane zostały warsztaty adresowane do nauczycieli właśnie na tej ścieżce. Chodzi o to, aby zachęcić nauczycieli do wyjścia w teren, ale także przybliżyć lub przypomnieć im tematy poruszane na ścieżce.


Tablica na ścieżce dydaktycznej w Parku nad Starym Kanałem w Bydgoszczy


Ogrody przyszkolne, nasadzenia w donicach, skrzynkach i gazonach mogą stać się interesującym poligonem badawczym i miejscem, gdzie w sposób prosty, bezpośredni i zorganizowany można uczyć o przyrodzie.


Ogród roślin leczniczych i kosmetycznych przy Szpitalu Uniwersyteckim Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza – miejsce przyjazne dla owadów i dla studentów


Kiedy aura nie sprzyja przebywaniu na zewnątrz, alternatywą stają się zajęcia kameralne. Prócz pogadanek, można wykorzystywać filmy edukacyjne, bajki, krzyżówki, gry, modele, np. owadów, i plansze zawierające informacje przyrodnicze itp. Dla nauczycieli realizujących programy edukacyjne dużą pomocą są tematyczne karty pracy i konspekty lekcji. 


Wystawa prac dzieci z przedszkola przy Wyższej Szkole Gospodarki


W Bydgoszczy ośrodkami szczególnie aktywnie realizującymi zagadnienia z zakresu edukacji ekologicznej są: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” Sp. z o. o. w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Gospodarki i Stowarzyszenie Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej. W proces edukacji przyrodniczej w wymiarze wykraczającym poza podstawę programowa włączają się placówki szkolno – wychowawcze. Najlepszym przykładem jest Szkoła Podstawowa Nr 45 w Bydgoszczy, która pozyskała środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu na budowę przyszkolnego ogrodu i ścieżki sensorycznej. Całość będzie wykorzystywana na potrzeby edukacji ekologicznej.



Justyna Olszewska, Miasto Bydgoszcz 
Fotografie: archiwum Urzędu Miasta Bydgoszczy
Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
+1 +1
Share Share
Nowa High Techowa Karta Mieszkańca Aveiro upraszcza życie

Co się dzieje, gdy miasto wdrożone w technologie High Tech ułatwia mieszkańcom dostęp do usług publicznych dzięki sieci Card4All. 

Małe portowe miasto Aveiro w północno-zachodniej Portugalii od dawna znane jest nie tylko z malowniczych kanałów ulicznych i kolorowych łodzi Moliceiros - ale także z pionierskich badań telekomunikacyjnych i transformacji cyfrowej. 

Od czasu, gdy w 2003 roku nazwano je pierwszym „cyfrowym miastem” Portugalii, gmina ciągle rozwija się jako innowacyjne terytorium cyfrowe, którego kulminacją jest obecne Aveiro Tech City. 

Wprowadzając wiele nowych inicjatyw technologicznych, w tym interaktywną miejską platformę cyfrową i sieć 5G, po długim czasie wprowadzania innowacji cyfrowych portugalskie miasto Aveiro zdało sobie sprawę, że nadszedł czas, aby zatrzymać i uprościć dostęp obywateli do usług publicznych. Zainspirowane przez Gijón (ES) i inne przykłady z Sieci URBACT Card4All, wydziały miejskie współpracują nad stworzeniem Karty Mieszkańca dla Aveiro typu „wszystko w jednym”. 

 
Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim:
https://urbact.eu/high-tech-aveiro-citizen-card
Najważniejsze momenty URBACT w roku 2019 

Miasta sprawiedliwe płciowo, nowe Sieci Planowania Działań, Wkład do odnowionej Karty Lipskiej: rok na pełnej parze! 

Pośród zwyczajowych cykli ogłaszania naborów i zamykania działań Sieci projektowych, URBACT nieustannie odgrywa rolę platformy dla miast do zwiększania skali rozwiązań i wprowadzania zmian na poziomie lokalnym, krajowym i Europejskim. 

W 2019 roku wiele się działo i warto się z naszymi działaniami zapoznać. 

Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim:
https://urbact.eu/2019-urbact-highlights
Strojenie instrumentów zmiany społecznej

Miasta europejskie korzystają z muzyki i korzysta z edukacji w zakresie sztuki dla wdrażania zmian społecznych, włączenia i spójności społecznych. 

Sandra Rainiero, ekspertka Sieci Transferu ONSTAGE dzieli się swoimi doświadczeniami z l’Hospitalet de Llobregat (ES), Grigny (FR), Adelfia (IT) i Aarhus (DK). 

Nic nie dotknęło tak mocno serca mieszkańców Katalońskiego miasta L’Hospitalet de Llobregat jak Ceremonia Otwarcia (Toc d’Inici) Wiosennego Festiwalu, oraz muzyki Banda Provencana. Podczas festiwalu, zespół pokazał tradycje kultury popularnej miasta. Dzisiaj waltornistą jest 18-letni Wang-Wei, chińczyk który przybył do L’Hospitalet w wieku 9 lat, zaangażował się w orkiestrę szkolną i dołączył do programu Szkoły Muzycznej i Centrum Sztuk (EMMCA). 

 
Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim:
https://urbact.eu/instruments-social-change
Tłumaczenie i redakcja biuletynu:
Aldo Vargas-Tetmajer – koordynacja
Karol Bury
Przemysław Antkowiak
URBACT to europejski program wymiany doświadczeń i wyników badań, promujący zrównoważony rozwój miast.

URBACT umożliwia miastom współpracę na rzecz opracowywania rozwiązań głównych problemów miast, podkreślając rolę, jaką odgrywają miasta w stawianiu czoła coraz bardziej kompleksowym problemom społecznym. Program pomaga miastom w szukaniu rozwiązań pragmatycznych, nowych i zrównoważonych oraz integrujących aspekty gospodarcze, społeczne i środowiskowe.

URBACT umożliwia miastom wymianę przykładów dobrej praktyki i wniosków z wdrażania projektów w środowiskach wszelkiego rodzaju fachowców, zaangażowanych do realizacji polityki miejskiej w całej Europie.

W programie URBACT uczestniczy 550 miast, 29 krajów i 7.000 aktywistów.

urbact.eu/urbact-polska
www.urbact.pl
Copyright © 2020 Krajowy Punkt URBACT, All rights reserved.


usuń subskrypcje    ustawienia subskrybcji

Email Marketing Powered by Mailchimp