Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Nový podcast: O paralelných spoločnostiach a paralelných riešeniach problémov

V tradícii nových formátov pokračujem ďalej - po tom ako niekto spovedal mňa som teraz premenil na podcast jednu z mojich prednášok. Nadväzuje priamo na pôvodný podcast. Ten hovoril o Paralelnej Polis, teraz sa ale budeme venovať konkrétnym spoločenským problémom a tomu ako ich ľudia riešia inak ako tak, že sa pri tom spoľahnú na štát. Niektoré z tých riešení sú horšie, niektoré lepšie, čo je ale viac než jasné je, že paralelné riešenia tu boli oveľa skôr ako štát a štát ich nikdy nenahradil. Len si ich menej všímame, pretože politika je dráma, ktorú všetci sledujú, každý má na ňu nejaký názor a je to príležitosť na "diskusiu" a virtue signaling.

V skutočnosti o paralelných riešeniach nepočujeme až tak často, aj keď ich používame oveľa častejšie ako štátne riešenie, práve preto, že často fungujú a ak nefungujú, vyberieme si iné riešenie.

Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

Crowdfunding na knihu Hackni sa!

Včera som oficiálne spustil kampaň na knihu Hackni sa. Bolo to trochu predčasné, ale aspoň ma to nakoplo. Udialo sa to takto: V skupine o tomto podcaste som sa opýtal na tipy ako kampaň zlepšiť. Niektorí z vás mi poradili, niektorí napísali, čo by radi čítali priamo v knihe. Ale na kampaň začali chodiť príspevky, tak som natočil úvodné video ku kampani a spustil ju oficiálne.

Experimentálne na tomto crowdfundingu je viacero vecí. V prvom rade, crowdfunding je mimo crowdfunding portálov a čisto za kryptomeny. Používam aplikáciu BTCPayserver crowdfund. To má niekoľko výhod a niekoľko nevýhod. Výhodou samozrejme je, že všetky peniaze idú priamo na kampaň, bez akýchkoľvek poplatkov tretím stranám. Nevýhodou je to, že crowdfunding aplikácia v BTCPayServeri nie je až tak dokonalá. Napríklad automaticky neposiela e-maily ľuďom po tom ako prispejú (e-maily posielam ručne cca raz denne).

Pár ľudí sa ma pýta na to, či má kampaň termín ukončenia a čo ak sa nevyzbiera dostatočné množstvo peňazí. V prvom rade - som presvedčený, že cieľ 2000€ na vydanie knižky dáme. Ak nie, tak tomu možno pomôže stúpajúce krypto keď peniaze z kampane pošlem do mojej peňaženky. Toto je veľmi zaujímavý aspekt, ktorý si málokto uvedomuje. Ak robím dlhodobú kampaň, tak je volatilita môj kamarát. Samozrejme, krypto môže aj spadnúť, ale z dlhodobého pohľadu volatility je chvíľu dole a chvíľu dole a to, kedy tie peniaze miniem je na mne.

O tomto bude v knihe kapitola, ale volatilita hrá v prospech dosiahnutia cieľa kampane - príspevky prichádzajú postupne, takže bežnú volatilitu vyrovnávajú. Niekto prispeje v lokálnom maxime, niekto v lokálnom minime, ale mňa zaujíma priemerná hodnota crypta počas kampane z pohľadu príspevkov. Z pohľadu ukončenia kampane ma zaujíma lokálne maximum, ktoré kľudne môže trvať iba deň. Najväčšia nevýhoda kryptomien pretavená na výhodu.

Čo sa teda stane ak by som cieľ nenaplnil? Kniha je takmer napísaná, takže v najhoršom prispievateľom pošlem ebook a vytlačím menej výtlačkov knihy. Ale je to produkt, ktorý je tesne pred dokončením, takže nevidím dôvod ho nedodať ani ak sa cieľ nedosiahne. Ak sa dosiahne, verím, že zasiahnem väčší počet ľudí.

Viac o knihe si vypočujete v tomto videu:

Viac o knihe Hackni sa a crowdfunding kampani

Knihu môžete podporiť na mojom vlastnom crowdfunding "portáli"

Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.

