Forbes Cryptoshot
Zdravím,
mé jméno je Karel Wolf. Oblasti kryptoměn a veřejného blockchainu se věnuji více než osm let. Každý týden vás budu provázet světem haší, eliptických křivek, metaverz a občas i meme obrázků psích plemen. Ale dost o mně. Co byste měli vědět ze světa kryptoměn?

Právě se děje

Předsedovi Fedu, Jeromu Powellovi, narostla před pár dny konečně pořádná jestřábí křídla, vystrašené trhy se na konci týdne sesypaly a vzpamatovávají se z toho dosud. Poplatky na bitcoinové síti za poslední týden spadly zhruba o 21 % a jsou v rámci sedmidenních průměrů nejnižší od dubna 2020, ideální čas na přeposlání bitcoinů z burzy nebo konsolidaci adres v peněžence.

Dnes, tedy 31. srpna, také máme za sebou další pravidelnou úpravu obtížnosti bitcoinového blockchainu, která zajišťuje, aby průměrná tvorba bloku trvala při jakékoli hashrate přibližně stejně dlouho (+- každých deset minut, tedy ani rychleji, ani výrazně pomaleji). Ta se poprvé od 21. ledna masivně zvýšila, a to ve finále až o 9,26 %. Znamená to jediné, hashrate opět výrazněji roste a mineři to ještě nebalí. Co dalšího se uplynulý týden stalo ve světě kryptoměn?

V Albánii dopadli bývalého ředitele Turecké kryptoměnové burzy Thodex, Faruka Fatiha Özera. Ten je od loňského jara v Turecku obviněný z rug pull scamu. Tak se ve světě kryptoměn označuje druh podvodu, kdy vznikne na první pohled skutečný projekt a v okamžiku, kdy se na peněženkách nalézá už dost prostředků, autoři projekt ukončí a prostředky si vezmou s sebou.Pokud proběhne vydání a bývalý CEO Thodexu bude uznán vinným, hrozí mu v Turecku doživotí. Trest pro něj a jeho kumpány byl vyčíslen na 40 564 let.

Thodex fungoval až do svého kolapsu loni v dubnu jako největší turecká burza a jeho pád připravil o prostředky 400 tisíc lidí. Otázkou zůstává reálná ztráta. Zatímco Forenzní blockchainová společnost Chainalysis ji vyčíslila na 2,5 miliardy dolarů, v žalobě z letošního dubna se nárokovala pouze ztráta 356 milionů lir, tedy 24 milionů dolarů. Jen za tu by ale navrhovaný trest více než 40 tisíc let působil trochu přemrštěně, pravda tedy bude složitější.

Írán zavádí nový zákon, který umožňuje oficiálně používat kryptoměnové platby pro zúčtování importu zboží. Informovala o tom v pondělí íránská tisková agentura Tasnim. Dříve byly podobné transakce možné jen prostřednictvím dolaru a eura. Na změně se dohodlo íránské ministerstvo průmyslu s íránskou centrální bankou.

Navzdory vyčerpanému trhu se chuť investorů investovat do kryptoměnových projektů vrátila. Nový krypto fond DBA Crypto podle aktuálního reportu pro Americkou komisi pro cenné papíry a burzy společně zakládají top manažeři z krypto firem Galaxy Digital a Genesis. Fond chce vybrat částku 500 milionů dolarů a dělá si zálusk na uprázdněné místo po zkrachovalém hedgeovém fondu Three Arrows Capital. Na fakt v pondělí upozornil Axios.

Není to ale jediný nový krypto fond, který se má vrhnout na trh. S vlastním kryptoměnovým fondem chce přijít také venture kapitálová společnost Seven Seven Six spoluzakladatele sociální sítě Reddit, Alexise Ohaniana. Ten má o něco skromnější cíle – chce si jít pro 177,6 milionů na investice do digitálních tokenů.

A když už jsme u rizikového kapitálu, tak ještě do třetice všeho dobrého. Animoca Brands, hongkongská společnost, kombinující vývoj herního software a venture kapitálové investování (vložila kapitál například do OpenSea, Dapper Labs či Axie Infinity), podle úterní zprávy Bloombergu brzy oznámí, že získala další kapitál formou konvertibilních dluhopisů, tedy takových, které mohou být později proměněny na ekvitu.

Animoca si takto zajistila dalších 100 milionů dolarů. Hlavním investorem se stala singapurská společnost Temask. Valuace Animoca Brands se po předchozích letošních investicích téměř dotkla 6 miliard dolarů.   

