Copy

Kapor z labáku? 

Ako každý rok, aj tieto Vianoce väčšinu z nás bude na štedrovečernom stole čakať kapor so šalátom. No už od budúceho roka možno táto stálica vianočnej kuchyne dostane konkurenciu v podobe mäsa, ktoré narástlo v labáku.

Prvý burger z labáku sa v roku 2013 predal za 300k eur. Dnes sú ceny labákového mäsa podstatne nižšie, asi 1 €/gram, pre predstavu, toľko asi stojí aj hľuzovka. 

A dokonca si budete môcť vybrať. Labákové mäsko je totiž už hovädzie, kuracie, kačacie a pozadu nezostáva ani tuniak, súčasť luxusnej verzie receptu na intrákové cestoviny. A ak by ste nááááááhodou nevedeli vydržať, kým bude mäso v každom Lidli, môžete si zájsť do prvej reštaurácie, ktorá varí z labákového mäsa. Bistro In Vitro. Aj web stačí na to, aby ste si dnes na večeru dali len šalátik.. 

Možno sa jedného dňa dočkáme aj kapra z labáku. Len si ho nevieme predstaviť, ako pláva vo vani. 

Novinky zo sveta & digitálu

Digitál ako šanca pre Slovensko? 

Digitál dnes tvorí takmer 6 % HDP Slovenska. Ak by sa Slovensko úrovňou digitalizácie priblížilo krajinám západnej a severnej Európy, do roku 2025 by mu to prinieslo ročne dodatočných 16 miliárd eur v HDP.
To je napríklad takmer päťnásobok výdajov štátu na vzdelávanie a školstvo za rok 2018. 
Tieto a mnohé ďalšie zistenia priniesla nová štúdia McKinsey “The rise of Digital Challengers – Perspective on Slovakia”. 
Text sme prehnali cez IBM Watson Tone Analyzer a slovo, ktoré je najskloňovanejšie, je SPOLUPRÁCA.

Tak hor sa do nej! 
Zdroj: McKinsey štúdia The Rise of Digital Challengers: Perspective on Slovakia (2018) 
Celá štúdia tu!

Máme dosť pravidiel?

Naši kamoši z Allied for Startups dali dokopy názory 160 investorov do tech sektora na regulácie. Nie že by teda povedali niečo, čo si tak tajne všetci nemyslíme tiež, ale je skvelé to vidieť v jednom peknom reporte.

...takže čo sú tie zistenia?
1. EÚ zaostáva za USA aj Čínou.
2. Vláda by mala robiť oveľa viac pre dlhodobú podporu sektora.
3. Regulácia zacielená na veľké ryby zasiahne celý ekosystém.
4. Samoregulácia môže pomôcť v dynamických oblastiach ako AI. 

Začali sme pracovať na podobnom reporte za Slovensko. Chcete sa na ňom podieľať? Je niečo, čo by mala vláda vedieť o tech sektore na Slovensku? Dajte nám vedieť a my vás budeme držať up-to-date pri tvorbe reportu. 

Čítanie na Vianoce

A zasa ten náš obľúbený Apolitical.co. Tentoraz vydali zoznam top kníh zameraných na inovácie VO VEREJNOM SEKTORE. Nie, nie je to oxymorón, niekde sa to naozaj deje (dokonca aj u nás). Takže ak by ste si chceli prečítať, kde to ide a ako, tu je ten zoznam. A ešte prikladáme skvelý rozhovor s novým šéfom dánskej vládnej Disruption Taskforce, ktorého by sme si radi adoptovali aspoň na pár mesiacov aj sem k nám. 

Takže keď vás to omrzí v biznise a budete chcieť posúvať Slovensko dopredu, aspoň už budete mať načítané. 
Frajerka na záver: Heli Tiirmaa-Klaar
Heli Tiirmaa-Klaar píše pravidlá kybernetickej vojny. Ako prvá veľvyslankyňa Estónska pre kybernetickú bezpečnosť si vytýčila neľahký cieľ - definovať, čo je a nie je dovolené v kybernetickej vojne. 

Pripadá vám to ako sci-fi? Well, pre Estóncov je to už skôr obohraná platňa. Kybervojne zo strany Ruska čelia už roky a bránia sa viac než úspešne. Teraz má Tiirma-Klaar v pláne nastaviť pravidlá pre medzinárodné spoločenstvo.
Tiirma-Klaar je tak uznávanou autoritou, že to dopracovala až do rebríčka "Class of 2019", v ktorom Politico menuje 28 osobností, ktoré budú hýbať Európou v roku 2019. 
Tento newsletter pre vás zostavila Adela zo SAPIE.

Ak by ste nás chceli kontaktovať, dať feedback či navrhnúť zaujímavú tému, sme vám k dispozícii na adela@sapie.sk. 

Minulé Newsletters nájdete v ARCHÍVE

Tešíme sa na Vás v novom roku 2019. 
 
Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku
Copyright © 2018 Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp