Copy
Fakulteta za organizacijske študije, Ulica talcev 3, 8000 Novo mesto                                           Razvijamo vašo ustvarjalnost.

E-novice (MAREC 2020)

Letnik: 12       Številka: 2  

Kriza kot priložnost ali nevarnost – to je stvar svobodne volje
 
Motiv za razmislek sem dobil iz trenutnih razmer soočanja s pandemijo koronavirusa. Ob tej pandemiji se zelo pogosto uporabljajo besede »izredne razmere«, »krizne razmere«, »krizno ukrepanje«, »kriza« ... Imamo priložnost spoznavanja kako se svet, Evropa, Slovenija, naša občina, naše podjetje, naša družina in mi osebno prilagajamo na to in take »krize«.
Ni pa vsaka izjemna situacija krizna.
 
Izjeme oziroma odkloni od predvidevanj se dogajajo nenehno. Na take odklone oziroma izzive iz okolja se lahko odzovemo znotraj ustaljenih praks vodenja ter v okviru obstoječih struktur in procesov. Na obnašanje posameznika v takih spremenjenih, a še vedno »nekriznih« razmerah neposredno vpliva trenutna osebna motiviranost. Ključni so torej motivi posameznika, le ti pa so odsev organizacijske klime, lastnih kompetenc ter individualnih potreb in vrednot v takih transakcijskih okoliščinah.
 
 Korenite, radikalne oziroma transformacijske spremembe v okolju pa v obstoječih »sistemih«, ki so prilagojeni za delovanje v »normalnih in obvladljivih« razmerah ob svojem pojavu povzročijo krizo. Organizacijska teorija predlaga, praksa odličnih pa potrjuje, da je v takih okoliščinah potrebno na te izzive iz okolja odgovoriti z radikalno spremembo strategije organizacije, novemu stanju primernejšim načinu vodenja in logično tudi z radikalno spremembo organizacijske kulture.  Tu je ključna osebna »transformacija« najvišjega vodstva organizacije, ki mora spremeniti lasten način vodenja in kar je pri tem najtežje a neizogibno potrebno, da vzpostavi novim razmeram ustrezno organizacijsko kulturo. Velikokrat se ob tem vodilne ekipe spremenijo tudi na tak način, da prihaja do zamenjav na ključnih položajih. Potrebni so namreč voditelji z drugačnim načinom vodenja in z drugačnim naborom vrednot, če želi organizacija v novem, radikalno spremenjenem stanju ostati uspešna.
 
Res je, po vsaki krizi »stvari niso več takšne kot so bile prej«.  Pa tudi ljudje po krizi nismo več takšni kot smo bili prej. V tem je priložnost za »novo kakovost« v »novih razmerah«. Ob tem se moramo zavedati tudi potrebe po lastni transformaciji, saj ne moremo kot »predkrizno delujoči« ostati del ekip, ki deluje »pokrizno«. Tega dejstva ne sme spregledati nihče v organizaciji. Pomembnost tega dejstva je sorazmerna s pomembnostjo  položaja posameznika. Tu je ključ uspeha ali neuspeha. Lahko pa je kriza tudi priložnost »neprilagojenim« za nove karierne izzive.
 
Naj zaključim s »poljudno« definicijo krize, ki je zelo plastična. Izhaja iz mojega »veselja«, da pač besede »lomim«. Besedo kriza lahko beremo tudi kot »kri – za«. Torej je to opis stanja, ko »kri« teče oziroma jo damo »za« nekaj oziroma nekoga. Če so okoliščine take, da teče kri oziroma moramo žrtvovati svojo kri, ter pojem »krvi« razširimo na pojem »samega sebe«, potem so to res krizne okoliščine in to je res »kriza«. 

In v razmislek. Če menimo da smo res ustrezno prebrodili krizo brez »krvi«, potem obstaja samo vprašanje čas, kdaj se nam bo kriza ponovila ali pa je to sporočilo, da krize sploh ni bilo.
 
