Forbes Cryptoshot
Zdravím,
mé jméno je Karel Wolf. Oblasti kryptoměn a veřejného blockchainu se věnuji více než sedm let. Každý týden vás budu provázet světem haší, eliptických křivek, metaverz a občas i meme obrázků psích plemen. Ale dost o mně. Co byste měli vědět ze světa kryptoměn?

Právě se děje

Asijské trhy, západní akcie a možná také čerstvě oznámená likvidace miliardového krypto fondu Three Arrows Capital poslaly cenu bitcoinu nakrátko opět pod 20 tisíc dolarů, Breitling akceptuje platby v bitcoinech a losangelský fastfood Bored and Hungry inspirovaný NFT znuděných opic pro změnu přestal kryptoměny přijímat. Co dalšího se stalo za uplynulý týden ve světě kryptoměn?

Soudní dvůr Britských Panenských ostrovů nařídil likvidaci miliardového kryptoměnového fondu Three Arrows Capital. Informoval o tom dnes britský televizní kanál Sky News s odkazem na osobu detailně obeznámenou se situací.

 Požadavek na likvidaci byl podán 27. června a shoduje se tak s oznámením tradingové krypto aplikace Voyager Digital, která ve stejné době zveřejnila, že vůči fondu vydala oznámení o prodlení. Ten totiž v pondělí firmě nezvládl zaplatit své závazky v podobě půjčky 350 milionů dolarů ve stablecoinu USDC a 15 250 bitcoinů v hodnotě dalších 320 milionů dolarů. Více jsme o tom informovali ve zprávě Dolétaly tři šípy definitivně? Fond 3AC promeškal splátku dluhu za 670 milionů dolarů. Likvidaci povede společnost Teneo Restructuring.

Solana neprožívá zrovna nejrůžovější období. Jako by nestačily poměrně časté technické problémy, cena jejího nativního tokenu SOL je oproti loňskému all time high o 85 procent níže. To jí ale nezabránilo minulý týden představit – zatím jen v podobě nehotového konceptu – hi-endový „web3“ mobilní telefon Saga s cenovkou okolo 1000 dolarů a novou mobilní strategii postavenou na balíčku nástrojů Solana Mobile Stack.

Důvodem k tomuto kroku je prý selhávající podpora a často přímo bojkotování ze strany obou provozovatelů dominantních mobilních platforem.

Co se týče samotného telefonu, za svých v přepočtu asi 23 a půl tisíce dostanete nejvýkonnější mobilní čipset dneška: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, 6,67" OLED displej, 12 GB RAM a 512 GB úložné kapacity. Nechybí ale ani hardwarový bezpečnostní prvek, který z telefonu dělá hardwarovou krypto peněženku. Další funkce přináší právě Solana Mobile Stack. Vlastní web3 telefon HTC Desire 22 Pro představilo také HTC, cílí ale spíše na uživatele virtuální reality a metaverz.

Americký investiční gigant Goldman Sachs se pokouší vybrat dvě miliardy kapitálu na záchranu nezvedeného Celsia. Platforma vydělávající na tom, že si od lidí půjčovala na vysoký úrok kryptoměny a ty následně využívala k cenovým arbitrážím a rizikovým investicím, doplatila na nedostatečný risk management a medvědí trh.

Informace se poprvé s odkazem na dva bankovní insidery objevila v pátek na serveru Coindesk. Bankovní divize pro správu aktiv se podle ní pokouší získat kapitál – přibližně dvě miliardy dolarů – na převzetí aktiv krypto lendingové platformy Celsius v případě, že dojde k vyhlášení jejího bankrotu. Otázkou za zlatého bludišťáka je, proč to respektovaná investiční banka přesně dělá. To si můžete přečíst třeba v našem článku Goldman Sachs vybírá kapitál na padlou kryptopůjčovnu Celsius.

— Je možné, že vám jméno Roger Ver ani přezdívka Bitcoinový Ježíš dnes moc neřekne. Tento muž je ale jedním z prvních investorů do bitcoinu vůbec a byl také rozhodně jeden z jeho prvních evangelistů.  Vysloužil si za to místo mezi nejvlivnějšími muži krypto komunity. Ver, který měl díky své rané investici naakumulováno velké množství kapitálu a mohl si užívat život bitcoino-dolarového multimilionáře, se během válek o velikost bitcoinového bloku přiklonil na stranu zastánců velkých bloků a později se stal jednou z hlavních tváří bitcoinového forku Bitcoin Cash.

Tato sázka mu ale zatím příliš nevyšla, aktuálně je Bitcoin Cash jeden z nejméně výkonných bitcoinových forků. Hodnota BCH vůči BTC spadla na hladinu 0,005 BTC za 1 BCH. To je asi 98,8% pokles od cenového vrcholu z roku 2017.

Ver podle kryptoměnové burzy CoinFlex nebyl schopný splatit své závazky v hodnotě 47 milionů stablecoinů USDC, čímž nejenže sám spadl do defaultu, ale strhl s sebou do problémů i samotnou burzu. Sám Ver ale nařčení zpochybňuje a tvrdí, že je to naopak burza, kdo mu dluží peníze.

Michael Saylor dnes prozradil, že jeho MicroStrategy nakoupila mezi 3. květnem a 28. červnem dalších 480 bitcoinů s průměrnou nákupní cenou 20 817 dolarů za bitcoin. Společnost by tak společně se svými pobočkami a dceřinými firmami měla držet okolo 129 700 bitcoinů. Průměrná nákupní cena společnosti je dnes asi 30 660 za bitcoin, v reálu ale budou náklady o něco vyšší, protože do nich nejsou započítány například poplatky za směnu.
Tip Forbes Cryptoshotu
 

Graf týdne

O tom, jak si stojí akcie hlavních firem, které během covidového bullrunu nakoupily bitcoin do svých rezerv, jsme psali relativně nedávno. Dnes se podíváme, jak se daří v době krachujících kryptoměnových fondů a burz burzovně obchodovaným firmám, pro které je krypto denní chleba. A jako bonus zahrneme i Saylorovu MicroStrategy, byť se jinak z celého přehledu tematicky trochu vymyká. Jak se projevil kryptoměnový medvědí trh na firmách jako Dorseyho Block (Square), Coinbase nebo „krypto bankách“ Silvergate a Signature Bank?

Na akciích Coinbase se naposledy podepsala Goldman Sachs, jejíž analytici snížili svůj rating na „prodat“ s cílovou cenou 45 dolarů za akcii. Ale co ti ostatní? Na první pohled na grafu vyniká Square, dnes přejmenovaná na Block. Její tržní kapitalizace dosáhla 17. června necelých 31,7 miliard dolarů, dostala se tak na nejnižší hodnotu od května 2020, tedy od období krátce po dramatickém propadu trhů na začátku pandemie.

Od té doby ztratila firma přibližně 95 miliard dolarů, což činí asi 75 % její kapitalizace. Podobně je na tom i Microstrategy, která má s kryptem společnou jen obří sázku na bitcoin ve svých rezervách. Její kapitalizace kulminovala na 12,2 miliardách dolarů v únoru 2021, od té doby se propadla o 85 %.

Prudká ztráta hodnoty se ale nevyhýbá ani relativně stabilnímu serióznímu byznysu, pokud má co dělat s kryptoměnami nebo klienty, kteří jsou na nich závislí. Své by o tom mohly vyprávět bankovní instituce Signature Bank a Silvergate. Ta první je dnes ze svého pandemického vrcholu dole o 53 % a aktuálně se drží na 10,6 miliardách dolarů, druhá je dole dokonce o 68 % a její kapitalizace se smrskla na pouhých 1,8 miliardy. / Zdroj: The Block
 

Story týdne

Problémy s likviditou a insolvence, kam se podíváš

Pokud se nějaké téma jako červená linie prolíná poslední dva týdny celým krypto prostorem, tak je to systémový dopad insolvencí několika velkých hráčů na zbytek trhu. Především pád kryptoměnového hedge fondu Three Arrows Capital s sebou, zdá se, strhne mnohem více společností, než se mohlo na první pohled zdát. Není ale všechno jen jeho vina. Každopádně nás čeká poměrně dramatické období.  

Své o tom ví mladý dolarový miliardář Bankman-Fried, zakladatel krypto burzy FTX a kvantitativní tradingové společnosti Alameda Research. Její odnož Alameda Ventures již poskytla pomoc dvěma nelikvidním krypto hráčům – BlockFi a Voyager Digital, kteří doplatili právě na pád obřího klienta v podobě Three Arrows Capital. Ti ale představují jen pomyslnou špičku ledovce a zejména řada burz již překročila Rubikon a není jim pomoci.

Three Arrows Capital ale měl rozpůjčované stovky milionů dolarů po celém trhu, a tak se rozhodně máme na co těšit. Bankman-Fried se na toto téma v úterý rozpovídal pro americký Forbes. Jeho FTX společně s Alameda již poskytla krypto firmám záchranné lano v podobě úvěrů za 750 milionů dolarů.

 Sám Bankman-Fried přitom připouští, že se tato investice nemusí vrátit, nejedná nicméně ani z čirého altruismu, i když je s ním jeho jméno také často spojováno. Sám si je totiž dobře vědom, že úspěch obou jeho společností do značné míry závisí na dlouhodobém zdravém růstu trhu. Silné poškození důvěry v krypto trh, byť dočasné, by mu v tuto chvíli rozhodně neprospělo.   

Bankman Fried nicméně svůj byznys neplánuje nechat pouze u krypta. Není to tak dávno, co ve  Washingtonu loboval za svoji vizi modernizace amerických finančních služeb. Tedy, to jsou jeho slova, pravda je taková, že se burza FTX snaží přesvědčit trh a regulátory, aby jí umožnili v USA spustit automatizované obchodování na krypto navázaných derivátů tradičních komodit a dalších aktiv. FTX také drží podíl 7,6 % v tradingové aplikaci Robinhood a podle Bloombergu dokonce zvažuje její akvizici.

Sám Bankman Fried v rozhovoru popřel jakékoli probíhající jednání o výše uvedené potenciální akvizici, ale – což je možná zajímavější – otevřeně přiznal, že je na trhu více insolventních burz (jedná se spíše o menší subjekty), směnáren a tradingových aplikací, které již nemá smysl zachraňovat, a že nás tak čeká další vlna krachů.

Krypto smrťák má rozhodně z čeho vybírat. Na trhu je aktuálně okolo 600 kryptoměnových burz, kterých by se mohla podobná situace potenciálně týkat. Ostatně není třeba chodit daleko, stačí si vzpomenout na současnou kauzu směnárny CoinFlex a Rogera Vera, kterou zmiňujeme v přehledu. Některé tyto často jen chabě regulované subjekty nabízejí velkorysé pákové půjčky a dlouhodobě pokulhávající je také bezpečnost některých těchto burz před vnějšími útoky.      

Naopak, z čeho Bankman Fried strach nemá, je stablecoin Tether, největší dolarový stablecoin světa, ve kterém je uloženo zhruba 70 miliard dolarů kapitálu.  A má, zdá se, pravdu, navzdory tomu, že se na populární stablecoin čerstvě zaměřili shortselleři z Wall Streetu. S kurzem, respektive s jeho ukotvením k dolaru, to zatím příliš nehnulo.

To je pro dnešek vše, nepropadejte panice ani depresím, kauzalita je sice věc ošemetná, ale po každém dešti zatím vyšlo slunce. Budu se těšit na další shledání ve vašich mailboxech zase za týden.

— Karel Wolf, Forbes
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Forbes.cz
Cryptoshot nesupluje funkci investičního poradce. Máte-li přesto jakýkoliv dotaz, obraťte se přímo na autora newsletteru.

© 2022 MediaRey, SE


Změnit nastavení odběru
Odhlásit odběr (týká se pouze Cryptoshotu, Espresso vám zůstane)