Forbes Cryptoshot
Zdravím,
mé jméno je Karel Wolf. Oblasti kryptoměn a veřejného blockchainu se věnuji více než sedm let. Každý týden – vyjma svátků – vás budu provázet světem haší, eliptických křivek a občas i meme obrázků psích plemen. Ale dost o mně. Co byste měli vědět ze světa kryptoměn?
 

Právě se děje

Shortaři bitcoinu, etheru a vlastně valné většiny kryptoměn z vrchní třicítky co do tržní kapitalizace právě prožívají to, čemu se mezi tradery říká zmáčknutí. V koordinaci s hlavními akciovými indexy totiž zamířily kryptoměny prudce vzhůru. Bitcoin, který se během dneška na chvíli dostal až přes 24 tisíc dolarů, má za 24 hodin 8 % nárůst a nyní se obchoduje na hladinách, které jsme neviděli od poloviny minulého měsíce.   

Olej do ohně obnoveného krypto entusiasmu přilévalo poslední týden hlavně Ethereum, které v očekávání „Merge“, tedy velmi zjednodušeně řečeno dlouho odkládaného upgradu síťového protokolu, udělalo na etheru za sedm dní 40% nárůst dolarové hodnoty.

Ještě patrnější pak byl růst na páru ETH/BTC, kde se přiblížil 45 %. Na tom ale zase není až tak moc překvapivého, protože volatilita etheru byla vždy oproti bitcoinu mnohem vyšší, což platí pro jízdu nahoru i dolu. Je to dáno například výrazně menší tržní kapitalizací. Ta totiž u Etherea dnes tvoří asi 42 % té bitcoinové.  Co dalšího zajímavého se odehrálo ve světě kryptoměn uplynulý týden?    

 – Prestižní britská aukční síť s uměním Christie's spouští investiční fond zaměřený na kryptoměnové projekty a web3, fin tech a další technologie, které dle jejích vlastních slov rozšiřují možnosti konzumace umění. První investice fondu zamířila do blockchainové platformy LayerZero Labs, která buduje protokol pro snazší přesun digitálních aktiv napříč různými blockchainy.
 
Velikost investice ani kapitál, kterým fond disponuje, nebyl zveřejněn. „Cílíme na produkty a služby, které řeší skutečné výzvy našeho byznysu, rozšiřují jeho možnosti nebo zlepšují uživatelskou zkušenost,“ prohlásil šéf Christie's Ventures Devang Thakkar. Christie's loni v březnu vydražila za 69 milionů dolarů první NFT obraz ve své historii a v prosinci se pak spojila s NFT tržištěm OpenSea, kde coby kurátor zrealizovala svoji první NFT aukci.
 
 – Ruský prezident Vladimir Putin minulý čtvrtek podepsal zákon, ve kterém ruská Duma navrhovala zákaz používání digitálních cenných papírů a tokenů jako platebního prostředku za zboží a služby v zemi.
 
V praxi by se mělo jednat o rozšíření zákona o digitálních aktivech, který Duma předložila v roce 2020 a který zakazoval využívat v Rusku k platbám kryptoměny. Nedávno také ruská agentura pro finanční monitoring, Rosfinmonitoring, oznámila, že zlepšila svoji schopnost kryptoměnové transakce sledovat.
 
 – Množství venture kapitálu, který zamířil do světa kryptoměn a blockchainu během druhého čtvrtletí, spadlo mezičtvrtletně téměř o 22 % (z 12,5 miliard dolarů na 9,8) . Před tím investice do sektoru vydržely růst bez přestávky sedm čtvrtletí po sobě, a to zprvu i navzdory medvědímu trhu. Investoři začali ztrácet důvěru hlavně v polovině června, kdy kryptoměnový trh formálně vstoupil do druhé fáze medvědího trhu a začaly se objevovat první velké institucionální insolvence.
 
Co se týče přilákání venture kapitálu, úspěšná byla v tomto ohledu zejména jihovýchodní Asie, která letos přilákala skoro 2,2 miliardy dolarů privátních investic do zhruba 160 projektů. Největším loserem se stal mezičtvrtletně sektor decentralizovaných financí, který ztrácel zájem investorů jak co do objemu peněz, tak co do počtu uzavřených dohod.