Pár ďalších noviniek:

  • Pracujem na texte o tom ako sa stať gamma jedincom. Gamma je človek, ktorý nechce byť v pozícii alfa ani beta. Text bude súčasťou knihy, ale ak si ho chcete prečítať ešte pred vydaním, pošlem ho všetkým čo podporia crowdfunding kampaň. Text je vysoko praktický a vysvetľuje prečo by sme také niečo ako gamma mali byť (nie je lepšie byť proste alfou?), aké je to interagovať s gammami a ako sa ňou prípadne stať.
  • S kamoškou Alenou sme natočili (anglický) podcast o tom, či je možné žiť bez Googlu a či je to vôbec správny cieľ. Bol to celkom zaujímavý pokec, ak rozumiete východoeurópskej angličtine, môžete ísť na to. Jej podcast Good Morning Cyberspace nájdete tu a obsahuje technické novinky a z času na čas taký podrobnejší "special" ako bol aj tento. Z podobného žánru začal vychádzať aj Tech Shots Michala Fehéra.
  • S Michalom Fehérom sme zorganizovali aj ďalší biohacking meetup, tentoraz s Jurajom Karpišom na tému meranie spánku, vegánsky pôst a quantified self. Juraj hovorí aj o svojom super projekte Agrárnej kontrarevolúcie. Jurajove myšlienky sú inšpiráciou pre mnoho z toho, čo robím. Veľmi sa mi na ňom páči to, že keď sa pre niečo zapáli, tak ten problém chce vyriešiť podnikateľským plánom. Nezačnína a nekončí to u neho iba blogmi. Úvod prednášky môžete zadarmo pozrieť tu, zároveň si môžete za krypto kúpiť prístup k celej prednáške.
  • Nezabúdajte, že kryptomeny budú minimálne v tejto komunite fakt superschopnosť, dokážete s nimi fungovať oveľa lepšie, takže ak ich ešte nepoužívate, stále je čas sa to naučiť.
  • V poslednej dobe ma baví zase sa hrať s technológiami - programovať, adminovať a podobne. Zmigroval som celú svoju server infraštruktúru, opravil kopec bugov a ešte viac nových nahlásil. Viac a viac času trávim na githube - skúšaním, experimentovaním a kódením. Nakopla ma k tomu práca pre DeBNK. S ľuďmi okolo lightning network pracujeme na Lightning+DLC. Ak vám tieto technické veci nič nehovoria, nič si z toho nerobte, každý má iné hobby. Ak ste ale aspoň trochu počítačoví nerdi, odporúčam začať používať github - môžete followovať ľudí a projekty, pozerať sa čo nové sa deje, vylepšovať a experimentovať. Väčšina open-source vývoja sa deje tam a jeden z najlepších spôsobov ako sa posúvať ďalej je stavať na tom, čo skúmajú a tvoria iní. A pomocou githubu s nimi môžete priamo interagovať. Je to ako keby ste boli súčasťou jedného gigantického výskumného tímu.
Teším sa na prípadnú interakciu s vami. Napríklad vo Facebook skupine tohto podcastu.

Pre zopakovanie: Aktuálny podcast tu

Na tomto mieste vás väčšinou žiadam o dobrovoľný príspevok na tvorbu podcastov. Tentoraz vás ale radšej odkážem na crowdfunding kampaň knihy. A výhodou je, že za príspevok dostanete niečo naspäť, okrem dobrého pocitu. Minimálne odomknuté články, ktoré postupne zapracúvam do knihy.

Myslím si, že aj pri nekomerčných projektoch je dôležitá spätná väzba od ľudí - či má zmysel tráviť hodiny času na nejakom projekte. Vytvorenie jedného podcastu ma stojí cca 250€. Robím to rád a z nadšenia, ale veľmi by mi pomohlo mať pocit, že produkujem niečo, čo má aspoň takú hodnotu ako do toho vkladám. 

Prajem príjemný zvyšok leta,

   Juraj.
Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2019 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp