Copy

Ako zastaviť nenávisť?

Dnes začneme na vážnejšiu nôtu. Hejteri. Každý ich pozná. A každý sa s nimi už niekedy stretol. Niektorí už v škôlke, niektorí až teraz na sociálnych sieťach. Virtuálny priestor ponúka neskonalé množstvo pozitív, no online hejt rozhodne nie je jedným z nich. Vyhľadávanie pojmu "kyberšikana" narástlo trojnásobne za poslednú dekádu. Najbežnejší vek, kedy dochádza ku kyberšikane je podľa EÚ 13 až 15 rokov. Najnáchylnejšie naň sú ženy, dospievajúce deti a ľudia s inou orientáciou. 63 % online trollov v USA preferuje politické témy, polovica trolluje celebrity a 48 % hejtuje kvôli náboženstvu. (pre ďalšie zaujímavé stats klikajte tu.)

Bojovať proti hejtu online je však veľmi ťažké. V mnohých legislatívach nie je ani explicitne definované, čo je online hrozba. V UK pred pár dňami prišli s návrhom, ktorý definuje online hrozby a navrhuje nový druh regulácie založený na nezávislom dozornom orgáne. The Online Harms White Paper je síce veľmi obšírny, no je prvým krokom k otvoreniu diskusie o novom spôsobe regulácie obsahu na sociálnych sieťach. 

Internetové stránky by mohli byť v UK pokutované alebo blokované, ak nedokážu riešiť online hrozby ako napríklad teroristická propaganda či zneužívanie detí. Pri teroristickom obsahu dokonca EÚ navrhuje povinnosť odstránenia teroristického obsahu do 1 hodiny. Niektorí tento návrh kritizujú ako kontroverzný, pretože to budú platformy, ktoré budú posudzovať, čo je a čo nie je teroristický obsah. Iní v tom majú jasno. 

Veľa regulácie je na škodu. Samoregulácii však zjavne odzvonilo. Preto budeme dôsledne sledovať aj túto debatu a podelíme sa s vami o novinky z klávesníc normotvorcov. 

Novinky zo sveta & digitálu

Put user needs first, they said.. 

Veľká noc za nami, my s Barborou sme už vyšli z protišibačkových krytov a okrem dizajnu veľkonočných vajec sa kocháme na inom dizajne. Teda skôr dizajn manuále.

Podľa hesla "reinvent the experience, not the wheel" vydala na začiatku apríla americká vláda update dizajn manuálu, podľa ktorého sa budú riadiť všetky verejné úrady v USA. Je to radosť vidieť aj čítať. Všetko je open source na GitHube, prehľadné, dostupné, zrozumiteľné.

Aktualizovaný dizajn manuál
 
americkej verejnej správy obsahuje aj zopár pravidiel, ako napríklad "accessibility is fundamental","put user needs first" alebo "make it easy to do the right thing".

Ten, kto už riešil daňové priznanie online, má isto dôvodné podozrenie, že to tí Amíci od nás opajcli

Ale aby sme boli fér, aj my už máme oficiálny dizajn manuál. Po dlllllllllhej snahe našich kamošov zo Slovensko.digital ho vydalo na jeseň minulého roka aj ÚPVII.

Nájdete ho (iba) TU
Dizajn manuál vo verejnom sektore je základ. Lebo aj keď nič neviete nájsť a nič vám nefunguje, aspoň je to rovnakým fontom
O koordinácii rúk
Za tých pár rokov, čo SAPIE funguje, už sme sa čo to nasťažovali, že niektoré veci proste nefungujú, ako by mali. A mohli. Najnovšie to bolo pre TREND. Okrem kritiky však úrady v rozhovore aj chválime. A naša kritika je, ako vždy, konštruktívna. Odstránenie duplicít, koordinácia medzi množstvom úradov, ktoré sa inováciám (okrajovo) venujú či podpora už fungujúcich iniciatív v rámci ekosystému, sú niektoré z návrhov, ktoré máme. 

Celý článok nájdete TU
Čítanie na sviatky
V tech.eu sa opäť pustili do analýzy európskeho investičného technologického prostredia.
Vyšlo im z toho viacero zaujímavých čísel, pre nás asi najzaujímavejšie je to, že Slovensko je dlhodobo na chvoste krajín čo do objemu investícií do technológií.
V top 5 za roky 2016 až 2018 je UK, Francúzsko, Nemecko, Izrael a Švédsko. 
Report sme vám stiahli, nájdete ho v linku nižšie. 

Čítaj report! 
Frajerka na záver: Margarete Vestager
Pôvodom z Dánska, kde slúžila ako ministerka v rôznych rezortoch a v rokoch 2011 až 2014 bola podpredsedkyňou dánskej vlády, Margarete Vestager je jednou z najviditeľnejších postáv európskej politiky. Od roku 2014 prevzala úrad komisárky EÚ pre hospodársku súťaž. Preslávila sa jej tvrdým postupom voči technologickým spoločnostiam a v súčasnosti vedie kandidátku ALDE do EÚ volieb.
Je jednou z kandidátov na predsedu Komisie a jej šance nie sú pri súčasnom zmätku nulové. Po Alexovi Stubbovi (FI, EPP), ktorý to na Spitzenkandidata (bohužiaľ) nedotiahol, je Margarete kandidátkou, ktorá bude voči technológiám tvrdá, no férová. U ostatných kandidátov žiaľ tech talk moc nepočuť. 

Disclaimer: Nemáme radi pokuty. Kto by ich mal rád. A práve Vestager ich rozdáva viac než dosť. U nás v newsletteri sa ocitla z iného dôvodu. Politika v dobe technológií často dobieha technológie na poslednú chvíľu a ledva ich chytá za chvost. Preto každá snaha o systematický prístup, ktorý začína odbornou analýzou, nie výkrikom do vetra, sa cení. O to viac, ak sa jedná o legislatívu tak dôležitú, ako hospodárska súťaž.  Vestager pred rokom menovala troch expertov na hospodársku súťaž, ktorým dala priestor na vypracovanie odbornej štúdie o budúcnosti hospodárskej súťaže v digitálnej ére. Tu je výsledok, s ktorým pred pár dňami prišli.

Rozhovor s Margarete nájdete napríklad TU
Toto je zároveň náš apel na to, aby ste volili v EÚ voľbách. Digitálny jednotný trh, digitálne dane, telekomunikačné zákony, to všetko sa rozhoduje na EÚ úrovni. Ak sú tieto voľby dôležité pre nejaký sektor, je to práve ten náš.

Tak si zvoľme tých, ktorí technológiám rozumejú, prípadne sú aspoň otvorení počúvať. My v SAPIE si vybavujeme voličský preukaz, ak ste to ešte nestihli, dá sa to do 3. mája rovnako jednoducho ako v prezidentských voľbách - jedným mailom
Tento newsletter pre vás zostavila Adela zo SAPIE.

Ak by ste nás chceli kontaktovať, dať feedback či navrhnúť zaujímavú tému, sme vám k dispozícii na adela@sapie.sk. 

Minulé Newsletters nájdete v ARCHÍVE

Tešíme sa, že ste s nami. 
 
Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku
Copyright © 2019 Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp