Dobré ráno!

Chybějící iPhony, podvodné nebo špatně vymyšlené hodinky, rozrušená zvířata nebo podcast s budoucí britskou královnou. Jestli jste si o víkendu dali digitální detox, dobře jste udělali, a abyste o nic významného nepřišli, kopněte do sebe pondělní Espresso. A budete se mít s kolegy o čem bavit i po obědě.

Máte 1 minutu?

Cesta? Mnichovskou bezpečnostní konferenci, kde se každý rok setkávají vysoce postavení politici a pronášejí tam projevy o tom, co nejvíc ohrožuje náš svět, letos navštívil i Mark Zuckerberg. Zakladatel Facebooku pokorně mluvil o tom, že jeho firma přispívá k polarizaci názorů a zopakoval, že je pro, aby obsah sociálních sítí podléhal částečné regulaci jednotlivých států. Sociální média ale nově označil za něco mezi novinami a telekomunikační firmou, a z toho by se podle něj měla začít odvozovat jejich zodpovědnost (paywall). Smířlivý projev přišel těsně před sérií schůzek s představiteli Evropské unie, kteří dlouhodobě volají po větší regulaci i zdanění Facebooku.

Stop. Stavba německé Gigafactory má problémy. Soud zastavil mýcení lesa na pozemku, kde by měla evropská výrobna Tesel do poloviny roku 2021 vzniknout a začít fungovat. Za vším stojí ekologická skupina Gruene Liga Brandenburg, která tvrdí, že práce ruší po okolí se pohybující vlky, hibernující netopýry, hady a ještěrky, a její stížnost je potřeba prošetřit.

Nedostatkové zboží. Koronavirus narušil dodavatelský řetězec Applu a už na jaře může i v českých obchodech, jak připouštějí jejich zástupci, nastat problém – z iPhonů se kvůli Covidu-19 stane nedostatkové zboží. Podle analytiků klesnou v prvním kvartálu celosvětové dodávky iPhonů z Číny o čtyři miliony kusů a otazníky se množí hlavně kolem připravovaného modelu iPhone SE 2, který měl Apple představit (nejspíš) v březnu.
tip Forbes Espressa
Únor bílý, Forbes sílí. Přečtěte si rozhovor s nejlepším českým hokejistou současnosti Davidem Pastrňákem, poznejte letošní výběr mimořádných mladých Čechů 30 pod 30 i zkušených 7 nad 70, objevte neuvěřitelný životní i byznysový příběh Tomáše Svítka a jeho rodiny. Jako nášup si dejte unikátní dvojrozhovor Vladimíra Mišíka s jeho synem Adamem či story zakladatele sítě Ticketpro Serge Grimauxe. Zdaleka nejen tohle všechno najdete v únorovém vydání Forbesu.

Máte 5 minut?

Podvod, nebo fuck-up? To je otázka, kterou si kladou stovky lidí, kteří na kampani Kickstarteru podpořili hodinky obrozené české značky Chronotechna z nejčernějšího dostupného odstínu černé barvy. Podnikatel Pavel Šich od bezmála devíti set lidí vybral 380 tisíc eur, ale ani rok po avizovaném termínu dodání nemá mnoho z nich ani hodinky, ani reakci na rozhořčené dotazy, co se děje. O obnovené Chronotechně jsme svého času psali i my, takže teď přinášíme update.

Kde se stala chyba. Uber i jeho největší americký rival Lyft kdysi věřili, že dokáží snížit dopravu ve městech. Jejich předpoklad byl jednoduchý  vytuněné aplikace přimějí mixem cen a zobrazováním sdílených cest lidi k tomu, že budou maximálně využívat spolujízd. A ti, kdo nechají své auto doma, se při cestě zpátky svezou třeba autobusem nebo se projdou, protože se budou chtít chovat zodpovědně. Jenže tahle městská utopie nenastala, pooling netáhne a Uber a Lyft prokazatelně dopravu ve městech zhoršují. Ptáte se, jak to? Wall Street Journal nabízí pár vysvětlení (paywall).

Máte 10 minut?

Pro matky. A fanynky. Kam přijde, tam budí pozornost. Ovšem s médii mluví vévodkyně z Cambridge minimálně. Neposkytovat rozhovory je ostatně v britské královské rodině tradice, které se většina jejích členů drží, a taková královna nedala médiím rozhovor nikdy v životě. Teď ale Kate Middleton udělala výjimku, a pokud jste to ještě neudělali, můžete si poslechnout rovnou půlhodinový podcast, kde budoucí královna mluví o tom, jaké to je, vychovávat tři děti.

Kam nejezdíte? Existujte země, kam byste nikdy nejeli? Z jakého důvodu? A budete se bavit s kamarády, kteří tam jezdí? Ve svém nejnovějším sloupku řeší Iva Roze ne/etické cestování a všechny nástrahy, které s sebou nese. A že jich není zrovna málo…

Prostě my. Suchý únor je kousek za svou polovinou a všude kolem se to hemží statusy, jak kdo dodržuje svůj závazek nedotknout se alkoholu. V nepicí bublině by se snadno mohlo zdát, že české hospody a bary zejí prázdnotou, ale ve skutečnosti Čechy chuť na drinky od začátku roku moc nepřešla. Překvapení?
Tak... na zdraví.
Lucka, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2020 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči