Copy
Vítejte u newsletteru HN o českém předsednictví EU a o dění v unii. Každý čtvrtek ho pro vás připravují Ondřej Houska z Prahy a Kateřina Šafaříková z Bruselu. Své tipy nebo postřehy sdílejte tady nebo tady. Pozor, ironie! Češi Evropu šest měsíců řídit nebudou, jak stojí v názvu newsletteru, jenže někteří politici to často tvrdí. Dost možná proto, že skutečnou roli předsednictví dostatečně neznají. Zásadně se podílet na tom, jak EU funguje, ale Češi během předsednictví mohou.
      

V4: co dál?

Maďarská vláda svým chováním v poslední době vzbuzuje dojem, že je Maďarsko členem Ruské federace, nikoliv Evropské unie. Premiér Viktor Orbán pronáší projevy, které i jeho blízká poradkyně označila za „vyloženě nacistické“. A tak se opět objevila otázka: co s visegrádskou čtyřkou? Vždyť to, že je V4 momentálně zcela nefunkční, říkají polští, slovenští i čeští politici.

Kdo má vystoupit

V4 smysl má, ale mělo by z ní odejít orbánovské Maďarsko, tvrdí hlavní analytik HN Martin Ehl (s jistou nadsázkou). Tomáš Prouza, který jako bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti zažil v rámci V4 jednání na nejvyšší úrovni, s tím nesouhlasí - z V4 by podle něj mělo rychle odejít Česko. Argumentuje tím, že nejde jen o Orbána. Česko se podle něj až moc váže na Polsko, s nímž má přitom reálně společného dost málo.

Verdikt Ředitelů Evropy

V4 má rozhodně smysl jako nástroj běžné sousedské spolupráce. Ale je absurdní, že se z ní místo toho stal nástroj koordinace politiky čtyř členských zemí v rámci EU, když reálně mají tyto státy na unijní úrovni stejný pohled jen na malou hrstku témat. Jakou roli by V4 měla mít a jak hloupé jsou hlasy, které zněly od hnutí ANO nebo ODS, podle kterých bez existence V4 málem nedává smysl ani naše členství v EU, vysvětlujeme tady. A Polsko? Rozhodně bychom neměli přestat s kritikou jeho současné vlády za porušování demokratických principů jen proto, že podporuje Ukrajinu - na její straně by přece stála jakákoliv vláda, která by v Polsku byla u moci.

Prosvištíme si: Předsednictví V4

Ano, i Visegrád má své předsednictví. Zatímco EU předsedají Češi, ve V4 mají nyní tuto roli Slováci. Zatímco v unii je předsednictví půlroční, na čele V4 se státy střídají po 12 měsících vždy 1. července. Slováci teď převzali předsednictví od Maďarů - a všichni kromě Maďarů samotných jsou rádi, že už je tahle zkušenost za nimi. Maďaři se nepokrytě snažili V4 zneužít pro své zájmy. A tak není divu, že ministři z ostatních zemí odmítali po ruské invazi na Ukrajinu do Budapešti vůbec přijet. To je reálný obraz současné V4. Jde o důsledek zmíněných nesmyslných snah udělat z V4 jakýsi jednotný blok v rámci EU, místo aby se Češi, Slováci, Poláci a Maďaři soustředili na nejrůznější kulturní, hospodářskou nebo vědeckou spolupráci ve střední Evropě.

Co s exnáměstkyní 

Už loni na podzim HN a Aktuálně.cz informovaly, že do českého týmu v Bruselu krátce před volbami přibyla s jedním z nejvyšších platových výměrů bývalá náměstkyně Aleny Schillerové (ANO) na ministerstvu financí Lenka Dupáková (ČSSD). Nebylo přitom jasné, co bude její práce. Tehdejší mluvčí ministerstva zahraničí odpověděla, že Dupáková bude mít na starosti „horizontální koordinaci, a to zejména problematiky takzvaného uhlíkového cla“. Na uhlíkovém clu ale za Čechy pracuje jiný diplomat z bruselského týmu. Otázka tak zůstává i po necelém roce stále stejná: co exnáměstkyně v Bruselu vlastně dělá?

Tak napodruhé

„Lenka Dupáková je odpovědná za agendu ochrany spotřebitele v oblasti finančních služeb. Od září povede na technické úrovni trialog ke spotřebitelskému úvěru. Navazuje na práci, kterou dělala na ministerstvu financí, protože to je gestorským rezortem,“ odpověděla mluvčí předsednictví Eva Hrnčířová. Že by to napodruhé vyšlo? Ředitelé Evropy se zkusí po čase zase zeptat.

Smutná sázka

Češi bravurně zvládli první měsíc svého předsednictví EU, vysvětlili jsme v minulém newsletteru. Prokázali, že jsou schopnými krizovými manažery, když šlo o nutnost navrhnout a prosadit kompromis ohledně úspor zemního plynu pro případ, že by Rusko zastavilo jeho dodávky. Těžko ale předpokládat, že Putin „dá pokoj“. „Vsázíme se, kdy budeme muset svolat další mimořádné jednání ministrů pro energetiku, protože Rusko bude s plynem určitě dál manipulovat,“ řekl Ředitelům Evropy vysoce postavený zdroj. Jeho odhad? Další krize přijde ještě během léta.

Jak jsme na tom

Jak dlouho Česku vydrží zásoby zemního plynu a kolik ho musí ušetřit, aby vydrželo zimu? Tyto a další údaje shromáždil Michal Hrubý z výzkumného centra Europeum. Na schůzce s Řediteli Evropy zároveň zmínil svůj odhad, že Rusko dodávky plynu nezastaví úplně. To ale neznamená, že je po všem. „Tato zima nakonec může být lehčí než ta další,“ tvrdí Hrubý s tím, že na jaře budou plynové zásobníky prázdné a země EU budou řešit, co dál. Česko by si podle Hrubého mělo - vedle důrazu na úspory - zajistit například další kapacity zkapalněného plynu.

Ostře sledované: Orbán a my

Říká se, že člověk může ignorovat realitu, ale jen do té chvíle, než se ona sama postaví přímo před něj. V téhle situaci se teď ocitají ODS a lidovci ve vztahu k Viktoru Orbánovi. Obě strany ho hlasitě podporovaly, zejména když v roce 2015 stavěl plot proti uprchlíkům a brojil proti evropské integraci. A mlčely, když z Maďarska vyháněl zahraniční univerzity a neziskovky. Před dvěma lety Petr Fiala zesměšňoval dotaz na názor ODS na Orbánovo drancování demokracie s tím, že „byl zvolený pro to, aby se zajímal o Českou republiku“. Loni se držel teze, že „my nemůžeme Maďarsko vychovávat“. Aktuální Orbánovy postoje bude muset Česko jako předsedající země EU řešit, řekl HN ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN-článek najdete na hn.cz během dneška). Na české obhájce maďarského premiéra čeká nutnost se s ním popasovat, protože realita stojí přímo před nimi. Tedy nikoliv před hnutím ANO, tam si to rozhodne Andrej Babiš, který se k Orbánovi v poslední době přimknul jako žádný český politik.

Na výlet za Orbánem

„Pojedu do Budapešti na výstavu Bosche. Orbánovi se podařilo sehnat mimořádný počet jeho děl,“ svěřil se Alexandr Vondra (ODS) jednomu z Ředitelů Evropy minulý měsíc ve Štrasburku. Je Vondra do Orbána zamilovaný? Spíše ne, tentokrát šlo hlavně o umění. Ostatně, europoslanec se o výstavě v Maďarské národní galerii dozvěděl v kulturní rubrice Respektu(!), kam moc Orbánových fanoušků nechodí. Vondra výstavu stihl a mluvil o ní nadšeně. Ředitelé Evropy jsou rádi a oznamují tímto, že budou přes léto pravidelně přinášet informace o tom, kam si politici jezdí odpočinout.

Kulturní války

Dalo se tušit, že kombinace konzervativců a liberálů v české vládě bude nejvíc pukat pod společenskými tématy, jako jsou interrupce nebo manželství pro všechny. Část koalice ho navrhla, druhá přišla s protitahem a všimli si toho europoslanci, kteří usilují o rozšíření práv menšin. EU ve věci manželství nemá kompetence. Zájem zvenčí je ale dalším příkladem, že na vnitřním trhu se nepřelévají jen zboží a služby, ale i trendy a požadavky.

Co vozí Bek

Volba Václava Havla pro motto českého předsednictví zaujala, jak jsme vás už informovali. A česká vláda z toho chce logicky těžit, co to jde. „Ministr pro evropské záležitosti Bek s sebou vozí knihu s Havlovým projevem o EU, kamkoliv jede, a všem ji rozdává,“ řekl Ředitelům Evropy člověk, který toho byl svědkem. Jak už jsme napsali: Havlova prestiž v Evropě dodává českému předsednictví lesk, zároveň ale platí, že federalistické postoje ohledně budoucnosti unie, kterými se bývalý prezident netajil, rozhodně neodpovídají nastavení české vlády (a většiny společnosti).

Co si přečíst

👍👎 Jednotlivec někdy dokáže zásadním způsobem změnit dějiny. V dnešní Evropě najdeme dva politiky, kteří to dokázali - jeden negativně, druhý pozitivně.

✍ Češi od předsednictví EU požadují hlavně zajištění dodávek energií. Další předsednická priorita, tedy poválečná obnova Ukrajiny a příprava jejího vstupu do unie, občany zdaleka tolik nezajímá, ukázal průzkum ústavu STEM.

🛩 Letadla ze zahraničí nepřiletěla pomáhat s hašením požáru v Českém Švýcarsku sama od sebe, vše bylo mnohem jednodušší díky tomu, že jsme v EU. Jak taková pomoc funguje, vysvětluje muž, který ji koordinuje.

Osobnost týdne

Jaroslav Zajíček, velvyslanec

První měsíc českého předsednictví EU patřil jemu a jeho týmu v Bruselu. Zajíček miluje sport, například squash (jeden z Ředitelů Evropy s ním kdysi sehrál dramatický set, který skončil 18:16 ve prospěch velvyslance). Nyní je zástupcem české velvyslankyně při unii Edity Hrdé a vede těleso jménem Coreper I. V něm diplomaté států unie řeší témata, jako jsou energetika, průmysl, klima nebo třeba doprava. Zajíčkův tým spolu s lidmi z ministerstva průmyslu připravil dohodu o úsporách zemního plynu, kterou na konci července podpořily všechny státy EU kromě Maďarska. Zajíček a lidé kolem něj jsou ztělesněním toho, že česká státní správa má na evropské záležitosti naprosto špičkové úředníky a diplomaty. Některé z nich jsme představili tady. A tak panu velvyslanci posíláme písničku (je to nadsázka, ale nejspíš se často bude cítit jako onen muž v červené košili).

Co si poslechnout a kam zajít

☝ Co je potřeba k tomu, aby předsednictví přimělo státy EU dohodnout se na tak sporné věci, jako je omezení spotřeby zemního plynu? Vysvětluje to Tomáš Prouza, který se těchto jednání zúčastnil.

♨ Nejlepší odpovědí Putinovi jsou úspory ve spotřebě zemního plynu. Kolik může letos realisticky uspořit Česko a jak to udělat? Mluví o tom Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy21.

📷 S českým předsednictvím EU můžete i fotit a vyhrát ceny - o podmínkách soutěže pro amatérské fotografy se víc dozvíte tady.

Tečka podle Ondřej Housky

Politika gest někdy má smysl. Třeba když se premiér Petr Fiala (ODS) krátce po začátku ruské agrese vydal do Kyjeva, aby zdůraznil evropskou podporu Ukrajině. A nezůstalo jen u slov, Česko a další země EU Ukrajinu dál silně podporují, například vojensky. Návštěva předsedkyně dolní komory amerického Kongresu Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu je ale prázdným gestem a není divu, že Bílý dům byl proti. Bezpečnosti Tchaj-wanu tato cesta nepřináší nic navíc oproti dnešní situaci. A opravdu je takový třeskutě symbolický krok nutný v době, kdy nechceme, aby se Čína plně přimkla k Rusku? Pelosiová se měla raději poučit u prezidenta Theodora Roosevelta, který americkou zahraniční politiku na počátku dvacátého století shrnul takto: „Mluv tiše a v ruce třímej velký klacek.“ Cesta Pelosiové tedy smysl nemá, smysl by měly třeba další dodávky zbraní Tchaj-wanu. Nejlépe provedené v tichosti a bez prázdných gest.

Odběr tohoto newsletteru si můžete zdarma přihlásit zde
Další informace najdete na hn.cz
         
Copyright © 2022 Economia – Newslettery, All rights reserved.

Již nechci dostávat tyto zprávy