Copy
View this email in your browser

Kořeny jógy - novinky

 

Ahoj vespolek,

tématicky pokračujeme v "rané hatha-józe". Jak letos vyšla kritická edice Amrtasiddhi, tak se to s tím všechno nějak svezlo :) Díky tomu jsou dvě nová videa k rané hatha-józe. Tentokrát konkrétnější – čtení a trochu komentáře k původním textům. Jsem přesvědčen, že studium jógy se nikdy neobejde právě bez čtení původních pramenů. Děláme to třeba na workshopech, ale u videjí jsem se k tomu doteď nedostal, protože to holt vždy zabere víc času. Kvůli tomu jsou ta nová dvě videa o něco delší, ale zase jsou informačně bohatší.

Díky za přízeň,
David

Obrázek: Bohyně Sarasvatí, 17. stol. (zdroj: Smithsonian).

Nová videa

Toto video navazuje na předchozí o rané hatha-józe. Tentokrát nejde o přednášku, ale vezmeme si Górakšašataku, postupně projedeme relevantní část a ukážem si jak tedy raná hatha-jóga vypadala v praxi.
A podobně jako u předchozího videa jen s tím rozdílem, že budeme číst Dattátréja-jógašástru, která zase ukazuje trochu jiné aspekty rané hatha-jógy. Je to delší, ale zase o to výživnější :)

Zajímavosti

Maurice Daubart byl Wim Hof před Wim Hofem (video FR, ale jde i bez zvuku)
Wim Hof je teď velice slavný a jeho jméno je skloňována neustále i v jógové komunitě. Ale už dávno před ním předváděl podobné kousky francouzský jógin Maurice Daubart. Na tomto videu je třeba jeho demonstrace výdrže v ledu z roku 1995. Narodil se v roce 1930 a jako mladík byl hodně nemocný (měl tuberkulózu, skoliózu a odvápnění kostí) a pět let strávil jen v sanatóriích a nemocnicích. Shodou okolností se pak dostal k józe a věnoval se takovému mixu praxe tibetských a indických technik. Podle všeho to byl pozorohudný chlapík a kromě jiného se proslavil "otužováním" a jeho demonstracemi (podobně jako Wim Hof) - s tím, že svoje zvládání chladu přičítá praxi tumma. Bohužel letos zemřel.
 
Yongey Mingyur Rinpočhe v ČR (přednáška, workshop)
Yongey Mingyur Rinpočhe je populární učitel tibetského buddhismu (je synem Tulku Urgjän Rinpočheho) a v češtině vydalo nakladatelství DharmaGaia všechny tři jeho knihy. Je znám jednak jako učitel meditace a pak také tím, že se snaží nauku tibetského buddhismu předávat ve formě přístupné modernímu člověku. V červenci přijde poprvé do České republiky a bude zde mít páteční přednášku a pak víkendový meditační workshop.
 
ZENGA ⁠–⁠ japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an (výstava Praha)
V Salmovském paláci je od 27.5 do 2.10. 2022 výstava zenových obrazů. Není to sice přímo jógové, ale po výborné výstavě Buddha zblízka je fajn, že je je tu hned další s asijským uměním.
 

Semináře

Září 2022

25.9. 2022 – Praha, Sedmé nebe
Kořeny jógy (více info zde)

 

Web stránky
Instagram
YouTube
Copyright © 2022 Kořeny jógy, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp