Copy
View this email in your browser

Uudiskiri
Uudiskiri on mõeldud assotsiatsiooni liikmete ning laiema üldsuse teavitamiseks EKJA tegevustest ja keskkonnajuhtimisest.

Mis on tulemas?

10.03.2020 Keskkonnaminsteeriumi infopäev 
24.03.2020 Seminar "Kuidas edendada ringmajandust?"
24.03.2020 Energiaauditite infotund

Uudised

KIK avas keskkonnaprogrammi taotlusvooru

25 toetatavat tegevust, 15 avatud vooru

 

Taotlusi saab esitada näiteks Ringmajanduse programmi, selle eesmärgiks on toetada maapõueressursside säästlikku kasutamist, maastike korrastamist, maapõueteabe korrastamist ja levitamist ning maavarade uurimisest, kaevandamisest ja kasutamisest tingitud keskkonnamõju vähendamist, ringmajanduse mudelite teket, ringmajanduse valdkonnas teadlikkuse parandamist ning jätkusuutliku tarbimise ja tootmise lahenduste väljatöötamist ja laiemat kasutust. 

Ringmajanduse programmi alamprogrammid on: 

1) keskkonnakorraldus
2) jäätmed 
3) maapõu
4) ringmajanduse teadus- ja arendustegevus

Taotlusi saab esitada kuni 16. märtsini 2020
Ringmajanduse programmi eelarve on 4 100 000 eurot.

Taotlusvooru infopäevad toimuvad 18. veebruaril Tartus ja 20. veebruaril Tallinnas. Lisainfo ja registreerumine KIKi kodulehel.

Rohkem informatsiooni taotlusvooru kohta KIK kodulehelt. 

EMAS


EKJA osalusel liikunud projekt ENHANCE eesmärgiks on olnud tulenevalt Euroopa Liidu eesmärkidest ringmajanduse ja ressursitõhususe valdkonnas toetada avalikku sektorit EMASi rakendamise suurendamisel. 

Projektist tulenevat kasu näitas kevadel 2019 jõustunud „Energiatõhususe direktiivil põhinevad meetmed Eestis“. Sellest tulenevalt piisab suurettevõtete energiaauditi kohustuste täitmiseks EMAS keskkonnaaruande esitamisest. Selline lahendus on eelis, tähendades tavalise energiaauditiga kaasnevate tegevuste minetamist ning aruandluskoosmuse vähenemist. 

Samuti näitab projekti edukust jaanuaris kehtima hakanud Eesti jäätmeseaduse redaktsioon. Nimelt redaktsiooni § 98³ lõige 5 punkt 6, toob välja, et keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemis (EMAS) rakendanud organisatsioonil ei ole garantii või finantstagatise omamise kohustust, et taodelda luba või registreeringut ladustatavate jäätmete käitlemise korraldamise ja käitlemise kulude katmiseks.

1. jaanuaril jõustus jäätmeseaduse määruse muudatused


Oktoobris avaldati määruse „Jäätmete liigitamise kord ja jäätmenimistu“ muudatused, mille kohaselt liigitatakse põlevkivituhk edaspidi mitteohtlikeks jäätmeteks. Eelnõu koostamise ajendiks oli juulis avalikustatud Keskkonnaministeeriumi tellitud uuring, milles leiti, et põlevkivituhka ei peaks edaspidi liigitama ohtlikeks jäätmeteks, vaid käsitlema seda tavajäätmetena. Eestis oli jäätmenimistu alusel põlevkivi lend- ja koldetuhk liigitatud ohtlikeks jäätmeteks. Eelnõukohase määrusega muudeti määruse lisa ning põlevkivituhad liigitataks tavajäätmeteks.

See võimaldab põlevkivituhka varasemast suuremal määral taaskasutada, nt ehitusvaldkonnas, väetisena ja kaevanduste tagasitäitmiseks. Samuti kaotati keeld ladestada ohtlike jäätmete prügilasse muid kui ainult ohtlike jäätmeid. Mõlema määruse muudatuse koosmõjus on selle aasta jaanuarist võimalik nüüdsest tavajäätmetena käsitletavat põlevkivituhka vajadusel endiselt ka põlevkivituhaprügilatesse ladestada.

Jäätmeseaduse uuest redaktsioonist leiab ka juba eelnevalt mainitud EMAS rakendamisel organisatsioonile kehtiva vabastuse garantii või finantsktagatise omamise kohustusest, kui soovitakse taotleda luba või registreeringut ladustatavate jäätmete käitlemise korraldamise ja käitlemise kulude katmiseks.
 