Zajímavý byl naopak vývoj v trochu stagnujícím sektoru NFT a blockchain gamingu. Zde totiž v obou čtvrtletích docházelo k sérii slučování a akvizic. Třicet osm procent dohod pocházelo čistě z tohoto segmentu.    
 
 – Burza FTX založená Samem Bankmanem-Friedem, která patří mezi největší krypto burzy současnosti a během nedávné krize na krypto trhu suplovala úlohu kryptoměnové centrální banky, když naléváním likvidity do insolventních institucí zachraňovala krypto trh před zhroucením, plánuje nové raisování kapitálu. V rámci investičního kola série C chce vybrat dalších 400 milionů dolarů, což by zvýšilo současnou valuaci na 32 miliard.
 
 – Jihokorejští prokurátoři provedli razii na jihokorejských kryptoburzách. Podnětem měl být sběr důkazů v kauze Terraform Labs a jejího zakladatele Do Kwona po květnovém kolapsu algoritmického stablecoinu UST a kryptoměny Luna. Vyšetřovatelé zabavili obchodní záznamy z burz Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit a Gopax. Paralelně také proběhl zátah na lokální krypto směnárnu Dunamu a investiční společnost Partners, která spadá pod Upbit.
 
Vedle investorských žalob je celá Terraform Labs vyšetřována kvůli možnému daňovému úniku. Ten by měl dělat 78 milionů dolarů. Zajímavé je, že sám Kwon donedávna tvrdil, že Terraform Labs nemá v Jižní Koreji žádné daňové závazky.
 
 – Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) se včera zpovídala kongresu, skoro vše se točilo okolo kryptoměn a kritika se na nebohý SEC snášela z obou táborů. Pokaždé ovšem z protichůdných důvodů. Demokratům přišlo, že SEC sektor hlídá příliš vlažně a měl by přísněji postupovat proti kryptoměnovým burzám, ale i dalším hráčům v sektoru.
 
Republikáni měli pro změnu s činností komise opačný problém. Za stranu je nejlépe vystihl Bill Huizenga: „Zatímco komise nemá v úmyslu ohledně kryptoaktiv poskytnout žádné objasnění, vymáhání by chtěli pořád zvyšovat,“ shrnul během slyšení.

„Vypadá to, že všem s výjimkou samotného SEC je jasné, že Komise nereguluje krypto v dobré víře,“ podpořil jej další republikánský kongresman,Tom Emmer, v reakci na dopis, který SEC rozeslal burzám. „Nejvíce je to vidět na průmyslu s digitálními aktivy,“ dodal. Komise se prý stala pod Genslerovým vedením jen dravcem lačnícím po moci a zájmy spotřebitelů odsouvá na druhou kolej.
 
 – Britské ministerstvo financí chystá vlastní regulaci stablecoinů, která by měla být součástí nového zákona o finančních službách a trzích. Zákon přišel pro stablecoiny dokonce s novým označením – aktiva pro digitální vypořádání (digital settlement assets). Regulovány mají být v Británii coby druh platební metody.
 
Samotný zákon je zajímavý také tím, že ruší stovky původních předpisů EU a v domovské Británii má trochu kontroverzní pověst. Na rozdíl od EU to nicméně v případě stablecoinů nevypadá, že by chtěla Británie populární technologický nástroj hned v zárodku zadusit.
 
 – Praha má v pořádání kryptoměnových konferencí jednu z nejdelších tradic na světě, důkazem je třeba Hackers Congress Paralelní polis. Na příští rok se ale právě začíná chystat jedna trochu výjimečná— BTC Prague, která se odehraje začátkem června v Letňanech. Zaměřená bude čistě na Bitcoin a má ambici být největší v Evropě. Dorazit by na ni mělo 10 tisíc lidí a představit se zde plánuje 90 bitcoinových firem.
 
Mezi přednášejícími se objeví světová jména jako Peter Todd (bitcoinový core developer a propagátor predikovatelného inflačního modelu u bitcoinu), Jameson Lopp, Aaron van Wirdum, CEO Blockstreamu Adam Back nebo jeho bývalý strategický ředitel Samson Mow, známý dnes hlavně coby ideový autor a propagátor bitcoinových dluhopisů pro El Salvador. Za českou scénu vystoupí například zakladatel SatoshiLabs a tvůrce hardwarové peněženky Trezor, Marek Slush Palatinus.
Tip Forbes Cryptoshotu
 

Graf týdne

Ceny kryptoměn se zrovna odrážejí ode dna, transakční objem ale má zatím ještě co dohánět. Že transakce na blockchainu během medvědího trhu až na výjimky zrovna nevzkvétají, to jsme si již v minulosti několikrát ukazovali. Dnes bych vám ale chtěl ukázat něco jiného.

Při leteckém pohledu na transakční objem je vidět, že jsme se během býčí kocoviny propadli až někam k hodnotám z roku 2019. Velmi podobný pohled se nám naskytne, i pokud zvolíme jako metriku celkový počet transakcí. Jediné, co je oproti té době jinak, jsou ceny kryptoaktiv, které jsou dnes podstatně výše.

Co to znamená? Nic více, ale ani nic méně než fakt, že většinu předchozí horečnaté transakční aktivity měla na svědomí spekulace během býčího trhu a nikoli skutečná masivní adopce, i když se vám možná v té době někdo pokoušel namluvit něco jiného.  To nutně neznamená nic špatného, je to ale dobrý referenční bod, který nám umožní v obou extrémních polohách trhu zůstat ukotveni v realitě.

Také je třeba dodat, že graf sleduje jen přímé přesuny kryptoaktiv mezi peněženkami a neodráží úplně například volání chytrých kontraktů (především na Ethereu), které za poslední tři roky vzrostlo skutečně rapidně. Na zajímavý fakt upozornila Tasha Che. Možná si na tuto svéráznou makroekonomku vzpomenete z loňska, kdy o sobě dala vědět happeningem, při kterém ztokenizovala do podoby NFT a následně fyzicky zničila diamant v ceně pěti tisíc dolarů. / Zdroj: Chainalysis, CoinGecko
 

Story týdne

Komu patří svěřené krypotměny, když ten, kdo si je půjčil, dobrovolně vstoupí do řízeného bankrotu?

To je otázka za miliardy dolarů. Jedna ze dvou společností, které se to nedávno rozhodly ověřit, je i miliardová kryptoplatforma Celsius. Ta si od lidí půjčovala na vysoký úrok kryptoměny a následně je využívala k cenovým arbitrážím. Firma má za sebou první dva dny v režimu řízeného bankrotu, který na sebe sama uvalila podle kapitoly jedenáct amerického zákona o úpadku. Co bankrotu předcházelo – a co to znamená pro uživatele?

Kolem insolvence Celsia dlouho panovala válečná mlha, za kterou by se nemusel stydět ani reálný vojenský konflikt. Když ale firma minulý týden oznámila, že podala žádost o ochranu u úpadkového soudu pro jižní okres New Yorku, začalo se nad bojištěm pomalu vyjasňovat. Přestože celé panorama zatím zůstává zakryté, začínají vystupovat některá zajímavá fakta.

Firma už v bankrotu například získala od soudu povolení utratit 3,7 milionu dolarů na výstavbu bitcoinové těžební farmy a dalších 1,5 milionu za její vybavení a importní náklady – těžba bitcoinu je prý klíčem k úspěšné restrukturalizaci. Bankrot podle kapitoly jedenáct přitom umožňuje firmám pokračovat v činnosti za předpokladu, že restrukturalizace umožní splácení dlužníkům.

Ještě v den, kdy Celsius oznámil podání žádosti o ochranu před věřiteli, firma zároveň splatila poslední část svého kryptoměnového dluhu u decentralizovaných finančních protokolů Aave, MakerDAO a Compound. Po zaplacení závazku za 800 milionů dolarů společnosti zbylo 167 milionů v hotovosti, což by jí mělo umožnit chod v současném restrukturalizačním režimu, a v účetních knihách manko za 1,19 miliardy dolarů.

Jak se Celsius do současné situace dostal? Jeho model podnikání spočíval v tom, že si klienti na platformě uložili kryptoměny podobně jako v bance, čímž jim vznikl nárok na úročení vkladů. Úroky firma vyplácela opět v kryptu – buď přímo v kryptoměně, kterou uživatel vložil, nebo nativních tokenech CEL, nabízejících výhodnější úrok.

S půjčenými prostředky se Celsius pokoušel vydělávat, což se mu během býčího trhu nejprve dařilo. Platforma například nabízela kryptoaktiva k zapůjčení obchodníkům a dalším uživatelům prostřednictvím různých DeFi služeb za vyšší úrokovou sazbu, prováděla arbitráže a staking a celkově se dost otáčela, aby uspokojila své klienty a ještě něco zbylo.

Společnost touto formou nabízela úročení několika vybraných kryptoměn a stablecoinů a vyplácení probíhalo jednou týdně. Model však začal drhnout. 12. června oznámil Celsius dočasné pozastavení výběrů, transferů a swapů na platformě kvůli „extrémním podmínkám na trhu“ a problémům s likviditou. Pak už šlo všechno celkem rychle.

Model byl riskantní od svého počátku, ale zisk bez rizika prakticky neexistuje. Pro nás by měl být varovný hlavně způsob, který Celsius používal k vyplácení bohatých sedmnáctiprocentních úroků. Zapůjčené kryptoměny využíval k poskytování likvidity v DeFi službách a hedge fondům i k nejrůznějším arbitrážím. S příchodem medvědího trhu najednou nebylo kde brát, což Celsius nutilo vstupovat do čím dál většího rizika.

Jedním z míst, kde se pokoušel vyškrábnout kapitál na vysoké úročení, byl i nechvalně proslulý lending protokol Anchor, který tvořil spojené nádoby se stablecoinem UST a Lunou. Anchor nabízel přímo zázračné úročení, ale měl zásadní chyták – šlo o Ponziho schéma.

Právě platforma Celsius měla být jedním z těch, kdo nechtěně přispěli k urychlenému zhroucení výše uvedeného schématu. Nešlo přitom o jediný rizikový podnik, ve kterém Celsius „visel“. Hlavním problémem Celsia byl možná až příliš rychlý úspěch, který jeho managementu a obchodníkům stoupl do hlavy.

Společnosti z New Jersey se během pětileté existence podařilo dostat k majetku za miliardy dolarů. Přesněji měla mít k letošnímu červnu před zmrazením výběrů pod svou správou necelých dvanáct miliard dolarů a obsluhovala 1,7 milionu uživatelů.

O to podivnější je fakt, že firma v dubnu 2020 úspěšně zažádala o státní zvýhodněnou pandemickou půjčku, takzvaný Paycheck Protection Program. V jeho rámci obdržela od federální vlády 281 502 dolarů na udržení plné zaměstnanosti. Měla finanční potíže již tehdy?

Kryptoměnové firmy na sebe v USA neuvalují bankrot každý den, ale Celsius je shodou okolností již druhou takovou za posledních čtrnáct dní. Teď visí největší otazník nad právy klientů, kteří si u platformy otevřeli účet – budou moci během řízeného bankrotu získat zpátky přinejmenším část svých kryptoměn, nebo je alespoň prodat?

Zatím je jisté, že Celsius představuje v americkém soudnictví zajímavý precedens. Podle toho, na čí stranu se soud přikloní, nejspíš budou posuzovány další podobné „kryptokauzy“ v budoucnu. Příští soudní slyšení je plánováno na srpen, tak uvidíme, jak moc horko ještě bude těm, kteří mu navzdory sérii varovných signálů, které začínají již u projektového „whitepaperu“, své kryptoměny svěřili.

To je pro dnešek vše, nepropadejte panice a budu se těšit na další shledání ve vašich mailboxech za čtrnáct dní (pak již zase podle plánu).

— Karel Wolf, Forbes
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Forbes.cz
Cryptoshot nesupluje funkci investičního poradce. Máte-li přesto jakýkoliv dotaz, obraťte se přímo na autora newsletteru.

© 2022 MediaRey, SE


Změnit nastavení odběru
Odhlásit odběr (týká se pouze Cryptoshotu, Espresso vám zůstane)