Vsekakor pa si želim in upam, da bo s pandemijo povzročena kriza čim krajša in njene posledice čim manjše. Bo pa zagotovo vse drugače. Tudi vsak od nas bo drugačen. Upam da bo drugačno tudi civilizacijsko obnašanje, z njo nova kultura in višja stopnja zavesti.
 
prof. dr. Boris Bukovec,
dekan

Delo fakultete v času izrednih razmer

Na FOŠ smo zaradi preprečevanja širjenja okužb z boleznijo COVID-19 sprejeli celovit nabor ukrepov,  s katerimi smo prilagodili naš način dela. Pedagoško delo na fakulteti smo v okviru kombinirane oblike študija (KOŠ) nadgradili z načini študija na daljavo, preko on-line orodij. Zaradi negotovosti, do kdaj bodo izredne razmere še trajale, bo tak način študija potekal do nadaljnjega (do preklica, oziroma najverjetneje do konca semestra). Pripravili smo orodja za kakovostno izvedbo študijskega procesa, ki bo interaktiven, aktualen in bo izpolnil vse zahteve po študijskem načrtu. Sledimo usmeritvi, da z urnikom podane obveznosti pri vseh predmetih izvedemo v predvidenih terminih in da izvajalci predmetov smiselno prilagodijo način izvedbe predavanj, vaj in tudi izpitov z uporabo on-line orodij. Ta usmeritev sledi naši želji, da študentje v okoliščinah "izrednih razmer" še vedno lahko "kakovostno študirajo" in da se bodo ob "normalizaciji stanja" lahko bolj osredotočili v pričakovanja svojih delodajalcev, družin in osebnih ambicij.

Delo strokovnih služb poteka od doma, tako da smo za vse dosegljivi na e-pošti info@fos-unm.si ali na e-naslovih posameznih zaposlenih.

Tudi ostale aktivnosti fakultete niso obstale. Zagovori zaključnih nalog in seminarji za disertacije bodo potekali nemoteno, vendar ON-LINE, preko orodja Microsoft Teams. V juniju planirano poletno šolo Poslovna odličnost in zadnji sklop doktorske šole smo prestavili v  september. Verjamemo, da bomo skupaj uspešno prebrodili novonastale izzive in dokazali, da znamo obvladovati spremembe, ki so nam dane v tem trenutku.

INFORMATIVNI DAN

15. 4. 2020 ob 16. uri - ON-LINE

 Za več informacij smo dosegljivi na

info@fos-unm.si ali po telefonu na št. 059 074 164.

Odprt je 1. prijavni rok za vpis, in sicer od 2. 3. 2020 do 15. 6. 2020. Prijava poteka preko spletnega portala eVŠ:
 https://portal.evs.gov.si/prijava/.
Prvo srečanje partnerjev projekta »Novo mesto - moje mesto: družbena vključenost migrantov« v okviru razpisa ŠIPK
 

Na Fakulteti za organizacijske študije v Novem mestu je konec meseca februarja, 26. 2. 2020, potekalo prvo srečanje projektne skupine "Novo mesto - moje mesto: družbena vključenost migrantov". Na prvem srečanju so se partnerji med seboj spoznali, se seznanili s cilji in aktivnostmi projekta. Srečanje je bilo namenjeno predvsem sodelujočim študentom, ki so pridobili vse potrebne informacije in navodila za učinkovito in uspešno izvedbo projekta.
 
Projekt traja 4 mesece in se bo zaključil v mesecu juniju 2020. Študenti so po prvem srečanju pričeli z intenzivnim delom na projektu, kljub izrednim razmeram, ki so nas v vmesnem času doletele, pa delo na projektu poteka nemoteno, vendar v prilagojeni obliki.
 
Več o projektu si lahko preberete na spletni strani FOŠ
 
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.

