Copy
View this email in your browser

MTÜ Võrtsjärve Kalanduspiirkond

KUUKIRI

JUUNI 2019 / 126

Kalanduse teabekeskus: algatusrühmade suveseminar 2.–3. juulil Harjumaal Ristna sadamas

Aeg ja koht: 2.–3. juulil Harjumaal Ristna sadamas (vt asukohta kaardil)

Iga-aastane kalanduse algatusrühmade suveseminar toimub 2.–3. juulil Harjumaal Ristna sadamas

Seminaril osalemine on kutsetega, oodatud on kuni neli esindajat igast kalanduspiirkonnast.

Suveseminari ajakava leiate SIIT.

Suveseminaril osalemine on huvilistele tasuta.


Korraldust toetab Euroopa Merendus- ja Kalandusfond.

Allikas: Kalateave

Avatud talude päeval osaleb üle 300 talu

Viies üle-eestiline avatud talude päev toimub juba 21. juulil ning oma osalemisest on teada andnud 302 talu. Eelmisel aastal osales avatud talude päeval 296 talu.

Kõige rohkem talusid on sel aastal avatud Harjumaal (45), lisaks on rohkearvuliselt esindatud ka näiteks Pärnumaa (42) ja Saaremaa (32). Üle poole taludest ootab külalisi ka juba 20. juulil, kuid kõik talud on avatud pühapäeval, 21. juulil.

Juulikuust alates on võimalik mitmelt poolt leida ka avatud talude päeva paberkaarte, kus on ära toodud, mis talud avatud on, millistel päevadel nad uksed avavad ning millega tegelevad. Kaarte leiab Alexela ja Circle K tanklatest ning Selveritest üle Eesti, samuti ka Elroni rongidest.  Lisaks võib neid küsida ka erinevatest turismiinfopunktidest ja Maaeluministeeriumi valvelauast. Samuti on avatud talude päeva telk esindatud laulupeol Eesti toidu alal, kust kõik soovijad paberkaardi saavad.

Lisaks paberkaartidele on avatud talud esindatud ka kahes mobiiliäpis. Avatud talude päev teeb koostööd nii Navicupiga, kes on sel aastal arendanud ka laulu- ja tantsupeo ametliku äpi, ning Ajujahi võistlusel osalenud rakendusega GoInvite, kuhu talud saavad oma programme ja üritusi sisestada.
Avatud talude päeva juhatab sel aastal sisse kukk Porthose ringreis mööda Eestimaad. Porthose avastusi ja humoorikaid mõtteid saab jälgida tema Instagrami kontolt @kukkporthos.

Avatud talude päeva ametlik meediapartner on Maaleht ning suur sõber TV3, kes aitavad inimestel kirjus ja mitmekesises talude valikus paremini orienteeruda.
Rohkem infot osalevate talude kohta leiab avatud talude päeva veebilehelt www.avatudtalud.ee. Samuti on Maaeluministeerium loonud Facebooki sündmuse, kuhu pidevalt värskemat informatsiooni hakkab lisanduma.

Üle-eestilist avatud talude päeva korraldavad Maaeluministeerium, Põllumajandusuuringute Keskus, Eestimaa Talupidajate Keskliit ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda. Avatud talude päeva korraldamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014–2020 ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.

Allikas: Maaeluministeerium

Ülesoomeline KUTSELISE KALANDUSE MESS 30.-31. augustil Soomes Kirjalas LIVIA kalandushariduskeskuses (Ammattiopisto LIVIA)

Ülesoomeline KUTSELISE KALANDUSE MESS toimub 30. ja 31. augustil Soomes Kirjalas (u 145 km Helsingist) 

Livia kalandushariduskeskuse (Ammattiopisto Livia) ruumides ja territooriumil aadressil Kalakouluntie 72, Kirjala.

