Copy
Szakmai hírek, jó gyakorlatok, érdekességek a település- és területfejlesztés világából az URBAN21 blogon a MEXA cégcsoport tollából 

HOGYAN ALAKÍTJA ÁT A 3D MODELLEZÉSI TECHNOLÓGIÁK ELTERJEDÉSE A TELEPÜLÉSFEJLESZTÉST- ÉS TERVEZÉST, VALAMINT A FÖLDÜGYI INGATLAN-NYILVÁNTARTÁST? 

Dr. Mérei András, Ex Ante Kft. 
 
Blogunk korábbi cikkében utánajártunk, hogyan alakítja át a 3D modellezési technológiák elterjedése a településfejlesztést- és tervezést, valamint a földügyi ingatlan-nyilvántartást? Bemutattuk a 3D-ingatlannyilvántartási rendszerek életre hívásának igényeit, a hazai jogi szabályozási keretet, valamint a rendszer bevezetését akadályozó körülményeket.
A témában készült következő cikkben a napjainkban már rendelkezésre álló építmény felmérési és modellezési technológiákat vesszük sorra, amelyek hozzájárulhatnak a 3D ingatlan kataszterek kialakításához.
TOVÁBB

ÚT A 3D ÉPÍTMÉNY-MODELLEZÉS SZÜKSÉGESSÉGE FELÉ 

A sorozat első részében a földügyi igazgatási rendszer a térképi (topográfiai) és kataszteri adatokon alapuló földhasználati, földbirtoklási és ingatlanfejlesztési jogi és műszaki keretrendszert és annak a településfejlesztésre gyakorolt várható hatásait mutattuk be. 
TOVÁBB
Az előző hírlevelünkben már hírt adtunk a konferenciáról, azóta eltelt időben az április 8-9-ei plenáris ülésén megszülettek a konkrét javaslattervezetek a 9 munkacsoport ülésein.
Javaslatok az alábbi témákban születtek: éghajlatváltozással és környezetvédelem; egészségügy; Európa globális szerepe; értékek és jogok, jogállamiság, biztonság; digitális transzformáció; demokrácia; migráció; oktatás, kulturális, ifjúsági és sport; gazdaság és foglalkoztatás. A konferencia utolsó plenáris ülésére a tervek szerint április 29–30-án kerül majd sor Strasbourgban. Az ülésen a plenáris ülés tagjai várhatóan konszenzusos alapon fognak megállapodni a javaslatokról. Ezeket a konferencia vezető testülete belefoglalja a konferencia zárójelentésébe, amelyet a konferencia május 9-én, Strasbourgban megtartandó záróünnepségén adnak majd át az uniós intézmények elnökeinek.


ZÖLD MEGÁLLAPODÁS - ZÖLD ÁTÁLLÁS AZ EURÓPAI UNIÓBAN
Ahhoz, hogy Európa klímasemleges, szennyezőanyag-mentes és versenyképes gazdasággá váljon 2050-re szükséges volt az ipari kibocsátásokról szóló irányelv aktualizálására. Az irányelv céljai az innováció ösztönzése, az élenjárók jutalmazása és az egyenlő versenyfeltételek teremtése az uniós piacon. Az irányelv hatálya alá tartozó létesítményeknek a tevékenységükhöz kapcsolódó „elérhető legjobb technikák” alkalmazásával meghatározott kibocsátási határértékeknek kell megfelelniük. Az alkalmas technikákat az ipar, a nemzeti és bizottsági szakértők, valamint a civil társadalom közösen határozzák meg. Az új szabályok még több releváns kibocsátási forrásra alkalmazandók, hatékonyabbá teszik az engedélyezést, csökkentik az adminisztratív költségeket, javítják az átláthatóságot, és erőteljesebben ösztönzik az áttörést jelentő technológiák és más innovatív megközelítések alkalmazását.
TOVÁBB
A Képviselői Információs Szolgálat Infojegyzete az ingatlan-nyilvántartásról szóló, T/15969. számú törvényjavaslathoz készült. Bemutatja az ingatlan-nyilvántartás felépítését és méreteit, áttekinti az informatikai fejlődés jelentős állomásait ezen a területen, majd számba veszi a jelenleg zajló modernizációs projektet, különös tekintettel a háromdimenziós ingatlannyilvántartás megvalósításának jelentőségére. Továbbá összeveti a magyar földhivatali ügyintézés hatékonyságát a többi európai uniós tagországéval.
 
Idén 20 éve, hogy már nem kell az ország másik végébe utaznunk a tulajdoni lapért az ottani körzeti földhivatalhoz, ha egy lakóhelyünktől távolabbi országrészben szemeltünk ki egy ingatlant. Húsz évvel ezelőtt, 2002. június 10-én kezdődött meg az ország összes körzeti földhivatalában a TakarNet hálózaton keresztüli tulajdoni lap másolat szolgáltatás, azóta már nem csak a földhivatalok, hanem a kormányablakok is az ország bármely részéről adnak ki tulajdoni lap másolatot.
 
Az építőipar jelentős mértékben hozzájárul az országok társadalmi-gazdasági fejlődéséhez. Ennek ellenére összetettsége miatt számos kihívással kell szembenéznie, mint például az alacsony termelékenység, a rossz minőség, a növekvő költségek, az építési hulladék, a késések és a projektben érintettek közötti információmegosztás hiánya. A BIM lehetőséget kínál ezeknek a kihívásoknak a kezelésére és az építőipar teljesítményének javítására. A BIM egy innovatív technológia és folyamat az építési projektek virtuális tervezésére és menedzselésére.
TOVÁBB
Ugrás a weboldalra
Email
Copyright © 2022 MEXA Group, Minden jog fenntartva.


E-mail címünk:
newsletter@mexanews.hu

Amennyiben nem szeretne több hírlevelet kapni, leiratkozáshoz kattintson ide