Forbes Cryptoshot
Zdravím,
mé jméno je Karel Wolf. Oblasti kryptoměn a veřejného blockchainu se věnuji více než osm let. Každý týden vás budu provázet světem haší, eliptických křivek, metaverz a občas i meme obrázků psích plemen. Ale dost o mně. Co byste měli vědět ze světa kryptoměn?

Právě se děje

Z burz teď mizí více bitcoinů, než kolik do nich přitéká. Pool bitcoinové likvidity na spotových kryptoměnových burzách dělá nyní méně než 2,1 milionu bitcoinů a toto číslo klesá již sedm měsíců. Zajímavé, uprostřed medvědího trhu. Výjimku, která na chvilku přerušila klesající trend, představuje pouze květen, kdy se burzy staly naopak o 42 tisíc bitcoinů bohatšími.

Stahování bitcoinové likvidity z burz započalo již v lednu, uživatelé do svých peněženek tehdy převedli 52 tisíc bitcoinů, nejnižší aktivitu naopak projevovali v dubnu, kdy stáhli z burz pouze 9 tisíc BTC. Květnový příliv likvidity představuje v tomto směru zajímavou anomálii, netrvala ovšem dlouho.

Na konci měsíce zasáhl kryptotrh kolaps ekosystému složeného ze stablecoinu UST a kryptoměny Luna, což vyvolalo domino efekt, během kterého se začaly hroutit nejpřepákovanější centralizované subjekty na trhu. To trochu neintuitivně odliv likvidity z burz ještě akcelerovalo.

Zmizelo z nich v průběhu června 119 tisíc bitcoinů, což je nejvíce od listopadu 2020, druhá nejvyšší hodnota za letošní rok pak pochází z července, kdy burzy opustilo 96 tisíc bitcoinů, srpen se za prvních 22 dní držel na 65 tisících, což je čtvrtá nejvyšší hodnota. Jak je to možné?

Za všechno může nejspíš série insolvencí „kryptopůjčoven“, která řadě uživatelů otevřela oči a ukázala, že na tom, kdo má přístup k uživatelským privátním klíčům, skutečně záleží, a řada zejména novějších nadšenců do kryptoměn pochopila, co to znamená riziko třetí strany.

Přestože v tom tentokrát byly burzy poměrně nevině, svezly se s trendem a kryptoměnové vklady začaly na začátku léta masivně opouštět jak lendingové společnosti (například Nexo, které výběry nezastavilo, opustilo od května dosud 68 tisíc bitcoinů), tak samotné burzy. Na zajímavý fakt upozornil arcane research.

Co dalšího zajímavého se stalo za uplynulý týden ve světě kryptoměn?

Alphabet, mateřská společnost Google, patří spolu s giganty tradičního finančního systému – BlackRock, Morgan Stanley, Goldman Sachs a jihokorejským technologickým gigantem Samsung, k pětce největších investorů do kryptoměnového průmyslu. Společně s dalšími 35 giganty bankovního a technologického sektoru do krypto průmyslu od září 2021 do letošního června investovali 6 miliard dolarů.

Vyplývá to alespoň z aktualizovaných dat průzkumu od Blockdata. Blockdata odhadují, že největším investorem do krypto sektoru se stala mateřská společnost Google, která firmám a projektům v rámci čtyř investičních kol poslala investici přes 1,5 miliardy dolarů, správce majetku Blackrock ve třech kolech 1,17 miliardy, Morgan Stanley v rámci dvou investičních kol 1,1 miliardy, Samsung, který byl s 13 koly investic nejaktivnější, pak 979 milionů a Goldman Sachs v rámci 5 kol investovala 698 milionů.

Společnost Galaxy Digital Mikea Novogratze nakonec provozovatele zabezpečených digitálních depozitářů pro institucionální klientelu, firmu BitGo, definitivně nekoupí. Firma o tom informovala již začátkem minulého týdne v tiskové zprávě, z kapacitních důvodů se mi již ovšem informace do posledního newsletteru nevešla. Galaxy prohlásila, že ruší akvizici v hodnotě 1,2 miliardy dolarů, protože BitGO nebylo schopné doložit auditované finanční výsledky za rok 2021. Podle společnosti tak BitGo zároveň nemá nárok na odškodnění.

BitGo má pochopitelně na věc jiný názor a chce se odškodnění vyčísleného na 100 milionu dolarů domáhat u soudu. Společnost se nechvalně proslavila v roce 2016, kdy nedokázala zabránit úniku privátních klíčů ke 119 756 bitcoinům burzy Bitfinex, tehdy druhé největší kryptoměnové burzy. BitGo dodnes odmítá, že by na krádeži nesla přímou vinu.

Likvidátoři obřího kryptoměnového fondu Three Arrows Capital, který v první třetině června doplatil na své přepákované pozice a ocitl se ve vážných finančních problémech, dostali od hlavního singapurského soudu zelenou. Mohou začít zkoumat lokální aktiva fondu, který zde měl původně své hlavní sídlo, fond nicméně později přesídlil na Britské panenské ostrovy. V praxi to znamená, že si likvidátoři mohou začít podávat žádosti o všechny finanční záznamy, které se týkají ekvity, jež fond v Singapuru držel. Likvidátoři poprvé oslovili singapurský soud s tímto požadavkem v polovině července.