Messi lahtiolekuaeg
30.08.2019 (R) kl 10.00-18.00
31.08.2019 (L) kl 10.00-16.00

Teave eksponendile
Osalema on oodatud kutselise kalandusega seonduvaid tooteid, teenuseid ja uuenduslikke lähenemisviise pakkuvad ettevõtjad ja arendajad, valdkondlikud õppe- ja teadusasutused ja muuseumid, ametkondade esindajad.
Tooterühmadest on esindatud kalatoodete pakendamismaterjalid, külmutusseadmed ja kalakäitlemistarvikud, kalapüügivahendid ja –riietus, muu püügiks–töötlemiseks tarvilik.
Messil osalemine, sh pind tooteesitluseks, on eksponentidele tasuta, v.a transpordikulud ja soovi korral majutus. Välisriikidest eksponentidele pakutakse eelkokkuleppel korraldajaga (kontaktid all) tasuta majutusvõimalust kooli ühiselamus.
Korraldaja tagab juurdepääsu elektrile ja veele ning esitluseks vajalike laudade-toolide olemasolu.

Eksponentide eelkirjapanek 1. augustiks (Soome messiteates olevat tähtaega on pikendatud) Essi Eravesi aadressil essi.eravesi@livia.fi. Lisateave 040 5842 981 või essi.eravesi@livia.fi.

Registreerunud eksponente/tooterühmi
Solumuovi OY/ Jackon Group: vahtplastist tooted
MeriNorpat: veealused- ja robotkaamerad, kajaloodid
MG Trading: särje fileerimisseadmed
Solotop: sildid, pakendamistooted, seadmed kalanaha eemaldamiseks
Finnvacum: seadmed vaakumpakendamiseks

Külastajale
Osalema on oodatud kalanduse algatusrühmade esindajad Soomest ja naabermaadest, kutselised kalurid, kalatöötlejad ja –tarbijad, kõik püügivaldkonnaga seotud või sellest huvitujad. Prognoositav osalejate arv on 700 – 800.

Pääs messile on külastajatele tasuta. Enda kanda on transpordikulud, toitlustus ja majutus.

Eesti messikülastajate (kutseline kalapüük, algatusrühmade esindajad) eelkirjapanek 1. augustiks aadressil jaak-velori.sadul@ut.ee, kalandusspetsialist Jaak-Velori Sadul. Lisateave samast või 529 3586.

Reedel, 30. augustil algusega kell 19 toimub messi raames kalamajandusele keskenduv SEMINAR, teemadeks kalade heaolu muutuvas keskkonnas vaatega kliimasoojenemisele; hülgekahjude kahandamiseks arendatavad püügitehnikad; uuenduslikku Soome kalapüügikorralduses; talvine kalapüük ja muud ajakohast.
Seminarile järgneb õhtune koosviibimine.

Soomekeelse messiteate leiad SIIT.

Allikas: Kalateave

Keskkonnainspektorid trahvisid kiirustavaid kalamehi 

Keskkonnainspektsioon tegi Emajõel kohavarude kaitseks kontrolli ning tõmbas liistule kalamehi, kes olid läinud püügile liiga varakult ehk keeluajal. Mitmele kohakütile tõi vähemalt poolesajaeurose trahvi ka see, et kiiruga või kohmakalt mõõtes oli alamõõduline kala jäetud vette tagasi laskmata.

Emajõe suudmest kuni Koosa jõeni oli kuni 15. juunini kalapüük keelatud. Sellele vaatamata oli püügihuvilisi palju.

14. -16. juunini toimunud järelevalvereidide käigus kontrollis inspektsioon Emajõel sadu paate ja alustas üle 30 menetluse.

Enamik nendest menetlustest on seotud kalapüügiga Emajõel keelualas (Emajõe suudmest kuni Koosa jõeni) enne keeluaja lõppu ehk 14. ja 15. juunil.

15 alustatud menetlust on seotud alamõõdulise koha püügiga.

Alamõõdulist koha on Emajões päris palju ja seetõttu satub neid väga sageli ka kalastaja õnge otsa. 

Seaduse järgi tuleb alamõõduline kala tuleb kohe veekogusse tagasi lasta. Kõik kalad, mis paati või sumpa pannakse, peavad olema mõõdulised. Samas arvavad paljud kalamehed, et tugevalt vigastatud kalad on nagunii hukule määratud ja need võib endale jätta. See on ekslik arusaam. Ka vigastatud alamõõdulised kalad peab veekogusse tagasi laskma.

Omaette küsimus on kalade mõõtmine. Kalade pikkust tuleks hinnata võimalikult täpselt ja selleks võiks paadis olla olemas mõõdulint. Kala täispikkust (L) mõõdetakse kala ninamikust (suu suletud) kuni sabakiirte lõpuni. Mõõduliseks loetakse vähemalt 46 cm pikkune koha kala. Võrtsjärves on koha alammõõduks 51 cm.

On olnud juhtumeid, kus paadis olevad kleebitavad mõõdulindid on sentimeetriste kriipsudega ja nende järgi on raske kalade täpset pikkust hinnata. Mõõtmisviga on +-0,5 cm ehk siis 45 cm pikkune koha (milliseid ongi jões palju), on ikkagi alamõõduline ja tuleb vette tagasi lasta. 

Allikas: kalale.ohtuleht.ee

 

Euroopa kalanduse oma X-tee aitab illegaalse püügi vastu

Euroopa Liidus kasutatakse kalapüügiandmete vahetamiseks andmevahetuskihti FLUX, kus ligi 85 000 kalalaeva vahetavad turvatud kanalit pidi püügiandmeid. FLUX süsteemist ja selle kasulikkusest kirjutab Maaeluministeeriumi kalamajandusosakonna kutselise kalapüügi korralduse büroo nõunik Keno Kaasiksoo.

85 000 kalalaeva jagavad omavahel püügiinfot

Euroopa Komisjoni merendus-ja kalandusasjade peadirektoraat koordineerib mitut Euroopa Liidu ja muu maailma merendusega seonduvat arendusprojekti. Üks neist on andmevahetuskiht FLUX (Fisheries Language for Universal eXchange), mida kasutab enamik ELi liikmesriikide administratsioone ning mille kaudu saab jälgida ligi 85 000 kalalaeva.

FLUX loodi selleks, et Euroopa Liidu riigid saaksid omavahel vahetada kalandusega seotud andmeid, sh püügiandmeid (FA), ostudokumente (SALES), kalalaevaregistri andmeid (VESSEL), igakuiseid kogupüügi aruandeid (ACDR), kalalaevade positsiooniandmeid (VMS) jms. FLUXi kaudu saab asjaosalistele jagada infot, kes ja kus millist liiki, kui palju ja milliste püügivahenditega kala püüdis. Samuti saab jagada infot, kus kalasaagiga randuti ja millised transpordi- või müügitegevused sellele järgnesid.

Selline ühtne transpordikiht FLUX tugineb SOAP-veebiteenustel ja meenutab mitmes mõttes riigiasutuste ja erasektori vahelist X-tee lahendust, kus pooled vahetavad andmeid krüpteeritult turvatud kanalit pidi.
 

FLUXi abil võitleme illegaalse püügiga

FLUXi eesmärk on eelkõige piirata illegaalset, raporteerimata ja reguleerimata püüki. Tänu ühisele platvormile on andmevahetus kontrollitud kvaliteediga ning administraatoritele seiratav ja hallatav. Kogu andmevoog kuni andmete valideerimistulemusteni on kasutajaliideses nähtav, tõrgetest teavitatakse ning puudulikke raporteid saab kasutajaliidese kaudu muuta.

Eesti kalalaevad on varustatud elektroonilise raporteerimise süsteemiga (ERS); see on klienditarkvara, mille kaudu kaptenid esitavad teavet püügiga seotud tegevustest andmed nende kohta jõuavad kas interneti või satelliitandmeside teel Maaeluministeeriumi serveritesse.

Juhul kui kalalaev satub teise liikmesriigi majandusvööndisse või hetkeks ületab seda, saadetakse sellele liikmesriigile FLUXi kaudu automaatselt kogu kalalaeva logiraamatu sisu, millest ilmneb täpselt, kui palju kala on püütud, mis ajal ja kust kohast.

Kui Eesti kalalaev lossib kala teises liikmesriigis ja seal toimub ka kala müügitehing, siis saadab see riik meile tehingu kohta müügikviitungi. Kuna meil on olemas püügiandmed, saame ristkontrollides tuvastada erisusi lossimis- ja müügiinfos. Laevade positsiooniandmeid vahetatakse liikmesriikide vahel iga 10 minuti tagant. Nimelt on kalalaevad varustatud riistvaraga, mis iga 5 minuti järel saadab kalalaeva positsiooniandmeid satelliidi teel administratsioonidele. Seadme töös hoidmine on kohustuslik ja andmete saatmist laeva pardalt manipuleerida ei saa. Administratsioonid vahetavad üksteisega laeva asukohaandmeid ja teevad ristkontrolli püügiandmetega.

Lisaks on liikmesriikidel kohustus saata iga kuu 15. kuupäevaks eelneva kuu kogupüügi andmetest genereeritud kuuaruandeid, mida kasutatakse statistilistel eesmärkidel ja mõningal määral ka püügikvoodi täituvuse jälgimiseks. Selle aruande peavad kõik liikmesriigid saatma FLUXi vahendusel Euroopa Komisjonile. Saadetud raportit ja valideerimistulemusi saab vaadata kasutajaliidesest. Eestis on saadetavate andmete aluseks kutselise kalapüügi register, kuhu jõuavad ka läbi kliendirakenduste saadetud andmed.

FLUXi juurutamine

FLUXi loomiseks arendati püügiandmete, ostudokumentide ja kalalaevaregistri andmete vahetamiseks kõik vajalikud komponendid. Samuti juurutati MDRi-nimeline metadomeen, mille kaudu hallatakse mitmesuguseid liikmesriikideüleseid klassifikaatoreid – kalaliikide, sadamate jpm nimistuid.

Süsteemianalüüsile tuginedes migreeriti vana tehnoloogia FLUXi peale ja teostati Euroopa Komisjoni nõutud andmetega arendus- ja baasikorrastustööd. Loodi andmevahetusteenused ning seadistati ümber servereid. Süsteemi arendas Finestmedia AS, kelle jaoks oli tegu väga huvitava ülesandega, seda nii projekti rahvusvahelisuse kui ka tehnilise ja ärilise mitmekesisuse tõttu.

Kutselise kalapüügi registri alamregister on kalalaevaregister. Kalalaevaregistrisse kantud laevade kohta saavad teised liikmesriigid teha andmepäringuid. See töötab ka vastupidi – saame pärida andmeid teiste riikide kalalaevade kohta. Samuti kantakse kõik kalalaevad FLUXi vahendusel riiklikest registritest Euroopa ühtsesse kalaevaregistrisse ning liikmesriigi tehtavad tehingud laevadega kajastuvad ka Euroopa Komisjoni poolel.

ÜRO juurde on loodud töörühm, mis käib FLUXi tutvustamas ka väljaspool Euroopa Liitu. Tulevikus ei pruugi FLUXil põhinev kalandusandmete edastamine piirduda üksnes ELiga, vaid võib oluliselt laieneda. Näiteks juba sügisel võivad kalalaevade positsiooniandmed hakata liikuma ELi liikmesriikide ja Kirde-Atlandi Kalanduskomisjoni (NEAFC) vahel.

Lisainfot FLUXist: https://www.unece.org/info/media/news/trade/2019/expanding-use-of-unflux-data-standard-will-safeguard-fisheries/doc.html

Lisainfot kalapüügiandmete vahetamisest: https://ec.europa.eu/fisheries/sites/fisheries/files/docs/publications/2016-integrated-fisheries-data-management_en.pdf

Allikas: Maablogi

Kutsume kõiki liituma MTÜ Võrtsjärve Kalanduspiirkond
facebooki lehega

KUULUTUSED / REKLAAM

OOTAME JÄTKUVALT UUDISEID, INFOT ÜRITUSTEST, KUULUTUSI JA TEATEID MEIE E-POSTILE, ET OLLA KURSIS PIIRKONNAS TOIMUVAGA.
MTÜ liikmetele kuulutamine tasuta, väljastpoolt liikmeskonda tasuline:
   Väike kuulutus (1/8 A4 lk) 5 EUR, keskmine kuulutus (1/4 A4 lk) 10 EUR ja suur kuulutus   (1/2 A4 lk) 30 EUR
Copyright © 2019 MTÜ Võrtsjärve Kalanduspiirkond, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp