Copy
View this email in your browser

 

 

Když nepoteče plyn, je to vyšší moc? Byznys potichu řeší krizové scénáře; Nový vítr pro PPF; Mladá krev do ČNB
 

Vzít si svetr a stáhnout topení o dva stupně opravdu nestačí. České firmy, které ke své výrobě potřebují zemní plyn, to dobře vědí. Takové konstatování vás asi nepřekvapuje, ale zajímavější začne být v okamžiku, kdy vás byznysmeni nechají nahlédnout pod pokličku toho, co teď konkrétně řeší. „Chystáme detailní scénáře, co budeme dělat, když plyn nepoteče. Komu zavoláme jako prvnímu, kterou linku zastavíme, koho propustíme a koho si budeme moci nechat. Procházíme všechny smlouvy s dodavateli, uvažujeme, jaké obchodní podmínky budeme muset porušit, když přerušíme výrobu a nebudeme od nich odebírat, co budeme moci svést třeba na vyšší moc, kde nám hrozí soudy,“ popisoval mi tento týden jeden z vysoce postavených manažerů české rodinné firmy. 

Společnosti také uvažují nad zákazníky. Co se stane, až jim nebudou moci dodávat, jak velké zásoby mohou aktuálně vyrobit navíc a kolik je to bude stát. Komu zboží přednostně dodají a kdo bude mít smůlu. Navíc zkoumají, zda část výroby nepřesunout do zahraničí, kde mají často pobočky a výhledy na dodávky plynu jsou tam lepší, a zároveň procházejí své továrny a uvažují nad jinými zdroji energie. Plyn je ale svou výhřevností a způsoby použití velmi specifický a jsou provozy, kde je jeho nahrazení například elektřinou prakticky nemožné a už vůbec by nedávalo ekonomicky smysl. Firmy se tak spíše dívají po topných olejích.

„Všechna tato cvičení děláme potichu, aby o nich vědělo co nejméně zaměstnanců, které nechceme děsit,“ dodával manažer, který v případě zastavení dodávek plynu uvažuje o poklesu obratu v Česku o více než polovinu a jasném propadnutí firmy do ztráty. Působí přitom v oboru blízkém potravinářství, u něhož by laik tak vysokou potřebu zemního plynu nečekal, má na svých výrobcích velkou přidanou hodnotu a v běžných dobách tvoří energie jen jednotky procent nákladů z velkoobchodní ceny. Se zdražováním a promítáním vyšších cen vstupů do finálního zboží proto takový problém nemá, plyn by mu ale ve výrobě fyzicky chyběl a jeho náhrada je technologicky velmi náročná, drahá a zdlouhavá. Kolik takových firem je, nikdo přesně nespočítá, ale zdaleka to nejsou jen často zmiňovaní výrobci hnojiv nebo skláři.

Miliardář a obchodník s komoditami Petr Paukner zastavení plynu tento týden v Hospodářských novinách rovnou nazval „katastrofickým dopadem na hospodářství“, o kterém politici raději moc nemluví, aby veřejnost neděsili. Snad se chovají alespoň podobně jako šéfové firem, kteří se před svými zaměstnanci sice potichu, ale zároveň pilně připravují na nejhorší scénáře. Nad českou ekonomikou tak stále visí obrovský průšvih. A pokud na ni dopadne, bude úplně jedno, jestli si vezmete svetr, nebo ne.

Výběr týdne

 

ČNB refresh

Aleš Michl podle všeho zamíří do nejvyššího křesla ČNB. Muž, kterému část novinářů ještě před lety volala jako schopnému analytikovi Raiffeisenbank, tak udělal raketovou kariéru. Potíž může být, že se dostane jako guvernér do sporu s dosavadní politikou ČNB razantního zvyšování sazeb a tím ji udělá ještě méně důvěryhodnou. Zatím je jasné jen to, že Aleš Michl nezkazí žádnou dobrou party.

 

Moudrá Renáta

Hlavní akcionářka skupiny PPF Renáta Kellnerová udělala moudré rozhodnutí. Jiří Šmejc oslyšel její nabídku na řízení PPF a získal tak možnost dosáhnout až na 10 procent obří skupiny po třech letech. Pokud se mu bude dařit majetek rozhojňovat. Zároveň se oficiálně do poradenství Renáty Kellnerové zapojil její možný budoucí zeť Daniel Křetínský. Pokud bude chemie mezi JŠ a DK fungovat, mají šanci navázat na světovou jízdu Petra Kellnera. 

 

Metrostav u soudu

Boj o přežití Metrostavu jde do finále. Verdikt v takzvané druhé korupční kauze Davida Ratha vynese soud v červnu. Zároveň může určit přístup soudů a trestů k firmám, které podvádějí. 

 

Ještě jednou centrální banka

Kromě Aleše Michla řešili centrální bankéři také základní úrokovou sazbu, kterou tento týden opět zvýšili. Přečtěte si komentář Luďka Vainerta o tom, co všechno to může znamenat a jak se k inflaci staví jinde ve světě. 

 

Tykač zachránce?

Miliardář Pavel Tykač udělal nabídku státu, že mu dodá levnější elektřinu do těžkého nadcházejícího období. Je za tím také byznysový přesah do jeho podnikání. Stát zatím mlčí.

 

Exkluzivně: Český top šéf z YouTube

Výjimečný rozhovor ve výjimečných novinách. Robert Kyncl je obchodním ředitelem YouTube a pravděpodobně je tak nejvýše postaveným Čechem ve světovém byznysu. Nikdo to v podobně velké korporaci nedotáhl dál. Kyncl byl výjimečně v Praze a HN byly u toho. Co si myslí o byznysu, digitální regulaci a budoucnosti odvětví? 

 

Zápisky budoucího solárníka

Kolega Otakar Schön plánuje solární elektrárnu a detailně popisuje všechny strasti z praxe. Určitě si o víkendu na chalupě dejte.

Přeji hezký víkend
Jaroslav Mašek
jaroslav.masek@economia.cz

Sledujte naše účty na  Facebook Twitter 

 
Copyright © 2022 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.