Copy
View this email in your browser

MTÜ Võrtsjärve Kalanduspiirkond

KUUKIRI

MAI 2019 / 125

8.06.2019 Võrtsjärve XI kala- ja käsitöölaat

Võrtsjärve kala -ja käsitöölaat jätkab ka sel aastal traditsioone ja tuleb taas, seekord juba üheteistkümnendat korda!

Laat toimub juba 8. juunil kell 10.00 - 17.00 Jõesuu puhkealal, Võrtsjärve Külastuskeskuse territooriumil. Ootame kõiki laadale nii kauplema, ostlema, kui ka niisama laadamelu ja elavat muusikat nautima! 


Laada meeleolu hoiab üleval ansambel Margit Tali Band.

Laadalt leiad käsitöömeistrite põnevat loomingut, kala kõikvõimalikul kujul. Lapsi lõbustavad batuudid, ATV sõidud ja põnevad õpitoad. Kalatoitude huvilistele avatud õpitelk MTÜ Peipsimaa Kogukonnaköök poolt ning Hiiumaalt on külas hiiu toitude raamatu autor Õie Laksberg, kes õpetab hiiu toitude valmistamist. Lisaks toimuvad järvel lõbusõidud traditsioonilise kalepurjekaga.

Kella 10-14ni avatud Kalanduse teabekeskuse õpitoad, kus saavad kalateadmisi nii väikesed kui ka suured:

* Tartu loodusmaja juhendamisel määratakse kalu ja tutvutakse meie vete kalade sise-ja välisehitusega;
* Kala kokkab ja näpunäiteid kalahõrgutiste valmistamiseks jagab Tauno Laasik. Maitsta saab ka!
Õpitubades osalemine on huvilistele tasuta.


Registreerimine kauplejatele on avatud. Osalemise tingimused.

Oma kauplemissoovist anna teada: kertukikkas@gmail.com 

Rohkem infot jooksvalt kodulehelt www.vortskalandus.ee ja Facebookist 
 

Living Lakes konverents 2019

Foto: Global Nature Fund (GNF)

6ndast maist kuni 9. maini Hispaanias, Valencias toimunud 15ndal Living Lakes konverentsil osales ka 6-liikmeline delegatsioon Eestist. Kohal oli üle 200 osaleja 41 riigist.
 
Living Lakes võrgustik koondab endasse 110 järve ja märgala üle maailma. Võrgustiku eesmärk on jagada liikmete vahel parimaid kogemusi ning praktikaid kuidas lahendada üks või teine probleem, mis on seotud järvede tervisega, keskkonnasäästliku majandamisega, mõnes piirkonnas üha kasvava elanikkonnaga jne. Nagu arvata võib, siis on paljuski kattuvaid muresid kuid ka väga spetsiifilisi, vaid ühele piirkonnale omaseid probleeme. Kui näiteks arenenud riikides peab mõnes piirkonnas hakkama piirama turistide ja külastajate hulka (sest järve tervis on hea), siis Aafrikas on tulenevalt rahvaarvu kasvust probleemiks märgalade liigne ekspluateerimine majanduslikus mõttes. Ning sellest lähtuv saastamine.
 
Konverentsi käigus oli võimalus külastada L´Albufera järve, mis on aastasadade jooksul Vahemerest eraldunud lahesopp. Täna annavad järve toitvad veed võimaluse kasvatada järve ümbruses riisi. Veetaseme reguleerimiseks on järve ja mere vahelisel kanalil tamm.
 
Konverentsi viimasel päeval edastasid oma keskkonnalase videotervituseteemal „Minu järve tulevik on ka minu tulevik“ paljud noored üle maailma. Heameel oli näha, et ka Tarvastu Gümnaasiumi poisid kasutasid võimalust esineda oma avaldusega. Video link asub https://www.youtube.com/watch?v=ghIsAgoqKtg&feature=share
 
Konverentsil jäi kõlama mõte, et mageveekogude ja märgalade rolli kliimasoojenemise kontekstis on võimatu ületähtsustada. Mida liigirikkam on piirkond, seda rohkem seotakse süsinikku, seda suurem onmärgala väärtus puhkepiirkonnana jne. Saksamaal näiteks avatakse 20. sajandi jooksul betoonist jõesängi surutud suuri jõgesid selliselt, et neile tekib kõrgvee mahutamiseks puhverala ning samal ajal suureneb märgalal liigirikkus.
On selge, et kõik sellised tegevused on suunatud kaugemale tulevikku.
 
 
Rein Anton
Juhatuse liige
 
 
Living Lakes konverentsil osalesid Võrtsjärve kalanduspiirkonnast MTÜ juhatuse liikmed Rein Anton ja Anmar Pihlak ning Elva valla esindaja Mikk Järv.
Konverentsil osalemist toetas Euroopa Merendus- ja Kalandusfond läbi Peipsi ja Võrtsjärve kalanduspiirkondade koostööprojekti „XV rahvusvaheline Living Lakes konverents“. 
Konverentsi inglise keelne nimetus: “World Congress for Wetland and Lake Restoration. Living Lakes – Business and NGO Partnerships for Climate Change Mitigation and Adaptation“.
Konverentsi kajastuse leiate Global Nature Fund (GNF) Facebooki lehel.

Kalandus ja vesiviljelus ootavad innovaatilisi ettevõtjaid

Maaeluministeerium saatis eelnõude infosüsteemi kaudu ministeeriumitele kooskõlastamiseks kalapüügi ja vesiviljeluse innovatsiooniosaku toetuse määrused.

Kalapüügi innovatsiooniosaku toetuse ja vesiviljeluse innovatsiooniosaku toetuse peamised eesmärgid on suurendada innovatsiooni abil sektori konkurentsivõimet ja majandustulemuste kasvu.

„Lisaks on toetuste eesmärk edendada tööhõivet keskkonnasäästliku, ressursitõhusa, uuendusliku, konkurentsivõimelise ja teadmistel põhineva kalanduse ja vesiviljeluse toetamise kaudu,“ ütles maaeluminister Mart Järvik.

Toetuse abil saavad kalandus- ja vesiviljelussektori mikro-, väike- ja keskmise suurusega ettevõtjad koostöös teadus- ja arendusasustustega töötada välja innovaatilisi lahendusi arengutakistuste ületamiseks.

Toetusskeem on välja töötatud koostöös sektoriga ning mõlema toetuse maksimaalne suurus on 50 000 eurot taotluse kohta.

Omafinantseeringu minimaalne määr on 20% abikõlblike kulude maksumusest, kui toetuse saaja on kalandussektori ettevõtja, kes tegeleb väikesemahulise rannapüügiga. Muudel juhtudel on omafinantseeringu minimaalne määr 50%.

Toetust saab taotleda Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) e-teenuse keskkonna kaudu ja toetusmeetme esimene taotlusvoor on plaanis avada sel sügisel. Taotlusvooru toimumise täpsem ajakava avaldatakse PRIA kodulehel.

Käesoleva aasta sügisel toimuva taotlusvooru eelarveks  on kavandatud kalapüügi toetuse jaoks 1 000 000 eurot ja vesiviljeluse jaoks 200 000 eurot. Toetust rahastatakse 75% ulatuses Euroopa Merendus- ja Kalandusfondist ning 25% ulatuses Eesti Vabariigi riigieelarvest.

Allikas: Maaeluministeerium

Merendus- ja kalandusfondist on ellu viidud ligi 400 projekti

Kalanduse valdkonna arendamiseks on Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi (EMKF) toetuste abil ellu viidud ligi 400 projekti, selgus täna Maaeluministeeriumis toimunud EMKFi seirekomisjoni istungil.

„Fondist on toetusi määratud 67,7 miljoni euro ulatuses, millest välja on makstud 35,6 miljonit ehk 27% fondi mahust. 2018. aasta lõpu seisuga on lõpuni viidud 394 projekti,“ võttis seirearuannet kokku Maaeluministeeriumi kalanduspoliitika ja välissuhete asekantsler Siim Tiidemann.

„Kui võrrelda Eestit teiste Euroopa Liidu riikidega, siis on Eesti nii võetud kohustuste kui ka väljamakstud toetussummade alusel koostatud edetabelis 28 riigi hulgas 8. kohal,“ lisas Tiidemann.

„Endiselt on taotlejate hulgas edukaimad meetmed kalanduspiirkondade arengu toetus ja püügivahendite toetus, mille abil saab soetada selektiivsemaid püügivahendeid,“ ütles asekantsler. „Kalanduspiirkonna kohaliku arengu strateegia rakendamise“ ehk projektitoetuse raames saab toetust taotleda viiel erineval suunal: kalapüügi- või vesiviljelustoodete väärindamine või turustamine, majandustegevuse mitmekesistamine, kalasadamate uuendamine, koelmualade loomine või taastamine ning sotsiaalse heaolu ja kultuuripärandi edendamine.

Fondi rakendamisel on prioriteetne kalavarude olukorra parandamine nii rannikumeres kui ka sisevetes läbi koelmualade ja elupaikade taastamise ning kunstkoelmute paigaldamise. Selleks rakendatakse meedet „Merekeskkonna bioloogilise mitmekesisuse ja ökosüsteemide kaitse ning taastamise toetus“.

Samuti on praegusel perioodil oluline kalandussektori konkurentsivõime suurendamine ettevõtjate ning teadus- ja arendusasutuste koostöö edendamise kaudu, mida toetatakse läbi kahe meetme – kalapüügi- ja vesiviljeluse innovatsioonitoetus.

Lisaks 2018. aasta seirearuande tutvustamisele anti seirekomisjoni istungil komisjoni liikmetele ülevaade ka EMKFi rakendamise hetkeseisust, teavitustegevusest ning tutvustati fondi raames 2019. aastaks planeeritud hindamistegevusi.

EMKF seirekomisjoni kuuluvad nii erinevate riigiasutuste, teadlaste kui ka kalandussektori esindajad. Komisjoni peamine ülesanne on hinnata programmi elluviimist ja edusamme ning vajadusel esitada ettepanekuid tulemuslikkuse parandamiseks.

EMKF 2014–2020 rakenduskava on fond, mis pakub rahalisi vahendeid Euroopa Liidu ühise kalanduspoliitika rakendamiseks. Perioodil 2014–2020 on fondi Eesti rakenduskava eeldatavaks mahuks 129,6 miljonit eurot, millest 100,9 miljonit eurot tuleb EMKFi vahenditest ja 28,6 miljonit eurot Eesti riigieelarvest.

Allikas: Maaeluministeerium

Vaata, kui palju on PRIA teinud toetusmakseid 2014 - 2020 programmperioodi eelarvest tänase päeva seisuga


MAK - Eesti maaelu arengukava, strateegiline programmdokument, mille alusel rakendatakse ELi põllumajanduse ja maaelu arengu toetusmeetmeid.
EMKF - Euroopa Merendus- ja Kalandusfond


Allikas: PRIA infokiri

Võrtsjärve kalamehed asuvad vargaid jahtima

Leo Aasa ütleb, et mõrdadest käiakse kalu varastamas igal kevadel, aga tänavu on mure eriti suur.

Võrtsjärve kalamehed on aastaid hädas olnud tundmatute tegelastega, kes nende mõrdu lõhuvad ja tühjendavad. Nüüd on kaluritel plaanis vargad tabada.


Loe edasi tasulist artiklit Sakalast 
 

Pessimism on rannakalandusest kadunud

Margus Medell (vasakult teine) kuulub ka Tarkade Kalapüüdjate Seltsi, mis korraldab harrastuspüüdjatele mõeldud Nõva Lestafestivali. Tänavu toimub see augusti viimasel laupäeval Peraküla rannas. Võistlejaid on tavaliselt poolesaja ringis.

Rannakalandus on kindlalt tõusuteel. Kalavarud on korralikud, kalurid saavad arvestatavaid toetusi ja tasapisi lisandub nooremaidki mehi.

Läänemaa Rannakalurite Seltsi tegevjuht Margus Medell usub, et see kehtib kõigi Eesti kaheksa rannakalanduspiirkonna kohta.

Hoogne areng

Töötades Läänemaa Arenduskeskuses mittetulundusühingute konsultandina, lõpetas Margus Medell 2008. a Leader-meetme maaeluvõrgustiku esimese strateegia tegemise. Samal ajal algas Euroopa Kalandusfondi periood 2007–2013.

„Kalurid tulid minu juurde ja ütlesid: sul on prillid ees ja tarkust piisavalt, kui maaelu strateegiaga said hakkama, ju saad kalandusega ka. Hakkasime koos kolleeg Indrek Jõgisooga kalureid teavitama, et mida nad nüüd enda elujärje parandamiseks tegema peavad. Selleks oli meede „Kalanduspiirkondade jätkusuutlik areng”.

Sõitsin Läänemaa rannaaladel selgitustööd tehes läbi 3000 kilomeetrit. Rääkisin ja rääkisin ikka sellest, et nüüd on olemas võimalused rannakalurite toetamiseks. Nende jaoks oli see keeruline aeg, kalavaru olid napp, võrreldes praegusega kalapüüki sisuliselt ei toimunudki. Meeleolu olid meil ja teistes piirkondades pessimistlik, kala oli vaid Liivi lahes. Suure vaevaga jõudsime 60 liikmega Läänemaa Rannakalanduse Seltsi registreerimiseni ja Euroopa Kalandusfondi perioodi lõpu poole hakkasid rannakalurid juba arvestatavaid toetusi saama. Tegime näiteks korda hulga sadamaid,” meenutab Medell.

Aastaks 2019 on Eesti rannakalandus jõudnud uude seisu. 2014. aastal alanud Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi periood on kaasa toonud konkurentsi tihenemise, rannakalurid oskavad toetusi küsida ja teevad seda aktiivselt.

„Küsitakse palju rohkem, kui jagada saame,” kommenteerib Medell. „Tänaseks on meile esitatud 135 toetusavaldust, rahastada oleme neist saanud 87. Rahas mõõdetuna oleme alates 2016. aastast jaganud 2 218 473 eurot ja 11 senti. Sellest on sadamate arendamiseks läinud 676 471, kalandustoodete töötlemiseks 665 619, majandustegevuste mitmekesistamiseks 610 624 ja kalandustraditsiooni edendamiseks 211 670 eurot. Koos taotlejate omafinantseeringuga, taotlejad on ettevõtjad ja omavalitsused, on viimastel aastatel Läänemaal kalandusse investeeritud üle 3 miljoni euro,” on Medellil põhjust rahul olla.

Võrreldes eelmise Läänemaa rannakalanduse strateegiaga on uue perioodi strateegias palju enam optimismi. „Varem oli eesmärk, et püüame rannakalandust kuidagi säilitada. Pessimismi oli palju: kalurkond vananeb, taristu laguneb, kalandustoodete töötlemisega ei tegeleta jne. Praegu ei kahtle enam keegi, et rannakalandus jääb ellu. Meie visioon kõneleb hoopis sellest, et peame integreerima kalanduse kui ettevõtlusharu teiste majandusharudega, edasi arendama multifunktsionaalseid sadamaid, mitmekesistama kalurite tegevusi jms. Asi on pööranud lootusrikkamaks. Kalurkonna mõttemaailm on muutunud. Sama võib öelda kõigi Eesti kaheksa rannakalanduspiirkonna kohta,” usub Medell.

Rannakalandus edeneb

Rannakalandust ei saa olla ilma kalata. Nukker aeg, mil meie vete kalavaru oli madalseisus, on vähemalt selleks korraks läbi. Osalt seetõttu on kalurkonnaga liitunud nooremaid asjalikke inimesi. Keskmine rannakaluri vanus on Läänemaal 53 eluaastat, aga aktiivsete püüdjate seas domineerivad ettevõtlikud neljakümnendates mehed. Valdav osa neist tegeleb lisaks kalapüügile veel millegagi. Läänemaa ligi 170 rannakalurist teenib kalapüügist oma põhitulu Medelli kinnitusel 15–20, teised püüavad rohkem enda lõbuks.

Rannakalanduse jaoks on ja jääb ületamatuks probleemiks sesoonsus, looduse vastu ei saa. Kalur teenib oma tulu nelja kuuga: märtsist maini ja mõned nädalad septembris-oktoobris. Aga muul ajal ei taheta Medelli sõnul samuti käed rüpes istuda, isegi kui püügiga on suudetud teenida äraelamist võimaldav summa.

„Meil on võimalus toetada tegevusi, millega kalurid saavad väljaspool hooaega raha teenida ja need tegevused ei ole ilmtingimata seotud kalaga. Näiteks osaühing Küttekalur töötab väljaspool püügihooaega metsa üles, nad on küsinud ja saanud toetust just oma tegevuse mitmekesistamise tarbeks. Rannakalurite seas on turismiettevõtjaid, püüniste ehitajaid, paatide hooldajaid jne.

Rõhku oleme pannud kala töötlemisele, kogu meie fondi eelarvest läheb 30 protsenti kalandustoodete töötlemise toetuseks: igasugused suitsuahjud, jäämasinad, külmkambrid, isotermilised autod. Eelduseks on vaid see, et oled rannapüügiloa omanik. Nooremaid tulebki juurde siis, kui on aasta läbi elatise teenimise võimalus. Nii ei sõltu kalur liiga palju kokkuostjast.

Meil on viis ettevõtjat, kes müüvad enda püütud kala kokkuostjatele minimaalselt või üldse mitte. Nad on toetuste abiga tekitanud endale kalatöötlemis- ja müügivõimalused ning saavad kenasti majandatud. On mehi, kes panevad oma suitsuahju kala täis ja kui see valmis saab, saadavad telefoniga sõnumid laiali ning viie minutiga on ahjutäis müüdud.” Nii saabki öelda, et edukamate rannakalurite tegevusalad on mitmes suunas laienenud, aga ärisoont ei ole paraku mitte kõigil.

Arengukavades kindlal kohal

Heameelt teeb Läänemaa Rannakalurite Seltsi tegevjuhile seegi, et rannakalandus on tõusnud meedia ja üldse ühiskonna huviorbiiti. „Oli aeg, kui Läänemaa omavalitsuste arengukavades ei olnud kalast, kaluritest ja kalandusest poolt sõnagi. Nüüdseks on kõikide omavalitsuste arengukavades rannakalandusest eraldi peatükk.

Eelmistel kohalikel valimistel kasutas üks valimisliit rannakalandust lausa oma poliitilises võitluses, mida pole kunagi varem juhtunud. Ju me oleme siis nähtavad. Haapsalu koalitsioonilepingus on kalanduse teema kenasti sees. Teeme linnaga koostööd näiteks kalandusteemaliste lastelaagrite korraldamisel, mis on väga vahva.”

Kui küsida rannakalurite murede kohta, toob Medell välja, et rannakalanduse sektor võiks mõnevõrra kiiremini nooreneda. „Eestis sisenevad noored rannakalandusse reeglina perekonna kaudu, väljastpoolt tulijaid on harva. Kui püügiõiguse omanik tahab võrgulube juurde soetada, on see raske ja kallis. Viimane nakkevõrgu tehingu hind, mis meil tehti, oli 1000 eurot. Et asjal jumet oleks, peab võrke olema vähemalt kümme. Üksinda püügiõigusele kuluks sel juhul 10 000 eurot, aga arvestada tuleb veel paatide ja muude kuludega.

Kui aktiivsete rannakalurite tuumik noorte tulijate arvelt kasvaks, oleks see väga teretulnud. Praegune umbes 15 protsenti tugevaid tegijaid, kes arvestatavat tulu teenivad, on vähe, kriitiline mass võiks suurem olla. Ega siin muud lahendust ole, kui tuleb toetusmeetmetega jätkata ja tasapisi eesmärgi poole liikuda.”

Samas tunnistab ta, et rannakaluriks ei hakata ainult raha pärast. „Paljudel on sellest tööst naiivromantiline ettekujutus, et paat läheb popsudes üle peegelsileda vee päikeseloojangu poole ja tüdruk istub vööris, aga seda tuleb ette ainult pildi peal. Tegelikkuses läheb mees märtsi keskel kell neli hommikul lörtsi ja nullkraadise temperatuuriga merele, on külm ja vastik. See on füüsiliselt raske ja üldse mitte puhas töö.

See amet tõmbab mehi, kes ongi peast kalurid. Kui kevadine püügiaeg läheneb, hakkavad nad tavainimese mõõdupuu kohaselt veidralt käituma, asju ajama ja kõiksugu vigureid tegema. Alates märtsi teisest poolest nad telefonile vastata ei taha, on parem, kui neid ei sega. Raha ei ole kindlasti mitte ainus jõud, mis neid liikuma paneb, aga need, kes võtavad rannakaluri tööd tõsiselt, teenivad päris korralikult ega virise.”

Allikas: maaelu.postimees.ee

 

Kutsume kõiki liituma MTÜ Võrtsjärve Kalanduspiirkond
facebooki lehega

KUULUTUSED / REKLAAM

OOTAME JÄTKUVALT UUDISEID, INFOT ÜRITUSTEST, KUULUTUSI JA TEATEID MEIE E-POSTILE, ET OLLA KURSIS PIIRKONNAS TOIMUVAGA.
MTÜ liikmetele kuulutamine tasuta, väljastpoolt liikmeskonda tasuline:
   Väike kuulutus (1/8 A4 lk) 5 EUR, keskmine kuulutus (1/4 A4 lk) 10 EUR ja suur kuulutus   (1/2 A4 lk) 30 EUR
Copyright © 2019 MTÜ Võrtsjärve Kalanduspiirkond, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp