Copy
AMPI, o.p.s. a PRO-BIO LIGA

Dostali jste zpravodaj od známých? Přihlašte se k jeho odběrům zde.
Prohlédnout tento email v prohlížeči
Letní speciál
ohlédnutí za semináři a akcemi KPZ
poznáváme ekologické farmáře osobně - návštěva Živé farmy, srpen 2019

Náš evergreen „Zakládáme potravinovou komunitu“ 


Víte, že po celé 4 roky pro Vás pořádáme semináře? Tohle je náš evergreen! Otevřený pro veřejnost, spotřebitele a zemědělce, kteří chtějí získat základní praktické informace pro založení a nastavení dobrého chodu iniciativy komunitou podporovaného zemědělství tzv. KPZko. Tedy know-how pro ty, kteří chtějí začít.

V příspěvku najdete shrnutí všech důležitých odkazů a kontaktů, které se pojí k tématu KPZ. 

Trojboj aneb akce k mezinárodnímu dni KPZ "CSA day"


CSA Signup day vznikl v roce 2014. Je to den vybraný farmáři, zapojenými v komunitou podporovaném zemědělství v USA a KANADĚ, kdy se mohou zapisovat budoucí podílníci do svého KPZka na další sezónu. V AMPI jsme se rozhodli tento den, který letos připadl na 22. února, využít k propagaci již zapojených farmárů v KPZ, osvětě pro veřejnost a představení nášeho záměru vytvořit Národní sít KPZ, a navázat tak na započaté kroky vytvořeného Společenství KPZ. Vytvořili jsme třídenní program, během nichž se udála řada přednášek, diskusí a seminářů. 

Do Prahy jsme pozvali vzácné hosty, Martu a Kena Laingovi, kanadské farmáře, kteří hospodaří s rodinou na farmě Orchard Hill Farm na 93 akrech zemědělské půdy v režimu ekologického zemědělství, s pomocí koňské síly. Kromě běžných polních plodin pěstují také zeleninu, kterou prodávají v systému komunitou podporovaného zemědělství

Marta a Ken se s námi podělili o své zkušenosti a vy se můžete podívat na záznam dvou přednášek:
 >>> Marta Laing: Jak pěstovat (jídlo pro) komunitu - záznam zde
>>> Ken Laing: Jak hospodařit s nízkou uhlíkovou stopou - záznam zde
 

Solid Base - první dva moduly otestovány

V Evropském projektu “SolidBase – Financial Sustainability Education for Solidarity-Based Food System”, kde hledáme nové cesty, jak podpořit finanční soběstačnost solidárních potravinových systémů, proběhly již dva testovací semináře.

V prvním modulu, "Jak na management KPZka", jsme se zaměřili na řídící a rozhodovací procesy, které v KPZku mohou probíhat. Pracovali jsme s rolemi, hodnotili je a hledali cesty, jak se je naučit delegovat. Více si přečtěte v příspěvku.

V druhém modulu, "Jak finančně spravovat KPZko", jsme se zaměřili na sdílení praktických příkladů a zkušeností v tématech časového a finančního plánování v době sezóny i mimo ni. Představili jsme finanční a provozní plány konkrétních iniciativ. Více si přečtěte v příspěvku.

PGSko neboli participativní způsob certifikace potravin 


V  rámci evropského mezinárodního projektu EATingCraft  se podílíme spolu s Lovime.bio na přípravě školícího programu a metodiky tzv. participativního způsobu certifikace kvality potravin, která se již používá v Evropě i ve světě PGS – participatory guarantee system. Jde o dostupnou alternativu oficiální biocertifikace – o způsob certifikace, kdy se skupina zemědělců a/nebo zpracovatelů domluví se svými spotřebiteli a odběrateli na zásadách a pravidlech produkce kvalitních potravin v souladu s pravidly ekologického zemědělství. 

Vzdělávací program byl rozdělený do 4 testovacích modulů, které probíhaly v posledních 2 letech.

V  příspěvku se můžete dozvědět veškeré informace z prezentací a živých záznamů přednášek s účastí zahraničních hostů.

Bylinkový den v muzeu - Co je KPZ aneb Najdi si svého sedláka

O krátkých a dlouhých cestách za jídlem, o tom, co to je komunitou podporované zemědělství a co vše nabízí, hovořila na Bylinkovém dni v Národním zemědělském muzeu naše kolegyně Alena Wranová z AMPI CooLAND.

Zde můžete shlédnout záznam přednášky.

Záznam z workshopu „Klimatická změna – jak se můžeme podílet na řešení?“


Může být jedním z řešením "klimatické změny" založení KPZka?
Poslechněte si aktuální a aktivistická "želízka v ohni", zkušenosti, rady a příklady dobré praxe spolků, hnutí a neziskových organizací jako jsou Limity jsme my, Fridays for Future, Asociace místních potravinových iniciativ a Permakultura CS

Naše vize a praktická řešení prezentoval na workshopu nás kolega Tomáš Uhnák. Poslechněte si záznam z přednášky organizované Sociologickým ústavem AV ČR, v.v.i., v rámci Strategie AV 21 „Globální konflikty a lokální souvislosti“.

Příspěvek našeho kolegy začíná od 1 hodiny, 28 minuty a 30 vteřiny.

Pozvánky

Seminář: Digitální nástroje pro správu KPZ


“Digitální nástroje pro správu KPZ“, je třetí ze čtyř testovacích seminářů evropského projektu Erasmus+, “SolidBase - Financial Sustainability Education for Solidarity-Based Food System”, kde hledáme cesty, jak podpořit finanční soběstačnost solidárních potravinových systémů, kterými je i naše/Vaše KPZko! 

Podílíte se na koordinaci iniciativy komunitou podporovaného zemědělství KPZka, ať už jako spotřebitel nebo zemědělec? Hledáte nástroje, které vám to pomohou dělat lépe? Jste nadšený programátor a zajímá Vás, které aplikace se vyvíjí v našem projektu? 

Přijďte na praktický seminář, kde se seznámíte s aplikacemi pro komunikaci a správu KPZ.

KDY: středa 11. 9. 2019 / 15:00 - 20:00

KDE: Praha, místo bude upřesněno

Registrace: Na seminář se přihlašte do 4. 9. 2019 pomocí registračního formuláře zde.

Více informací v pozvánce.

Připojte se k nám na síti

Facebook
Facebook
Email
Email
Přihlásit k odběru
Přihlásit k odběru

Bělokarpatský biojarmark


Oblíbený Bělokarpatský biojarmark proběhne ve Velké nad Veličkou v sobotu  24. srpna 2019 od 13 do 19 hodin – již tradičně v rámci folklórního festivalu Ozvěny Horňácka. Více zde

Den otevřených dveří
Eko sady Komňa 


Kdy: 31. 8. od 13 do 18 hod.
Kde: Ekosady Komňa, Bojkovice
Na co se můžete těšit:  představení ekofarmy a exkurze v sadech, seznámení s principy ekologického hospodaření, prohlídka naučné stezky v sadu, povídání o včelách a ochutnávka medu, ovocnářský kvíz pro děti, ochutnávka produkce farmy a mnoho dalšího. Více zde.

Čejkovické bylinkové slavnosti


Udělejte si výlet tam, kde roste radost. Sonnentor pořádá 1. 9. slavnosti, kde na návštěvníky čekají exkurze do zpracovatelských a výrobních prostor, možnost nakoupit si bylinky a čaje, mini biojarmark a řemeslnný trh.  Více zde.
Share
Tweet
Forward
+1
Copyright © 2019 Asociace místních potravinových iniciativ, o.p.s.,


Email Marketing Powered by Mailchimp

Odhlásit se ze zpravodaje    Upravit možnosti přihlášení   Archiv zpravodaje

Vydání zpravodaje finančně podpořilo Hlavní město Praha. Informace v něm uvedené nemusejí odpovídat postojům donora a nenese za ně žádnou odpovědnost.