Keskkonnaministri määrus „Jäätmete liigitamise kord ja jäätmenimistu“

Keskkonnaministri määrus “Prügila rajamise, kasutamise ja sulgemise nõuded”

Jäätmeseadus

Kuidas edendada ringmajandust?


Stockholmi Keskkonnainstituut koostöös Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsiooniga korraldab seminari, kus tutvustatakse teiste riikide (Holland ja Soome) näidete põhjal võimalusi ringmajanduse edendamiseks. Lisaks arutletakse ringhangete rakendamise vajaduste ja väljakutsete üle Eestis ning jagatakse kogemusi siinsetest praktikatest.

Seminar on tasuta ning see viiakse läbi eesti ja inglise keeles.

Seminarile registreerimine ning lisainfo - https://www.ekja.ee/et/kuidas-edendada-ringmajandust-seminar/

Selgusid keskkonnasõbralikud ettevõtted


Kokku osales keskkonnasõbralike ettevõtete konkursil 24 ettevõtet, mille seas oli nii väikseid pereettevõtteid kui ka suuri tootmisettevõtteid. Konkursil osalenud ettevõtted näevad keskkonnahoidlikkuses lisaks vastutustundlikule käitumisele ka ärilist võimalust. 

2019. aastal kuulutati välja nominendid, eriauhinnad ja tunnustused. Täieliku nimekirja võitjatest leiate siit. Nominentide hulgast valitakse juuni algseks peavõitja, kes saab endale Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel kuni 35 000 eurot keskkonnaalasteks investeeringuteks. Täiendavalt saavad nominendid endale keskkonnamärgi kasutamise õiguse „Konkursi keskkonnasõbralik ettevõte nominent 2019“  ja võimaluse esindada Eestit Euroopa keskkonnakonkursil. Eriauhinnaga kaasneb ettevõtetele võimalus minna Eestit esindama Euroopa keskkonnakonkursil.

Eriauhinnaga tunnustati ka kahte EKJA liiget

ESTANC AS'i, kes pälvisid keskkonnajuhtimise eriauhinna.
Ettevõte valmistab protsessitehnikat, arvestades jätkusuutlikke ja keskkonnahoidlikke põhimõtteid, nt on neil survekatsetel kasutusel vihmavesi ning sel viisil hoitakse kokku miljon liitrit puhast joogivett aastas.

ENSTO ENSEK AS'i, kellele omistati keskkonnasõbraliku protsessi eriauhind.
Ettevõte projekteerib ja toodab efektiivseid ja nutikaid elektrilahendusi. 2019. aasta üks projekt oli „Paberivaba tootmine“, mis võimaldab ressursse efektiivsemalt planeerida.

Roheline Kontor

Eelmise aasta lõpus pärjati parima Rohelise Kontori tiitliga
Tartu Loodusmaja.

 
 
5. detsembril 2019. toimunud seminaril "Roheline Kontor ja ringmajandus" anti üle aasta parima Rohelise Kontori tunnistus. Tartu Loodusmajas jälgitakse jätkusuutlikkuse põhimõtteid nii töökeskkonnas, loodusressursside kasutamisel kui ka hangete ja ostude korraldamisel. Tartu Loodusmajal on Rohelise Kontori märgis olnud aastast 2017.
 
Poolepäevasel seminaril said osalised ülevaate jäätmete liigit kogumisest läbi TVO ja Eesti Pandipakendi esitluste. Maaülikooli professor, Mait Kriipsalu, andis ülevaate bioplasti tegelikkusest. Seminaril anti välja nii uued, kui ka uuendatud Rohelise Kontori tunnistused: AS Eesti Raudtee, JCDeaux Eesti, Enefit Kaevandused AS, Ellex Raidla Advokaadibüroo OÜ, Ministeeriumide ühishoone, SEI Tallinn.

Kõigile huvilistele või enda tööd parendada soovivatele kontoritele on mais tulemas Rohelise Kontori koolitus. Ühe päevasel koolitusel antakse ülevaade Rohelise Kontori tunnistusest, tehakse praktilisi harjutusi ning antakse näpunäiteid tunnistuse taotlemiseks.
Täpsem info koolituse kohta peatselt. 

Roheline kontor

- mis see tegelikult on ja kuidas selleks kvalifitseeruda?
Vaata lisa!

Muud huvitavat lugemist

Eesti Kaubandus ja Tööstukoja veebruar-märts Teataja
Keskkonnaõiguse jaanuari uudiskiri
Põhjamaade Ministrite veebruari uudiskiri

Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon facebook
EKJA koduleht
Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon MTÜ
Erika 14, Tallinn

Kui tahad meiega ühendust võtta, kirjuta:
ekja@ekja.ee

 






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon · Erika 14 · Tallinn 10416 · Estonia

Email Marketing Powered by Mailchimp