Kryptolender Celsius se sice nachází od druhé poloviny července v režimu úpadku, který na sebe firma sama uvalila, to mu ale nebrání soudit se s jinými zdravými firmami o miliony dolarů. Společnost, která funguje v režimu podle kapitoly jedenáct amerického zákona o úpadku, zažalovala společnost Prime Trust, která pro ni provozovala depozitář s kryptoměnami uživatelů ze států New York a Washington. Celsius požaduje po firmě navrácení kryptoměn za 17 milionů dolarů.

Obě společnosti ukončily spolupráci ještě v červnu 2021 a Prime Trust tehdy vrátil kryptoaktiva v hodnotě asi 119 milionů dolarů. Celsius si nicméně nyní vzpomněl, že Prime Trust nevrátil všechny prostředky. Celsius věří, že mu depozitář stále dluží asi 398 bitcoinů, 3740 etherů, přes dva a čtvrt milionu stablecoinu USDC a 196 tisíc jeho vlastního tokenu CEL.
Celsius přitom využívá právě toho, že se nalézá v režimu podle kapitoly jedenáct, a domáhá se vydání kryptoaktiv podle odstavce 542 konkursního řádu.

Takzvaná kapitola jedenáct umožňuje firmám pokračovat v činnosti za předpokladu, že restrukturalizace umožní splácení dlužníkům. Firma si před úpadkem od lidí půjčovala na vysoký úrok kryptoměny a následně je využívala například k cenovým arbitrážím.

Bitcoinové automaty českých General Bytes se staly cílem hackerů. Stačilo se pochlubit novou funkcí, která umožňuje posílat přímou pomoc pro Ukrajinu. Hacker nejprve získal administrátorský přístup, který vytvořil vzdáleně prostřednictvím URL volání administračního webového rozhraní CAS. Využil k tomu zranitelnost, která byla v CAS poměrně krátce. Následně upravil nastavení nespecifikovaného množství dvoucestných automatů tak, že nastavení pro neplatné platební adresy končilo v jeho vlastní peněžence.

Dopady útoku údajně nebyly veliké. Podle společnosti bylo napadeno celkem 13 zákaznických účtů, z nichž pouze šesti uživatelům byly odcizeny prostředky, a to v celkové výši pouze 16 tisíc dolarů. Zajímavá je nicméně geografická stopa. Přestože ji mohl útočník efektivně maskovat, zatím vše nasvědčuje tomu, že byl útok podniknut z Gruzie.
Tip Forbes Cryptoshotu
 

Graf týdne

Na trhu se sílícím dolarem opět zavládla  risk-off nálada. Po několika bezstarostných letních týdnech se vrací sentiment do svého hlavního letošního modu a po zkušenostech z května a června ti konzervativnější raději redukují svoji expozici rizikovým aktivům. Všechny krypto indexy za poslední týden odepsaly nějakých 7-8 procent. Jak si vedlo ethereum, kryptoměny s malou či naopak velkou tržní kapitalizací a potvrdila se i tentokrát výjimečná pozice bitcoinu?

Zisky budované týdny zmizely během několik dní. Kdo rozhodně nepřekvapil, jsou kryptoměny a tokeny s nejmenší tržní kapitalizací. Nazval bych je jinak, ale to by mi u vydavatele asi neprošlo. Jejich propad byl podle očekávání nejdramatičtější, stejně tak jako předchozí růst. Naopak Bitcoin sice rostl nejpomaleji, ale také si nejlépe po celou dobu držel hodnotu. Celkově se ale kryptoměny bez ohledu na svoje zařazení chovaly dost podobně.

Ethereum, které v napjatém očekávání zářijového Merge sítí již několik měsíců v řadě rostlo výrazně rychleji než bitcoin, naopak během uplynulých sedmi dnů ztrácelo procentuálně nejvíce ze všech kryptoměn s největší kapitalizací (o 15 %). Nejslabší výkon se projevil i na zhruba procentním poklesu podílu etheru na celkovém krypto trhu. Uprázdněné místo urychleně obsadily stablecoiny USDT a USDC, které naopak vyrostly o 0,8 a 0,5 procenta. / Zdroj: arcane research, Bletchley Indexes, Tradingview (Coinbase)
 

Story týdne

Zastropuje EU kryptoměny v držení bank?

Na evropské banky se řítí nová kryptoměnová regulace. Plánované sjednocení licenčních pravidel má banky donutit držet jen nepatrný zlomek krypta vůči ekvitě v jejich rezervách. Chuť zregulovat prostředí kryptoměn ještě víc podpořilo i relativně rychlé dosažení konsenzu ohledně jiné dlouho očekávané regulace, takzvaného Nařízení o trzích s kryptoaktivy, tedy MiCA, o které píšeme poměrně pravidelně. O co ale přesně běží?

Evropské bankovní domy čím dál častěji koketují s nabídkou vlastních kryptoměnových produktů – nebo alespoň mlsně pokukují po penězích, které jim zde utíkají, zatímco globální krypto firmy jako Binance, Revolut či Crypto.com přebírají iniciativu a získávají v zemích jako Kypr, Itálie, Francie či Německo jednu licenci za druhou.

Banky jsou zdrženlivější skrze autocenzuru a strach, co by tomu řekly nadřazené autority jako Evropská centrální banka či Evropský orgán pro bankovnictví. A roli hrají také rozdílná pravidla v jednotlivých zemích eurozóny. Ty umožňují provádět částečnou regulatorní arbitráž (jak funguje, jsme si ukázali na jiném případě minule), tedy žádat o licence tam, kde jsou pravidla nejjednodušší. Unie chce proto pravidla sjednotit a banky tak čekají hlavně další povinnosti a zábava jen pod dohledem.

Samotná Evropská centrální banka (ECB) hovoří o tom, že chce zajistit, aby se banky do krypta mohly vrhnout bez zbytečného rizika pro ně i jejich klienty. Kterým směrem se bude počínání ECB při regulaci ubírat, nám může naznačit následující úryvek z jejího prohlášení z minulého týdne.

„V Německu podléhá řada krypto činností požadavku na bankovní licence a ke dnešnímu dni několik bank požádalo o oprávnění k nim. Podnikáme kroky k harmonizaci posuzování žádostí o licence,“ prohlašuje ECB, která již přímo reguluje evropské bankovní domy příliš velké na to, aby je bylo možné nechat padnout: Deutsche Bank, UniCredit a BNP Paribas.

Aktuálně také nadnárodní Basilejský výbor pro bankovní dohled monitoruje expozici bank krypto aktivům a připravuje vlastní požadavky, jak by s nimi měly banky zacházet. Na tyto noticky ECB do budoucna dost spoléhá.

Mezitím se ECB při posuzování podobných případů spoléhá na intuici a směrnici o kapitálových požadavcích. Spolu s národním regulátorem při vydávání licence přihlíží k celkovým aktivitám banky a jejímu rizikovému profilu, ale také třeba k tomu, jak dobře si banka vede v IT kompetencích.

Čím komplexnější mají být nabízené kryptoměnové služby, tím vyšší požadavky zejména na technické znalosti instituce – například chápání fungování privátních kryptografických klíčů – regulátor má.

Kryptoaktiva jsou z pohledu ECB zároveň potenciálním trojským koněm, který do bankovního systému přináší další možnost, jak prát špinavé prostředky. I tento faktor silně ovlivňuje, zdali a v jak osekané podobě regulátor nakonec licenci udělí. Momentálně se spoléhá hlavně na hlášení lokálních útvarů, jako je například Finanční analytický úřad.

Do budoucna by měl vzniknout jednotný dohledový mechanismus, dohlížející na digitální bankovní transformaci, a to včetně nakládání s kryptoměnami. Zatím na celoevropské úrovni neexistují žádné konkrétní požadavky ohledně vlastních rezerv, které musí banky nabízející kryptoměny držet.

To by však měla postupně změnit zjištění Basilejského výboru ohledně rizik spojených s držením kryptoaktiv. Do krámu se hodí i fakt, že Unie právě reviduje zákon o kapitálových požadavcích pro banky. S pozměňovacím návrhem přišel poslanec Evropského parlamentu za Zelené Ville Niinisto, podle nějž by banky nesměly držet v nekrytých aktivech, jako je bitcoin a další kryptoměny, více než procento základního (Tier 1) kapitálu.

Zatím není jisté, jestli má tak přísný strop širší podporu celého Evropského parlamentu a jednotlivých států. Existovala by z něj nejspíš také výjimka pro kryptoaktiva typu regulovaných stablecoinů a regulovaných cenných papírů využívajících blockchainovou technologii.

Rada Evropské unie a Evropská komise na začátku letošního léta představily vlastní návrh podoby nového evropského regulátora, který bude dohlížet na předcházení zneužívání finančního systému k praní peněz a terorismu. Psali jsme o něm v minulém Cryptoshotu.

Regulátor ponese jméno Anti-Money Laundering Authority, zkráceně AMLA, a bude se vyznačovat mimo jiné tím, že získá právo přímo regulovat takzvané vysoce rizikové krypto subjekty. Máme se tedy rozhodně na co těšit, nebo možná spíš netěšit.
 

To je pro dnešek vše a budu se těšit na další shledání ve vašich mailboxech příští týden.

— Karel Wolf, Forbes
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Forbes.cz
Cryptoshot nesupluje funkci investičního poradce. Máte-li přesto jakýkoliv dotaz, obraťte se přímo na autora newsletteru.

© 2022 MediaRey, SE


Změnit nastavení odběru
Odhlásit odběr (týká se pouze Cryptoshotu, Espresso vám zůstane)