Copy
View this email in your browser

Inflace funguje pouze tam, kde jsou volné peníze a poptávka. Výrobci počítačových čipů si užili až inflační výnosy díky covidu. Skoro dva roky jim rostly zisky, zatímco zákazníci platili i několikanásobky doporučených cen za grafické karty, procesory a herní konzole. Eldorádo pro AMD, Intel a Nvidii ale narazilo.
 
Stejně jako se kvůli pandemii sešly nejhorší možné problémy – zvýšená poptávka, omezená výroba a komplikovaná logistika, nyní se sešly nejhorší možné okolnosti v opačném gardu. Lidé kvůli rostoucím životním nákladům omezují frivolní výdaje. Kvůli návratu do kanceláří nepotřebují nové počítače a ty nakoupené za poslední dva roky vydrží v provozu pět a více let, protože nároky na výkon počítačů dávno nerostou takovým tempem jako v minulé dekádě.
 
Poptávka po grafických kartách pro těžbu kryptoměn zažila volný pád srovnatelný s krachem v roce 2018 a Ethereum přejde nejspíše od září na jiný způsob ověřování transakcí, který se obejde bez brutálního výkonu a spotřeby dvou Temelínů. A aby toho nebylo málo, v oblasti grafických karet čeká AMD a Nvidii soupeření s Intelem, který konečně začíná prodávat dlouho slibované samostatné grafické karty. Podle aktuálně zveřejněných testů (jež si vypracoval sám Intel, ale které vypadají metodicky v pořádku), se karty s čipem Intel Arc A770 ve většině her dostanou výkonem o pár procent před Geforce RTX 3060, jež představuje aktuálně rozumný poměr výkonu a ceny. Intel ale bude potřebovat bojovat proti zavedeným značkám s vybudovaným ekosystémem příslušenství a podporovaných speciálních funkcí lákavou cenou, což vytvoří další tlak na Nvidii i AMD.
 
Je to šílený koktejl, který čipovým firmám zkazí hospodářské výsledky na dalších pár čtvrtletí dopředu. Server DigiTimes varuje před tím, že Nvidia dokonce snížila výrobu o polovinu, ale v praxi takový propad nenastane. Nvidia spíše odloží start nové řady grafických karet, aby měla dost času zbavit se zásob stávajících modelů, které se poprvé od uvedení na trh prodávají za doporučené ceny nebo s prvními slevami.
 
Nejlépe z velkých výrobců počítačových čipů na tom bude AMD, kterému se daří získávat zákazníky na úkor Intelu nejen mezi hráči a u výrobců notebooků, ale také v nejrentabilnějších částech trhu, kde se zásadní poklesy nečekají, totiž v datacentrech, na kterých stojí všudypřítomné cloudové služby.
 
Za zmínku stojí, že cloud se pořád pokládá za žhavou novinku, ale jde už o dobře zajetého koně. Ještě před použitím termínu cloud fungovaly stejné služby pod označením SaaS, tedy Software as a Service. Svůj původ mají už v šedesátých letech, kdy IBM začalo poskytovat vzdálený přístup k firemním aplikacím na sálových počítačích. S příchodem komerčního internetu pak v devadesátých letech proběhl začátek revoluce. Ostatně takový OneDrive od Microsoftu tento týden oslavil patnácté narozeniny. Microsoft k téhle příležitosti přichystal facelift svého online úložiště propojeného s Microsoft Office 365 a Windows 10 i 11, i když k nám se zatím inovovaná verze nedostala.
 
Horkou novinkou už nejsou ani telefony se skládacími displeji. Samsung uvedl na trh už pátou generaci, a i když je jasným lídrem trhu, konkurenci má – v Číně. Hned po představení Galaxy Z Fold5 a Flip5 čínské Lenovo ukázalo novou generaci Motoroly Razr, véčka se skládacím displejem, které dostalo stejný procesor jako Flip5 od Samsungu. Nový Razr má také lepší vnitřní displej proti dva roky starému modelu, větší vnější displej, nové fotoaparáty a obecně dohnal hardwarovou ztrátu, kterou na Samsung měl.
 
Lenovo ale nový Razr zatím drží pouze na čínském trhu. To se týká i Xiaomi, které tento týden ukázalo konkurenci pro Galaxy Z Fold5. Xiaomi Mix Fold2 se po rozložení mění v 8" tablet s trochu větší obrazovkou, než má Fold od Samsungu – displej pro Xiaomi nicméně vyrábí Samsung. Xiaomi chce zákazníky okouzlit hlavně tím, že nový Mix Fold2 je v rozloženém stavu extrémně tenký. Bez výstupků fotoaparátů měří jen 5,4 mm, sotva se do něj vejde napájecí konektor. Stejně jako Xiaomi 12S Ultra má i Mix Fold2 fotoaparát s nálepkou Leica a ani jeden telefon zatím není určený k prodeji v Evropě.
 
A když jsme u čínských značek – v Německu narazil gigant BBK Electronics se svými značkami Oppo a OnePlus. Kvůli porušení patentů finské Nokie musel zastavit prodej svých telefonů na území největší evropské ekonomiky a je otázkou, zda Nokia bude chtít celoevropský zákaz, zda jej rozšíří i na Realme, nebo jestli BBK raději urychleně zaplatí.  

My jsme se na Techu logicky věnovali zařízením od Samsungu, která jsme si mohli už tak trochu osahat, a nyní testujeme nový Fold, nové hodinky i sluchátka. Samsung letos neudělal žádné velké změny, ale pořád jde o telefony, které skutečně vynikají mezi konkurencí.
Na základě zkušeností kolegů i svých vlastních jsme se podívali na letní hit Čekání na Fotovoltaiku. Lhůty zprovoznění elektráren už neprodlužuje pouze problematický dovoz zařízení z Číny, ale drhnout začíná i schvalování a první zapojení ze strany některých distribučních firem. A ČEZ zdražil virtuální baterii…
Nakonec odemykáme alespoň něco pozitivního – recenzi malého notebooku Surface Laptop Go 2, který se s cenou pod dvacet tisíc zbavil těch nejhorších kompromisů svého předchůdce.

 Facebook Twitter 


Copyright © 2022 Economia - Newslettery, All rights reserved.