Copy
Ak sa vám obsah mailu nezobrazuje správne, otvorte si ho v prehliadači.
TLAČOVÁ SPRÁVA
: Náučný chodník premenili na ekomúzeum
KOŠICE, 12. jún 2021. Turistické atrakcie medzi obcami Trstené pri Hornáde, Ždaňa, Skároš, Nižná a Vyšná Myšľa spája už niekoľko rokov 20 kilometrov dlhý chodník. Návštevníkom približuje podobu tradičného abovského vidieka. Originálna náučná trasa sa aj vďaka podpore Košického samosprávneho kraja premenila na ekomúzeum.

Ekoturistika je v súčasnosti žiadaná, moderná a navyše aj potrebná. Záujem návštevníkov si chcú takto udržať v občianskom združení CeiTV, ktoré sa angažuje v propagácii krás Slanských vrchov a regiónu Abova. Základné pravidlá ekoturistiky najnovšie odprezentujú návštevníkom formou náučného chodníka Hornád – Milič, ktorý vznikol revitalizáciou a rozšírením toho pôvodného. Vhodným zakomponovaním moderných informačných prvkov bude návšteva Horného Abova ešte atraktívnejšia.

„Košický samosprávny kraj kráča s najnovšími trendmi v cestovnom ruchu, kam patrí aj budovanie ekomúzeí. Kraj zároveň systematicky pracuje na zatraktívnení lokality Archeoskanzenu Nižná Myšľa, kde sme už vlani z krajského dotačného programu Terra Incognita vybudovali repliku obetnej jamy. Náučný chodník Hornád-Milič pridá lokalite informačnú hodnotu. V blízkosti sa napája aj cyklotrasa a novovybudované odpočívadla pre cyklistov. Takže ak sa vyberiete do Nižnej Myšle, zaručene máte program na celý deň,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Celková dĺžka chodníka je takmer 60 kilometrov a tvoria ho viaceré okruhy, ktoré dávajú možnosť plánovať a kombinovať rôzne trasy podľa ročného obdobia, zdatnosti aj záujmu turistov. Na chodníku je osadených 6 drevených stojanov – v každej obci jeden. Stojany obsahujú maľované mapy a informácie o ekoturizme. Z ďalších 12 infotabúľ sa návštevníci dozvedia viac o prírodných a kultúrnych zaujímavostiach a ich ochrane.

„Ponúkať tradičné zážitky s modernými trendmi sa javí ako efektívny nástroj uplatňovania ekoturizmu v praxi. Aj preto náučný chodník Hornád – Milič prepojí najvýznamnejšie turistické zaujímavosti a služby v najjužnejšom subregióne Slanských vrchov a vytvorí komplexný produkt založený na princípoch ekoturizmu," vysvetlil pohnútky projektu jeho realizátor Štefan Potočňák z občianskeho združenia CeiTV.

 
Tieto obce sa vďaka svojej výhodnej polohe môžu stať prímestskou rekreačnou oblasťou mesta Košice. „Ich priestor sa už dnes profiluje ako prirodzené kontaktné územie medzi košickou aglomeráciou a  pôvodnou vidieckou krajinou Dolného Zemplína. Návštevníkom ponúka pestrú paletu neopozeraných miest a nových zážitkov spätých nielen s tokajským vinohradníctvom, ale i s pozorovaním prírody či vodnou turistikou a cykloturistikou. Rastúci záujem o vidiecky turizmus je pre nás príležitosťou podporiť a spropagovať aj také lokality európskeho významu, akými sú napríklad archeologické nálezisko v Nižnej Myšli či Vtáčí raj na Senianskych rybníkoch. Ekomúzeum Hornád – Milič má všetky predpoklady zaradiť sa medzi tieto jedinečné atraktivity,“ vysvetlila riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. Zároveň vyzdvihla zmysel budovania náučného chodníka tohto typu, ktorým je predovšetkým rozšíriť osvetu a pravidlá ekoturistiky medzi návštevníkmi i miestnymi obyvateľmi. 
Web
Facebook
Instagram
YouTube
Twitter
SoundCloud
LinkedIn
sa zaoberá destinačným manažmentom pre región Košického kraja. Členmi krajskej organizácie cestovného ruchu sú Košický samosprávny kraj a oblastné organizácie cestovného ruchu Slovenský raj a Spiš, Zemplínska oblastná organizácia cestovného ruchu a KOŠICE Turizmus.