            
Projekt »ROBO4U« in prve aktivnosti

Na Fakulteti za organizacijske študije v Novem mestu smo s februarjem 2020 pričeli z izvedbo novega 4-mesečnega projekta »Medgeneracijsko učenje z robotki in osnovnim programiranjem - ROBO4U« (v nadaljevanju projekt). V projektu sodelujejo dva pedagoška mentorja, delovni mentor in 5 študentov iz naslednjih študijskih programov:  Informatika v sodobni družbi, Molekulska in funkcionalna biologija, Dvopredmetni učitelj - fizika matematika in Menedžment kakovosti.
 
Študenti so prve aktivnosti projekta že izvedli, trenutno pa so pričeli z oblikovanjem delavnic s področja robotizacije in osnovnim programiranjem. Zaradi trenutnih izrednih razmer, je delo na projektu nekoliko prilagojeno. Študenti so pozvani k delu od doma, medsebojno komunikacijo in delo pa uspešno izvajajo preko e-orodij. S tem zagotavljamo, da kljub višjim silam, projekt izvajamo v okviru predvidenih rokov in poskušamo zagotoviti uspešno izvedbo projekta.
 
Več o projektu si lahko preberete na
spletni strani FOŠ.

 
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
Brexit, ekonomska in migracijska kriza – kaj pa sedaj?
 
Izstop Velike Britanije iz EU, ekonomska in migracijska kriza so v preteklem desetletju dodobra pretresli temelje, na katerih je Evropska unija vzpostavljena. V tem okviru je Evropska komisija pred tremi leti pripravila Belo knjigo o prihodnosti Evrope, v kateri predstavlja možne scenarije nadaljnjega razvoja.
V petek, 13. marca 2020, ob 10. uri je Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu v okviru programa Erasmus+, Jean Monnet Chair, projekta »European Union of Tomorrow« organizirala še zadnjo od treh delavnic na temo prihodnjega razvoja Evropske unije, z naslovom "Future European functional design", kjer je potekala razprava o prihodnosti Evropske unije.
Delavnica je zaradi trenutnih razmer potekala online, kljub temu pa je bila uspešno izvedena.  Svoj pogled na prihodnost Evropske unije so podali ugledni profesorji in strokovni sodelavci iz naslednjih evropskih univerz: Spiru Haret University Brasov (Romunija), Šiauliai University, Lithuania (Litva),  Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne (Slovaška) in Comenius University (Slovaška).

Več o projektu »European Union of Tomorrow« si lahko preberete na projektni spletni strani: https://www.fos-unm.si/si/dejavnosti/ires/jmc/.
Projekt WELLy: nova spletna stran in glasilo

V okviru projektnih dejavnosti smo vzpostavili novo spletno stran projekta WELLy, kjer si lahko preberete: opis projekta, rezultate, opis partnerjev. Na spletni strani bomo objavljali tudi najnovejše dogodke in novice o naših dejavnostih. Spletna stran je na voljo v šestih jezikih: angleščini, španščini, italijanščini, portugalščini, slovenščini in grščini.
Dobrodošli na spletni strani www.welly-project.eu!
 
Hkrati vas vabimo tudi k branju prvega projektnega glasila, preko katerega vas bomo redno obveščali o vseh dejavnostih v projektu.
Preberi glasilo >>
Copyright © 2020 Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu.
 
FOŠ e-novice izdaja vodstvo Fakultete za organizacijske študije v Novem mestu praviloma vsak mesec. S FOŠ e-novicami želimo izboljšati informiranje članov akademskega zbora in vseh ostalih notranjih in zunanjih sodelavcev fakultete. Prejemniki FOŠ e-novic so vsi člani akademskega zbora, študenti in ostali posamezniki, ki so izrazili pripravljenost za sodelovanje s fakulteto. 

Urednica: Vesna Grabnar

Naš elektronski naslov:
info@fos-unm.si

Ne želite prejemati naših novic?
Lahko posodobite svoje nastavitve ali se odjavite s seznama.






This email was sent to <<Elektronski naslov>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu · Ulica talcev 3 · Novo Mesto 8000 · Slovenia

Email Marketing Powered by Mailchimp