Copy
Otevřít v prohlížeči

Jak přežít karanténu?

 

Večeře na dálku, klid v akváriu, chmatáci v hotelu

Být doma, pracovat a ještě k tomu se starat o děti je náročné. Hodně náročné. Proto pro vás vybíráme tipy na zajímavé čtení, koukání, poslech i vaření, které vám pomohou karanténu přečkat v o něco větší pohodě. A zároveň budete vědět, co se děje. Přihlaste se a dostanete je každý všední den ráno přímo do své mailové schránky.

Život s virem

 

 

Na večeři ke kompu

Jíst sám či sama, a přitom s přáteli. Je to vůbec možné? V době koronavirové pandemie ano. A pokud jste to ještě nezkusili, můžeme to jedině doporučit. Buď si můžete dát s kamarády přes Skype, Meet nebo Zoom něco dobrého, nebo si můžete jen otevřít pivo či lahvinku a poklábosit.
 

Jako dřív? Ne!

Už sice alespoň rámcově tušíme, kdy by se náš život mohl začít vracet do někdejších kolejí, jenže je třeba se připravit na jednu podstatnou věc: že to nebude život, jak jsme byli zvyklí. Na tom se shodují dva mimořádní komentátoři ‒ Gideon Rachman z Financial Times a Petr Honzejk z hospodářek.
 

Opuštěná krása

Není to tak dlouho, co média celého světa řešila, že kvůli přemíře turismu přestává v městech, jako jsou Paříž, Madrid, Vídeň či New York, být k žití. A že to tam už není ani pro návštěvníky tak sexy, když se všude valí davy. Díky koronaviru to neplatí. A sice se do těch měst teď nepodívá skoro nikdo, ale na fotografiích vypadají ty prázdné bulváry nádherně.
 

První nula

Pamela McClintock měla posledních deset let takový rituál ‒ o víkendu vstávala brzy ráno, aby mohla co nejdříve zpracovat čerstvá čísla, jak se kterým filmům dařilo v kinech. A pak o tom psala články. A teď, poprvé za opravdu hooooodně dlouhou dobu, vlastně poprvé v historii, tam všude svítila nula.

To nejdůležitější z dění kolem koronaviru najdete v naší průběžné ON-LINE REPORTÁŽI.

A jinak?

 

Volal už E.T.?

Posledních jednadvacet let pomáhalo na sto tisíc lidí hledat známky mimozemské inteligence jen díky svým počítačům. Unikátní projekt nadšenců z univerzity v Berkeley k tomu využíval chytrý šetřič obrazovky, který ve chvílích, kdy počítač nepracoval, dával jeho výpočetní kapacitu k dispozici pro matematické operace potřebné pro zpracovávání dat odesílaných do vesmíru. Tenhle pionýrský crowdcomputingový projekt si teď ale bere pauzu, aby… zjistil, zda v tom, co se vracelo zpět, už náhodou není nějaká odpověď, třeba od E.T.

 

Hoteloví chmatáci

Ruku na srdce, asi každý jsme někdy něco odnesli z hotelového pokoje. Tubičku s pastou, mýdlo, trepky, možná župan… Jenže to jsou drobnosti. Ono se totiž v hotelech krade ve větším, v podstatně větším. Slavný investigativní novinář Peter Greenberg, který hodně cestuje, se fenoménu hotelových padouchů věnuje jako takovému hobby a říká, že s hosty mizí i matrace, televize, a dokonce nábytek!

 

Pán setiny internetu

Netflix, Amazon i Disney+ mají v době, kdy je polovina světa zavřená doma, hody. Miliony lidí přišpendlených k televizním obrazovkám jsou ale nápor na přenosové sítě. Mužem, který k nim má klíč, je přitom nenápadný mladý podnikatel původem z Liberce Zdeněk Cendra. Přes jeho servery proteče přes procento světového provozu. A nedejte se mýlit, v tomhle případě je procento hodně.

Tipy na dlouhá odpoledne a ještě delší večery

 

Parazit – Nejlepší snímek loňského roku, jihokorejský mix komedie, sociálního dramatu a thrilleru Parazit, je sázka na jistotu. Možností, jak se na něj podívat doma, je mnoho. Nejlevněji, za 60 korun, to pořídíte přes Aerovod.

 

Akvárium – V kalifornském Monterey mají jedno z nejlepších a nejslavnějších mořských akvárií světa. Teď je sice zavřené, ale můžete si udělat on-line prohlídku přes jeho webkamery. A je to mimořádně uklidňující.

 

Doom Eternal – Jestliže vás pohled na žraloky, murény, ježky a rejnoky hodí do zenového stavu, pokud se potřebujete spíš trochu vybít, mohla by se hodit jedna hodně agresivní a krvavá herní novinka – na trhu je pokračování legendárního Doomu

 

Vypěstujte si avokádo – Tady není potřeba nic dodávat, prostě klikněte, koukejte a pak konejte.

 

Pax – Severská detektivka je pojem. Ale existuje i severská fantasy detektivka pro děti a náctileté. Jmenuje se Pax, napsaly ji švédské spisovatelky Asa Larssonová a Ingela Korsellová a spolehlivě vás i potomstvo udrží v křesle. Zvlášť v podání Jana Vondráčka.

Dobrou chuť

Kuře na citronu


Pečené kuře je další česká klasika. Ale dá se udělat i trochu jinak. Zkuste jej do mísy dát s několika napůlenými citrony. Když už do Chorvatska ani Itálie nemůžete, aspoň si Středomoří přiblížíte.

Tečka na konec

Nenechte si kazit náladu, show must go on.

Chcete tento newsletter odebírat taky?


Někdo vám tento text přeposlal? Přihlaste si zdarma odběr, dostanete jej každý všední den ráno do své e-mailové schránky. Stačí jen kliknout na tlačítko a zadat adresu.

Přihlásit odběr →
Tento newsletter pro vás připravil tým Hospodářských novin. Těšíme se nashledanou zase zítra.
HN na Twitteru
HN na Facebooku
Copyright © 2020 Economia - Newslettery, All rights reserved.


Chcete změnit odběr tohoto newsletteru?
Můžete upravit nastavení nebo odhlásit odběr.

Email Marketing Powered by Mailchimp