Copy
Fakulteta za organizacijske študije, Ulica talcev 3, 8000 Novo mesto                                           Razvijamo vašo ustvarjalnost.

E-novice (MAJ 2019)  

Letnik: 11    Številka: 3

Napredna IKT in preobrazba procesov poučevanja in učenja
 
Organizacijska teorija in praksa dokazujeta, da stopnja razvitosti tehnologije in tehničnih sredstev pomembno vplivata na organizacijo, organizacijsko strukturo in na procese dela. Pogled v zgodovino pa potrjuje tudi dejstvo, da se organizacija – kot ciljno usmerjena razmerja med ljudmi ni sočasno prilagajala novim razvojnim stopnjam tehnologije in tehničnih sredstev.
Kadar želim biti pri tem čim bolj prepričljiv, to študentom predstavim na primeru razvoja orožja in organiziranosti v vojski. V antiki, ko so bili kot orožje pretežno uporabljeni meči, sulice, loki in ščiti, je vojskovanje med različnimi vojskami potekalo v določenih »formacijah«, kjer so vojaki »korakali« eden proti drugemu. Ko so dva tisoč let za tem Napoleonovi vojaki namesto mečev, sulic, lokov in ščitov nosili v rokah puške, so še vedno korakali v »dva tisoč let stari organizaciji«. In da je primer še bolj tragičen, so »ohranjali dva tisoč let staro organizacijo« tudi desetletja po tem, ko se je v bojevanju pojavilo topovsko orožje. Prizori iz filmov tistega časa kažejo tragična, a junaška bojevanja vojakov, ki so bili »topovska hrana« zaradi neustrezne organiziranosti. Za večino teh smrti je bila »kriva slaba organizacija«. 
 
Ta, priznam, da zaradi plastičnosti predstave tudi delno karikiran primer iz vojskovanja, kaže kako usodno pomembno je prilagajanje organizacije razvoju tehnologije in tehničnih sredstev. Primer je skoraj banalen, a obstajajo tudi področja oziroma dejavnosti, kjer je ta »napaka« v karikirani obliki še bolj očitna.
 
Če poskušam »pomesti to tematiko pred svojim pragom«, torej pred pragom visokošolskega izobraževanja, je po mojem prepričanju predhodno omenjena »napaka« tu še večja.
 
Če se postavimo v vlogo klasičnega profesorja v procesu poučevanja, lahko preko »karikiranega« zgodovinskega pogleda ugotovimo, da se  frontalna razlaga z besedo ob prikazu slike s prstom v pesku, z ogljem po steni votline, s kredo po leseni tabli, s flomastrom po papirju, ob prosojnici preko grafoskopa, ob projekciji preko projektorja ali ob uporabi interaktivne table oziroma računalnika ni bistveno spremenila. Frontalno poučevanje in od slike z ogljem do slike z računalnikom. Od pradavnine pa do 21. stoletja. Od oglja pa do IKT ob zvonjenju vseh možnih zvonov, da prihaja 4.0 ali celo 5.0 industrija… Poučevanje pa še vedno v 1.0!?
 
V današnjem digitalnem okolju in ob bliskovitem razvoju IKT je skrajni čas, da se v procesih poučevanja in učenja zgodi korenita preobrazba. Sprememba mora biti transformacijska, ob čemer se mora spremeniti tudi organizacijska kultura. Menim, da bodo to obdobje preživele le tiste visokošolske organizacije, ki bodo svoje procese poučevanja in učenja preoblikovale skladno s priložnostmi, ki jih ponuja sodobna IKT.
 
Ob tem sem trdno prepričan, da ne smemo teh preobrazb izvesti v nenaravni logiki ali – ali, temveč v sonaravni logiki in – in. Torej ohraniti moramo prednosti klasičnega poučevanja z neposrednim kontaktom med profesorjem in študentom ter ob izkoriščanju potencialov e-poučevanja oziroma učenja. Prava izbira je izbira kombiniranega načina poučevanja in učenja.

prof. dr. Boris Bukovec,
dekan

OGLED NEK

V petek, 10. 5. 2019, so si člani Alumni kluba FOŠ, študenti in zaposleni ogledali Nuklearno elektrarno Krško (NEK), ki ga je organiziral Alumni klub FOŠ za svoje člane, študente in zaposlene FOŠ. Po ureditvi vstopnih formalnosti smo si v učilnici NEK ogledali njihov predstavitveni film, nato nam je član Alumni kluba FOŠ, dr. Milan Simončič, pripravil zanimivo predstavitev elektrarne, tako s splošnega, organizacijskega kot tudi varnostnega vidika delovanja elektrarne. Sledil je ogled objektov znotraj NEK, vključno s posebno zanimivim ogledom kontrolne sobe.

