Copy
Ha nem látod a hírlevelet, kattints ide.


Reader és online kísérőesemények Dorota Gawęda és Eglė Kulbokaitė RYXPER1126AE című kiállításához kapcsolódóan

Dorota Gawęda és Eglė Kulbokaitė: ​Ne hagyj nyomot I,​ 2018 - részlet | polírozott rozsdamentes acél, mirha, LED, mintatartó üvegcse, headspace tű, nyál, öngyújtó; 140 x 120 x 40 cm | fotó: Biró Dávid

A Dorota Gawęda és Eglė Kulbokaitė kiállítását kiegészítő online vetítések sorában a mai naptól a művészek 2019-es Tollasodás (Fledgling) című videója látható a Trafó Galéria oldalán, valamint mától elérhető az a művészek által összeállított READER, mely a kiállításhoz kapcsolódó elméleti szövegekből válogat. A szöveggyűjteményben Karen Barad Nature’s Queer Performativity, Donna J. Haraway Tentacular Thinking (Anthropocene, Capitalocene, Chthulucene), Margarida Mendes Molecular Colonialism, Timothy Morton Queer Ecology című szövegei, valamint Paul B. Preciado Testo Junkie: Sex, Drugs, and Biopolitics in the Pharmacopornographic Era című könyvének részletei olvashatóak. Az ingyenesen elérhető readert e-mailen küldjük el az érdeklődőknek, melyért, kérjük, a gallery@trafo.hu címre írjanak.

A kiállítás 2020. március 24. és április 26. között, hétfő kivételével minden nap 16:00 és 22:00 óra között az alábbi linken látható. trafo.hu/trafo_galeria/gaweda_kulbokaite

 
D​orota Gawęda és Eglė Kulbokaitė: ​Gusła​, 2020. | állókép az animációs videóból

Dorota Gawęda és Eglė Kulbokaitė: RYXPER1126AE

“Úgy tartják, hogy ha egyszer készülne egy videó a kiállításban, akkor a legkülönfélébb szereplők jelennének meg benne: kiállításlátogatók, egy olvasókör résztvevői, színészek, egészséges vagy a normától eltérő testtel rendelkezők. Ők mind fel vannak készülve arra, hogy a digitális rendszerben rögzítik őket; hogy navigátorokká válnak, hogy tájékozódással kapcsolatos információkat küldenek és kapnak a bőrük külső felületén keresztül. Így képessé válnak a kiállítás jelkészletének, valamint a magukba omló és a felsőruházat felületére kirobbanó történetek hordozóinak közvetítésére. A horror modoros esztétikájában ezek a testek állják a tekintetünket. A tekintetünket, amely vagy ésszerű távolságból közelít feléjük vagy éppenséggel látványossággá alakítja őket.

Elmondásuk szerint ez az elzárt doboz adja a jelenetek helyszínét. Ebben a lapos dekorációban a természet egy olyan mezőgazdasági fogalom keretei közé van zárva, ami egy rögzített, a termelésen alapuló kapcsolatban van a földdel. Ez az ábrázolásmód a 19. századi diorámák sajátja. Egy kamera teremti meg az ökológiai paradigma adatait. Ebben a térben a természet lehetséges értelmezései fedik egymást. A történet egymásra épülő rétegei összhangban vannak a táj/kép betöltésének sebességével.”


Dorota Gawęda és Eglė Kulbokaitė kiállítása egyszerre invitálja és izolálja a látogatókat, akiket a köztesség és az átmenetiség zónáiba vezeti be. A valós tér és az online tér közé, az anyag és az információ közé, a természet és annak generált leképzése közé, az elbeszélés és az elmélet közé, egyéni és kollektív tapasztalatok közé. A kiállítás kiindulópontja egy korábbi kollektív tapasztalat emlékét őrző illat volt; a művészek egy performanszának molekuláris replikája, illékony lenyomata. Ez az illat további elemekkel - organikus installáció, egy mesterséges intelligencia által generált videó, hang-installáció, objektek - kiegészülve egy különös, egyszerre organikus és fémesen rideg spekulatív környezetté változtatta a galéria magányosan maradt terét.

Az online térbe költözött kiállítást időlegesen elérhető performansz-dokumentációk, valamint a művészek által 2013-ban alapított Young Girl Reading Group projekt és a Trafó Galéria Hangover Reading Club sorozatának részeként egy online megrendezett olvasókör és egy reader egészíti ki.

Dorota Gawęda (1986, PL) és Eglė Kulbokaitė (1987, LT) Bázelben (CH) él és dolgozik. Szerteágazó művészeti gyakorlatuk különféle médiumokra – performansz, fotó, installáció, illat, szobrászat és videó – terjed ki. Gawęda és Kulbokaitė a londoni Royal College of Art mesterképzésén végeztek 2012-ben, és 2013 óta dolgoznak együtt. Művészeti gyakorlatuk során különféle kollaborációkban dolgoznak, és szokatlan médiumokkal kísérleteznek.

Performanszaikban, objektjeikben és az általuk létrehozott környezetekben a nyelvi kifejezés korlátait és hiányosságát térképezik fel, valamint a nyelv általi megfoghatatlant kutatják – ezáltal arra buzdítva bennünket, hogy újragondoljuk a természettel mint egy történetileg rajtunk kívülinek tételezett dologgal való összetett viszonyrendszerünket.

Gawęda és Kulbokaitė a YOUNG GIRL READING GROUP (2013-) projekt alapítói; a sorozat keretében több mint százötven olvasókört és performanszot szerveztek és tartottak az elmúlt években. A művészpáros jelenleg a YOUNG GIRL READING GROUP digitális archívumán dolgozik, melyet 2020 áprilisában indítanak útjára a koppenhágai ARIEL- Feminisms in the Aesthetics platformmal közösen.

Egyéni kiállításaik többek között a következő intézményekben voltak láthatóak: Amanda Wilkinson Gallery, London (2020, 2018); Fri Art – Centre d’Art de Fribourg / Kunsthalle Fribourg and Wallriss (2020); Futura, Prága (2019); Schimmel Projects - Art Centre Dresden (2019); Lucas Hirsch Gallery, Düsseldorf (2019); Cell Project Space, London (2018); Knipsu Gallery, Bergen (2018); Mikro, Zürich; (2017); Sodų 4 and Editorial, Vilnius (2017); Kunstverein für die Rheinlande und Westfalen, Düsseldorf (2017); 1.1, Basel (2017). A Trafó Galéria után a düsseldorfi Julia Stoschek Collection-ben és a zürichi On Curating Project Space-ben lesz látható önálló kiállításuk.

Műveik olyan intézmények csoportos kiállításain szerepeltek, mint például a Kunstverein für die Rheinlande und Westfalen, Düsseldorf (2019); Lafayette Anticipations, Párizs (2019); Spazio Maiocchi, Milánó (2018); 6. Athéni Biennále, (2018); Kim?, Riga (2018); Martin Gropius Bau, Berlin (2018); Baltic Triennial 13, CCA / Tallinna Kunstikoone, Tallinn (2018), SMC/Contemporary Art Centre, Vilnius (2017); Musée d’Orsay, Párizs (2018); 6th Moscow Biennale For Young Art, MMOMA, Moszkva (2018); Palais de Tokyo, Párizs (2018); Galerie Barbara Weiss, Berlin (2018); Kunstverein Freiburg (2017); Kunsthalle Basel (2017); Institute of Contemporary Art, London (2017); SMK - National Gallery of Denmark, Koppenhága (2017); de Appel, Amsterdam (2017); Museum of Modern Art, Varsó (2016); SALTS, Bázel, (2016); Berlin Biennale 9 (2016); Hessel Museum, Center for Curatorial Studies, Bard College, New York (2016); Kunsthalle Zürich (2015); Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris (2015).

A kiállítás támogatói: Pro Helvetia, NKA, Káli Kövek, Litván Köztársaság Nagykövetsége - Budapest

Online kísérőesemények
 
Dorota Gawęda és Eglė Kulbokaitė: Tollasodás, 2019. állókép a videóból
 
2020/04/05 - 04/18
Dorota Gawęda és Eglė Kulbokaitė: Tollasodás


A Tollasodás (Fledgling) (2019) című videó a párizsi Lafayette Anticipations Kaleidoscope Manifesto Fesztiváljának keretében bemutatott SULK III című performansz dokumentációján alapul.

A performansz előadói: Elena Marija, Albane Gayet, Luki von der Gracht
Dorota Gawęda & Eglė Kulbokaitė, SULK III, 2019. Lafayette Anticipations.
fotó: Vadim Kovriga & Cristelle Owona Nisin

2020/04/18 (szombat) 11:30
YGRG 165 - Tisztaság és veszély


Az olvasókört Dorota Gawęda és Eglė Kulbokaitė vezetik.

 
A virtuális olvasókör alkalmával Mary Douglas Purity and Danger (Tisztaság és veszély), valamint Lynn Margulis és Dorion Sagan Microcosmos (Mikrokozmosz) című szövegét olvassuk. A beszélgetés angolul zajlik majd egy csoportos online beszélgetés keretében. A szövegeket és a technikai részleteket előzetesen e-mailen elküldjük az érdeklődőknek (a szövegekért, kérjük, a gallery@trafo.hu címre írjanak).
Dorota Gawęda és Eglė Kulbokaitė: Szellemidézés, 2019. állókép a videóból
 
2020/04/19 - 04/26
Dorota Gawęda és Eglė Kulbokaitė: Szellemidézés


A Szellemidézés (Conjuring) (2019) című videó a párizsi Lafayette Anticipations Kaleidoscope Manifesto Fesztiváljának keretében bemutatott SULK III című performansz dokumentációján alapul.
Trafó Kortárs Művészetek Háza  //  Trafó Galéria
1094 Budapest, Liliom utca 41.   //   t: +36 1 456-2040   //  gallery@trafo.hu   //  
www.trafo.hu
Nyitva: keddtől vasárnapig 16-22h (online)






This email was sent to <<emailcímed>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Trafo House of Contemporary Arts · Liliom u. 41. · Budapest, H 1094 · Hungary

Email Marketing Powered by Mailchimp