Chyba v kombinaci se zákeřným příkazem na Solaně způsobila pád DeFi protokolu pro derivátové obchodování a zablokování uživatelských prostředků za 661 tisíc dolarů. Programátoři protokolu OptiFi, který běží na Solaně a slouží k obchodování opcí, neplánovaně vypnuli (shodili svůj mainnet) při pokusu o upgrade protokolu. Na vině bylo příliš dlouhé prodlení dané přetížením sítě Solany.

To vedlo programátory k přerušení upgrade. Protože se však již stačil vytvořit zprostředkující účet, vývojáři se pokusili vznik tohoto zprostředkovatelského účtu zvrátit uzavřením programu. Použili k tomu příkaz „Solana program close“. Jenže ten dělal trochu něco jiného, než si mysleli – vypnul celý protokol a permanentně zmrazil vložené prostředky.
 
Prostředky, které se v dané době v protokolu nacházely, zůstaly zamčené na Solaně a aby je bylo možné navrátit, budou se muset validátoři Solany shodnout na aplikaci výjimečné softwarové záplaty, která by takovou obnovu umožnila. Nevině vypadající příkaz totiž ve skutečnosti uzavírá běžící program permanentně (bez možnosti obnovy) a uzamčené SOL tokeny pošle na speciální nárazníkový účet. Decentralizované aplikace, obzvláště ty stavějící na vrstvách, kterým autoři aplikací pořádně sami nerozumí, zkrátka nejsou bez rizika.
Tip Forbes Cryptoshotu
 

Graf týdne

Ethereum merge spojený se změnou dosahování distribuovaného konsensu byl naplánován na 15. září a blíží se mílovými kroky. Protože ale podobné události pro majitele a uživatele coinů nejsou úplně bez rizika, míří dnes většina etherů na centralizované burzy, kde jen tak leží a kde se přesouvá odpovědnost za hladký průběh celé změny na někoho jiného.

Ještě větší risk a krok do neznáma pak ale zdánlivě představuje samotný staking, nové typy útoků (od Posterior Corruption po Stake Bleeding), nemožnost včas prodat, pokud síť začne dlouhodobě ztrácet na hodnotě.  Vyváží jej potenciál zajímavého výdělku s výrazně menšími operačními náklady?   

Odpověď by nám mohl dát roční graf ukazující dynamiku etherů, které jsou ve stakingu uzamčeny. Zatímco před rokem touto dobou bylo zamčeno 6,5 milionu etherů, nyní je to 14,1 milionu, většina etherů v oběhu ale zůstává zatím nestakovaná.

Přesto je možná stakování ETH zajímavý nápad pro ty, kteří si ještě chtějí na merge vsadit. Merge vyvolal spekulativní horečku, jenž může skončit všelijak, každopádně cena ETH poslední týdny rostla (a pravda, chvilku také padala) viditelně rychleji než cena bitcoinu. Na spotových i derivátových trzích již začíná být docela plno a s tím úměrně roste i míra rizika ztráty. To platí dokonce i pro navázané derivované tokeny jako stETH či cbETH, kde se pomalu ztrácí i poslední skulinky pro zajímavou cenovou arbitráž.

Staking etheru oproti tomu teoreticky může představovat zajímavou alternativní příležitost, kterou zatím využívá jen menšina. Úrok z něho momentálně dělá 4,1 %, což je dáno malým množstvím etherů, které jsou ve stakingu zatím uzamčené. Číslo ale zákonitě časem půjde dolů. Spekulovat na vysoký úrok ze stakingu namísto na vysokou cenu etheru může být nejbezpečnější způsob, jak celým přerodem Etherea projít. Samozřejmě za předpokladu, že nepřijde nějaká černá labuť, to ale nemůžeme vědět nikdy. / Zdroj: arcane research
 

Story týdne

Jak blafovat o Ethereum merge


Není pochyb o tom, že nadcházející velký upgrade druhého největšího veřejného blockchainu, tedy Ethereum sítě, představuje Ethereum merge, největší událost nadcházející podzimní krypto sezóny. Ať již je to vinou všech těch odkladů, změn v označeních nebo vysokou mírou abstrakce, panuje kolem něho spousta nedorozumění.

V následujícím krátkém textu se vám pokusíme pomoci trochu se v problému zorientovat a v případě, že rádi blafujete, tak vypadat ve společnosti jako expert.

První věc je, co se skutečně myslí tím, když se hovoří o Ethereum merge? V minulosti jsme mohli slyšet o tom, že na konci ethereové roadmapy nás čeká už jen fáze Serenity a přerod v (dosaďte sami): Ethereum běžící na PoS konsensu, Ethereum 2.0, Eth2, zkrátka nový protokol, který bude fungovat zdánlivě podobně, ale fakticky úplně jinak, než ten, na který jsme zvyklí. Terminologie pro tento stav nikdy nebyla úplně ustálená, ale nakonec se pro ni vžilo označení Merge.
V čem přesně spočívá?

Finálním cílem změny je, aby Ethereum přešlo ze současného algoritmu pro dosahování síťového konsenzu, založeného na pálení velkého množství energie, na algoritmus energeticky šetrnější, který dostal trochu legrační jméno Casper.

Důvod, proč v tomto kontextu hovoříme o Merge, je ten, že tak velkou decentralizovanou distribuovanou síť, jako je Ethereum s osvědčeným konsensus mechanismem, nemůžeme jednoduše bez patřičného vyzkoušení přehodit na úplně jiný model fungování po technické a částečně i ekonomické stránce.

O merge se hovoří proto, že zde v současnosti máme vlastně dvě Ethereum sítě. Tu tradiční, kde se o platné verzi blockchainu rozhoduje tradiční metodou důkazu prací (proof of work) a budoucí podobu jádra sítě, o které hovoříme jako o Beacon Chainu. Ta první tvoří mainnet, kde probíhají reálné transakce, Beacon Chain zatím funguje jako jakýsi její stín, běžící na testnetu (pro zjednodušení dnes vynecháme rozdíl mezi jednotlivými ethereum testnety), a nevaliduje transakce.

V okamžiku, kdy merge úspěšně proběhne, se obě sítě sloučí do jedné. Původní Ethereum dá sbohem mechanismu proof of work a začne síťový konsensus dosahovat pomocí  proof-of-stake mechanismu z Beacon Chainu. Obě sítě splynou v jednu, jinými slovy se takzvaně mergnou.

Možná vás zajímá, jak k tomu má přesně dojít. Pravda je taková, že merge se aktivuje ve dvou fázích, ta první, která nastane o něco dříve, je dosažení určené výšky slotu v rámci Beacon Chainu, druhá pak nastane po dosažení takzvané Terminal Total Difficulty na současném blockchainu. Terminal Total Difficulty označuje konečnou obtížnost posledního bloku, po kterém již nebude žádný další mining, ale síť se automaticky přehodí na proof of stake. Konečná obtížnost je bez dalšího kontextu celkem impresivní číslo, posuďte sami: 58 750 000 000 000 000 000 000.

Minery v novém modelu nahradí flotila takzvaných validátorů, těch má síť ke dnešku 418 159. Aby se mohl validátor podílet na tvorbě a potvrzování bloků v síti, musí nejprve vložit do zástavy 32 ETH, které se na předem definovanou dobu uzamknou a nemůže je dále používat. Tedy, potud alespoň teorie, neboť v rámci DeFi sektoru existuje kategorie produktů, které staknuté kryptoměny tokenizují a umožňují je dále používat například jako zástavu. Validátoři také udržují informace o stavu sítě.  

V případě současného proof of work těžař, který uhádl náhodné číslo, získal právo podepsat blok s transakcemi a jelo se dál. V proof of stake sítích ale transakce provádějí přiřazení validátoři, kteří nic nehádají. Celé jejich úsilí spočívalo v tom, že se uvolili na určitý čas uzamknout určité množství kryptoměny časovým zámkem a pak už jen čekají, až je algoritmus vybere. Jak zde ale zajistit stejnou úroveň bezpečnosti? To si raději přečtěte v našem dubnovém článku Inženýrská noční můra. Proč si na nové a lepší Ethereum ještě počkáme.

Zjednodušeně ale můžeme říci, že zatímco PoW odměňuje minery za to, že dělají správnou věc, u PoS validátorů se spoléhá spíše na to, že budou přísně potrestáni (ztrátou všech vložených coinů), pokud udělají věc špatnou. U PoW systému musíte vynaložit vysoké náklady (čím vyšší, tím je síť bezpečnější), abyste získali v rámci systému kýženou odměnu, u PoS jsou naopak náklady na získání odměny nízké, ale systém tvrdě trestá za pokus o podvod. Celý problém bezpečnosti v PoS sítích je ve skutečnosti trochu komplikovanější, o tom ale třeba zase jindy.

To je pro dnešek vše a budu se těšit na další shledání ve vašich mailboxech příští týden.

— Karel Wolf, Forbes
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Forbes.cz
Cryptoshot nesupluje funkci investičního poradce. Máte-li přesto jakýkoliv dotaz, obraťte se přímo na autora newsletteru.

© 2022 MediaRey, SE


Změnit nastavení odběru
Odhlásit odběr (týká se pouze Cryptoshotu, Espresso vám zůstane)