Zaključku ogleda je sledilo prijetno neformalno druženje ob večerji, izmenjava vtisov, izkušenj in krepitev mesebojnih vezi udeležencev.

4. znanstvena konferenca NPOT 2019

25. aprila 2019 je Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu organizirala že tradicionalno 4. znanstveno konferenco Nove paradigme organizacijskih teorij (NPOT) 2019. Na letošnji konferenci, ki sovpada z obeležitvijo 10 let delovanja fakultete, so svoje prispevke predstavili novi doktorji znanosti Fakultete za organizacijske študije v Novem mestu, doktorski študenti slovenskih fakultet, mentorji doktorandov in visokošolski učitelji ter raziskovalci iz celotne Slovenije. Namen konference je bila izmenjava najnovejših spoznanj in akademskih razmišljanj, ki sprejema različnost kot priložnost za nove ustvarjalne ideje. S svojimi prispevki so se dotaknili najrazličnejših tematik, kot so e-izobraževanje in vseživljenjsko učenje, vloga in aktivnosti starejših oseb, družbena odgovornost, obvladovanje procesov organizacije ter drugih aktualnih tematik. Ob koncu so udeleženci v okviru odprtega foruma razpravljali o raziskovalnih priložnostih v novem desetletju, ki ga bo zaznamovalo novo obdobje programa Horizon Europe in s tem povezane znanstveno raziskovalne dejavnosti.

Konference so se udeležili tudi predstavniki iz gospodarstva, ki so konferenco označili kot priložnost za pridobitev novih spoznanj, ki so nujno potrebna pri razvoju in implementaciji le teh v gospodarsko okolje.

V četrtek, 18. aprila je svojo doktorsko disertacijo ubranil Stanislav Galič. Pripravil jo je pod mentorstvom prof. dr. Annmarie Gorenc Zoran z naslovom: "Gradniki modela intuitivnega odločanja vodij v slovenskih javnih komunalnih podjetjih"

Ob tem uspehu mu iskreno čestitamo in želimo mnogo uspehov na nadaljnjih poteh.

V aprilu so izšla že četrta Zrna odličnosti. V njej so prispevki doktorskih študentov, ki so v lanskem letu zaključili doktorski študij na FOŠ; Tanje Balažic Peček, Andreja Grebenca, Lee Šuc in Milana Simončiča. Naročite jo lahko preko spletne naročilnice.
 
Maja je v založništvu FOŠ izšla nova znanstvena monografija z naslovom European Dilemmas of the Brexit Era.
Monografija je v elektronski obliki dostopna brezplačno na naši spletni strani.
ERASMUS+ IZMENJAVA - Kako delajo v Brasovu (Romunija)

Od 15. aprila do 19. aprila 2019 sta bili dve strokovni sodelavki FOŠ na Erasmus + izmenjavi za namen usposabljana na Univerzi Spiru Haret, Brasov (Romunija). Skozi teden sta spoznavali zaposlene, študente, dobre prakse delovanja knjižnice, projektne pisarne, izvajanje Erasmus + programa mobilnosti. Prav tako sta imeli možnost njihovim študentom predstaviti Slovenijo, Novo mesto, našo fakulteto ter jih tudi povabiti na Erasmus+ izmenjavo na FOŠ. Ostalo je tudi nekaj časa, da sta pobližje spoznali mesto Brasov in njegovo okolico, utrdile svoje znanje angleščine ter se naučile nekaj novega o romunski kulturi.

Sodelavki sta se vrnili na FOŠ z novimi idejami, pozitivnimi vtisi in okrepljenim partnerstvom z Univerzo Spiru Haret.

Študentka na Erasmus+ izmenjavi na FOŠ

V času zimskega semestra je bila fakulteta gostiteljica doktorske študentke iz Slovaške na Erasmus+ izmenjavi za namene praktičnega usposabljanja. Več o njenih vtisih o praktičnem usposabljanju na FOŠ si lahko preberete tukaj.
Projekt SITUS in Facebook skupini s spletno učilnico        

Aktivnosti v okviru projekta »Socialna integracija tujih študentov v lokalno okolje – SITUS« se uspešno izvajajo, in sicer je projekt že čez polovico izvedbe.

Na podlagi intervjujev in fokusne skupine, ki so jih partnerji izvedli v začetnih mesecih projekta, sedaj tečejo aktivnosti, ki bodo omogočile, da se vzpostavita Facebook skupini s spletno učilnico. Skupini bosta vsebovali gradiva, zbirko dobrih praks ter povezave do aplikacij ter sta namenjeni prostovoljcem, ki izvajajo učno pomoč – učenje slovenščine in tujim študentom, ki se uporabniki omenjene učne pomoči.

Projekt se zaključi 30. 6. 2019, do takrat nas čaka še nekaj aktivnosti. Več o projektu si lahko preberete na spletni strani FOŠ . Aktivnostim projekta SITUS lahko sledite tudi preko Facebook strani FOŠ.
EVROPSKA POSLOVNA ŠOLA 
 
V zimskem semestru 2019/2020 bomo na fakulteti ponovno organizirali Evropsko poslovno šolo v okviru aktivnosti projekta Jean Monnet Chair "European Union of Tomorrow". Udeleženci bodo spoznavali, temelje evropskega poslovnega okolja, evropskega pravnega reda ter evropskih javnih politik. Udeležba je brezplačna.

Podroben urnik in dodatne informacije so na voljo na spletni strani.
NAPOVEDUJEMO Poletna šola SVK

Poletna šola 2019 Fakultete za organizacijske študije v Novem mestu je namenjena vsem študentom, ki si želijo hitreje napredovati, pridobiti ECTS kreditne točke izven svojih matičnih zavodov ter mentorjem delovne prakse z namenom pridobivanja kompetenc iz področja vodenja kakovosti. S Poletno šolo želimo prispevati k promociji Fakultete za organizacijske študije v Novem mestu, izboljšati zadovoljstvo naših študentov ter povečati njihovo pripadnosti fakulteti. Prav tako želimo povečati vpetost fakultete v okolje in spodbuditi njeno sodelovanje s strokovnjaki iz gospodarstva in negospodarstva kot tudi s sorodnimi visokošolskimi zavodi.

Z vsebino želimo prispevati predvsem k razvoju naslednjih kompetenc:

  • Poznavanje in razumevanje filozofije, pristopov, modelov, orodij in standardov celovite kakovosti ter usposobljenost za njihovo uporabo v praksi.
  • Poznavanje in razumevanje procesov, procesno zasnovane organizacije ter sposobnost obvladovanja nenehnega izboljševanja.
  • Poznavanje in razumevanje avtopoietičnega koncepta obvladovanja kakovosti in odličnosti, temelječega na spiralno-vijačnem zaporedju planiranja, izvedbe, preverjanja in ukrepanja.
  • Sposobnost prepoznavanja, obvladovanje in nenehnega izboljševanja procesov v organizaciji ter njihove povezave v celovit sistem procesov.

Prepletala se bodo najsodobnejša teoretična spoznanja številnih predavateljev kot tudi najnaprednejše praktične rešitve, ki jih organizacije uporabljajo na svoji poti do kakovosti. Ključen poudarek bo na pridobivanju praktičnih znanj na podlagi praktičnih študij primerov najodličnejših organizacij v Sloveniji (Arex d.o.o. in Adria mobil d.o.o.) zato smo prepričani, da bodo udeleženci Poletne šole izboljšali tudi svojo zaposljivost.

Prvi prijavni rok za vpis na VS, MAG in DR študijski program Menedžment kakovosti
od 12. februarja do 17. junija 2019


Prijavo lahko oddate v času prijavnega roka preko spletnega portala eVŠ:
 https://portal.evs.gov.si/prijava/.  

Več o prijavi in vpisu si lahko ogledate na spletni strani.
N A P O V E D N I K
 
 
27. maj - DR KOLOKVIJ
27. - 31. maj - DOKTORSKA ŠOLA (tretji del)
3. - 20. junij - POLETNA ŠOLA SVK
13. junij - INFORMATIVNI DAN
Copyright © 2019 Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu.
 
FOŠ e-novice izdaja vodstvo Fakultete za organizacijske študije v Novem mestu praviloma vsak mesec. S FOŠ e-novicami želimo izboljšati informiranje članov akademskega zbora in vseh ostalih notranjih in zunanjih sodelavcev fakultete. Prejemniki FOŠ e-novic so vsi člani akademskega zbora, študenti in ostali posamezniki, ki so izrazili pripravljenost za sodelovanje s fakulteto. 

Urednica: Vesna Grabnar

Naš elektronski naslov:
info@fos-unm.si

Ne želite prejemati naših novic?
Lahko posodobite svoje nastavitve ali se odjavite s seznama.






This email was sent to <<Elektronski naslov>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu · Ulica talcev 3 · Novo Mesto 8000 · Slovenia

Email Marketing Powered by Mailchimp